بهداشت باروری و تنظیم خانواده (معرفی روش های پیشگیری از بارداری) (۲)

 

تنظیم خانوادهدر قسمت اوّل در مورد تعریف بهداشت باروری، اهمیّت دسترسی به خدمات تنظیم خانواده، بخش های مختلف برنامه کشوری تنظیم خانواده، چالش های برنامه بهداشت باروری و تنظیم خانواده کشور و راهکارهای مورد نظر جهت رفع آنها صحبت شد. دراین شماره به معرفی برخی از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری که در حال حاضر در سیستم بهداشتی درمانی کشور ارائه می گردد خواهیم پرداخت.

روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری از نظر مدت اثر به دو دسته موقّتی و دائمی تقسیم می شوند:

الف) روش های موقّتی: که خود شامل روش های هورمونی و مکانیکی می باشند:

انواع روش های هورمونی :

 1. قرص های ترکیبی پیشگیری از بارداری ال دی (LD) و اچ دی (HD) و تری فازیک (TPH)
 2. قرص های پروژسترونی پیشگیری از بارداری لاین استرونول (Linestronol) ( مخصوص دوران شیردهی )
 3. آ مپول های پروژسترونی سه ماهه دپو مدروکسی پروژسترون استات (DMPA) یا همان Depot Medroxyprogesterone Acetate
 4. آمپول های ترکیبی یک ماهه سیکلوفم Cyclofem

انواع روش های مکانیکی:

 1. روش پیشگیری از بارداری مردانه کاندوم Condom
 2. وسیلله داخل رحمی آی یو دی (IUD )

ب) روش های دائمی (جراحی):

 1. بستن لوله های رحمی در زنان (توبکتومی) Tubectomy
 2. بستن لوله های اسپرم بر در مردان (وازکتومی) Vasectomy

در این قسمت انواع قرص های پیشگیری از بارداری، کاندوم و روش اورژانس پیشگیری از بارداری (EC) را معرفی می کنیم:

قرص های ترکیبی پیشگیری از بارداری
یکی از روش های جلوگیری از باردار ی مصرف قرص های ترکیبی (حاوی استروژن و پروژسترون) است که به دو شکل یک مرحله ای (LD) و (HD) و سه مرحله ای (تری فازیک) موجود می باشد.

۱) قرص های ال دی (LD)  و اچ دی (HD):
قرص ال دی نحوه مصرف:
هر بسته قرص اچ دی (HD) و ال دی (LD)، حاوی ۲۱ عدد قرص می باشد، مصرف بسته اوّل باید در ۵ روز اوّل قاعدگی آغاز شده (برای ا طمینان بیشتر بهتر است از روز اوّل شروع شود) و هر روز یک قرص در ساعت معینی خورده شود تا ۲۱ قرص تمام گردد سپس ۷ روز کامل قرص خورده نشده و از روز هشتم بسته بعدی شروع شود. مهم نیست که در این ۷ روز چه زمانی قاعدگی اتفاق میافتد یا اینکه هنوز ادامه دارد یا خیر. مهم این است که بین دو بسته ۷ روز فاصله باشد و قرصی خورده نشود.

مکانیسم عمل:
این قرص ها از طریق جلوگیری از تخمک گذاری، تأثیر بر مخاط داخلی رحم و جلوگیری از لانه گزینی سلول تخم، ایجاد اشکال در ورود اسپرم به داخل رحم و بالاخره جلوگیری از لقاح از طریق تاثیر بر حرکات لوله های رحم از بارداری جلوگیری می کند.
اثر بخشی:
اثر بخشی قرص های ترکیبی در صورت مصرف صحیح، ۹/۹۹درصد (نود و نه) است.
مزیّت ها:

 • اثر بخشی بالا
 • برگشت سریع باروری پس از قطع روش
 • منظم شدن خونریزی قاعدگی، کاهش درد و خونریزی قاعدگی و کاهش کم خونی بدنبال قاعدگی ها
 • کاهش بروز کیست های تخمدانی، بیماریهای خوش خیم پستان، عفونتهای لگنی، سرطان های رحم و تخمدان
 • کاهش بروز حاملگی های خارج از رحم

عوارض شایع و کم اهمیّت و چگونگی برخورد با آن ها :
عارضه های شایع معمولاَ در ماه های اوّل مصرف بروز نموده و در عرض ۳- ۲ ماه کاهش یافته و یا ازبین می رود. این عوارض عبارتند از:

 1. افزایش وزن: دلایل افزایش وزن، تجمع مایعات در بدن بدلیل اثر پروژسترون، افزایش اشتها و بدنبال آن افزایش مصرف مواد غذایی است. افزایش وزن با ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل بهبود می یابد.
 2. لکه بینی و خونریزی بین قاعدگی ها: معمولاَ در مدت ۳-۲ ماه اوّل مصرف مشاهده شده و می تواند ناشی از فراموشی قرص باشد. لازم است مصرف قرص را ادامه داده و در صورت برطرف نشدن مشکل به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه شود.
 3. حساسّیت پستان ها: معمولاً با استفاده از پستان بند های محکم و مسکن های معمولی رفع می گردد.
 4. سر دردهای خفیف: غالباً با مسکن های معمولی برطرف می شود. در سر درد های شدید و یا سر دردهائی که با فشار خون بالا، علایم عصبی یکطرفه و یا اختلالات بینائی همراه باشد مراجعه فوری به پزشک الزامی است.
 5. تهوع: خوردن قرص در هنگام خواب و یا همراه با غذا، راهی موثر برای کاهش شدت تهوع خفیف و قابل تحمل خواهد بود. درمان موقّت تهوع برای ۳-۲ ماه اوّل با داروهای ضد تهوع (مثل ویتامین ب۶، شبی یک قرص) نیز امکان پذیر است.

نکات مهم حین مصرف قرص:

 1. چنانچه خوردن قرص یک شب فراموش شود باید تا نوبت بعد هر موقع به یاد آوردید قرص را مصرف کنید در صورتی که تا نوبت بعد به یاد نیاوردید شب بعد ۲ قرص را با هم مصرف کنید و بقیه قرص ها را طبق معمول ادامه دهید.
 2. اگر ۲ شب پشت سرهم خوردن قرص فراموش شود در دو شب بعد، هرشب دو قرص با هم مصرف کنید و بقیه قرص ها را طبق معمول ادامه داده وتا یک هفته از یک روش کمکی دیگرمثل کاندوم نیز استفاده نمائید.
 3. در صورتی که سه شب پشت سر هم یا بیشتر خوردن قرص فراموش شود خوردن بقیه قرص ها را طبق معمول ( روزی یک قرص ) ادامه داده و تا یک هفته از یک روش کمکی نیز استفاده کنید و بلا فاصله پس از اتمام این بسته ( بدون فاصله ۷ روزه) بسته بعدی را آغاز نمائید .
 4. از مصرف قرص به صورت ناپیوسته، یک شب در میان، یک ماه در میان و یا فقط در هنگام ضرورت خودداری کنید.
 5. در صورت دوری از همسر خوردن قرص را طبق معمول ادامه دهید.
 6. چنانچه در فاصله ۲-۱ ساعت پس از مصرف قرص دچاراستفراغ شدید یک قرص (از یک بسته دیگر) خورده و مصرف بقیه قرص های بسته اصلی را درزمان مقرر ادامه دهید درصورت ادامه استفراغ و یا اسهال شدید، ضمن مصرف قرص درزمان مقرّراز یک روش کمکی دیگرتا یک هفته پس ازاتمام بیماری استفاده نمائید.
 7. چنانچه پس ازاتمام بسته اوّل در طی۷ روز قاعدگی رخ نداد می توانید بسته بعدی را پس از پایان فا صله ۷ روزه آغاز نمائید ولی اگر پس ازتمام شدن بسته دوّم نیز قاعدگی اتفاق نیفتاد برای رد حاملگی به پزشک مراجعه نمائید.
 8. اگر قرص ها بطور مرتب و در زمان تعیین شده خورده نشود درصورتی که پس از اتمام هر بسته قرص قاعدگی اتفاق نیفتد باید از نظراحتمال حاملگی بررسی گردد .
 9. مصرف این قرص ها (در صورت نبودن موارد منع مصرف قرص های ترکیبی ) می تواند تا ۵۰ سالگی ادامه یابد

** به خاطر داشته باشید قرص HD را زیر نظر پزشک مصرف نمائید.

** در طول دوره مصرف قرص های ترکیبی مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی جهت دریافت قرص و بررسی وضعیّت سلامت و انجام معاینات و مراقبت های لازم، ضروری است.

۲) قرص های ضد بارداری تـری فازیــک (سه مرحله ای، سه رنگ):

قرص های تری فازیک یکی از انواع جدید قرص های ترکیبی هستند و دارای دو نوع هورمون زنانه استروژن و پروژسترون می باشند. هر بسته حاوی ۲۱ عدد قرص بوده و به علّت نوع و مقــدار هورمونی که درآنها استفاده شده است به سه رنگ نارنجی، زرد و سفید می باشند و باید از نقطه شروع روزی یک عدد به طور مرتب خورده شوند.

نحوه مصرف:

اوّلین قرص از بسته اوّل در اوّلین روز قاعدگی خورده می شود و پس از۲۱ روز که قرص ها تمام شد هفت روز کامل قرص خورده
نمی شود وسپس از روز هشتم بسته بعدی بدون توجّه به روز شروع قاعدگی آغاز می گردد.

نکات مهم حین مصرف قرص:

 1. اگر خوردن یک قرص را برای مدت کمتر از ۱۲ ساعت از زمان تعیین شده فراموش نمودید به محض یادآوری، قرص فراموش شده را مصرف نمائید وبقیه قرص ها را تا آخر ادامه دهید.
 2. اگر بیش از۱۲ ساعت مصرف یک قرص را فراموش کردید، قرص فراموش شده را نباید بخورید و بقیه قرص ها را سر ساعت تعیین شده مصرف کرده و تا آخر بسته از یک روش کمکی دیگر مثل کاندوم نیز استفاده نمائید.
 3. قرص ها را به صورت ناپیوسته مثلاً یک ماه در میان یا دو ماه در میان و غیره استفاده نکنید.
 4. در صورتی که پس از شروع مصرف قرص تهوع، استفراغ و یا سردرد وجود داشته باشد خوردن قرص را ادامه دهید این عوارض بتدریج پس از ۳ـ۲ ماه از بین می رود جهت پیشگیری از تهوع، قرص را پس از شام و قبل از خواب مصرف کنید و در صورت ادامه تهوع و استفراغ می توانید از قرص ب۶ همراه آن استفاده کنید.
 5. چنانچه در فاصله ۲-۱ساعت پس از مصرف قرص دچار استفراغ شدید یک قرص از همان رنگ (از یک بسته دیگر) خورده و مصرف بقیه قرص های بسته اصلی را درزمان مقرّر ادامه دهید در صورت ادامه استفراغ و یا اسهال شدید، ضمن مصرف قرص در زمان مقرّر، از یک روش کمکی دیگر تا یک هفته پس از اتمام بیماری استفاده نمائید.
 6. چنانچه پس ازاتمام بسته اوّل در طی ۷ روز قاعدگی رخ نداد می توانید بسته بعدی را پس از پایان فاصله ۷ روزه آغاز نمائید ولی اگر پس ازتمام شدن بسته دوّم نیز قاعدگی اتّفاق نیفتاد برای رد حاملگی به پزشک مراجعه نمائید.
 7. اگر قرص ها بطور مرتب و در زمان تعیین شده خورده نشود درصورتی که پس از اتمام هر بسته قرص قاعدگی اتفاق نیفتد باید از نظر احتمال حاملگی بررسی گردد.

** بجز موارد فوق سایر نکته ها مشابه قرص های LD و HD است .

** در طول دوره مصرف قرص های ترکیبی مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی جهت دریافت قرص و بررسی وضعیت سلامت و انجام معاینات و مراقبتهای لازم، ضروری است.

