راپید شیر، آنچه که باید در مورد آن بدانیم!

کمتر کسی است که با اینترنت آشنایی داشته ولی به نحوی کلمه راپیدشیر (Rapidshare) را نشینده باشد. ( یا احتمالاً بد و بیراهی نیز به آن نگفته باشد!). ولی واقعاً راپید شیر چیست؟

Rapidshar Arm

راپیدشیر یک سایت (یک مجتمع سایت شامل: Rapidshare.com, Rapidshare.de , rapidshare.org) است که برای آپلود کردن و یا دانلود کردن فایل بکار برده می شود (هر نوع فایل که فکرش را بکنید، دقیقاً تمامی انواع فایل هایی که بتوانید در رایانه خود ذخیره کنید در راپیدشیر (Rapidshare) نیز قابل ذخیره کردن است). در هر ثانیه ۲۴۰ گیگابیت اطلاعات یا فایل از سایت راپید شیر رد و بدل می شود و کل فایل های موجود بالغ بر ۴٫۵ petabytes است(هر پتا بایت ۱۰ بتوان ۱۵ است، یعنی اینکه کل فایل های موجود برابراست با:/۴٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ بایت نه بیت!!). هر آنچه که شما فکرش را کنید یک کپی از آن در راپیدشیر می توانید پیدا کنید، باور کنید!

راپید شیر صاحبان آلمانی داشته ولی مقرشان در سوئیس می باشد. در سال ۲۰۰۲ میلادی شروع به فعالیّت نمود و به سرعت پله های پیشرفت را طی نمود بطوریکه توسط سایت Alexia در تاریخ June 07, 2008 ، فقط سایت Rapidshare.com را دوازدهمین سایت پربیننده معرفی نمود و اگر هر سه سایت Rapidshare.com, Rapidshare.de , rapidshare.org ) اگر با هم در نظر بگیریم بعد ازYahoo و Google قرار می گیرند. راپیدشیر جهت آپلود و دانلود کردن فایل دو نوع سرویس در اختیار کاربران قرار می دهد نوع Free یا رایگان و Premium یا پولی. می توان در هر بار آپلود یا دانلود حداکثر تا ۱۰۰ مگا بایت آپلود یا دانلود نمود مثلاً اگر یک فیلم ۷۰۰ مگابایتی (معادل یک سی دی ) را بخواهیم بطور اتوماتیک آنرا به تکه های ۱۰۰ مگابایتی آپلود نموده وبه هر کدام این تکه های یک آدرس اینترنتی مخصوص دانلود می دهد ( Download URL). (البته اگر از سایت Rapidshare.de استفاده کنیم به تکه های ۳۰۰ مگابایتی تقسیم می کند).

امّا نوع Free یا رایگان بیشتر مورد اقبال عمومی خصوصاً ما ایرانیان قرار گرفته! امّا نوع ریگان یا Free: دارای این خصوصیّات است: باید حدود ۱ تا ۳ دقیقه بعد از هر درخواستِ دانلود، منتظر بمانید، بعد باید تعدادی حروف اعتباری (CAPTCHA validation) را وارد نمایید. پس از انجام یک بار دانلود باید به ازای هر مگابایت دانلود یک دقیقه منتظر بمانید (مثلاً اگر فایلی به حجم ۷۴ مگابایت دانلود کردید باید برای دانلود بعدی ۷۴ دقیقه صبر کنید البته این زمان پس از اتمام دانلود محاسبه می شود). در این نوع نیز فقط همزمان یک فایل می توان دانلود نمود. و اگر ترافیک سایت زیاد باشد عذر شما را نیز خواهد خواست. در صورت قطع شدن اینترنت باید از اوّل دانلود یا آپلود نمود، از برنامه های دانلودر(Downloader) مثل Flashget, Download accelerator و … نمی توانید استفاده کنید. فایل های نوع رایگان در سایت راپیدشیر مدّت محدودی باقی می مانند به این صورت که گر تا ۹۰ روز هیچ دانلودی از طرف کاربران صورت نگیرد از طرف راپیدشیر حذف خواهد شد.

