کاربرد حرفه ای با کول دیسک یا فلش درایو

کول دیسک

این مقاله بار سوّم در تاریخ ۸۷/۰۷/۲۲ باز بینی شده.

امروزه داشتن کول دیسک ( سایر نام ها: فلش مموری، فلش دیسک، USB Flash Drive، فلش درایو، Removable Disk و . . .) یکی از وسایل غیر قابل انکار دنیای کامپیوتر و اینترنت شده، روز به روز به تعداد افرادی که با خود حداقل یک کول دیسک دارند افزوده می شود! (بعضی ها چند تا کول دیسک دارند!)، بعضی افراد به نوع شغل کاری خود به این قطعه نیاز مبرمی دارند ، مثلاً تصویر کنید فردی که در محل کار (صبح) رایانه دارد همین فرد در عصر (مثلاً در مطب ) و کشیک ها (شب)، نیز لپ تاپ یا رایانه دارند، بنابراین داشتن یک کول دیسک بعنوان ذخیره اطلاعات امری اجتناب ناپذیر است . (به راحتی می توان My Document رایانه را، به کول دیسک تعریف نمود تا بطور اتوماتیک هنگام ذخیره یک سند درUSB Flash Disk Pen هر برنامه ای در کول ذخیره شود؛ یعنی رایانه کول دیسک شما را بعنوان My Dument می شناسد).

حجم کول دیسک: معمولاً از ۱۲۸ مگابایت شروع می شود ( که البته مرحوم شده) و تا اخیراً به ۴۰ گیگا بایت نیز رسیده است! (کول دیسک رایج بازار ایران در حال حاضر از ۲ گیگا بایت شروع شده (با قیمت حدود ۱۱۰۰۰تومان) و تا ۸ گیگا بایت ( با قیمت ۳۷۰۰۰تومان) خاتمه می یابد. قیمت ۴۰ گیکا بایت را نمی دانم که در بازار رایج شده یا نه.
U3چیست : نام سیستم عاملی است که در کول دیسک ها نصب شده و به عنوان یک سیستم عامل مجازی در رایانه هایی که اجازه نصب نرم افزار را به کاربر نمی دهند استفاده می گردد ( مثلاً کول دیسک های با مارک Kingston، UIQ نمونه هایی این سیستم عامل را دارند، البته ظاهراً شرکت مایکروسافت با همین شرکت در حال ساخت نرم افزار شبیه به U3 بوده و این سیستم عامل در حال حاضربه حالت تعلیق در آمده است.

هارد دیسک اکسترنال

هارد دیسک های اکسترنال: هارد دیسک های اکسترنال نمونه دیگری از ذخیره اطلاعات هستند که حجم های نجومی ( با حجم های ترابایت ) و با اندازه های کوچک که البته بازارهای ایران را نیز پر کرده اند، هستند. این نوع از هارددیسک ها معمولاً به اندازه سه و نیم اینچی (یا همان هارد دیسک لپ تاپ ها) و پنج و یک دهم اینچی (یا همان هاردهای رایانه های رومیزی) در بازار وجود دارند. ظاهراً در مورد هاردهای اکسترنال سه و نیم اینچی بیشتر از ۳۲۰ گیگابایت تولید نشده اند ولی هارد دیستک اکسترنال پنج و یک دهم اینچی بالای ۱ ترابایت نیز تولید شده اند که همه موارد ذکر شده در بازار ایران موجودند. (مثلاً هارد دیسک ۳۲۰ گیگابایتی قیمتی حدود ۱۳۰هزارتومان دارند.). اندازه هارد دیسک های سه و نیم اینچی به اندازه کیف پول هستند و به ارحتی قابل حمل می باشند. به نظر می رسد در آینده نزدیک بین انتخاب کول دیسک یا هارد دیسک اکسترنال با این همه حجم در سایزی کوچک دچار سردرگمی بشویم. ( البته به نظر کارشناسان فن هارد دیسک اکسترنال کوی سبقت را خواهند برد). ولی فعلاً شما به کول دیسک های ۴۰ گیگابایتی فکر کنید!

هارد دیسک اکسترنال

وب سایت یک پزشک مقاله ای بسیار جالبی در مورد کول دیسک و کاربرد آن تهیّه کردند که خواندنی است ضمن اینکه به معرفی سایت های دانلود نرم افزارهای مخصوص کول دیسک نیز پرداخته اند. حتماً این مطلب را بخوانید (اینجا کلیک کنید).

هم اکنون در بازار ایران هارد دیسک های اکسترنال ۱۶۰ گیگابایت مینی حدود ۶۰ هزار تومان و ۲۵۰ گیگابایتی حدود ۱۰۰هزار تومان، و ۳۲۰ گیگاباتی حدود ۱۳۰ هزار تومان در بازار ایران وجود دارند. با توجه به حجم های نجومی این حافظه ها  و قیمت های خیلی خوب، به نظر می رسد خریدن هارد دیسک ها نسبت به حافظه های فلش مناسب تر باشد. امّا دو نکته مهم را به یاد داشته باشید: یکی اینکه بعضی از رایانه ها و لپ تاپ ها (البته بیشتر رایانه های رومیزی تا لپ تاپ) اینگونه هاردها را نمی شناسد. دوّم اینکه بعضی از رایانه ها و لپ تاپ ها یو اس بی نسخه ۲ را ساپورت نمی کند و این معنی اش اینست که برای پر کردن حجم  های بزرگ مثل فیلم گاهی اوقات بسیار زمانبر است! پیشنهاد: در صورتی که بیماری حاد و مزمن کامپیوتر دارید!! هر دو را تهیّه بفرمایید! مثلاً حافظه فلش ۴ گیگابایت و هارد ۲۵۰ گیگابایت.

مطالب بیشتر در مورد کول دیسک در سایر سایت ها:

Be Sociable, Share!

۳ پاسخ به “کاربرد حرفه ای با کول دیسک یا فلش درایو”

 1. مرسی عالی بود

  [پاسخ]

 2. سلام.تحقیقی راجب اولین کول دیسکی که ساخته شد و نام سازنده اش و کاربردهای آن نیاز دارم.میشه لطفا در مورد این موضوع مطلبی روی وب وب بگذارید.
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به یاسر گرامی، با سلام اینجا و اینجا کلیک کن اطلاعات خوبی دارند. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 3. […] کاربرد حرفه ای با کول دیسک یا فلش درایو | رخ شاد ROKHSHAD […]

نوشتن پاسخ

*