بیماریهای ناشی از کار با رایانه

کاربران رایانه، روزهای کاری فراوانی را به علّت بیماریهای ناشی از کار با رایانه از دست می دهند. ۵۰% کاربران دچار خستگی چشمی شده و ۷۵% آنان به نوعی درد نواحی مختلف بدن را تجربه می نمایند.

Rayaneh pic1

رایانه یا کامپیوتر بطور تصاعدی در همه ابعاد زندگی در حال نفوذ و گسترش است. هم اکنون بزرگترین مشکلات خانواه ها با بچه هایشان، نگرانی استفاده بیش از حد از رایانه یا کامپیوتر است. یکی از این دغدغه ها، بیماریهای ناشی از استفاده زیاد از رایانه یا کامپیوتر است، لطفاً مطالب زیر را بخوانید:

نکته ۱

Nocyeye 1

خستگی چشمی ناشی از کار با رایانه با علایم زیر مشخص می شود: سوزش چشم ها و اشکریزش، قرمزی چشم ها، تاری دید، سردرد، دیدن هاله های رنگی اطراف لامپ ها. برای پرهیز از مشکلات فوق: مکرّراً پلک بزنید؛ به نقاط دور دست خیره شوید؛ به اطراف نگاه کنید و با ورزش چشمی عضلات چشمی خود را تقویت کنید. طرّاحی روشنایی محیط کار خود را مورد بازنگری قرار دهید. سالی یکبار برای معاینه چشم ها به چشم پزشک مراجعه کنید. اگر از عینک استفاده می کنید ازچشم پزشک یا اپتومتریست بخواهید عینک اصلاحی را با فاصله کار با رایانه (حدود ۶۰ سانتی متر) برای شما تجویز کند و حتماً هنگام کار با رایانه عینک بزنید.

نکته ۲

درد، سوزش، خواب رفتن و گزگز کردن ناحیه پشت، کمر و نشیمنگاه، شانه و گردن، دستان و پاها می تواند ناشی ازکار با رایانه باشد.

Nocteye2

این علائم ممکن است شب ها شما را از خواب بیدار کند و یا ضمن کار با رایانه ایجاد شود. همچنین ممکن است این مشکلات موقّتی بوده و با استراحت بر طرف شوند و یا شاهدی از وجود یک بیماری نیازمند درمان دارویی و یا جرّاحی باشد. شما می بایست پیدایش هر یک از مشکلات فوق را با پزشک معالج خود در میان بگذازد. هم چنین با ورزش و رعایّت روشن های صحیح کاربری با رایانه از وقوع این علایم پیشگیری نمایید.

نکته ۳

بعضی از مطالعات افزایش احتمال نازائی، تأخیر در باروری، سقط، مرده زایی، وزن کم هنگام تولّد و ناهنجاریهای مادرزادی را در کاربران رایانه مطرح کرده اند. امّا اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید، بدانید که این موارد هنوز ثابت نشده اند.

نکته ۴ Nocyteye4

جوش صورت، خشکی و قرمزی پوست می تواند ناشی از گرد و غبار موجود در محیط کار با رایانه باشد. برای پیشگیری از این عوارض، اتاق کارخود را از وجود گرد وغبار پاک نمایید ودر صورت ابتلا به پزشک مراجعه کنید.

Nocteye5

نکته ۵

استرس شغلی با علائم بی علاقگی به کار، بی نظمی و غیبت های پراکنده، سوء هاضمه، پرخاشگری و بی حوصلگی، بد خوابی و بی خوابی، فراموشی و حواس پرتی مشخص می شود.

شما باید برای پرهیز از استرس شغلی:

در انجام وظایف خود تنوع ایجاد کنید. و ظایفی مانند تایپ کردن، پاسخ گویی به ارباب رجوع و پاسخ گویی تلفن را بطور متناوب انجام دهید و از ادامه ی یکی از این وظایف به مدّت طولانی بپرهیزید.

با شرکت در دوه های آموزشی تخصّصی کاربری رایانه و آموختن کاربری بعضی نرم افزارهای جدید مهارت های خود را افزایش دهید.

با یادگیری و بکارگیری روش های مقابله با استرس، خود را از این عارضه برهانید.

ورزش کنید!

کارمداوم با رایانه سبب خسته شدن گروهی از عضلات و ایجاد درد و ناراحتی و ضعیف شدن گروهی دیگر از عضلات می شود. با ورزش کردن از تباهی و تحلیل رفتن عضلات و مفاصل خود پیشگیری نمایید.

در باره کمردرد بدانیم:Lumbar Pain

در اغلب موارد ناشی از عوامل بیومکانیکی و عدم رعایّت اصول نشستن است.

در بسیاری مواقع همراه پادرد و گاهی علامتی از بیماریهای مهم می باشد.

سوّمین علّت اعمال جرّاحی است.

دوّمین علّت مراجعه بیماران به مطب پزشکان است.

اوّلین علّت اخذ گواهی استعلاجی در سنین پایین تر از ۴۵ سال است.

یکی از شایع ترین مشکلات بهداشتی کاربران رایانه است.

تهیّه و تدوین: دکتر اشرف السادات بطحایی، دکتر کامران خلیلی   به سفارش: اداره کل سلامت محیط وکار
Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*