مواد افیونی Opium

هروئین تریاک خشخاش

مواد افیونی Opium:

مواد افیونی به کلیّه موادی که مستقیماً از شیره گیاه خشخاش گرفته می شوند می گویند. و یا بطور مصنوعی از این ماده درست می شوند.

مواد افیونی شایع ترین مواد غیر قانونی مورد مصرف در کشور ما است. تریاک، شیره خشک شده خشخاش است که مواد اعتیاد آور گوناگونی مثل شیره، مرفین (Morphin)، کدئین (Codeine)و هروئین (Heroin)زخ از آن درست می شود.

اثرات جسمی:

خشخاشاحساس گرما و گل انداختن صورت، تنگ شدن مردمک چشم ها، گیجی و رخوت، تهوع و استفراغ، ضعیف شدن تنفس، اغما، یبوست.

اثرات روانی:

اختلال رفتاری، احساس خوشی و لذّت که بدنبال آن افسردگی و کج خلقی پیش می آید. کندی روانی- حرکتی، بی قراری، اختلال در حافظه و تمرکز، اختلال در قضاوت.

عوارض مصرف طولانی مدّت:

تیره شدن پوست، کاهش میل جنسی، نامرتب شدن قاعدگی در خانم ها، بی توجهی به وضعیّت بهداشتی، کاهش وزن، ابتلا به ایدز بدنبال تزریق مشکوک مواد مخدّر.

علائم مسمومیّت:

کندی تنفس، سرد شدن بدن، افت فشار خون، و ضربان قلب، تنگ شدن شدید مردمک چشم و عدم پاسخ دهی به محیط اطراف و در نهایت کوما و مرگ.

تریاک کشیدن

به منظور کمک کردن به مصرف کننده مواد مخدّر بسته به میزان مصرف، راه مصرف و مدّت زمان آن، نوع درمان متفاوت می باشد. در موارد مسمومیّت و مصرف بیش از حد مواد افیونی با توجّه به اثرات این مواد بر روی سیستم تنفسی و کم شدن میزان تنفس، مسئله مهم باز بودن راه های هوایی است. باید بیمار در این هگام هر چه سریعتر به اورژانس های درمانی جهت مداوا رسانده شود.

هروئین:هروئین، سوزن و شمع

یکی از مشتقات نیمه مصنوعی مرفین است  هروئینی که توسط فروشندگان فروخته می شود ناخالصی زیادی دارد. هروئین را معمولاً بصورت تدخین یا تزریق مصرف می کنند که روش تزریق آن یکی از راه های شایع ابتلا به ایدز در ایران است. کاهش ضربان قلب و تنفس، کم شدن حرکات روده، احساس گرما علایمی هستند که متعاقب مصرف هروئین ایجاد می شود. بدنبال اوّلین مصرف معمولاً حالت تهوع، استفراغ و خارش پیش می آید. یکی از علائم مصرف کنندگان این ماده مردمک چشم بسیار ریز آنها است.

اثرات روانی:

گیجی، احساس خوشی که بدنبال آن افسردگی ظاهر می شود.

بدنبال مصرف مواد مخدّر حالت تحمّل پیش می آید یعنی حالتی که در آن فرد مصرفت کننده هر بار مجبور است میزان ماده بیشتری را جهت بدست آوردن علائم دلخواه مصرف کند.

چه باید کرد:

ترک مواد مخدر بهترین راه مقابله با آن است. برای ترک حتماً با پزشک متخصّص مشورت باید شود. در ترک مواد مخدّر ممکن است لغرش هایی پیش بیاید که نباید به منرله شکست درمان محسوب گردد.

برای دیدن اندازه بزرگ تصاویر زیر بر روی کلیک کنید

گل خشخاش دانه خشخاش تزریق هروئین خشخاش شیره تریاک گل خشخاش وسایل ترباک کشیدن Afghanistan Poppy Eradication بچه افغنی در حال بدست آوردن تریاک خشخاش کشت خشخاش در افغانستان از سال 86 تا 2003 تزیق هروئین

سایت های مرتبط:
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان واحد بهداشت روان


mohandes Donbaleh

Be Sociable, Share!

نظرات مسدود است.