قرص های مخصوص دوران شیردهــی (لاینسترونول):

لاینسترونول (Linestronol) یک قرص جلو گیری از بارداری برای مادران شیـرده تا ۶ ماه پس از زایمان می باشد و اثر منفی بر میزان شیر ندارد. این قرص دارای هورمـون پروژسترون بوده و هر بسته آن حاوی ۲۸ عدد قرص می باشد.

نحوه مصرف:
هر شب باید یک قرص درساعت معین میل شود و پس ازاتمام یک بسته ۲۸عددی، بلا فاصله روز بعد مصرف بسته بعدی آغاز می گردد.

مکانیسم عمل :
این قرص از طریق دشوار نمودن رسیدن اسپرم به رحم بدلیل افزایش غلظت ترشحات دهانه رحم، جلوگیری از تخمک گذاری ماهانه (در نیمی از موارد) و تأثیر بر مخاط داخلی رحم از بارداری جلوگیری می کند.

اثر بخشی :
اثر بخشی این قرص هم زمان با شیر دهی ۹۹ درصد است.

نکات مهم حین مصرف قرص:

 1. بهترین زمان شروع مصرف این قرص ها ۶ هفته پس از زایمان است ولی اگر قاعدگی زود تر از ۶ هفته بعد از زایمان شروع شود مصرف قرص را باید از روز اوّل قاعدگی شروع نمائید .
 2. به علّت پائین بودن میزان هورمون موجود دراین قرص لازم است هر شب در ساعت معینی قرص را میل نمائید.
 3. چنانچه خوردن یک قرص بمدت کمتراز ۳ ساعت از وقت همیشگی فراموش شود به محض به خاطر آوردن باید قرص فراموش شـده را بخورید و قرص بعدی را در موعد مقرّر همیشگی میل نمائید.
 4. اگرمصرف یک قرص را برای مدت بیش از۳ ساعت از موعـد همیشگی فراموش کردید در همان لحظه، قرص فراموش شـده را خورده وقرص بعدی را در همان زمان مقرّر و همیشـگی میل نمائید پ، ضمناً به مدّت ۲ روز نزدیکی نکنید و یا در صورت نزدیکی از کاندوم استفاده نمائید.
 5. مصرف قرص شیردهی حد اکثر تا پایان ۶ ماهگی در صورت شیردهی کامل مناسب بوده پس از آن به علّت افزایش احتمال حاملگی توصیه به استفاده از روش های دیگر جلوگیری از بارداری می شود.
 6. خوردن قرص شیردهی ممکن است برگشت قاعدگی را به تأخیر اندازد و گاهی نیز یک خونریزی نا منظم در بین قاعدگی ایجاد نماید که البته خطرناک نبوده و باید به خوردن قرص ها بصورت روزانه در طول مدّت خونریزی نامنظم و یا در زمان قاعدگی ادامه دهید.
 7. در صورتی که مصرف دو قرص پشت سرهم فراموش شود به محض به یاد آوردن، قرص های فراموش شده را باید یکجا خورده و مصرف بقیه قرص ها را ادامه دهید و تا ۷ روز از یک روش کمکی دیگر مثل کاندوم استفاده نمائید. در صورت داشتن نزدیکی محافظت نشده در این دو روزاز روش اورژانس پیشگیری استفاده شود. درصورت قاعده نشدن در مدت ۴ تا ۶هفته پس از فراموشی، بررسی بارداری لازم است.

** کسانی که بطور مکرّر دچار فراموشی مصرف قرص می شوند بهتر است بعد از مشاوره با پزشک یا کارمند بهداشتی از روش مناسب دیگری استفاده نمایند.
** در طول دوره مصرف قرص های پروژسترونی مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی جهت دریافت قرص و بررسی وضعیّت سلامت و انجام معاینات و مراقبت های لازم، ضروری است.

کاندوم

کاندومکاندوم تنها روشی است که علاوه بر پیشگیری از بارداری از انتقال بیماری های قابل انتقال از راه تماس جنسی مانند ایدز نیز پیشگیری می کند. این وسیله پیشگیری مردانه درطرح و رنگ های مختلف در دسترس بوده و توسط کارکنان بهداشتی تعلیم دیده تجویز می شود.

مکانیسم عمل:
کاندوم از طریق جلوگیری از ریختن مایع منی به داخل واژن و ممانعت از رسیدن اسپرم به تخمک از بارداری جلوگیری می کند.

اثر بخشی:
اثر بخشی کاندوم با استفاده صحیح پ، حدود ۹۷ درصد می باشد.

نکات مهم :

 1. در هر بار نزدیکی از یک کاندوم جدید استفاده کنید زیرا کاندوم پس از استفاده آلوده شده و باید دور انداخته شود.
 2. قبل از مصرف کاندوم از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 3. کاندوم باید در حالت نعوظ و قبل از انجام نزدیکی به روی آلت کشیده شود زیرا در ترشحات مرد قبل از انزال نیز اسپرم وجود دارد.
 4. کاندوم نباید تا انتها روی آلت کشیده شود و باید فضای خالی کوچکی در انتهای آن باقی بماند تا مایع منی در آن ریخته شود.
 5. کاندوم باید تمام طول آلت را بپوشاند.
 6. در حین استفاده باید مواظب بود که کاندوم با ناخن و یا انگشت سوراخ نشود.
 7. بلا فاصله پس از انزال باید کاندوم را خارج کرد. برای این کار، در حالی که هنوز نعوظ وجود دارد با گرفتن حلقه بالایی کاندوم آن را خارج نمایید. باید توجّه نمود کاندوم پس از انزال در داخل واژن باقی نماند.
 8. با توجه به اینکه مالیدن وازلین، روغن های نباتی و گیاهی و …احتمال آسیب به کاندوم و پاره شدن آن را ا فزایش خواهد داد، لازم است از استفاده از اینگونه مواد خودداری گردد.
 9. از کاندوم های شکننده، تاریخ گذشته، تغییر شکل و رنگ داده و کاندومی که بسته بندی داخلی آن صدمه دیده است نباید استفاده کرد.
 10. کاندوم بایستی دور از نور آفتاب، گرما، نور لامپ فلوئورسانس و اشعه ماوراء بنفش بوده و در جای خنک نگهداری شود.
 11. در صورت پاره شدن کاندوم در هنگام نزدیکی برای پیشگیری از بارداری ناخواسته بلافاصله یا حد اکثر ظرف ۷۲ ساعت پس ازنزدیکی از روش اورژانس پیشگیری از بارداری به شرح ذیل استفاده نمایید.

روش اضطراری پیشگیری از باردا ی :

روش اورژانس پیشگیری از بارداری روشی است که پس از تماس جنسی بدون استفاده از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری و یا هر موردی که احتمال بارداری ناخواسته پس از تماس جنسی را داشته باشد استفاده می شود. این روش را نباید به عنوان یک روش دائمی پیشگیری از بارداری استفاده نمود.

اثر بخشی روش:
اثربخشی این روش با قرص های لونورژسترل حدود ۹۹% و با استفاده از قرص های ترکیبی حدود ۹۷% می باشد البته اثربخشی این روش با فاصله زمانی تماس جنسی تا آغاز استفاده از روش ارتباط قابل توجهی دارد. هر چقدر این فاصله کوتاهتر باشد اثر بخشی آن بیشتر خواهد بود.

زمان شروع و چگونگی استفاده از روش:

بلا فاصله و یا حداکثر تا ۷۲ ساعت پس از نزدیکی مشکوک به حاملگی ناخواسته یک عدد قرص از یک بسته ۲ تایی لونورژسترل را میل نموده و ۱۲ ساعت بعد دوّمین قرص از همان بسته را نیز بخورید. به خاطر داشته باشید که هر چه زودتر خوردن قرص ها را شروع کنید امکان موفقیّت این روش بیشتر است. چنانچه قرص لونورژسترل در دسترس نباشد می توانید از قرص اچ دی (HD) و یا ال دی (LD) طبق دستور زیر استفاده نمایید:

 • ۲ عدد قرص اچ دی (HD) را با هم در اوّلین فرصت میل نموده و ۱۲ ساعت بعد ۲ عدد قرص اچ دی (HD) دیگر را نیز با هم بخورید.
 • ۴ عدد قرص ال دی (LD) را با هم در اوّلین فرصت خورده و ۱۲ ساعت بعد ۴ عدد قرص ال دی (LD) دیگر را نیز با هم بخورید.
 • ۴ عدد از قرص های سفید رنگ تری فازیک را با هم در اوّلین فرصت میل کرده و۱۲ ساعت بعد ۴ عدد قرص سفید دیگر را نیز با هم بخورید .

نکات مهم:

 1. شایع ترین عارضه این روش تهوع و استفراغ است که در قرص های لونورژسترل بسیار کمتر از سایر قرص ها ( اچ دی (HD)، ال دی (LD) و تری فازیک ) می باشد. برای پیشگیری از آن بهتر است قرص ها با شکم خالی خورده نشود.
 2. در صورت استفراغ تا ۲ ساعت پس از مصرف قرص ها، خوردن مجدد قرص ها ضروری است.
 3. در بعضی موارد ممکن است موجب سردرد وسرگیجه شود که معمولادر عرض ۲۴ ساعت از بین می رود.
 4. در این روش ممکن است قاعدگی بعدی چند روز زودتر و یا دیرتر از موعد مقرّر اتفاق بیفتد. در صورت تاخیر بیشتر از ۷ روز از زمان مورد انتظار در قاعدگی بعدی یا بروز هر مشکل دیگر به پزشک یا مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.
 5. این روش نباید جایگزین یکی از روشهای پیشگیری از بارداری گردد و فقط در مواقع اضطراری و حداکثر یک بار در هر سیکل قاعدگی قابل استفاده است .
 6. زوجینی که مکرّراً ناگزیر از استفاده از این روش می شوند، بهتر است پس از مشاوره مجدد تنظیم خانواده روش پیشگیری مطمئن دیگری را انتخاب کنند.

(ادامه دارد)

با عرض پوزش به علت تکراری بودن سؤالات، بیان دیدگاه بسته شده است

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دکتر محمد عباسی رئیس گروه بهداشت خانواده
فاطمه نوروزی کارشناس مسئول امور جمعیتی و تنظیم خانوادهسهیلا بشارتی کارشناس تنظیم خانواده

منابع:

 • دستورالعمل روش های پیشگیری از بارداری در جمهوری اسلامی ایران
 • کتابهای مرجع زنان و زایمان و تنظیم خانواده شامل:
  1. ویلیامز ۲۰۰۱
  2. نواک ۱۹۹۶
  3. کیستنر۲۰۰۱
  4. Family Planning and Rpvoductive Health Care

معرفی سایت جهت مطالعه بیشتر:

Be Sociable, Share!

۱۱۰ پاسخ به “بهداشت باروری و تنظیم خانواده (معرفی روش های پیشگیری از بارداری) (۲)”

 1. اگر پس از ۵ ماه مصرف قرص ضدبارداری ال-دی را متوقف کنیم آیا امکان عدم بارداری تا مدتی بعد وجود دارد؟درصورت مثبت بودن جواب این زمان چه مدتست؟
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر
  معمولاً بین ۳ تا ۴ ماه بعد از قطع مصرف قرص بارداری، امکان بارداری برقرار می گردد. (امّا توجّه بفرمایید که قید شده معمولاً!).
  ممون بابت بازدیدتان

 2. ba salam,mikhastam dar mavrede pishqiri baraye kasi ke dar mah3 ba moqarebat ra anjam midahad motmaentarin va sadeh tarin rah ra barayam pishnahad konid.
  ba tashakor
  ـــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با تشکّر بابت بازدیدتان،
  اگر منظور تان خانم بارداری که در ماه سوّم بارداری است، مقاربت در این حالت مشکلی از نظر بارداری ایجاد نمی کند. در غیر اینصورت سؤال تان را واضح تر بیان بفرمایید.

