۱۵ توصیه مهم برای داشتن کودکان سالم و با نشاط

سلامت و آرامش کودکان این روزها از اهمیّت خاصی برخوردار است و اهمیّت آن چنان است که سازمان بهداشت جهانی بر سلامت خانواده توصیه های فراوانی می کند. کودکانی که سال های پر نشاطی را برای خانواده و اجتماع در آینده خواهند داشت.

۱۵ توصیه مهم برای پدران و مادران برای نگهداری سالم کودکان:

 1. آغوش مادر و تغذیه با شیر مادر از روزهای اوّل زندگی بهترین روابط عاطفی بین نوزاد و مادر برقرار می کند.
 2. لمس و نوازش کودکان یکی از دلنشین ترین احساسات هنگام تولّد است. ماساژ پوست نوزاد به او آرامش می دهد و بهتر می خوابد. روزی یکبار آنهم به مدّت ۱۵ دقیقه بدن کودک را ماساژ دهید کمی روغن در کف دست بریزید و با کمک حرکات موزون دایره وار، روی بدن و پاها بمالید، از طریق پوست پیام هایی به مغز فرستاده هورمون های مفیدی ترشح شده که به آرامش کودک منجر می شود.
 3. بسیاری از کودکان دوست دارند چیز نرمی همچون لباس خواب مادر، پتوی نرم یا اسباب بازی مخملی را در آغوش گیرند برای ارتباط و آرامش بهتر چیزی نرم درکنار کودک بگذارید.
 4. واکسیناسیون کودک را کامل کنید.
 5. گاهی اوقات کودکان در موقع خواب احساسات ناشی از خستگی را با فریادهای بلند از خود بروز می دهند این عمل برای شیر خوار تسکین بخش است.
 6. به کودکان از ۶ ماهگی به بعد آموزش دهید که چگونه غذای سالم بخورند.
 7. از بدو تولّد قطره ویتامین A + D و از ۳ ماهگی قطره آهن و از ۶ ماهگی به بعد همراه شیر مادر غذاهای کمکی طبق دستور پزشک خانواده تجویز می شود.
 8. کودکان را با گفتارهای سالم و مؤدبانه عادت دهید.
 9. از رفتارهای صحیح و حرکاتی که نشانه رشد و نمو آنها بوده استقبال و آنها را در آغوش بگیرید. با آنها پیاده روی کنید، بخوابید، بگردید و بازی کنید تا پیوند عمیق بین خودتان و او ایجاد کنید. مطمئن شوید کودکان مراقبت های شما را درک می کنند و با نقطه نظرات شما موافقند.
 10. در هنگام رانندگی، ایمنی لازم را با توجّه به وزن و سن کودک رعایت نموده و به یاد داشته باشید که کودکان زیر ۱۲ سال باید در صندلی عقب اتومبیل قرار گیرند.
 11. اغلب حوادث خطرناک در منزل برای کودکان اتفاق می افتد. در مقابل حوادثی مانند: سوختگی، غرق شدن، سقوط از آغوش یا پله و مسمومیّت با انواع قرص ها بخصوص مواد شوینده و پاک کننده، محیط منزل را امن نمایید.
 12. کودکان نوپا را در هنگام راه افتادن مراقبت نموده آنها را هیچ وقت تنها نگذارید.
 13. به آنها یاد دهید هنگام دوچرخه سواری از کلاه ایمنی استفاده نمایند، تنها در منزل شنا نکرده در خیابان ها مراقب آنان باشیم.
 14. سیگار را ترک نموده و از کشیدن سیگار اطراف کودکانتان اجتناب کنید.
 15. برای کودکانتان  محیطی شاد فراهم کنید اگر شما به اقتضای مسئولیّت زندگی افسردگی دارید بازی و هم نشینی با آنها را فراموش نکنید.


Be Sociable, Share!

یک پاسخ به “۱۵ توصیه مهم برای داشتن کودکان سالم و با نشاط”

 1. با سلام و خسته نباشید
  در مورد شماره ۷ از قطره آهن نام بردید سوال من اینست :کودک دو ساله من مدت ( شاید ۶ ماه) هموگلوبین بین ۱۰٫۵ تا ۱۱ داشته است و سپس درمان شده ، آیا این کمبود آهن تاثیر زیادی بر سطح هوشی او خواهد داشت و این تاثیر چقدر میتواند باشد؟
  باتشکر و سپاس فراوان
  ــــــــــــــــ
  پاسخ به
  قروغ گرامی، با سلام، تأثیری نخواهد داشت، مؤفق باشید

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*