نورجیزک، تزریق مرگبار!

آمپول نورجیزک

بوپره نورفین (buprenorphine) که با نام های تجاری تمجیزک (Norjizak)، اورجیزک، نورجیزک، تی دی جیزک و … از سال ۱۹۸۶ ساخته و به بازار عرضه شده است؛ یک ضد درد مخدّر می باشد که علاوه بر مصارف پزشکی و درمانی در سال های اخیر به طور گسترده ای در درمان اعتیاد نیز به کار رفته است. اگر چه این دارو به اشکال خوراکی، زیر زبانی و تزریقی تهیّه می گردد؛ امّا تنها نوع زیر زبانی آن در درمان عاتیاد کاربرد دارد.

متأسفانه برخی از مصرف کنندگان مواد مخدّر و حتّی بعضی از درمانگران ناآگاه، از فرم تزریقی آن برای درمان اعتیاد و یا جایگزینی مواد مخدّر دیگر استفاده می کنند، حال آنکه فرم تززیقی، نه تنها منجر به درمان اعتیاد نمی شود بلکه خود نیز اعتیاد آور بوده و چه ببسا باعث می شود شکل ساده تر مصرف مواد مخدّر (تدخینی و خوراکی) به شکل خطرناکتر آن (تزریقی) تبدیل شود.

آنچه امروزه ما را با خطری جدی مواجه کرده است استفاده از آمپول های تقلبی نورجیزک در ایران می باشد. این نوع نورجیزک در واقع نامی است جعلی برای ماده ای است که از هروئین مایع، استروئید (کورتون) و مواد رنگی تشکیل شده و به صورت کاملاً غیر بهداشتی و غیر استاندارد در ویال های کوچک تهیّه، بسته بندی و روانه بازار مصرف می شود.

هروئین موجود در آمپول های نورجیزک بسیار قوی تر از موفین خالص است. به همین علّت فرد مصرف کننده بلافاصله پس از مصرف این آمپول به آن وابسته می شود و به علّت کورتون موجود در آن سریعاً چاق شده و احساس شادابی می کند.

از آنجا که اغلب معتادان به مواد مخدّر از لاغری شاکی هستند، با مصرف امپول های نورجیزک و چاقی کاذب ناشی از آن، فرد و خانواده اش به اشتباه تصوّر می کنند که این آمپول باعث بهبودی شده است و این ترفند جدید قاچاقچیان و سودجویان برای اغوای مردم بوده است.

اثرات مصرف نورجیزک:

عکس تزئینی

این ماده به صورت تزریقی مصرف میشود و چون سریع از بدن دفع می گردد، مصرف کنندگان نورجیزک ناچارند هر ۳ – ۴ ساعت یک بار آن را تزریق نمایند نا دچار علایم خماری نشوند.

اگر چه میزان تشئگی نورجیزک بالاست امّا سریع از بدن دفع می گردد و نیاز به تزریق آن به دفعات در بیماران احساس می شود.

به علّت وجود استروئید موجود در آن، باعث تخریب سیستم ایمنی بدن می شود و فرد به انواع فعونت ها به خصوص عفونت های قارچی مبتلا می گردد.

از شایع ترین عفونت های ناشی از مصرف نورجیزک التهاب لایه داخلی قلب (اندوکاردیت) است.

از دیگر علائم مصرف نورجیزک گلگون شدن پوست، افزایش فشارخون، بزرگ شدن پستان ها، ریزش مو، آکنه (جوش صورت)، اختلالات کبدی، بی قراری، پرخاشگری، چرت زدن مکرّر در زمان نشئگی و خماری به علّت هروئین موجود در نورجیزک.

علائم ترک نورجیزک:

اضطراب و افسردگی شدید، پرخاشگری، بی قراری، هذیان، خستگی بی حالی، بی خوابی، بی انگیزگی، تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها، دردهای عضلانی و استخوانی، اشک ریزش، ولع مصرف شدید.

درمان:

۱٫ آیا اعتیاد به نورجیزک درمان پذر است؟

… آری

چنانچه از شروع مصرف فرد مدّت کوتاهی گذشته باشد، درمان سم زدایی تحت نظر کادر تخصّصی مؤثر می باشد.

در این مواقع حتماً لازم است بیمار علاوه بر درمان دارویی، از مشاوره، روان درمانی، خانواده درمانی و گروه های خودیاری مثل NA و NARANAN نیر بهره مند گردد.

امّا چنانچه فرد مدّت طولانی و به مقدار زیاد از نورجیزک استفاده کرده باشد، سم زدایی اغلب مؤفق نبوده و به شکست متهی می گردد، لذا بهترین درمان برای این گروه، بستری در یک کلینیک تخصّصی درمان و بازتوانی تحت نظر درمانگران مجرّب حداقل به مدّت دو هفته می باشد که پس از آن با ) و یا بوپره نورفین زیر زبانی (BMT) پی گیری می گردد.اعتیاد

آنچه در درمان مصرف کنندگان نورجیزک مهم است توجّه به علائم و عوارض ناشی از مصرف کوتون موجود آمپول هاست که باعث افت عملکرد غده فوق کلیه شده و لازم است پزشک به اختلالات کبدی، افزایش فشار خون، افسردگی، پرخاشگری، ریزش مو و انواع عفونت های ناشی از تزریق آمپول در بیماران توجّه نموده و درمان متناسب هر کدام را مدنظر قرار دهد.

همانگونه که قبلاً نیز ذکر شد تمام اقدامات پزشکی تنها در صورتی مثمرثمر واقع خواهد شد که همراه با مشاوره روان درمانی خانواده درمانی و …باشد

هشدار!!

مورفین موجود در آمپول نورجیزک ۲۳ بار قوی تر از مورفین خالص است و در نتیجه:

نورجیزک شدیداً اعتیادآور است…!

۲٫ کاهش آسیب ناشی از مصرف موادمخدّر تزریقی:

با توجّه به مصرف تزریقی نورجیزک احتمال ابتلاء به انواع عفونت های پوستی و انتقال انواع عفونت های خونی از جمله هپاتیت B و C و ایدز وجود دارد.

بنابراین لازم است به بیماران در مورد مطرات مصرف تزریقی هر نوع ماده مخدّر هشدار داده شود، امّا چنانچه فرد به مصرف تزریقی ماده مخدّر اصرار داشته باشد حداقل اقدام کادر درمانی، آموزش روش های تزریق بهداشتی و عدم استفاده از سوزن و سرنگ مشترک برای تزریق است.

هم چنین لازم است روباط جنسی سالم و بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلاء به انواع بیماریهای مقاربتی و بیماریهای منتقله از این طریق آموش داده شود.

هشدار:

نورجیزک بسیار کشنده تر از هروئین است. مرگ و میر ناشی از عفونت در مصرف کنندگان نورجیزک بیش از دو برابر مرگ و میر در مصرف کنندگان هروئین تزریقی است.

سایت مرتبط:

Be Sociable, Share!

۳ پاسخ به “نورجیزک، تزریق مرگبار!”

 1. khaste nabashid,aali boud va kamelan jame.
  ya ali
  khoda negahdar. 🙂

  [پاسخ]

 2. bad az ezdevajam shoharam be ….. begin chikar konam? b
  ــــــــــــــــ
  پاسخ به Zoha گرامی
  ، باید به کلینیک های ویژه و یا متخصصین روانپزشکی مراجعه نمایید. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 3. شوهرت رو راضی کن بره کلاسهای NA شرکت کنه…

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*