 3. ba salam man ye rabete dashtam va badesh ghors 4 ta ld khordam va 1 hafte bad period shodam ama az oon moghe ta hala ke 45 rooz gozashte dige period nashodam momkene hamele basham ya bekhatere masrafe ghors ld ke periodam aghab oftade
  پاسخ:
  با تشکّر بابت بازدید و کامنت تان،
  سؤال مطرح شده شما کامل نیست، اینکه آیا یک بعد پریود شدن شما واقعاً پریود بوده یا لکه بینی؟ و چند سؤال دیگر، ولی آنچه که مسجل است با یک آزمایش Beta HCG خون نتیجه بطور دقیق مشخص خواهد شد. مؤفق باشید.

 4. من ۲ روز بعداز مقاربت به توصیه یک ماما از ۴ قرص اچ دی همزمان استفاده کردم و یکجا خوردم آیا ممکن است اثرات قلبی و عروقی و یا ناباروری و …. به همراه داشته باشد و بار بعدی ۳ روز زودترو بار بعد ۱ روز زودتر پریود شده و الان هر دفعه قند من پایین می افتد و سبکی سر و لرزش و تپش قلب دارم و ایا ممکن است باعث سکته و یا … در دراز مدت شود
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و عرض ادب، موارد ذکر شده ارتباطی با مصرف قرص های یاد شده به روشی که ذکر کردید ندارد. مؤفق باشید.

 5. سلام
  من حدود ۱۲ روز بعد از تمام شدن پریود یعنی تقریبا روز ۲۱-۲۲ سیکل ( تقریبا دوره های ۲۷-۲۸ روزه) یک رابطه داشتم که بعد از ۲ ساعت ۴ تا قرص ال دی و حدود ۱۲ ساعت بعدش ۲ تا و تقریبا ۱ ساعت بعدش هم ۲ تا قرص ال دی مصرف کردم. ۵ و ۶ روز بعد از رابطه ۲ بار آزمایش خون بتا دادم و منفی بود، الان پریودم ۳-۴ روز عقب افتاده، آیا احتمال بارداری وجود داره یا این تاخیر در اثر مصرف قرصهاست؟ البته گاهی دل درد و حالتهایی که موقع پریود دارم رو دارم ولی پریود نشدم. لطفا راهنماییم کنین؟ لازمه که بازم آزمایش خون( تست بارداری ) بدم یا نه؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  ممنون بابت بازدیدتان، با توجّه به نحوۀ مصرف قرص ها، جای نگرانی بابت بارداری وجود ندارد؛ ضمن اینکه آزمایش بتا اچ سی جی هم انجام دادید که منقی بود. (معمولاً آزمایش بتا اچ سی جی ۴۸ ساعت بعد از رابطه مثبت می شود). درصورتی که نگرانی شما هنوز پا برجاست می توانید مجدداً تست تکرار کنید. مؤفق باشید.

 6. با سلام مجدد
  من چون خیلی نگران بودم روز بعدش هم ۴ تا قرص ال دی هر بار ۲ تا با فاصله ۱۲ ساعت خوردم،
  منتطر جواب و راهنمایی شما هستم
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  خب زیادی مصرف نمودید احتمالاً دچار تهوع و استفراغ بایستی شده باشید. در هر صورت جای نگرانی نیست.

 7. با سلام
  دو سال است که از قرص ال دی استفاده می کنم. این ماه بعد از مصرف ۸ عددقرص، مصرف انها رادو شب فراموش کردم و روز سوم پریود شدم (در فراموشی های قبلی این اتفاق نمی افتاد). الان دو شب است که با وجود خونریزی هر شب دو قرص مصرف می کنم.
  علت این مساله چیست؟
  آیا باید مصرف قرصها را ادامه دهم؟
  برای ماه بعد چه کنم؟
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با عرض معذرت بابت تأخیر در پاسخ دهی، بعد ار خوردن روزی دو عدد قرص برای دو روز پیاپی بدنبال فراموشی دو شب باید مجدداً روزی یک عدد استفاده کنید (مثل روش عادی) و حدود یک هفته از روش مطمئن جلوگیری از حاملگی مثل کاندوم استفاده نمایید. مؤفق باشید.

 8. با سلام من در روز دهم سیکل یعنی تقریبا۵روز بعد از اتمام پریود (سیکل من ۲۵-۲۶روزه است) ۴قرص اچ دی به فاصله ۱۲ ساعت خوردم حدود ۴ ساعت بعد از خوردن نوبت دوم قرص استفراغ کردم در ضمن شک دارم تاریخ مصرف قرص گذشته باشد الان ۱۰روز از خوردن قرص میگذرد و هنوز پریود نشدم ضمنا در دوره شیردهی هستم قبلا که از روش اضطراری استفاده میکردم حدود یک هفته بعد از خوردن قرص اچ دی پریود میشدم الان ۵ روز به موعد همیشگی پریود مونده(در روز بیستم سیکل هستم)ایا احتمال بارداری وجود دارد؟با این شرایط چند روز امکان تاخیر پریود هست؟لازمه که ازمایش بتا اچ سی جی بدم ؟ ممکنه قرصها اثر نکرده باشن؟لطفا راهنماییم کنین
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  ممنون بابت بازدیدتان، این روش فقط در موارد اورژانس استفاده می شود و تکرار این روش باعث استرس در فرد و خانواده خواهد شد به خاطر اینکه پیشگیری از بارداری در اینگونه روش ها خیلی خیلی بالا نیست. حال با توجّه به شرح حالی که بیان کردید بهتر است یک آزمایش B hcg بدهید، معولاً این آزمایش ۴۸ ساعت بعد از نزدیکی اگر حاملگی رخ بدهد مثبت می شود. ضمن اینکه احتمال حاملگی بسیار کم است چون به پریود شما هنوز ۵ روز باقی است. مؤفق باشید.

 9. با سلام مجدد یعنی اگر بارداری رخ نداده باشد سر موعد باید پریود بشم یا به دلیل مصرف قرص امکان تاخیر وجود داره؟این تاخیر تا چند روز اشکال نداره؟
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام، ممکنه ۳ تا ۴ روز زودتر و یا دیرتر پربود اتفاق بیفتد ولی اگر بیش از ۷ روز پریود اتفاق نیافتاد باید تست حاملگی انجام گیرد.. مؤفق باشید.

 10. من حدود دوازده روز بعد از تمام شدن پریود یعنی تقریبا روز بیست و یک و یا بیست و دو سیکل ( تقریبا دوره های بیست و هفت- بیست و هشت روزه) یک رابطه داشتم، بعد از دو ساعت چهار تا قرص ال دی و حدود نه ساعت بعدش دو تا و تقریبا دو ساعت بعدش هم دو تا قرص ال دی مصرف کردم. من چون خیلی نگران بودم که بار دوم چهار تا قرص ال دی رو همزمان نخوردم و با تاخیر خورده بودم ،روز بعدش هم هشت تا قرص ال دی هر بار دو تا قرص و با فاصله هشت-نه ساعت خوردم،
  پنج و شش روز بعد از رابطه دو بار آزمایش خون بتا دادم و هر دو بار منفی بود، و روز دهم بعد از نزدیکی ، البته با سه-چهار روز تاخیر پریود شدم که این پریود فقط یک روز طول کشید و روز دوم هم فقط در حد لکه بینی بود. و دیگه تموم شد( در حالیکه در حالت عادی پریودم شش روز طول میکشه)، این تاخیر و کوتاه بودن زمان پریود در اثر مصرف قرصهاست؟ در همون روز اول که پریود شدم (یعنی ده روز بعد از نزدیکی)دوباره تست خون بتا دادم، که این بار هم منفی بود.
  آلان یه کم احساس درد و سوزش در دل و نزدیک ناف دارم ،اینا ممکنه ربطی به بارداری داشته باشه یا نه؟ هنوز هم احساس سوزش شکم و اطراف ناف رو دارم. الان حدود پنج روزه قرص رانیتیدین و کلیدینیوم می خورم ولی فقط یه مدت کوتاه خوب می شه و دوباره همونجوری مثل قبل می شه. اینا ممکنه از استرس باشه یا مربوط به معده درد و این جور چیزا باشه و ربطی به بارداری نداشته باشه؟ من سه روز بعد از آزمایش آخر که ده روز بعد از نزدیکی بود، یعنی ۱۳ روز بعد از رابطه هم که پریودم (اگه اون یک روز رو که پریود شدم در نظر نگیرم) که پریودم حدود ۵ روز عقب افتاده بود، دوباره تست خون بتا رو انجام دادم که اونم منفی بود( در همه موارد مقدارش صفر بوده)، روز چهاردهم بعد از رابطه که پریودم ۵ روز عقب افتاده بود خودم تو خونه بی بی چک رو تست کردم مه منفی بود.
  در روز ۱۵ بعد از نزدیکی که ۵-۶ روز عقب افتاده، دوباره تست خون بتا رو انجام دادم، و با توجه به نتایج قبلی که از آزمایشهای خون قبلی ( در روزهای ۵، ۶، ۱۰و ۱۳ بعد از نزدیکی) که انجام داده بودم ، دکتر زنان به من گفتن احتمال بارداری منتفیه و ۲ تا آمپول پروژسترون دادن که زدم و گفتن احتمالا باید حداکثر تا ده روز دیگه پریود بشم. و گفتن اگه پریود نشدم باید یه سونوگرافی انجام بدم که گفتن برای بررسی اینه که کیست یا مشکلی در تخودان یا رحم وجود داره یا نه! . حالا با این مواردی که شرح دادم احتمال بارداری وجود داره یا نه و علت این تاخیر طولانی در پریود چیه؟ جواب تست بتایی که دوباره دکتر گفته بودن رو گرفتم که اونم منفی بود.( ۱۵ روز بعد از نزدیکی و ۶-۵ روز بعد از عقب افتادن پریود)
  الان سه روز از زمانی که ۲ تا آمپول پروژسترون رو زدم گذشته، منتطرم پریود بشم. تا حالا هیچوقت اینقدر برای پریود شدن انتظار نکشیده بودم! :-(
  آیا می شه به جواب تست خون بتا در این فواصل زمانی که گفتم اعتماد کرد؟ اصلا احتمال بارداری بازم وجود داره با این همه آزمایش خون که در زمانهای مختلف دادم؟
  لطفا زودتر راهنماییم کنید و از نگرانی نجاتم بدین، منتظر جوابتون هستم.
  با تشکر
  سارا
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، با توجّه به شرح حالی که گفتید بارداری شما منتفی است (یعنی بعد از ۱۰ روز اگر منفی بوده به معنی عدم حاملگی است. تست بتا اچ سی جی تستی دقیق و حسّاسی است و بعد از ۴۸ ساعت از ارتباط در صورت حاملگی مثبت می شود.
  علایم ذکر شده به نظر می رسد بیشتر ناشی از استرس باشد.
  در مورد تزریق آمپول پروژسترون هم معمولاض حداکثر بعد از ۱۰ روز پریود رخ می دهد و معمولاً سیکل ماهانه مثل دوره های قبل می گردد. مؤفق باشید

 11. خیلی ممنون از جوابی که دادین. می خوام ببینم امکان داره با وجود آمپول های پروژستون که زدم، اصلا این ماه پریود نشم؟
  ـــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام مجدد، معمولاً با دو عدد آمپول پروژسترون پریود اتفاق می افتد. اگر نیفتاد با توجّه به تستهای بتااچ سی جی منفی مشکلی نخواهد بود. مؤفق باشید

 12. با سلام اگر بعد از مقاربت ۲ قرص ld استفاده شود و ۹ ساعت گذشته باشد چه باید کرد؟با توجه به اینکه میگن باید ۴تا همزمان خورده شود؟
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، معمولاً در اینگونه موارد اگر در اواخر ۱۲ ساعت یادش بیاید که بجای ۴ عدد، ۲ عدد میل نموده باید بلافاصله نوبت دوّم خود را (بسته به نوع قرص: HD 2عدد، LD و تری فازیک ۴ عدد) به تعداد کافی میل نماید. و باید منتظر آزمایش بتااچ سی جی در سه روز آینده بود. در مواردی که بلافاصله متوجّه اشتباه در تعداد قرص مصرفی خود شده اگر کمتر از ۳ ساعت باشد می تواند بقیه قرص های نوبت اوّل خود را میل نماید. مؤفق باشید.

