آنچه باید در باره انفلوانزا (Influenza) بدانیم؟

یک شخص انفلوانزایی انفلوانزا (Influenza): انفلوانزای انسانی یک بیماری ویروسی حاد خود کنترل شونده می باشد. که توسط ویروسهای انفلوانزای گروه A ،B و C ایجاد می گردد. این بیماری در هر سنی می تواند افراد را مبتلا سازد. ازعلائم آن تب ناگهانی  لرز ، سردرد و درد عضلانی می باشد. بیماری تقریبا در تمام افراد مبتلا با سرفه خشک و گلو درد همراه است. اگر چه گاهی اوقات اکثر مردم یک سرماخوردگی شدید را با انفلوانزا (Influenza) اشتباه می گیرند امّا در واقع انفلوانزا (Influenza) بسیار شدیدتر از سرماخوردگی می باشد. انفلوانزا (Influenza)غالبا سبب ضعف و ناخوشی کامل در فرد می گردد امّا پس از ۲ تا ۷ روز حال شخض بهبود می یابد. با این وجود این بیماری را باید بویژه نزد سالخوردگان و افراد مبتلا به ناراحتی های مزمن ‌جدی تلقی کرد. انفلوانزا (Influenza) یک بیماری شدیدا واگیردار است که از شخصی به شخص دیگر توسط سرفه یا عطسه ( از طریق دستگاه تنفسی) منتقل می گردد. علائم بیماری ۱ تا ۴ روز پس از ورود ویروس به بدن تظاهر می کند.
همه گیریهای انفلوانزا (Influenza) بیشتر توسط ویروس گروه A و B صورت می گیرد و ویروس گروه C همه گیری ایجاد نمی کند معمولاً همه گیری بیماری انفلوانزا (Influenza) هر ۳-۲ سال یکبار رخ میدهد و ۳۰-۱۰ سال نیز بصورت پاندمی (Pandemia) دیده میشود عامل همه پاندمیها دنیا تاکنون ویروس گروه A بوده است.میزان حمله انفلوانزای انسانی در کودکان بیشتر از بزرگسالان بوده و همیشه کودکان کانون اصلی همه گیری هستند ولی احتمال بستری و عوارض بیماری در بزرگسالان بیشتر است. مخزن اصلی ویروس انفلوانزای انسانی خود انسان است ولی گاهی خوک وا ردک نیز میتوانند مخزن ساب تایپ جدید ویروس برای انسان مطرح باشند.
در صورت ابتلا به بیماری چه باید کرد؟ برای مقابله با انفلوانزا (Influenza) معمولاً راه های ساده ای وجود دارد نوشیدن مایعات به مقدار زیاد، استراحت و تغذیه خوب بسیار موثر است. ( پرهیز غذایی ندارد ) . از داروهای مسکّن مانند استامینوفن که در کاهش تب و درد موثر است، می توان استفاده نمود. البته از مصرف بیش از حد آن نیز باید پرهیز نمود. اگر شخص جوان و در سلامت کامل باشد نیازی به مشورت با پرشک معلاج خود ندارد مگر آنکه نسبت به روزهای قبل حالش بدتر شده و یا هنوز پس از یک هفته سرفه اش قطع نشده باشد. در صورتیکه فرد از قبل نیز دچار برخی بیماریهای مزمن ریوی( آسم، برونشیت مزمن ، آمفیزم ،‌ برونشکتازی و تنگی نفس )، قلبی ،کلیوی، دیابت ( مرض قند ) و نارسایی های هورمونی – نقص سیستم ایمنی داشته باشد، باید فوراً پزشک معالج خود را در جریان قرار دهد که ممکن است ناشی از بیماریهای اولّیه یا به علّت درمان دارویی خاص باشد. این مشکل زمانی بروز می نماید که ویروس انفلوانزا (Influenza) سبب ضعف سیستم دفاعی بدن خصوصاً ریه شود.
دیگر خطرات ناشی از انفلوانزا: انفلوانزا (Influenza) می تواند مشکلات حاد و جدّی را برای سلامت فرد ایجاد کند. این مسئله زمانی رخ می دهد که سیستم دفاعی بدن در مقابل عفونت های دیگر، بویژه عفونت ریوی،‌ توسط ویروس انفلوانزا (Influenza) ضعیف شده باشد. شایع ترین عارضه، ذات الریه می باشد. اگر شخصی علیرغم بیماریهای ریوی مانند آسم،‌ برونشیت مزمن و برونشکتازی، ‌به انفلوانزا (Influenza)نیز مبتلا شود، بیماریهای زمینه ای تشدید می یابند. سالخوردگان بیش از همه در معرض خطر این عوارض هستند.
واکسن انفلوانزا (Influenza): واکسن انفلوانزا (Influenza) از یک نوع ویروس زنده ضعیف شده که در تخم مرغ رشد می کند تهیّه می گردد. واکسن بصورت عضلانی در قسمت بالایی بازو تزریق میشود. ۲تا ۳ هفته پس از تزریق ایمنی در بدن ایجاد میشود و بمدّت ۱۲-۶ ماه باقی می ماند.
چه افرادی باید مقابل انفلوانزا (Influenza)واکسینه شوند؟ واکسن انفلوانزا (Influenza) برای تمام افراد قویّاً توصیه می شود (‌به ویژه سالخوردگان و بیماران مزمن ریوی ،کلیوی و…. ) زیر اینگونه افراد در صورت ابتلا به انفلوانزا (Influenza) بیشتر در معرض خطرات جدّی هستند. واکسیناسیون چنین افرادی که در آسایشگاه سالمندان و در مکان هایی به مدت طولانی اقامت دارند نیز توصیه می گردد.
آیا واکسن انفلوانزا (Influenza)بی خطر است؟ واکسن انفلوانزا (Influenza) کاملا بی خطر می باشد. امّا در افرادی که حساسیّت به پروتئین های تخم مرغ و ترکیبات واکسن دارند می تواند حساسیّت ایجاد نماید و از عوارض شایع درد محل تزریق و علائم شییه انفلوانزا (Influenza) خفیف مشاهده شده است .
تا چه حد واکسیناسیون انفلوانزا (Influenza) مؤثر است؟ اگر شخصی از سلامتی مناسبی برخوردار باشد واکسیناسیون، امکان ابتلا به بیماری انفلوانزا (Influenza) را تا حدود ۶۰ درصد کاهش می دهد. در افراد ضعیف تر درجه حفاظت واکسن کمتر است ولی اگر تزرق صورت گیرد،‌ شدّت انفلوانزا (Influenza) کمتر می شود. با توجّه به اینکه ویروس انفلوانزا (Influenza) هر ساله شکل ژنتیکی خود را تغییر می دهد،‌ اثرات مثبت واکسیناسیون تنها برای یک فصل (‌زمستان ) ‌باقی می ماند. سازمان بهداشت جهانی سعی دارد تا خصایص ژنتیکی ویروس را که هر ساله تغییر می کند تشخیص دهد. تا بدین وسیله واکسن جدید، هر ساله بر پایه همین پیش بینی ها، تهیّه شود.

برای مطالعه واکسن انفلوانزا در سایت اسحاقی  اینجا کلیک کنید.

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*