افزایش کارآیی باطری لپ تاپ و انواع باطری لپ تاپ

برای افزایش کارآیی (توان) باطری این موارد را رعایت کنید:

 1. برای اوّلین بار باطری لپ تاپ را بطور کامل شارژ کنید (معمولاً ۶ تا ۷ ساعت زمان می برد).
 2. باطری های نو جهت افزایش ظرفیت ذخیره برق در مراحل اولیه استفاده، شارژ کامل و دشارژ کامل کنید تا به حداکثر ذخیره برق برسد (البته باطریهای جدید Lithium-ion نیازی به این کار ندارند).
 3. باطری های قابل شارژ به مرور زمان خالی می شوند بنابراین باطری لپ تاپ را همیشه بصورت شارژ کامل نگهداری کنید.
 4. هر چند ماه یکبار، باطری لپ تاپ را استفاده کنید تا کامل دشارژ شود بعد مجدداً شارژ نمایید (البته باطریهای جدید Lithium-ion یا باطری های Li-ion نیازی به این کار ندارند).
 5. روشنایی LCD لپ تاپ را بر روی روشنایی کم تنظیم نمایید. (کاهش روشنایی LCD در کاهش مصرف برق باطری نقش مؤثری دارد).
 6. از نرم ا فزار Power Managemetn لپ تاپ تان جهت تنظیم و بهینه سازی مصرف برق باطری لپ تاپ تان استفاده کنید (اغلب لپ تاپ های این گزینه را دارند، حتّی ویندوز ایکس پی نیز این گزینه را دارد).
 7. هنگامی که از لپ تاپ استفاده نمی کنید، LCD و سایر تجهیزات متصل به لپ تاپ را خاموش نمایید.
 8. اسکرین سیور (Screen Saver) لپ تاپ را بر روی ۱ تا ۲ دقیقه و بدون انیمیشن (blank) تنظیم نمایید (اسکرین سیور ها مثل آکواریم ها، نمایش تصاویر و … مصرف برق زیادی بر روی باطری تحمیل می کنند.
 9. رم کامپیوتر خود را افزایش دهید اینکار باعث استفاده کمتر از هارد دیسک (استفاده از هارد لپ تاپ بعنوان Virtual Memory) و در نتیجه کاهش مصرف برق منجر خواهد شد.
 10. برنامه های غیرضروری بر روی لپ تاپ را غیر فعّال نمایید (مثل Google Search، Auto Save بعضی از برنامه ها مثل Word، Excel و برنامه هایی که جهت اجرا زمان بندی شده اند مثل انجام Back up بعضی برنامه ها.
 11. کارت های پی سی (PC Cards ) و دستگاه های متصل به لپ تاپ از طریق یو اس بی (USB devices) را که استفاه نمی کنید، خارج نمایید.
 12. فیلم های دی وی دی (DVD) و بازی های با گرافیک بالا استفاده نکنید چون مصرف برق باطری را شدیداً افزایش می دهند چون رندرینگ کارت گرافیک را شدیداً بالا می برد..
 13. مواظب باشید که باطری شما اتصال کوتاه نکند و یا در تماس با فلزات نباشد.
 14. از ضربات ناگهانی و شدید باطری لپ تاپ پرهیز نمایید.
 15. باطری لپ تاپ را در محیط مرطوب و خیس قرار ندهید.
 16. باطری لپ تاپ در هنگام کار و یا شارژ کمی گرم خواهند شد ولی اگر داغ شد حتماً با تعمیرکار معتبر تماس بگیرید.
 17. هارد دیسک لپ تاپ را تفرّق زدایی کنید (Defragmentation). چون با اینکار مصرف برق کمتری جهت پیدا کردن اطلاعات یک برنامه صرف می شود.
 18. شبکه بی سیم لپ تاپ را هنگامی که استفاده نمی کنید قطع کنید.
 19. بلووث را در مواردی که استفاده نمی کنید قطع کنید (البته بهتر است در زمانیکه استفاده نمی کنید جهت امنیّت بیشتر و هم به علّت مصرف برق کمتر باطری، همیشه خاموش باشد).
 20. اگر می توانید به جای سی دی درایو از هارد درایو لپ تاپ استفاده کنید بهتر است چون هارد درایو نسبت به دیسک ها مصرف برق کمتری دارند
 21. هر چند ماه محل اتصال پایه های باطری را تمیز نمایید.
 22. برای وقفه های کوتاه مدّت که از لپ تاپ استفاده نمی کنید از Stand By ( در StandBy فقط هارد و مانیتور خاموش می شوند) و وقفه های طولانی تر از Hibernate (حالتی که کل محتویات رم عیناض به هارد منتقل شده و دستگاه خاموش می شود) استفاده کنید چون برای روشن شدن لپ تاپ زمانیکه از دو گزینه بالا استفاده می کنید، به اجرای مجدد برنامه ها نیازی نیست. (اینکار باعث مصرف کمتر برق خواهد شد).