 13. سلام
  ۱۷ اسفند تا ۱۷ اردیبهشت ۸۸ پریود نشدم بعد از ۲۲ روز آزمایش خون دادم منفی بود. ۱۰ روز۲ تا آمپول پرژسترون زدم ولی باز هم پریود نشدم.۱۵ روزه که اصلا نزدیکی نداشتم.دکتر کرم واژینال و قرص مترونیدازول تجویز کرد. سونو هم دادم. معاینه حاملگی خارج از رحم هم شدم که منفی بود. پس چرا پریود نمی شم ؟چی کار کنم؟
  سونو هم دادم
  رحم در اندازه های ۲۹*۵۹ mm با اکوی طبیعی ضخامت اندومتر ۸ m . تخمدانها اکو و اندازه طبیعی. در هر دو تخمدان تعدادی فولیکول نارس که بزرگترین آنها در تخمدان راست ۱۹*۲۰/ در صورت ادامه روتاد کنترل بیمار از نظر EP توصیه می شود. کلکسیون مایع لگنی مشاهده نمی شود. این سونو برای تاریخ ۷/۲/۸۸ بود . لطفا راهنماییم کنید. سپاسگذارم.
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  با سلام و تشکّر، مسئله بارداری در مورد شما منفی است (با توجّه به آزمایش ۲۲ روز بعد که با بتا اچ سی جی منفی بوده که منفی بودن با بتا اچ سی جی به معنی عدم وقوع حاملگی است). عدم پریود شدن شما ارتباطی به حاملگی نداشته شاید به علّت استرس باشد. مؤفق باشید.

 14. با سلام من دیشب نزدیکی داشتم … و ۲ قرص hd خوردم به نظر شما خطر بارداری هست چند روز بگذرد تا از بیبی چک استفاده کنم؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، تا ۷۲ ساعت (سه روز) پس از نزدیکی می توان از روش اورژانس پیشگیری از بارداری اقدام نمود، با توجّه به شرح حال گفته شده می توانید یکی از سه روش ذکر شده در مقاله را استفاده کنید. اگر ۲ قرص HD خورده شده توسط شما ۱۵ ساعت بیشتر نگذشته باشد مرحله دوّم یعنی ۴ قرص HD مصرف کنید در غیر اینصورت از ابتدا شروع کنید. بیبی چک معمولاً ۷۲ ساعت بعد از نزدیکی در صورتیکه حاملگی رخ داده باشد مثب می گردد. (روش مطمئن تر بتا اچ سی جی است).

 15. خیلی سپاسگذارم از راهنمائی شما اما ۱۸ ساعت از استفاده قرص من گذشته ومن ساعت ۳ بعد از ظهر امروز ۲ تا دیگه خوردم پس به گفته شما باید ۱۲ ساعت دیگه ۲ قرص دیگر بخورم؟؟؟
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  درسته! ولی امیدوارم تأخیر در پاسخدهی بنده باعث بروز مشکلی نشده باشد. (با عرض معذرت این سؤال شما را من امروز ۲۶ اردیبهشت دیدم).

 16. با عرض سلام و خسته نباشی,یک سوال از خدمتتون داشتم که آیا استفاده کم از قرص های hd باعث ایجاد موهای زائد می شود مثلا”یک بسته از آن.

 17. میخواستم بدونم علتش چیه که من هر ماه پریودم حداقل ۵ روز جلو می افته آیا مشکلی برام ایجاد میکنه یا نه ؟ یکی هم اینکه سه روز اول پریودم من خونریزی ندارم فقط لکه های کم رنگ میبینم و تو این مدت احساس خفگی میکنم و صورتم پر از جوش میشه
  ممنون اگه راهنماییم کنین
  ـــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، دوره پریود ماهانه معمولاً بین ۲۱ تا ۲۸ روز هستش، حالا اگر دورۀ پریود شما ۲۵ روزه باشد حتماً هر ماه ۵ روز جلوتر پریود خواهید شد که طبیعی است. در مورد مشکل آخری شما پیشنهاد می کنم به یک متخصّص زنان مراجعه بفرمایید. مؤفق باشید

 18. آیا استفاده از قرصهای ضدبارداری میتونه باعث ریزش موی سر بشه؟
  ــــــــــــــ
  پاسخ:
  خیر، باعث ریزش موی سر نمی شود.

 19. با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم که استفاده از قرصهای hd به تعداد کم مثلا تنها یک بسته از آن باعث ایجاد موهای زائد میشود ؟؟؟
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  سلام و خسته نباشید، نه نمی شود، مؤفق باشید

 20. من سه بار از بی بی تست استفاده کردم همه مثبت شد ولی جواب ازمایش خون منفی شد به نظر شما کدوم راست میگه
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، جواب آزمایش خون (B.HCG) مطمئن تر است.

 21. سلام
  من یه سوال داشتم- من سی سالمه – سه ساله ازدواج کردم – ۷ ماهه جلوگیری نداشتم- تنبلی تخمدان دارم- تحت نظر دکتر بودم – متفورمین ،آ اس،آ، دگزامتازون و کلومیفن استفاده کردم – روز ۱۳ پری فلیکول های ۱۶- ۱۰ -۷ و۶ میلی داشتم- آمپول اچ سی جی دوتا زدم- از روز تزریق تا چهار روز نزدیکی داشتم – الان روز ششم – درد زیر دل دارم – حالت تهوع و سرگیجه هم دارم – ترشحات سفید رنگ هم دارم – تست های بی بی چک همش مثبته البته خط دوم کم رنگه – خواستم بدونم باردارم یا نه؟
  ممنون از راهنماییتون
  خواهشا زود جواب بدید منتظرم دلشوره دارم
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، جهت اطمینان کامل بهتر است تست بتا اچ سی جی (BHCG) (آزمایش خون جهت بارداری ) انجام دهید. مؤفق باشید.

 22. سلام
  من یه سوال داشتم آیا ……
  اگه بهداشت را در حد امکان رعایت بشه یعنی ……
  با تشکر
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با تشکّر بابت بازدیدتان، نه خیر، در هیچ یک از سؤالتان مشکلی ایجاد نخواهد شد. مؤفق باشید.

 23. با سلام
  من قبلا یه سوالی داشتم که ما به اون پاسخ دادید و حالا می خواستم بدونم آیا امکان داره نتیجه آزمایش خون بتا اچ سی جی در روزهای ۵، ۶، ۱۰و ۱۳ و ۱۵ بعد از نزدیکی منفی باشه ولی بازم احتمال بارداری وجود داشته باشه؟
  بی بی چک هم تقریبا ۳۷-۳۸ روز بعد از رابطه منفی بوده. الان بعد از گدشت ۴۰ روز از رابطه و با توجه اینکه بعد از اون هیچ رابطه محافظت نشده ای نداشتم، من الان ۵-۶ روزه که احساس بی حالی شدیدی دارم و همینطور صبح ها هم حالت تهوع دارم، لطفا در این مورد منو راهنمایی کنید. ممکنه این حالت در اثر استرس زیاد ایجاد شده باشه؟ من در یک ماه گذشته استرس زیادی داشتم.
  آیا احتمال بارداری خارج رحمی با این شرایط وجود دارد؟
  باید این مطلب رو هم اضافه کنم که حدود ۴۰ روز قبل، بعد از نزدیکی از روش اورژانشی برای جلوگیری استفاده کرده بودم که این مساله باعث شده بود پریودم ۶-۷ روز عقب بیفته که بعد از تزریق پرژشترون پریود شدم و این بار دوره پریودم که معمولا ۶-۷ روز طول می کشه، ۱۰ روز طول کشید. و ۴-۵ روز قبل پریودم به پایان رسیده.
  با تشکر
  سارا
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام، خیر، امّا اگر باز هم مشکوک هستید سونوگرافی راه دیگر تأیید بارداری می تواند باشد. البته استرس نقش اساسی هم دارد
  احتمال حاملگی خارج رحمی با توجه به نتیجه آزمایشات منتقی است.
  در مورد استفاده از روش اورژانسی هم با توجه به پاسخ درمانی (پریود شدن بعد از ۷ روز) ارتباطی با مسایل اخیر ندارد. مؤفق باشید

 24. سلام.من زمانی نزدیکی داشتم که از زمان تخمک گذاری ام گذشته بود. با اینهمه برای احتیاط قرص ال دی هم مصرف کردم و موقع نزدیکی از کاندوم هم استفاده کردیم. اما سه روز است که مصرف قرص را قطع کرده ام در حالی که سه روز هم از آخرین نزدیکی ام می گذرد. هنوز هم پریود نشده ام.
  با توجه به این که زمان نزدیکی من بعد از تخمک گذاری بوده دلیل پریود نشدن من می تواند چه باشد؟ آیا احتمال بارداری در چنین موقعیتی وجود دارد؟
  ضمن اینکه من عمدتا آدم مضطربی هستم و شاید استرس هم بر تاخیر پریود موثر باشد .
  سوال دیگر من این است که آیا برای اطمینان خاطر می توانم از آزمایش یا بیبی چک استفاده کنم؟ با توجه به اینکه سه روز از آخرین نزدیکی من می گذرد این دو نوع تست می توانند مطمئن باشند؟
  با تشکر .
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و احترام، با توجه به شرح حال، احتمال حاملگی منتفی است. امّا در صورتیکه هنوز مشکوک هستید آزمایش BHCG راه تشخیص قطعی است.

 25. از پاسخ شما ممنونم.
  ــــــــــــــــ
  پاسخ:
  😛

 26. با سلام و خسته نباشی.
  من امروز نزدیکی داشتم …. لزومی دارد پیشگیری اورژانسی کنم ؟
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، اگر مطمئن هستید نیازی نیست ولی در صورتی شک دارید بهتر است از یکی از سه روش پیشگیری اورژانس استفاده کنید.

 27. ممنون از شما
  خیلی برای جوانان مفید است

 28. با سلام من آخرین بار ۱۹فروردین پریود شدم الان ۵خرداد وهنوز پریود نشدم ۲۹اردیبهشت مراجعه کردم به دکتر زنان سونوگرافی انجام دادم جواب آن بدین گونه: رحم به ابعاد واکوی پارانشیم طبیعی مشهود است. ضخامت آندومتر ۱۰ میلی متر است . تخمدان چپ دارای اندازه واکوی نرمال است . ضایعه کیستیک به قطرMM43 همراه باسپتاهای ظریف داخلی در تخمدان راست رویت شد .
  همان روز من سه آمپول باتجویز دکتر تزریق کردم ولی هنوز پریود نشدم علت چیست ؟ من در روز ۲۴فروردین یه رابطه داشتم ولی پرده هایمن من سالم است نزدیکی انجام ندادم ولی مایع منی روی اندام تناسلی من ریخته که فورا خودم را شستم ویه رابطه ۱۷اردیبهشت داشتم به همان صورت قبل با این وجود امکان بارداری در من هست ؟ من دوبار تست بارداری در منزل آزمایش روی ادرار را انجام داده ام یکی ۲۷اردیبهشت ویکی ۳خرداد هردوبار یک خط مشاهده شد یعنی منفی .

  باتشکر خواهشمندم تا روز ۸خرداد حتما پاسخ مرا بدهید ممنون
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با عرض و سلام و پوزش بابت تأخیر در پاسخ ( متأسفانه پهنای باند سایتم تمام شده بود!)، با توجّه توضیحات شما، مسئله حاملگی منتفی است. امّا در مورد پریود نشدن تان بهتر است مجدداً به همان پزشک معالج خود مراجعه کنید. مؤفق باشید

 29. با سلام خدمت dr دختری هستم ۲۲ساله که با نامزدم نزدیکی داشتم,…….
  ۳ساعت بعدش به داروخانه مراجعه کردم و اونا به من قرص YASMIN تجویز کردن و گفتن بهترین مارک فعلی بازار اینه که ۲تا قرص
  الان میخوری و به مدت ۱۲ساعت بد ۲تای دیگه مصرف میکنی و فردای روز بعدش به مدت ۱۲ساعت ۱عدد. من هم طبق دستورات که داروخانه به من داد عمل کردم,و امروز آخرین قرصی که گفته بودنا خوردم ولی هنوز پس از مصرف این دارو پریود بودنم ادامه داره و خونریزی دارم !