ولی در نوع پولی یا Premium که به نوعی به بهشت اینترنتی معروف است، در این نوع می توانید تا ۵۰٫۰۰۰ مگابایت ظرف ۵ روز دانلود یا آپلود داشته، بیش از یک فایل آپلود یا دانلود داشته باشید و در صورت قطع شدن اینترنت، می توانید مجدداً از ادامه آن شروع می شود، از برنامه های دانلود کننده(Downloader) مثل Flashget, Download accelerator نیز می توان استفاده کرد. سرعت آپلود و دانلود در این بسیار سریع است. دست آخر اینکه برای دانلود حروف اعتباری (CAPTCHA validation) درخواست نمی کند.

rapidshare2

CAPTCHA : یک سری حروف به صورت تصویر نه text هستند که جهت جلوگیری از نرم افزارهای کشف رمز که رمز های متفاوتی را به طور اتوماتیک وارد می کنند تا رمزگشایی کنند استفاده می شود و امروزه اغلب سایت ها از این روش استفاده می کنند.

CAPTCHA

در سایت راپید شیر نمی توان به دنیال فایل گشت باید آدرس فایل را داشته باشید (Download URL). ولی سایت هایی وجود دارند که بوسیله آنها می توان در راپیدشیر دنبال فایل مورد نظر خود گشت. مثال های اینگونه سایت Rapidshare Data ،Rapid Search ، Rapidshare Bot و Rapishare1 , . .  .  هستند

rapidsharedata

Rapidshar1rapidsharebotRapid Search

Happy Hours: از سال April 17 2008 ، راپید شیر این روش را فعّال نمود بدینصورت که در مواقعی که Happy Hours فعّال است نیازی به وارد کردن CAPTCHA validation نیست. و معمولاً در ساعات کم ترافیک می باشد (Mo – Fr 00:00h – 18:00h (UTC+1) و Sa – Su 00:00h – 14:00h (UTC+1) (نفهمیدید، من هم همین طور!) (البته منظور روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت ۳:۳۰ تا ۲۱:۳۰ به وقت تهران و روزهای شبنه تا یکشنبه از ۳:۳۰ تا ۱۷:۳۰ می باشد ). اگر دقّت کرده باشید در بسیاری از کامنت های سایت ها که آدرس دانلود برنامه ای را به راپید شیر لینک می دهند، جملاتی مثل « ای لعنت به این راپیدشیر» « ترا خدا راپید شیر نه» و غیره نوشته شده، با توضیح داده شده واقعا ً راپید شیر نه تنها بد نیست بلکه خیلی خوب هم است.
سوال: آیا می توان راپید شیر نوع Premium را در ایران تهیّه کرد؟ جواب: بله، آنهایی Credit card بین المللی دارند مشکلی ندارند در غیر اینصورت سایتهایی هستند که با پرداخت پول خومان، به شما اجازه استفاده از راپیدشیر نوع Premium را می دهند نمونه آن سایت Rapidbaz.com (که در ضمن چند سایت دانلود دیگر را نیز ساپورت می کند) و سایت IR Rapidshare و . . . .

نکته ۱: قبلاً برای دانلود می بایست ۴ حرف را بعنوان شروع دانلود در کادر وارد می کردید تا دانلود شروع شود ( همان حروف اعتباری (CAPTCHA validation)) ولی از تاریخ ۲۵ April 2008 8 کارکتری شد که به عکس گربه یا سگ نیز آراسته شده و کاربر می بایست از ۸ کارکتر ۴ تای آنرا که عکس گربه دارد را در کادر خالی روبرو وارد کند. البته تشخیص ۱, l, i مشکلات خاص خودش را دارد.

سایت هایی وجود دارند که ادعا می کنند می توان بدون وقفه و بارها و بارها از راپید شیر دانلود نمود (مجانی ) ولی اغلب ادعایی بیش نیستند.

