حشیش یا مارجوانا چیست؟

حشیش یا مارجوانا شایع ترین ماده غیر قانونی مورد سوء مصرف در سراسر جهان است. حشیش را دروازه ای برای مصرف سایر مواد مخدّر خطرناک تر نام نهاده اند.
اثرات مصرف:
عوارض جسمانی
افزایش فشارخون، گیجی، افزایش اشتها (که به آن اشتهای گاوی نیر می گویند)، قرمز شدن چشمها، تند شدن ضربان قلب، اختلال حافظه، عدم تعادل حرکتی و خشکی دهان.

آثار روانی:
توهّم به صورت شنیدن صداهای غیر واقعی،
صحبت های بی ربط و رفتارهای غیر عادی، اضطراب و افسردگی، اختلال در حافظه و قضاوت، اختلال در توجّه و تمرکز.
در صورت مصرف میزان زیاد حشیش خطر حملات اضطرابی هراس، بدبینی و توهّم بسیار زیاد است.
ازجمله عوارض طولانی مدّت مصرف حشیش، وضعیّتی است که توأم با بی انگیزگی، عدم تمایل برای شروع هر کار، بی احساسی، بی انرژی بودن و چاقی است.

فروشگاهی در آمستردام هلند با 420 محصول حشیش

فروشگاهی در آمستردام هلند با ۴۲۰ محصول حشیش

به این حالت سندرم فقدان انگیزه می گویند. مشخصه این سندرم بی میلی و عدم استمرار در انجام کار است. بیمار فاقد نیرو، بی حال، غالباً چاق و با ظاهر تنبل به نظر می رسد.
مصرف حشیش امکان بروز یا شدید شدن حالت جنون را زیاد می کند. چنانچه این حالت جنون اتفاق افتاد مصرف کننده باید به سرعت به بخش روان پزشکی ارجاع گردد. حشیش وابستگی شدیدی را ایجاد می کند که باعث اعتیاد در مصرف کننده می شود.
آثار مصرف طولانی مدّت:
التهاب مزمن مجاری تنفسی، عفونت های ریوی و سرطان ریه، کاهش تعداد و فعالیّت اسپرم، اختلال در قاعدگی، کاهش وزن و ایجاد نواقص مادرزادی در جنین مادر معتاد به حشیش، اختلال مغزی و تشنج.
کشیدن حشیش همانند کشیدن سیگار می تواند خطراتی را برای انسان ایجاد کند امّا خطر مصرف حشش از سیگار بیشتر است. افرادی که حشیش مصرف می کنند با تعداد کمتری سیگار و در سن کمتری نسبت به افراد سیگاری دچار عوارض جانبی می شوند. مصرف حشیش معمولاً مقدمه ای برای استفاده از مواد خطرناک تر است. شواهدی وجود دارد که حشیش گاهی باعث سایکوز در فرد مصرف کننده می شود. گیجی، بی قراری، اضطراب، توهم و هذیان می توانند به دنبال مسمومیّت با حشیش ظاهر شوند.


دیگر عوارض مصرف طولانی مدّت این ماده عبارتند از حملات هراس، فراموشی دوره ای، زوال شخصیّت، اغتشاش شعور، اختلال در مهارت های حرکتی، اختلال در قاعدگی، اختلال در تعداد فعالیّت اسپرم و در موارد نادر به دنبال مصرف طولانی مدّت مقادیر بالا، تشنج نیز دیده می شود.
آثار حشیش به قدرت و نوع ماده مصرفی، روش و مقدار مصرف و انتظار فرد مصرف کننده بستگی دارد. در مصرف تدخینی، اثر آن سریعتر و کوتاهتر از مصرف خوراکی است. طی ۴ دقیقه پس از تدخین اثرات نشئگی آن ایجاد می شود، در سی دقیقه به حداکثر می رسد و دو تا چهار دقیقه ادامه می یابد. شایع ترین علائم عبارتند از: قرمزی چشم، تند شدن ضربان قلب، افزایش اشتها، خشکی دهان و سرخوشی. در مقادیر زیاد افت فشار خون در هنگام تغییر وضعیّت ایجاد می شود. فرد احساس می کند زمان به کندی می گذرد. گاهی علائم اضطرابی شبیه حمله هراس (وحشتزدگی) گزارش شده است.
برخلاف عقیده عموم مردم، مصرف طولانی مدّت حشیش موجب وابستگی جسمی و روانی همچنین احساس ولع شدید برای مصرف را باعث می شود.

معرفی سایت جهت مطالعه بیشتر:

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*