  آیا پس از لقاح اسپرم با تخمک امکان پریود بودن هست؟؟؟
  آیا این قرصهایی که به من دادن واقعا کاری هست یا نه؟؟؟
  چند درصد احتمال حاملگی هست؟؟؟
  به نظرتون اصلا احتمال باردری هست یا خیر؟؟؟

  توروخدا خواهش میکنم کمکم کنید دارم از سترس میمیرم حالم خیلی بده 😕 😥 😥 😥
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر بابت بازدیدتان، مسئله حاملگی در مورد شما منتفی است و جای نگرانی نمی باشد. ادامه پریود یا خونوریزی شما به خاطر مصرف قرص های ذکر شده بوده و بزودی برطرف خواهد شد. مؤفق باشید.

 30. سلام
  حدوده ۱ ساله که پریود من نامنظمه
  کلی آزمایش و سونو دادم ،تنبلی تخمدان که به اون شک داشتم رفع شد
  شده تا ۲ ماه هم پریود نمی شم
  خیلی می ترسم
  ماه آینده هم قراره ازدواج کنم
  دکتر واسه تنظیم بهم قرص استروژن و پروژسترون دادفولی می ترسم که بخورم و از تخمک گذاری جلوگیری کنه
  چقدر بعد از مصرف این قرصا درمان صورت می گیره
  و آیا این قرصا از تخمک گذاری جلوگیری می کنن؟
  لطفا جوابمو بدین
  دارم از استرس میمیرم
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام عذر خواهی بابت تأخیر در پاسخ درخواست شما، معمولاً در مواردی که پریود خانمی نامنظم می باشد مثل مورد شما، اغلب اوقات یک دوره ۳ الی ۶ ماهه قرص های OCP یا قرص های جلوگیری تجویز می گردد تا سیکل به حالت طعبیعی برگردد. در اینگونه موارد تجویز دارو بعد از انجام آزمایشات اولیه (که شما انجام داده و طبیعی گزارش شده) که طبیعی گزارش می شود انجام می گیرد. قطعاً تا زمانی که قرص مصرف می گردد حاملگی ممکن نمی باشد و بعد از قطع قرص احتمال حاملگی مثل دوران طبیعی خواهد و عارضه ای نخواهد داشت. بنابراین بعد از قطع مصرف قرص تخمکذاری انجام خواهد شد و جای نگرانی ندارد. مؤفق باشید.

 31. با سلام
  من از روز ۵ تا ۹ پریودم قرص لتروزول (۲ عدد هر شب) مصرف کردم و روز سیزدهم آمپول Hcg دو عدد (فکر کنم ۱۰۰۰ واحد) زدم.
  در روز ۱۹ پریود یک بیبی چک دادم که مثبت بود (احتمال دادم به خاطر آمپول باشد)
  در روز ۲۰ بیبی چک دادم که منفی بود (انگار اثر آمپول از بین رفته بود)
  در روز ۲۱ مجددا بیبی چک ام مثبت شد.
  می خواهم بدانم که آیا حامله هستم یا این نتیجه مثبت اثر قرص است؟
  و این که بطور کلی اثر این آمپول از نظر مثبت کردن جواب تست تا چند روز در بدن باقی می ماند؟
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام، لطفاً بفرمایید که به چه علّت قرص Letrozole یا Femara را مصرف می کنید. کلاً پیشنهاد می کنم که با پزشک معالج خود مشورت نمایید. مؤفق باشید

 32. با سلام مجدد
  مشکل ناباروری نداشتم، البته تقریبا بعد از گذشت ۶ ماه باردار نشده بودم
  اما بیشتر به این خاطر بود که به دکترم گفتم می خواهم زودتر باردار شوم (دکترم تا حدودی هم احتمال تنبلی تخمدان میدهد)
  به هر حال مجددا سوال میکنم:
  می خواهم بدانم که آیا حامله هستم یا این نتیجه مثبت اثر قرص است؟
  و این که بطور کلی اثر این آمپول از نظر مثبت کردن جواب تست تا چند روز در بدن باقی می ماند؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام مجدد، با توجه به مصرف آمپول HCG جهت تأیید حاملگی احتمالاً باید سونوگرافی انجام گیرد بنابراین پیشنهاد می گردد در اینگونه موارد به پزشک معالج خود مراجعه نمایید. مؤقق باشید

 33. بازم سلام خانم دکتر,میخواستم بدونم که خوردن قرص‌های یا‌سمین که من یکبار به طریقه ارژانسی مصرف کردم آیا مشکلی‌ در آینده برای بارداری در من به وجود خواهد آورد؟؟؟
  چون پس از خوردن این قرص‌ها پریود شدنم دچار اختلال شده و دوباره شروع به خونریزی کرده!
  می‌خواستم بدونم که آیا طبیعی هست این یا خیر؟؟؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با تشکّر بابت بازدیدتان، نه خیر مشکلی پیش نخواهد آمد. خونریزی پیش آمده طبیعی است.

 34. باسلام خدمت شما من حدود ۳ سال است که ازدواج کرده ام و همچنین در موقع مجردی هم مشکل نامنظمی پریود را داشتم و دارم الان می خواهم حامله شوم می خواهم بدانم مشکلی ندارد یا نه من سونو دادم مشکلی نبوده ولی آزمایشهایم نشان می دهد که هورمون مردانه در بدنم وجود دارد مشکل من چگونه رفع خواهد شد.با تشکر
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  ممنون بابت بازدیدتان، یکی از علل نامنظمی پریود و بالا بودن هورمون تستوسترون می تواند تخمدان پلی کیستکی باشد. با توجه به اینکه این مشکل را نیز قبلاً داشته اید پیشنهاد می کنم حتماً با پزشک متخصص زنان مشاوره بفرمایید در هر صورت با مشاهده سونوگرافی و آزمایشات مربوطه و در صورت نیاز تجویز دارو مشکلی از نظر بارداری نخواهید داشت. مؤفق باشید.

 35. سلام .من ۲۰ سالمه و تازه ازدواج کردم ولی متاسفانه نمیدونم…. 😳 … چی کار باید بکنم؟
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با تشکّر بابت بازدیدتان، دامنۀ پاسخ سؤال شما می تواند بسیار وسیع باشد، پاسخ دادن به سؤالات شما مستلزم سؤال و جواب و مشاوره است. به همین خاطر پیشنهاد می کنم با یک متخصص زنان مشاوره بفرمایید. شایع ترین شکل مزبور می تواند اضطراب باشد و … مؤفق باشید

 36. سلام دختری ۲۳ ساله هستم چند روز پیش نزدیکی داشتم …. و یک ساعت بعد قرص لونورژسترل استفاده کردم و ۱۰ ساعت هم یکی دیگه حالا استرس گرفتم کاش اچ دی استفاده می کردم به نظر شما این قرص چون یک ساعت فاطله با نزدیکیم داشته ممکن است اثرش را از دست بدهد تورو خدا راهنماییم کنید
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با تشکّر و پوزش بابت تأخیر در پاسخ، جای نگرانی نیست قرص های مصرفی شما یعنی لونورژسترول یا LNG از نوع دیگر مصرف (یعنی LD، HD و تری فازیک ) بهتر می باشد ضمن اینکه به موقع مصرف کردید.

 37. سلام من ۲ روز بعد از اتمام پریودم نزدیکی داشتم واز کاندوم و روش اورژانسی استفاده نکردم احتمال حاملگی وجود داره؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، احتمال حاملگی با توجّه به گفته هایتان تقریباً صفر است. مؤفق باشید.

 38. سلام
  خسته نباشید. من یکساله ازدواج کردم ۲۵ سالمه . توی این مدت همیشه از کاندم برای جلوگیری از بارداری استفاده کردم. الان دو هفتست از قرص های ال دی استفاده می کنم. شنیدم که برای تغییر روش پیشگیری از کاندم به قرص باید سه ماه کامل قرص مصرف کرد و بعد مصرف کاندم رو قطع کرد. این موضوع درسته ؟ یا می تونم استفاده همزمان قرص و کاندم رو قطع کنم ؟
  مرسی
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، نه درست نیست با شروع مصرف از ابتدای دوره عمل جلو گیری از بارداری انجام می گیرد. اگر بطور صحیح از قرص جلوگیری از بارداری استفاده شود نیازی به استفاده از کاندوم نخواهد بود. مؤفق باشید.

 39. سلام
  من ۲۴ سال دارم و مشکل کیستهای ریز دارم با قرص کامپاند پریوده منظم شد.دکتر اعلام کرد قرصام قطع کنم تا بیبنم بدون قرص پریود میشم ۱ماه بعد شدم اما بعد نشدم.آمپول پروژستون ۲عدد با تجویز دکتر زدم اما با هم نزدم و بعد از۱۲ روز پریود نشدم دوباره دکتر گفت بزن همون آمپول با یک آمپول دیگر ۶روز مگذره اما لکه قهوهایی میبینم و دکتر گفت با لکه قرص شروع کن.نظر شما میخوام بدونم؟ مرسی
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام، بعد قطع قرص های جلوگیری از بارداری معمولاً ابتدا پریود (حدوداً سه ماه ) نامنظم است (به دلیل ساپرس شدن محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – تخمدان به علت خوردن قرص). ولی بعداً منظم می شود. با این وجود پیشنهاد م کنم دستور پزشک معالج خود را انجام دهید (یعنی مصرف قرص) ولی اگر مشکوک هستید با پزشک متخصص زنان دیگری هم مشورت نمایید. مؤفق باشید.

 40. سلام ببخشید یک سئوال دارم با نزدیکی…. امکان بارداری هست؟
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام، بله امکانش هست ولی احتمالش بسیار بسیار کم است، این حالت به شکل هایمن و چندین مسئله دیگر نیز دارد. مؤفق باشید.

 41. سلام اما قرص کامپاند قرص جلوگیری نیست هینطور دکتر به من گفته درسته؟ویک سئوال دکتر به من گفته نیمتوانی باردار بشی به خاطر هورمونهای بدنم که منظم کار نیمیکنه و گفته از زمان ازدواج تا زمانی میخواهی باردار بشی باید تحت نظر دکتر باشم تا باردار شوم این مطلب درست هست ؟و لکه قهوهای میبینم میشه بعد از آن لکه پریودم کامل شروع بشه یا همان لکه قهوه ای پریود محسوب میشه؟
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام مجدد، قرص کامپاند یا پره مارین در موارد نارسایی کار تخمدان مصرف می شود البته مصارف دیگری هم دارد که خارج از بحث اینجا است. با توجّه به شرح حالی که گفتید باید بطور مرتب تحت نظر متخصص زنان باشید. بله پریود به حساب می آید. مؤفق باشید.

 42. من همسرم عمل وازکتومی ۳ سال قبل انجام داده آیا احتمال حاملگی ناخواسته هست؟
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام، نه نیست. مؤفق باشید.

 43. سلام. من از قرص های ال دی استفاده می کنم . عادیه که ترشحات دوران پریود در ماه بعد از استفاده از قرص ها با دوران قبل از استفاده تغییر کنه ؟
  یعنی قبلن … اند . عادیه؟
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  با سلام و پورش فراوان بابت تأخیر طولانی در پاسخ به سؤال شما، نه عادی نیست باید با یک متخصّص زنان مشاوره نمایید.

