استفاده صحیح و ایمن از صندلی

کمردرد شایع ترین بیماری ناشی از کار است. بیایید با انتخاب صحیح صندلی او رعایت سایر اصول مذکور، این عارضه را کنترل کنیم. قبل از اینکه قصد خرید صندلی برای خود داشته باشید حتماً این مقاله را بخوانید.

استفاده صحیح و ایمن از صندلی

صندلی

نکته ۱
هنگام خرید، صندلی را انتخاب کنید که :

  • پایدار باشد.
  • در صورتی که گردان باشد، ۵ چرخ داشته باشد.
  • در حالت نشسته به راحتی بتوان ارتفاع نشیمنگاه و پشتی آن را تنظیم کرد.
  • لبه جلوی نشیمنگاه به شکل آبشار باشد.
  • نشیمنگاه ۱ الی ۵ درجه بطرف عقب شیب داشته باشد.
  • نشیمنگاه، پشتی و دستگیره های آن روکش نرم و غیر لغزنده داشته باشد.

در این صورت شما خواهید توانست در ارتفاع و وضعیّت مناسبی بنشینید؛ بدون اینکه به پشت ران فشار وارد شودو در پاهای شما جریان خون مناسبی برقرار خواهد شد.
نکته ۲

نکته 2
ارتفاع صندلی خود را چنان تنظیم کنید که هنگام کار، ساعدها و رانها در وضعیّت افقی قرار گیرند. پس از تنظیم صندلی اگر پاهای شما به راحتی روی زمین قرار نمی گیرد، از زیر پایی استفاده کنید.
نکته ۳

نکته3

چنان بنشینید که زاویه بین پشت و نشیمنگاه در حدود ۱۰۰ درجه باشد. در این حالت فشار کمتری به مهره ها، عضلات گردن و ستون فقرات (از جمله دیسک های کمری) وارد می شود و عضلات پشت در حالت استراحت قرار گرفته و شما راحت تر خواهید بود.
نکته ۴
نکته4پشتی صندلی شما می بایست چنان باشد که از انحناهای طبیعی ستون فقرات حمایت کند. بخصوص در ناحیه کمری برجستگی داشته باشد که گودی کمر را پر کند. بدین ترتیب انحنای طبیعی ستون فقرات حفظ می شود و بدن شما در وضعیّت خوبی قرار خواهد گرفت.

نکته نکته5۵
مراقب باشید زیر زانوان شما از لبه صندلی حدقل ۲ سانتیمتر فاصله داشته باشد تا فشار کمتری بر اعصاب ناحیه حفره زانویی وارد شده و جریان پاها بهبود یابد.

نکته ۶
کف پاهای خود را کاملاً بر زمین یا زیرپایی تکیه دهید.نکته6 از تا کردن پا در زیر صندلی بپرهیزید. چرا که این کار سبب افزایش فشار وارد بر مفاصل، زانوها و مچ پا شده و جریان خون پاها را کاهش می دهد.
نکته ۷
هنگام تایپ کردن یا سایر موارد سعی کنید مانع ایجاد فشار بر روی نقاطی از بدن شوید. آرنج خود را به نرمی بر روی دسته صندلی قرار دهید.نکته7
نکته نکته8۸
در حال نشسته و بی حرکت، فعالیّت سیستم گردش خون کاهش می یابد. کاهش جریان خون سبب توقّف خون در پاها و در نتیجه ورم و خواب رفتن پاها در حالت نشسته می شود و در پایان روزکاری علیرغم کار نشسته، کاربر احساس خستگی می نماید. هراز گاهی از صندلی خود برخیزید، بایستید و حرکات کششی انجام دهید. این حرکات سبب کاهش فشار وارد بر ستون فقرات و استخوان های نشیمنگاه شده و جریان خون عمومی را بهبود می بخشد و سبب می شود در پایان کار خستگی کمتری احساس کنید.

نکته ۹
از خم کردن بدن برای نگاه کردن به صفحه نمایش و استفاده از صفحه کلید و موشواره پرهیز کنید و وضعیّت بدنی خنثی و راحت را رعایت نمایید.
کمر درد شایعترین بیمای ناشی از کار است. بیایید با انتخاب صحیح صندلی و رعایت سایر اصول مذکور، این عارضه را کنترل کینم.

نکته9

تهیّه و تدوین: دکتر اشرف السادات بطحایی
دکتر کامران خلیلی
به سفارش: ادراه کل سلامت محیط و کار
Be Sociable, Share!

یک پاسخ به “استفاده صحیح و ایمن از صندلی”

  1. ممنون از راهنمایی هاتون

    [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*