پان (PAN) چیست؟

Pan

مقدمه:Pan2

امروزه تجارت مواد مخدّر با گردش مالی حدود ۴۰۰ میلیارد دلار در سال یکی از سودآورترین تجارت های جهانی بشمار می آید.

بدیهی است که قاچاقچیان مواد مخدّر برای بدست آوردن بازار فروش بهتر هر روز از روش ها و تکنیک های جدیدی بهره می جویند که از آن جمله تغییر در نوع و الگوی مصرف مواد است، به نحوی که امروزه شاهد تولید موادی هستیم که به اشکال مختلف و اسامی بعضاً اغوا کننده بخصوص برای قشر نوجوان و جوان وارد بازار می شوند که بیانگر لزوم آشنایی هر چه بیشتر افراد جامعه با این مواد و عوارض آن می باشد.

پان PAN چیست؟

یکی از این مواد که چندی است بخصوص از طریق مرزهای شرقی وارد کشور شده است ماده مخدّری بنام پان می باشد. این، یک ماده صناعی است که به اسامی مختلفی در کشور مشهور است:pan_masala

پان، ناس، ناس خارجی، پان پاکستان، پان عربی،‌ راجا، ویتامین، ناس افغانی، ملوان زبل، نیسوار، پان اسفناج، گوتکا، تایتانیک، خوشبو کننده دهان‌، آدامسی …

این ماده در اشکال مختلف بصورت پودر، آدامس، پاستیل، قرص های مکیدنی یا جویدنی و تحت عنوان خوشبوکننده دهان با طعم های مختلف از جمله نعناع یا ادویه معطّر و با قیمت بسیار ارزان بین ۵۰ تا ۳۰۰ تومان گاهی در بسته بندی زر ورق آلومینیومی و گاهی داخل دستمال کاغذی کوچک عرضه می شود.

این ماده بصورت صناعی و بعضاً غیر بهداشتی تهیّه می گردد یک نوع آن پان پراک (Pan Prag) است که ترکیبی از تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه های معطّر ساخارین و اسانس های افزودنی غیرمجاز است.

Pan Gum

البته گاهی از طعم هایی مثل نعناع و ترکیباتی همچون سرب، کربنات منیزیم و آرسنیک نیز در اینها استفاده می شود. طرز استفاده آن بصورت جویدنی یا مکیدنی است.

panparagیک نوع دیگر ماده مخدّر پان است که از دانه درخت آرکا کاتچیو استفاده می شود، دانه این درخت باعث قرمزی رنگ دهان می شود و آب دهان افرادی که این دانه را مصرف می کنند به رنگ قرمز خواهد بود! این دانه در برگ درختی بنام بِتِل پیچیده می شود و به آن موادی و به آن موادی مانند هیدروکسید کلسیم، تنباکو و خوشبوکننده دهان و … افزوده می شود.

البته به دلیل گران بودن درخت بِتِل گاهی از مواد تقلبی و خاکستر به جای آن استفاده می کنند. یک نوع دیگر گوتکا است که برای تهیّه آن مواد موجود در پان را جوشانده و عصاره آن را در برگ درختی بنام وین می پیچند و به این طریق گوتکا ایجاد می شود.

درمان:

چون هم وابستگی روانی و هم جسمانی ایجاد می کند پس توجّه به هر دو جنبه درمانی لازم است.

روش های درمان دارویی:panparagsupreme

با مراجعه به مراکز معتبر درمان قابل حصول است.

 • درمان جایگزینی نیکوتین
 • استفاده از دارو جهت کنترل علائم ترک
 • استفاده از دارو جهت کاهش بزاق
 • استفاده از دهان شویه

روش های درمان غیر دارویی:

 • مشاوره فردی
 • مشاوره گروهی
 • مشاوره خانواده
 • گروه های خودیاری

پیشگیری از بروز عوارض:

مصرف پان در دانش آموزان بدلیل ایجاد حالت گیجی و نشئگی افت تحصیلی را بدنبال دارد!

مصرف این مواد در دراز مدّت چه عوارضی را برای فرد بدنبال خواهد داشت؟gutkha1

 • احتمال سرطان دهان و حنجره در این افراد بیشتر است
 • نیکوتین باعث زردی دندانها و پوسیدگی آنها می شود و احتمال بیماریهای لثه را در اینها زیاد می کند.
 • عوارض قلبی و عروقی و مشکلات تنفّسی در اینها شایع است
 • ساخارین موجود در این مواد ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود.
 • در دانش آموزان بدلیل حالت گیجی و نشئگی افت تحصیلی را بدنبال دارد.
 • بدلیل افزایش بزاق فرد مجبور است مرتب آب دهانش را بیرون بریزد که سبب انتقال بیماریهای عفونی می گردد.
 • علایم مصرف این مواد چیست؟
 • از دست دادن تعادل رفتاری و حرکتی، حالت سبکی سر، افسردگی، بیقراری، خستگی، افزایش اشتها، اختلال خواب، افزایش تعریق، افزایش بزاق دهان، پرخاشگری، اضطراب، حالت شادی کاذب.

gutkha

با گذشت زمان این ماده نیز دیگر نیازهای روحی و جسمی فرد را تأمین نمی کند و به همین دلیل فرد معتاد، رفته رفته به سمت مصرف مواد مخدّر سنگین تر گرایش پیدا می کند.

برای دیدن اندازه بزرگ عکس های زیر بر روی آن کلیک نمایید:

copy-of-gutkha3 resize_image dsc_36137 rmd gutkha2

تهیّه و تدوین: دکتر سعید سادات منصوری، متخصّص کودکان و نوزادان

سایت های زیر نیز مطالبی در باره پان نوشته اند:

سایت تابناک

همشهری آن لاین

اخبار داغ ایران

شهرداری سرایان

Be Sociable, Share!

۲ پاسخ به “پان (PAN) چیست؟”

 1. ba salam va tashakor khedmate shoma mikhastam begam ke matalabetoon kheyliiii aliii bood man khodam modate toolaniiro az in moklhader estefadeh kardam faghat mikhastam begam ke behtare 1bar ham hata vase emtehan kasi samte in mavad nare chon halate khuii ke dare fardo mikeshe samte khodesh 😀 va bad az ye modat faghat hal badi miare ba tashakor

  [پاسخ]

 2. 🙂 سلام خوبید ممنون ازاین که این مواد های افیونی را برای مردم معرفی می نمایید پان یکی از کثیف ترین موادی است که مردم …. وبه خصوص پاکستانیهای مقیم … استفاده می نمایند و محیط شهری را به کثافت می کشانند از مسئولین شهرها خواهشمند است این افراد فروشنده را مجازات نمایید واجازه ندهند اینچنین موادی وارد و فروخته شود که خطرات این مواد از تریاک ومواد دیگر هم بدتر است

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*