 44. سلام.می خواستم بدانم در مواقع اضطراری با توجه به مصرف نکردن ال دی در گذشته مصرف ۳ قرص در شب اول و ۳ قرص ۱۲ ساعت بعد صحیح است؟و آیا باید مصرف قرصها ادامه یابد؟
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و احترام، در مورد روش پیشنهادی شما مطلبی جایی نخواندم بنابراین بهتر است روش های پیشنهادی مقاله بالا را ملاحظه بفرمایید. با تشکّر

 45. سلام من بعد از رابطه و…دو قرصHD مصرف کردم حالا ۱۲ ساعت بعد باید ۲ تا مصرف کنم یا ۴ تا؟ ضمناً اگر بعد از ۲۴ ساعت پریود نشدم باید مصرف قرصها را تا پریود شدن ادامه بدم یا نه؟لطفاً پاسخ بدهید.متشکرم
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر نه باید دو عدد دیگر مصرف کنید کافی هستش. مؤفق باشید.

 46. لطفا پاسخ منرا بدهید ضمنا بفرماییدبرای برطرف شدن تهوع چه باید بکنم.در پایان ضمن تشکر مجدد سایت دیگری را به من
  معرفی کنید که اطلاعات دارویی بدهد 😛
  ـــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  برای تهوع قرص ویتامین ب ۶ هر ۸ ساعت یک عدد میل بفرمایید. در مورد سایت های ایرانی اطلاعی ندارم باید در یاهو یا گوکل یا بینگ سرچ بفرمایید. مؤفق باشید.

 47. سلام من قرص دگزامتازون مصرف میکنم الان یه مدته اروی دستام لکه های تیره ایجاد شده میخواستم بونم چرا ؟
  و چطور باید مصرف کنم که لکه ایجاد نشه؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، احتمالاً ارتباطی با مصرف دگزامتازون نباید داشته باشد در صورت امکان با پزشک معالج و یا متخصص پوست مشاوره نمایید. مؤفق باشید

 48. سلام من هانیه هستم من روز دوشنبه باید پریود می شدم اما تا امروز که پنج شنبه است مریض نشده ام .نکند…لطفاً بفرمایید آیا امکان بارداری وجود دارد یا نه و مصرف قرصهای LDتا چند روز قاعدگی را به تاخیر می افتد.از اینکه پاسخ منرا سریعتر می دهم متشکرم
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام قرص های پیشگیری معمولاً پریود را عقب نمی اندازند. با توجّه به توضیحاتی که ارائه نمودید بهتر است آزمایش Bhccg انجام دهید. مؤفق باشید

 49. با سلام
  من حدود ۲ماه هست که ازدواج کرده ام ودر این مدت از قرص ال دی به صورت مرتب جهت جلوگیری استفاده می کردم ولی بسیار نگرانم در بعضی سایت ها می گویند که قرص ال دی اثر مخربی دارد و یاسمین بهتر است ایا ممکن است که بعدها حامله نشوم وتنبلی رحم داشته باشم ؟اگر برای چند ماه یا سال دیگر تصمیم به بچه دار شدن داشته باشم چه باید بکنم از نظر مصرف قرص می گویم :
  الطفا در مورد اثرات ومضرات قرص ال دی برایم توضیح دهید خیلی استرس دارم ممنون؟؟/
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام واحترام، نیازی به هیچ توضیحی اضافه نیست! هر زمانی می توان قرص را قطع نمود و معمولاً بارداری از ماه بعد احتمال وقوع وجود خواهد داشت. قرص یاسمین یا قرص ال دی هیچ گونه عارضه ای که منظور شماست ندارد. البته قرص یاسمین جدیدیر بوده و احتتر توسط فرد تحمل می شود. همین!

 50. سلام خسته نباشید :من چند مدت است که ال دی مصرف می کنم ۵ روز مانده به پایان بسته قرص پریود شدم وتا ۴ روز بعد که باید قرص را مصرف نکنم یعنی همان فاصله ۷ روز پریودی من ادامه داشت (دوره پریودی من کلا ۳تا ۴ روز بوده قبلا )البته روزهای اخر به صورت لکه های قهوه ای رنگ بود چند روز بعدش هم دچار ترشحات سفید ر نگی شدم میشه راهنماییم کنید که آیا مشکلی وجود داره یا اینکه نگرانیم من بیهوده بوده است ۲
  :آیا با استفاده از قرص ال دی به صورت مرتب وداشتن رابطه محافظت نشده … امکان حاملگی وجود دارد مصرف قرص چند درصد تضمین داره؟
  ممنون
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، در مورد اول پیشنهاد می کنم با یک متخصص زنان مشورت فرمایید. در مورد دوم نیازی نیست

 51. با سلام :
  آیا استفاده همزمان از قرص ال دی وداروهای ضد تشنج (کارمازبپین) امکان اینکه اثر داروی ال دی را کاهش دهد یا از بین ببرد هست البته من با فاصله نیم ساعت تا ۱ ساعت مصرف می کنم اول داروی ضد تشنج وبعد ال دی در کنار این داروها داروی اسید فولیک نیز استفاده می کنم

  با توجه به اینکه امکان حذف دارو توسط پزشک را ندارم (کارمازبپبین) ودر روز ۲عدد کامل مصرف می کنم و تصمیم به بچه دار شدن دارم آیا این دارو بر روی جنین وهوش و… تاثیر می گذارد
  البته خانواده همسرم از مصرف این داروی من در جریان نیستند تمام ترسم از این هست که روی بچه تاثیر داشته باشه؟من تقریبا ۵ یا ۶سال هست که دارو مصرف می کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و احترام، مصرف همزمان کاربامازپین و ال ی دی، اثرات ال دی را تغییر نمی دهد. در مورد سؤال آخرتان پیشنهادمی کنم در این زمینه با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت بفرمایید. مؤفق باشید.

 52. سلام
  من ۲۰ تیر با …… .. عد از اون قضیه من دچار استرس بدی شدم که ۴ روز قبل از پریود بعدیم لک میدیدم اما بعدروز۳۰ تیر پریود شدم (پریود من نامنظمه) بعد از ۲۸روز باز پریود(۲۷مرداد) شدم اما الان ۳۰ روز از پریود قبلیم گذشته و من هنوز پریود نشدم ممکنه من حامله شده باشم فقط تورو خدا زود جوابمو بدین من دارم از استرس میمیرم؟؟؟؟؟؟؟؟
  الان ۲ ماهه زندگی رو به جفتمون زهر مار کردم اون میگه آزمایش بده و برو دکتر اما راستش میترسم 😥 😥 😥 😥 😥 😥
  ممنونم …………. :sad:
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام احترام، مسئله بارداری کلاً منتفی است. جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. مؤفق باشید.

 53. ممنووووووووووونم 😛 😛 😛 😛 😛

  یعنی مطمئن مطمئن باشم؟

  پس چرا هنوز پریود نشدم؟؟؟؟ 😥 😥 😥
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و احترام، آره؛ استرس 😯

 54. آخه میگن قطع قاعدگی تو بارداری حتمی نیست من خودم کسی رو میشناختم که ۲ ماهه حامله بود پریودم میشد مییییییییییییییییشه؟؟؟؟؟؟ 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥

  بازم ممنون
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و احترام، بنابراین بهتره تست حاملگی بدین. 👿

 55. با سلام من میخواستم بدونم که اگه قرص ال دی جهت جلوگیری مصرف کنیم کافیه یا اینکه باید از روش دیگه ای مثل کاندوم یا … استفاده کرد
  میشه راهنماییم کنید که ال دی کافیه وروش مطم÷نی هست چون ما اصلا آمادگی بچه دار شدن رو نداریم ممنون ار سایت خوبتون 😛
  ـــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام واحترام، اگه درست مصرف شود معمولاً همین روش قرص کافیه، روش دیگه که استفاده از کاندومه که این روش نیز کامله!

 56. سلام میخواستم بدونم بلافاصله بعد از پریود احتمال حاملگی وجود دارد؟
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، نه ولی توصیه می شود که در صورت عدم تمایل به حاملگی از روش های پیشگیری استفاده گردد. (معولاً از نیمه دوم دوره پریود شانس باداری وجود دارد ولی با تکیه به این موضوع جهت جلوگیری از بارداری خطرناک خواهد بود). مؤفق باشید.

 57. با سلام

  شوهر من فرزند نهم هست وبا برادرش دوقلو می باشند از نوع دوقلوهای همسان و همشکل می خواستم بدونم آیا امکانش هست که منم دوقلو باردار بشم چند درصد امکانش هست ؟
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، دو قلویی ها در دو صورت اتفاق می افتد: یا در خانم هم زمان تخمک گذاری دو تایی انجام می گیرد در اینصورت امکان باروری هر دو تخمک وجود دارد که در اینحال قل ها شبیه به هم نیستند. و یا اینکه پس از لقاح تخمک با اسپرم در مراحل اولیه تقسیم به دو قسمت جداگانه شده ایجاد دو قل شبیه به هم ایجاد می گردد. بنابراین نقش همسر (شوهر ) در دو قلوزایی منتفی است. مؤفق باشید.

 58. با عرض سلام

  من در روز ۱۴ و ۱۶ سیکلم با همسرم نزدیکی داشتم و هردو بار از جلوگیری اورژانسی استفاده کردم و پس از ۵ روز ابتدا لک بینی برای دو روز داشتم سپس دو روز هم خونریزی با حجم کم اما خون تازه و سرخ رنگ بود و سپس دوباره روز پنجم باز لک بینی بود با رنگ قهوه ای که بعد از ۵ روز پاک شدم ولی چون فکر کردم که امکان دارد این فقط از عوارض قرص باشد پس از گذشت ۱۲ روز از نزدیکی ازمایش تیتر بتا دادم که منفی بود …الان من بدون احتساب خونریزی که از عوارض قرص بوده، من هنوز پریود نشده ام …و الان حدود ۲۳ شهریور باید پریود می شدم که هنوز نشده ام ….در ضمن من پس از تاخیر در پریود دوباره (۲۴ روز پس از نزدیکی) ازمایش تیتر بتا دادم که جواب آن کمتر از ۲ بود …ایا امکان خطا در این آزمایشها هست؟ یا شاید امکان حاملگی خارج رحمی وجود دارد ..پریود نشدن و فکر بارداری خارج رحمی خیلی نگرانم کرده …..

  با تشکر فراوان
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  با سلام و احترام، بارداری در مورد شما منتفی است. بیشتر در اینگونه موارد استرس دخیل می باشد برای حل مشکل شما پیشنهاد می کنم با یک متخصص زنان مشورت نمایید (جهت تجویز یک سری دارو جهت شروع پریود). مؤفق باشید.

 59. با سلام و تشکر فراوان

  از اینکه و قت گذاشتید و جوابم را دادید ..بله من هم در فکر انتخاب یک دکتر بودم تا به حال به پزشک زنان مراجعه نکرده ام …..

  با تشکر فراوان

 60. با سلام و احترام

  همانطور که راهنمایی کرده بودید به یک دکتر زنان رفتم و ایشان آمپول پروژسترون را تجویز کردند اما حتی دستور استفاده را توضیح نداند به هر حال مسوول تزریقات بیمارستان گفت معمولا دو عدد را با هم می زنند که خوب اجبارا به حرف ایشان اعتماد کردم ….بعد از ۵ روز پریود شدم حال نمی دانم آیا ان را به حساب پریود بگذارم یا اینکه نه؟ چون بر عکس همیشه خونریزی ارام و بی درد و خفیفی بود که دو روز لک بینی قهوه ای و دو روز به صورت خون ریزی اما خفیف تر از همیشه البته به حالت خون تازه و بعد از ان دوبا ره لک بینی و بعد از ۶ روز کاملا برطرف شد خلاصه تا به حال پریودی به این بی دردسری ندیده بودم ….به دلیل اینکه برای جلوگیری تصمیم دارم از چسب استفاده کنم
  چه موقع باید استفاده کنم ؟ ایا ممکن است با مصرف پروژسترون حتی با وجود حاملگی به خونریزی دچارشد؟
  با تشکر فراوان
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و احترام، من هنوز این نوع روش جلوگیری از بارداری را در ایران ندیدم. کلاً پریود متعاقب استفاده از روش های بارداری خصوصاً قرص یا آمپول پریود بدون درد را به دنبال دارد. مؤفق باشید

 61. سلام
  می خواستم بپرسم اگر از قرص ذزو سپتیو استفاده کنی و به مدت یک سال برای مرحله پریود شدن قطع نکنی چه عوارضی داره
  واقعا” نگرانم 😥 😥
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و احترام، سؤالتان نامفهوم است. در مورد دزوسپتیو اینکه قرص جلوگیری از بارداری جدید می باشد. مؤفق باشید.