نکته ۲: نرم افزارهای فراوانی جهت دانلود مکرّر از سایت راپیدشیر نیز تولید شده اند ولی اغلب دارای مشکلات هستند و پاسخ مناسب هم نمی توان از آنها گرفت نمونه ای از این نرم افزار ها Rapidshare Unlimited, Rapget, Direct download rapidshare می باشند. بطور خلاصه به خودتان زیاد زحمت جهت دور زدن قوانین راپیدشیر ندهید چون موّفق نخواهید شد، اگر می توانید راپید شیر Premium را خریداری کنید در غیر اینصورت ناچارید به قوانینش احترام بگذارید و از نوع رایگان آن استفاده کنید.

سوال: سایت های شبیه به راپیدشیر در اینترنت بسیار بسیار فراوانند چرا؟ چه نیازی به اینگونه سایت ها نیاز است؟ پاسخ آن تقریباً ساده است، نگهداری حجم های زیاد فایل در یک هاستی که مثلاً سایت شما در آن قرار دارد برای دارنده سایت یعنی شما هزینه بر است (تصور کنید هاستی با حجم ۵۰۰ مگابایت داشته باشید و قرار باشد یک فایل ۷۵ مگابایتی دراین سایت برای دانلود قرار بدهید آنوقت با حدود ۱۰ نوع فایل یا برنامه فضای سایت شما پر خواهد شد. ضمن اینکه همین فضا که در حال حاضر در ایران حدود ۷۰ هزار تومان قیمت دارد (البته ظاهراً بسیاری از هاستینگ ها قیمت شان را در سال ۸۷ بالا برده اند) ولی اگر همین فایل ها را در سایت هایی مثل راپید شیر که کلاً به نام های سایت های File sharing (به اشتراک گذاری فایل) معروفند قرار دهید شاید ۲۰ هزارتومان هزینه داشته باشد. موضوع دیگر اینکه همه وب لاگ ها به کاربرانش فقط اجازه قرار دادن فایلهای با پسوند عکس (JPG, PNG, Gif, Tif, ) یا داکیومند هایی مثل ورد یا اکسل و اکسس را می دهند و بناچار برای قرار دادن مثلاً نرم افزاری باید از اینگونه سایت ها (البته از نوع رایگانش) استفاده نمود. جهت اطلاع بیشتر این مقاله را نیر بخوانید اینجا کلیک کنید.

سؤال: چگونه یک فایل را در راپید شیر آپلود کنیم؟

این کار بسیار راحت است، www.rapidshare.com را در آدرس بار وب بروزر خود تایپ نموده اینتر صفحه کلید را بزنید.(فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، اپرا …) صفحه زیر نمایش داده خواهد شد

Rapidshare Browse

با استفاده از دکمه Browse صفحه جاری، فایل مورد نظر خود را که قرار است آپلود کنیم مشخص می کنیم و پس از انتخاب کلید OK، و در پنجره بعدی کلید آپلود، خودبخود عمل آپلود شروع می شود.

Rapidshare Upload

و در نهایت به شما لینک دانلود فایل در سایت راپید شیر را ارائه می کند که شما با استفاده از این لینک می توانید برای دانلود فایل مورد نظر خود  درصفحات web page سایت خودتان یا وبلاگتان آدرس دهی کنید.

Rapidshare Address

به شما یک لینک مخصوص Delete این فایل در سایت راپید شیر نیز داده میشود. اگر ای میل خود را هم بدهید هم آدرس لینک دانلود و هم آدرس لینک Delete برای شما ارسال می شود که می توانید برای استفاده بعدی در میل باکس خود نگهداری کنید.

درصورتیکه به دلایلی نخواستید فایل مورد نظر خود را در راپیدشیر نگهداری کنید  می توانید بر روی آدرس لینک Delete که به شما همزمان با لینک دانلود داده می شود، کلیک نموده آن فایل را حذف نمایید در اینضورت صفحه زیر را خواهید داشت.

Rapidshare Deleted

سؤال: چگونه دانلود کنیم؟

این کار ساده تر از روش های آپلود نرم افزار است، برای اینکار بر روی لینک دانلود ارائه شده توسط وب سایت ها کلیک کنید (مثلاً‌ اینجا کیلک کنید) پنجره جدیدی مثل پنجره زیر خواهید داشت.

rapidshare-start-menu

در پنجره بالا بر روی دکمه Free کلیک کنید، پنجره پایین ظاهر می شود که باید بر روی شکل دانلود کلیک کنید که بسته به وب بروز شما دانلود با تعیین محل ذخیره شروع می شود. البته باید برنامه Downloader را در صورتیکه دارد OFF کنید، در صورتیکه از سایت راپیدشیر دانلود داشتید به اندازه حجم دانلود قبلی تان به دقیقه صبر کیند.

