استفاده صحیح و ایمن از صفحه نمایش

مانیتور

نکته ۱
صفحه نمایش را درست روبروی خود قرار دهید تا بدن در وضعیّت مطلوبی قرار گیرد. رنگ زمینه را چنان انتخاب کنید که با رنگ نوشته ها تناسب داشته باشد و بتوان بر روی آن زمینه، نوشته ها را به وضوع دید.

نکته 3

در میانه طیف رنگ های قابل دیدن، رنگ های زرد، سبز و نارنجی قرار دارد و چشم به آسانی این رنگ ها را می بیند. سعی کنید از رنگ هایی مانند آبی، بنفش و قرمز که در انتهای طیف قرار داشته و مشکل تر دیده می شوند، برای نوشته ها استفاده نکنید مگر اینکه رنگ روشن کاملاً متضادی برای زمینه در نظر گرفته باشید.

نکته ۲
نگاه کردن به هر رنگی برای مدّت طولانی ممکن است سبب ایجاد “پس تصویر” شود. یعنوان مثال اگر مدتی طولانی به رنگ سبز و سپس به رنگ سفید نگاه کنید. آن را به رنگ صورتی خواهید دید. این پدیده کوتاه مدّت و بی ضرر در اثر نگاه کردن به هر منبع نور رنگی پدید می آید و اختصاص به کار با صفحه نمایش ندارد.
نکته ۳
در حالیکه پشت خود را به صندلی تکیه داده اید. صفحه نمایش را در فاصله ای قرار دهید که با دراز کردن دست بتوانید نوک انگشتان خود را به آن برسانید. با این کار نیاز به خم شدن به جلو نخواهید داشت و از خستگی چشمی نیز جلوگیری می شود.

نکته 3
نکته ۴

نکته 4

صفحه نمایش را در سطح چشمان خود قرار دهید بطوریکه وقتی درست به روبرو نگاه می کنید، امتداد نگاه شما ۵ الی ۷ سانتی میر پایین تر از لبه صفحه نمایش باشد، با اینکار سرو گردن در وضعیبّت مطلوبی قرار می گیرد.
نکته ۵
پولاریته صفحه نمایش ممکن است مثبت یا منفی باشد، (پولاریته مثبت: نوشته های تیره واقع بر زمینه روشن، پولاریته منفی: نوشته هایی روشن واقع بر زمینه تیره) چنانچه پولاریته مثبت را برگزینید، احتمال انعکاس خیره کننده منابع نور در صفحه نمایش کمتر می شود. این حالت با خواندن از روی نوشته معمولی نیز شباهت بیشتری دارد. از طرفی پولاریته مثبت سبب می شود چشمک زدن صفحه نمایش بیشتر به نظر بیاید.
پولاریته منفی تباین مطلوبتری را فراهم می کند و چشمک زدن صفحه نمایش را نیز تخفیف می دهد. در هر حالتی راحت تر باشید، آن انتخاب بهتری خواهد بود!
نکته ۶


فراموش نکنید که زیاد پلک بزنید و هراز گاهی چشم از صفحه نمایش بردارید. انیکار سبب مرطوب شدن چشم ها می شود و خستگی چشمی را کاهش می دهد.
نکته ۷
حداقل هر دو سال یکبار برای معاینه چشم ها به چشم پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید.


نکته ۸
در صورتیکه از عینک یا لنز تماسی استفاده می کنید، از پزشک معالج یا اپتومتریست بخواهید نمره عینک یا لنز شما را برای کار با رایانه اصلاح نماید.


نکته ۹
با تمرینات چشمی دید خود را بهبود بخشید و از خستگی چشمی پیشگیری نمایید.
تمرین اوّل:
چشم های خود را ببندید، کف دست ها را به آرامی روی چشم ها بگذارید. آرنج ها را روی میز گذاشته و نفس عمیقی بکشید. یک دقیقه در این وضعیّت بمانید.
تمرین دوّم:
چشمان خود را بدون حرکت دادن سر به سمت پایین و طرفین بچرخانید.
خستگی چشمی شایع ترین عارضه ناشی از کار با رایانه می باشد. سعی کنید با به کارگیری نکات مذکور این عارضه را کنترل نمائید.

تهیّه و تدوین: دکتر اشرف السادات بطحایی
دکتر کامران خلیلی
به سفارش : اداره کل سلامت محیط وکار
Be Sociable, Share!

یک پاسخ به “استفاده صحیح و ایمن از صفحه نمایش”

  1. بسیار مفید بود .متشکر

    [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*