 62. سلام
  من فکر کنم ۵ تا ۷ روز بعد ازپریود رابطه داشتم واز اونجایی که پریود من نا منظمه و همیشه زودتر پربود می شدم نمی دونم که اینبار پریود نشدنم یعنی حاملگی؟چون جلوگیری نداشتم و قرص هم نخوردم.باید تا ۲ روز دیگه پریود بشم اما نمی تونم صبر کنم.از بی بی چک هم استفاده کردم دیروز که منفی بود.به نظر شما من حامله هستم؟این مدت خیلی زیاد استرس داشتم نمی خوام حامله باشم تنها نشانه ای که دارم تیره شدن نوک سینه هامه که نمی دونم مربوطه یا نه؟اماخبری از نشانه های پریود هم نیست.شدیدا منتظر جوابتون هستم
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:

  با سلام و احترام، بایستی جهت اطمینان بتااس سی جی (BHCG) بدهید. نتیجه کاملاً قابل اطمینان خواهد بود با توجه به شرح حالی که دادید. مؤفق باشید.

 63. اگر در روش اورژانسی جلوگیری از بارداری بجای خوردن ۴ قورص ال دی در هر نوبت ۲ قرص خورده شود قرص ها اثر جلوگیری از بارداری دارند یا اینکه احتمال بارداری چقدر افزایش پیدا می کنه و اینکه اگر بارداری اتفاق افتاده در مرحله بعدی راه جلوگیری چیله الان ۶ روز از نزدیکی گذشته
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ

  با سلام و احترام، ، چقدر را نمی دانم. راه جلوگیری قانونی دیگری ندارد. ولی باید BHCG انجام دهید.

 64. با سلام:
  من پریود نامنظم داشتم ، اما این بار بیشتر طول کشید . آزمایش ادرار از طریق تست اچ سی جی هم دادم که منفی بوده است، بلآخره نزد دکتور رفتم و آمپول پروجسترون تجویز کردن که بعد از هفتم پریود شدم، سوال من این است که آیا با تطبیق پروجسترون و پریود شدن احتمال حاملیگی موجود است؟
  تشکر از جواب سریع شما
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:

  با سلام و احترام، با توجه به پریود شدن شما احتمال بارداری منتفی است. و شروع پریود شما نیز از تاریخ پریود چاری است. مؤفق باشید.

 65. سلام!
  من یه سوال دارم :آیا با تطبیق پروجسترون بمنظور پریود شدن که پریود هم شود، احتمال حامیله بودن قبل از همین پریود موجود است؟
  زیراپریود من یک ما عقب افتیدوبعد هم با مشوره دکتورپروجسترون تطبیق نمودم و الآن هم پریود شدم.

  از شما تقاضامندم هرچه سریعتر جواب مرا بنویسید.
  ممنون.
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:

  با سلام و احترام، با توجه به پریود شدن شما احتمال بارداری منتفی است. و شروع پریود شما از آخرین پریود شما به حساب می آید.

 66. سلام من ۲۳ بهمن رابطه داشتم که وسط سیکلم بود بعد از ۳ هفته از ابطه تست بتا دادم که منفی بود بعد ۱۰ اسفند دوباره رابط داشتم که بلافاصله ۲ تا قرص hd استفاده کردم هنوز پریود نشدم ۲۲ اسفند هم بی بی چک استفاده کردم یعنی ۱۲ روز بعد از رابطه دوم که منفی بود امروز هم یعنی ۲۴ اسفند لک صورتی داشتم ؟احتمال حاملگی ست؟
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:

  با سلام و احترام، حاملگی در مورد شما منتفی است.

 67. آیا می شود در حالت اضطراری بجای قرصhd از قرص یاسمین استفاده کرد.
  به صورت ۲ تا در ۷۲ ساعت اول و ۲ تا ۱۲ ساعت بعد از آن
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به مهدی گرامی
  با سلام و احترام، فعلاً در این مورد اطلاعی ندارم و نوشته ای هم ندیدم. جهت اطمینان از روش پیشنهادی مقاله استفاده کنید . مؤفق باشید

 68. با سلام
  ۳ روز پیش به علت رابطه پر خطری که داشتم ۲ تا قرص لوونوجسترول مصرف کردم و میدونم که در چند روز آینده به خاطر مصرف قرص پریود میشم. با توجه به اینکه ۱۰ روز دیگه امتحان مهمی دارم آیا میتونم از قرصهایی که باعث تاخیر در پریود میشن استفاده کنم یا نه؟
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  به الناز گرامی
  پا سلام و احترام، بله می توایند

 69. با سلام و احترام!
  من یه دختر ۱۹ ساله هستم با ….. ، در این زمینه از شما فقط میخوام که مرا راهنمای کنید که … از چه طریق آسانتر و ممکنتر میباشد؟

  از پاسخ شما از قبل ممنون.
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و احترام و تبریک سال نو، متأسفانه در این زمینه اطلاعی ندارم. در ضمن پاسخ کامل ت و پاسخ به درخواست دیگرتان به ای میل شما فرستاده شد.

 70. باسلام و احترام

  معمولا پریود من ۳ تا ۴ روز دوام میکرد که این بار در اخیر …. داشتم که بعد از آن باز هم پریودم دوام کرد. سوال من اینست که آیا امکان حامله شدن درصورت که در جریان پریود (روز های اخیر پریود)…. موجود است؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به محمودی گرامی، با سلام، خیر وجود ندارد. مؤفق باشید

 71. ba salam . man 10 saat baad az nazdiki 3 ta ghorse dyan va 21 saat bad az nazdiky 4 ta ld khordam. aya ehtemaleh bardary vojud darad? agar bayad ghorse bishtary bokhoram lotfan behem begin. tashakkor
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به رضایی گرامی، با عرض پوزش در مورد این قرص اطلاعی درستی ندارم، مؤفق باشید

 72. salam man mikhastam bedoonam farghe khoonrizie bardari ba periyod chie?
  mamnoon
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به Sara ی گرامی، اگه خانمی باردار باشد پریود شدن معنی نداره، خونریزی در زمان بارداری به معنی خطرات سقط جنین است که باید سریعاً بررسی شود. ولی اگر منظورتان ابتدای باداری است که در این صورت بصورت نامنظم و کم است و در زمان مورد انتظار معمولاً اتفاق نمی افتد. مؤفق باشید.

 73. salam man yek …. ravesh orjansii estefadeh kardam vali badaz khordan gors dovom badeh 3 sat badesh estefrag kardam va digar gorsii nakhordam va bad az on seh mah peryod shodam vali az hamelegii mitarsam misheh rahnamii konid mamnon
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ به Darya

  با سلام و احترام، حاملگی در مورد شما منتفی است، مؤفق باشید

 74. با سلام من الان ۸ روز هست که پریود نشدم و تست بارداری هم منفی بوده و این دومین بار است که بی نظمی دارم چکار باید بکنم؟
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  سمیرای گرامی
  اگه تست بارداری شما از نوع بتا اچ سی جی باشد، بارداری منفی قابل اطمینان است. شایع ترین علت بعد از بارداری اسرس است. مؤفق باشید

 75. salam,
  man dar 1 mah majboor be 2 bar estefade az ghorse orjansi shodam,
  lotfan rahnamain konid ke moshkeli pish nemiay?
  yani ehtemale bardari nist?
  va in ke nahveye estefadeye orjansi az ghorse yasmin ro ham dar soorate emkan be man begid.

 76. با عرض سلام و تشکر از سایت شما،

  شنیده ام که بعد از اتمام پریود تا ۲-۳ بعد از آن امکان باردار شدن خیلی کم است. آبا چنین چیزی وجود دارد؟

  و اگر مثلا در روز آخر پریود که فقط کمی لکه دیده میشود نزدیکی صورت گیرد خطری وجود دارد؟ و امکان بارداری میباشد؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  رینا گرامی
  با سلام و احترام، هست ولی بسیار کم، چون تعیین این ایام بسیار سخت بوده به همین خاطر توصیه می شود که از روش های مطمئن بارداری استفاده گردد.

 77. سلام
  ۹ روز پیش (یک هفته بعد از اتمام قائدگیم) …..
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  سارای گرامی
  بارداری در مورد شما منتفی است. مؤفق باشید

 78. ba salam …man rooze 7e ……
  ـــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  باران گرامی، بارداری در مورد شما منتفی است. مؤفق باشید

 79. mamnoon az javabetoon.aya oon…..?
  ______________
  پاسخ به باران گرامی
  تاریخ پریود شما از تاریخی که بعد از خورد قرص بصورت اورژانس بوده به حساب می آید. مؤفق باشید.

 80. bebakhshid ke dobare soal mikonam…benazaretoon in…
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  ـاسخ به
  باران گرامی، بهتره تست حاملگی بدید تا خیالتون جمع بشه، با تست بی بی چک هم می تونید، از داروخاته بگیرید روش شو خوب توضیح داده. مؤفق باشید 😈

 81. با سلام
  چنانچه ۱۰ روز بعد از رابطه و خوردن قرص به صورت ورژانسی خانم پریود بشن آیا بارداری به صورت ۱۰۰% منتفی هست؟
  ممنون از جوابتون
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به سارای گرامی
  ، بارداری منتفی هست.

 82. سلام
  من یک کیست در تخمدان چپ دارم که دکتر گفت علت عقب افتادن پریودمه. برای رفع کیست قرص ال دی داد ولی روز بعد(هنوز مصرف ال دی را شروع نکرده بودم )پریود شدم. امروز روز سوم پریودمه با توجه به شرایطی که عرض کردم برای رفع کیست از کی مصرف قرص ها رو شروع کنم؟ دستور مصرف چگونه ست؟

  ممنون میشم جواب بدید خیلی برای کیست نگرانم.
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  شراره گرامی، از روز ۵ پریود شروع کنید.

 83. سلام من حدود ۱ ماه پیش ن……….
  میشه کمکم کنید
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه hd گرامی، با سلام باید آزمایش BHCG بدهید. مؤفق باشید.

 84. salam…aya teste babycheck ya bhcg 2 hafte bad az nazdiki javabe dorosti mdie?
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  باران گرامی، بله جواب درست میده.

 85. salam man az ghorsaye yasmin estefade mikrdam baraye 5 dore , akharin dore motevaghef ke kardam 7 rooz periodamo dashtam baad 2 rooz baad az akhrin rozze periodam va rooze 6 om baade periodam va 14 rooz munde be periode baadim ham sex dashtam sex dashtam , hala momkene halme basham ? behtarin zamna keie bara test? masalan 21 rooz baad az akharin rooze periode ghablim khube? mamnun misham javab bedin
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  s گرامی، با سلام، بعد از ۷۲ ساعت از نزدیکی تست بتااچ سی جی و بی بی چک مثبت می شوند. می توانید از هر کدام استفاده کنید ولی اگر بی بی چک مثبت بود باید بتااچ سی جی (خون) انجام دهید. مؤفق باشید

 86. سلام.
  من حدود ۲ماه پیش بعد از نزدیکی از قرص ال دی استفاده کردم که فکر می کنم باعث شد پریودم به هم بریزه. یعنی فاصله ی بین پریودم ۲ هفته شد! حدود ۳ آذر ماه پریود شدم اما این ماه هنوز پریود نشدم. یعنی الان ۱۸ دی ماه هستش و هنوز خبری نیست. می خواستم ببینم احتمال بارداری وجود داره؟ یا به خاطر قرصی که خوردم پریودم به هم ریخته؟
  و اینکه کی باید از بیبی چک استفاده کنم؟؟
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  مهشید گرامی، ممکنه باید ابتدا بتااچ سی جی (یا از بی بی چک) انجام دهید اگر منفی بود احتمالا باید از آمپول پروژسترون استفاده کنید. مؤفق باشید

 87. من با زدن امپول پرژسترون ۴ روز بعد از تزریق پریود شدم ، دکتر یه ازمایش تست بارداری هم واسم داد اما من اخرین رابطه ام ۴ روز پیش از تست بوده ولی دکتر گفت چون منفی بوده امپول رو بزنم .حالا که پریود شدم باز هم حتی ۱% احتمال بارداری هست ؟ یعنی با تزریق این امپول و پریود شدنم احتمال بارداریم صد در صد منتفیه ؟ این احتمال وجود نداره که باردار باشم ولی پریودم بشم ؟ به نظرتون باز هم برم تست بارداری بدم ؟
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  امیتیس گرامی، با سلام و احترام، بارداری منتفی هستش.