How-to-download2

نوشته ادمین

Reference:
۱٫RapidShare From Wikipedia
۲٫Yahoo Answer
۳٫Whatsrapidshare.com
۴٫RapidShare.com – News
۵٫RapidShare.com Website News Section

Be Sociable, Share!

۹ پاسخ به “راپید شیر، آنچه که باید در مورد آن بدانیم!”

 1. salam
  mamnun
  besyar mofid bid

  [پاسخ]

 2. سلام .
  ممنون از مقاله مفیدتون .
  بسیار استفاده کردم …
  داشتم دنبال راهی برای دور زدن قوانین راپید می گشتم که با خوندن مقاله شما تصمیم گرفتم به قوانین راپید احترام بذارم … 😉

  [پاسخ]

 3. Mercy :mrgreen:

  [پاسخ]

 4. درود
  جالب بود.معلومه روش کار کردی.حالا من یه سوال دارم.جواب بدی سپاسگزار می شم.
  شما گفتین که سایتهایی هستن که اجازه می دن آدم توی راپیدشر وفایلهاش بگرده و هر کدام را می خواد دانلود کنه.این خیلی خوبه اما ما می دانیم که خیلی از فایلها رمز یا همان پاسورد دارن و تا اون را دانلود نکنیم اینو نمی فهمیم .سوال من اینه که آیا راهی هست که قبل از دانلود بفهمیم که فلان فایل زیپ شده که ما میخواهیم بگیریم password protected هست یا نه؟آیا میشه تصور کرد که فایلهای زیپ نشده در راپیدشر پیدا بشه؟بهر حال اگه زیپ کنن حجم آپلود و دانلودشان کم می شه.
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  با سلام و تشکّر
  سوالات تون زیراکانه و هوشمندانه است و پاسخ آنها هم هر دو خیره! شرمنده!
  هیچ راهی برای فهمیدن اینکه فایلی پاسورد می خواهد یا نه وجود ندارد (یا اقلاً من نمی دانم) و در مورد زیپ شدن فایل ها باید عرض کنم که تا فایلی زیپ نشه اجازه اپلود داده نمی شه. در خاتمه بابت بازدید و کامنتتان سپاسگزارم. رخ شاد

  [پاسخ]

 5. 😯 😛 😉 :mrgreen: 😯

  [پاسخ]

 6. بهترین روش براى دانلود مجانى از رابید شیر اشترک یک سال به صورت قانونى و یک روش وجود داره که شما میتونید یکسال اشتراک مجانى داشته باشید
  اول شما باید مبلغ اشتراک و جمع کنید که خیلى ساده است
  روى این لینک کلیک کنید http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=norr1985
  بعد در سایت ثبت نام کنید و ۶$ هدیه بکیرید
  بعد جنتا سایت میده که شما نظرتان را در این سایتها میدید و براى هرکدوم ۴$ میکیرید
  و براى هر دوست جدیدى که ثبت نام میکنه ۱٫۲۵$ هدیه میکیرید و قتى حسابتون ۷۵$ میشه میتونید ان را به سایت http://www.paypal.com تحویل بدید البته باید ثبت نام کرده باشید و ثبت نامش مجانى استز
  بعد به اسونى میتونید اشتراک یک سال را بوسیله اکوند pay pal از رابید شیر بخرید من خودم الان اشتراک یک سال رابید شیر دارم و این بهترین راه است

  [پاسخ]

 7. خیلی ممنون، عالی بود.

  [پاسخ]

 8. ممنون از مطالب جالب تون.

  [پاسخ]

 9. جالب بود.معلومه روش کار کردی.حالا من یه سوال دارم.جواب بدی سپاسگزار می شم. 😉

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*