 88. باسلام من دوباره سدوالم رو مینویسم والتماس می کنم زوذ جواب دهید
  من دارای پریود منظیم بودم هر۲۸ روز ولی این ماه نشد یعنی ۲۲ دی شدم وباید این ماه ۲۰ می شدم نشد وتا ۲۳ صبر کردم ازمایش خون دادم تست بارداری منفی بود دکنر به من دوفاستون داد به مدت ۵ روز روزی ۳ تا تا بعد از ترکش پریود شوم من در ضمن ۱۰ ساله که متوجه پرولاکتین بالا شدم درسال ۷۹عکس از سرم گرفتم چیزی نشان نداد من دوتا فرزند دارم و۳۲ سالمه ولی گاهی هنوز وجود شیر را درسنه احساس می کنم من نگرانم از وجود بار داری با اینکه تست خون دادم می خواستم بدانم به نظر شما به این تست اطمیان کنم ودر ضمن شما فکر می کنید در هیپوفیز من تومر وجود داره من رو از نگرانی در بیاورید در ضمن من چون معده درد داشتم مدت دو ماه هم از قرص دومپی که بعدا فهمیدم پرولاکتین رو بالا می بره استفاده کردم من بی صبرانه منتظرم
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  شیوای گرامی، با سلام و احترام، بارداری در شما با توجه به تست خونی که BHCG خون هست و دقیق ترین تست تعیین بارداری است منفی است.
  اما در مورد افزایش پرولاکتین خون تان، علل متفاوتی دخیلند: مثل شیردهی، بارداری( البته در شما منفی است)، داروهای آرام بخش مثل هالوپریدول و تری فلوپرازین، کم کاری تیروئید، تحریک پستان و در نهایت تومورهای هیپوفیزی (که این هم در شما صدق نمی کند چون از سال ۷۹ این مشکل رو داشتید اگه تومور بود که حتماً تاکنون با سایر علائم خودش رو نشان می داد). در واقع در مورد افزایش پرولاکتین خون تان بایستی با پزشک معالجه تان مشورت نمایید. بیشتر از این توضیح مقدور نیست. مؤفق باشید.

 89. ببخشید در ادامه یک سوال دیگر داشتم اگر در زمان مصرف دوفاستون مثلا روز ۴ پریود شدم ایا دوفاستون رو قطع کنم خواهشا زودترپاسخ دهید ممنون
  ـــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  شیوای گرامی، بله، قطع کنید.

 90. سلام خانم دکتر من ۷ روز پریود بودم ….. در ضمن پریودهای من هم نامنظم است لطفاً من را راهنمایی کنید با تشکر
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه مارال گرامی، با سلام و احترام، بارداری در مورد شما منتفی است.

 91. سلام
  خسته نباشید من حدود ۲۶ روز قبل ر….. میشدم اما نشدم استرس شدید دارم تورو خدا مکمک کنید 😥
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  Sara ی گرامی، بارداری منفی است. مؤفق باشید

 92. mamnon azato0n hagh ba shoma bod …
  ـــــــــــــــــ
  :smile:

 93. سلام من روز هشتم پریودم بود که با …. آیا احتمال حاملگی وجود داره؟ البته سیکل من ۲۳ روزه هست خیلی استرس دارم و بهم گفتن تست بتا رو باید یک هفته بعد …..
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  سپیده گرامی، احتمال بارداری نزدیک به صفر است ولی جهت اطمینان تست بتااچ سی جی می توانید انجام بدهید. مؤفق باشید.

 94. سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون و ممنون که جواب من رو هم دادید. من تست بتا رو یک هفته بعد از نزدیکی دادم که منفی بود حالا صبر میکنم تا پریود شدم امیدوارم تست درست بوده باشه. مرسیییییییییییی 😛
  ــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  😉

 95. سلام
  من ماه ۲ ماه پیش …… میگذره دلیل این عقب افتادن چیه؟ مدام نگرانم باردار باشم\
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه شیده گرامی، استرس، مؤفق باشید

 96. سلام من ذوباره مزاحم شدم
  متاسفانه هنوز … دلیلش فقط استرسه؟ یا کیست تخمدان؟ یا استرس از این عمل؟ ….
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  شیده گرامی، پیشنهاد می کنم به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه بفرمایید. با تشکر

 97. سلام. من حدود ۵ ماه قرص کامپاند مصرف کردم و بخاطر سفر کربلا بسته پنجم را ادامه دادم تا در سفر پریود نشم . هنگام بازگشت پریود شدم و قرص را ادامه ندادم ولی الان با گذشت سه روز پس از پاک شدنم، خونریزی با حجم نسیتا زیاد رخ داده است، آیا این خونریزی بخاطر قطع مصرف قرص است و تا چند روز ادامه پیدا می کند ؟با تشکر
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه فاطمه گرامی، با سلام، قبولی زیارت تان، بعد از ۵ روز از شروع پریودتان مجدداً قرص خود را استفاده نمایید در غیر اینصورت نزد پزشک معالج تان مراجعه نمایید. مؤفق باشید

 98. سلام.من حدود ۱۷ روز از پریودم گذشته بود که نزدیکی داشتم.از اونجا که از کاندوم استفاده نکرده بودیم،۸ساعت بعد و در اولین فرصت قرص ال دی خوردم.و حدود ۱۲ تا ۱۳ ساعت بعد ۲ تا دیگه ال دی خوردم.من قبلا به پزشک مراجعه کرده بودم و دقیقا یادمه که بهم گفته بودند برای موارد اضطراری ۲ بار ۲ تایی ال دی یا ۲بار ۴ تایی اچ دی مصرف کنم.و من طبق همون دستور ۲ بار ۲تایی ال دی مصرف کردم :sad: خطری داره که ۴ تا کم مصرف کردم ؟الان ۴ روز گذشته و پریود نشدم
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه نسترن گرامی، با سلام و احترام، اگر مطمئن هستید بنابراین پزشک معالج تان اشتباه گفته اند. اگر پس از یک هفته پریود نشدید باید تست بارداری بدهید.

 99. سلام
  من امروز …….
  ورژانسی جای قرص فازیک نمیشه از قرص دیگری استفاده کرد؟ من بعد از ۶ ساعت ۲تا اچ دی باهم خوردم طبق چیزی که اینجا بوذ.
  خوردن این قرص ها باعث تاخیر پریوده؟ و اینکه من احساس کردم…..
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  هاله گرامی، احتمال بارداری در مورد شما منتفی است. بعد از خوردن تا یک هفته بعد معمولاً پریود آغاز می شود. عوارض مصرف آن هم در مقاله قید شده مطالعه بفرمایید.

 100. ببخشید دوباره پست گذاشتم شما نوشتید اول ۲تا اچ دی ۱۲ ساعت بعد ۲تا اچ دی.
  دز ادامه زدین ۴تا ال دی. ۴تا ال دی هم ۱۲ ساعت بعد از اون ۲تا اچ دی؟ من قرص فازیک پیدا نکردم امکان استفاده از قرص دیگه نیست؟ ممنون میشم کمکم کنید در پست بالا توضیح دادم
  ــــــــــــــــ
  پاسخ به
  هاله گرامی، از داروخانه قرص لوونورجسترول را بگیرید و هر دو قرص آنرا (در یک جعبه دو عدد قرص وجود دارد) همزمان میل نمایید. نباید از نزدیکی بیش از ۱۲۰ ساعت گذشته باشد.

 101. من مصرف اچ دی ال دی را آغاز کردم برای همین پرسیدم الان قطع کنم؟ چون دلشوره دارم شما پیشنهاد نمیدین حتی ۱% امکان باشه بخورم؟
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه هاله گرامی، با سلام اگه شما قرص اچ دی و یا ال دی (یکی از این دو روش کافی هستند). معمولاً حداکثر بعد از یک هفته پریود آغاز می شود. در ضمن با توجه به مطلبی که قبلاً گفتید بارداری در مورد شما منتفی است. مؤفق باشید

 102. با سلام
  پس از شروع مصرف قرص ال دی از شب چندم می توان نزدیکی کرد
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه فرزانه گرامی، با سلام و احترام جهت اطمینان تا یک دوره پریود باید از روش دیگر هم مثل کاندوم استفاده گردد.

 103. سلام خسته نباشید
  من ۵ شنبه ……….
  …….. احتمال بارداری در من چه مقداره؟
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  سالومه گرامی، با سلام و احترام، با توجه به مطالب گفته شده شما بارداری در مورد شما منتفی است. معمولاً پریود بعد از یک هفته اتفاق می افتد. مؤفق باشید.

 104. ممنون از شما و اینکه قرص هایی که مصرف کردم اگر هم احتمال باشه جلوگیری میشه؟ چون فازیک رو ۱۰ عدد حواسم نبود ۴ ساعت زودتر مصرف کزدم . من این مشکل و دارم که با خوردن این قرص ها تاریخ قاعدگی عوض میشه؟
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  سالومه گرامی، با سلام و احترام، هر کدام از آنها رو بایستی به تنهایی میل نمایید نه با هم، در هر صورت تاریخ پریود شما عوص خواهد شد. جلوگیری از بارداری از روش اورژانس ۱۰۰ درصد نیست ولی در مورد شما کاملاً منتفی است مؤفق باشید

 105. salam sharmande man english mizanam systeam farsi nadare
  khaste nabashid ……
  ــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  پروانه گرامی، با سلام و احترام، لطفن ای میل خودتان رو چک بفرمایید. مؤفق باشید.

 106. این هفته …. ……
  …… قرص با هم و قرص زیاد مصرف کردم ۲ عدد مورد نداره؟ امکان بارداری با این پیشگیری چقدره؟
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به شیوای گرامی، با سلام و احترام، پاسخ شما به ای میل تون ارسال گردیده، مؤفق باشید

 107. سلام.من …. بده.چی کار کنم؟
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه Salsaی گرامی، احتمال بارداری تقریباً صفر است. ولی اگر بعد از یک هفته تا ۱۰ روز پریود نشدید باید تست بارداری بدهید. مؤفق باشید

 108. سلام
  من ۲ ساع پس از رابطه ۲ تا یاسمین خوردم و یادم رفت ۱۲ ساعت بعد ۲ تا بخورم.از ساعتی که باید می خوردم ۹ ساعت گذشت و دو تا باهم خوردم…..حالا باید چه کنم؟؟؟
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه مریم گرامی، همون دو تا کافیه دیگر نیاز نیست.

 109. سلام من ….. شم؟
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  باران گرامی، نه منفی هستش

 110. سلام.عذر می خوام بابت مزاحمت های مکرر.منظور از یک هفته تا ۱۰ روز از زمان نزدیکی است یا شروع مصرف قرص یا زمان مقرر و همیشگی عادت ماهانه؟
  ــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه Salssaی گرامی، منظور از زمان نزدیکی هستش