انواع باطری های لپ تاپ

باطری لیتیوم (Lithium-ion Batteries) یا باطری های Li-ion
باطریهای Lithium-ion جدیدترین تکنولوژی باطری ها است و دارای چندین مزیّت نسبت به نوع های دیگر باطری است (نوع NiMH و NiCd). باطریهای Lithium-ion دارای وزن سبکتر و کارآئی بیشتری هستند. باطریهای Lithium-ion بطور تی پیک ۲۰ تا ۳۵% سبکتر و ۱۰ تا ۲۰ % کارآئی بیشتری از نوع NiMH و NiCd در mAh مساوی دارند. باطریهای Lithium-ion به دلیل اینکه به “memory effect” یا اثر حافظه حساّس نیستند یک مزیّت مهم هستند.
باطری های Lithium-ion را در ابتدای مصرف بهتر است سه دوره بطور کامل شارژ کرده و بعد با استفاده دشارژ کامل نماییم. اینگونه باطری ها دارای دو مرحله شارژ هستند مرحله سریع که حدود ۸۵ تا ۹۰% باطری شارژ می شود و مرحله غیرسریع که ۱۰ تا ۱۵% را شامل می شود. سعی کنید بیش از ۲۴ ساعت اینگونه باطری ها در حالت شارژ قرار ندهید.

باطریهای NiMH یا Nickel-Metal Hydride Batteries

باطریهای NiMH بطور کلی ۳۰% کارآئی بیشتری نسبت به باطری های NiCd دارند. اگر چه این باطریهای NiMH به پدیده حافظه حساسند ولی نسبت به باطری های NiCd که از تکنولوژی قدیمی تری استفاده می کنند وضعیّت خیلی بهتری دارند.
در مورد باطری های NiMH اهمیّت بیشتری دارند که سه دوره بطور کامل شارژ کرده و بعد با استفاده دشارژ کامل نماییم. از به حالت شارژ گذاشتن بیش از ۲۴ ساعت اینگونه باطری ها خودداری کنید.

باطری های NiCd (Nickel Cadmium Batteries)

باطری های NiCd قدیمی ترین تکنولوژی باطری هستند. شدیداً به پدیدۀ حافظه حساسند. این مواد اولیه نوع باطری ها به دلیل اینکه سرطانزا می باشند تولید نمی شوند.

اثر حافظه “Memory Effect”

اثر حافظه “Memory Effect” حالتی است که کارآئی باطری را کاهش می دهند. همانطوریکه ذکر گردید این حالت در مورد باطری های NiCd و NiMH مصداق دارد. اینگونه باطری ها قبل از اینکه شارژ شوند بخوبی دشارژ نمی شوند یعنی همیشه مقداری از شارژ خود را نگه می دارند و عمل شارژ بخوبی انجام نمی شود و این باعث می شود که ظرفیّت باطری کاهش یابد و حتّی در مواردی از کار بیفتد.

سایت دکتر سیاوش ایمانی نرم افزار بهینه سازی باطری لپ تاپ را معرفی کردند که خواندن آن و دانلودش خالی از لطف نخواهد بود برای دیدن این مطلب اینجا کلیک کنید.

برای نوشتن این مقاله از سایت های زیر استفاده شده:

Be Sociable, Share!

۲۰ پاسخ به “افزایش کارآیی باطری لپ تاپ و انواع باطری لپ تاپ”

 1. سلام ممنونم از زحماتتون واسه اطلاعاتی که در سایتتون قرار دادید یه سوال داشتم اینکه زمانی که از باطری لپ تاپ استفاده نمیشه به عبارت بهتر با برق شهری کار میکنیم لازمه که باطری لپ تاپ خارج شود یا نه
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ:

  با سلام و احترام،نه نیازی نیست البته مؤثره ولی بسیار ناچیز. البته با بکار بری همه تمهیدات معقدند ۴ تا ۵ درصد به طول عمر باطری اضافه می شود. مؤفق باشید.

  [پاسخ]

 2. با درود فراوان. مرسی از مطالب ارائه شده که بسیار مفید و کاربردی هستند. یه سوال از شما دارم: مدل لپ تاپ من دل ۵۱۱۰ و باتری آن هم Li-On هستش. اغلب اوقات هنگام دانلود شبانه لپ تاپ من ۱۲ ساعت مستمر روشن و در حال اتصال به برق شهری می باشد. این عمل به کاهش طول عمر باطری منجر نمی شود؟ اینکه که میگن هنگام استفاده از لپ تاپ بهتره همیشه به برق شهر متصل باشد درسته؟
  ــــــــــــــــ
  پاسخ به
  علی گرامی، پیشنهاد شده که باطری لپ تاپ هر هفته یکبار بطور کامل دشارژ شود. در اینگونه موارد معمولاً عمر باطری حدود ۵-۷ درصد افزایش می یابد.وقتی لپ تاپ به برق وصل باشد همیشه لپ تاپ از باطری تغذیه می شود و برق شهر فقط باطری را شارژ می کند ولی اگر باطری از لپ تاپ خارج شود قطعاً عمر افزایش خواهد یافت. ولی کلاً عمر مفید باطری ۲ سال می باشد.

  [پاسخ]

 3. من باتری لب تابم که میزنم تا چند دقیقه کار میکنه بد میگه باتری در بیاری میتونی کمکم کنی تا بفهمم که بتریم خرابه یا نه
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به Artin گرامی، به احتمال زیاد عمر باطری شما به اتمام رسیده. باید تعویض ش کنید.

  [پاسخ]

 4. باسلام وخسته نباشید.میخواستم بدونم باطری هوشمند هم وجودداره؟
  ــــــــــــــ
  پاسخ
  به علی گرامی، با سلام،فعلن نه

  [پاسخ]

 5. باشرمندگیه فراوان .میخواستم بگم باطری لب تاب من ازنوع Li-ion این نوع باطری هم نیاز به برداشتن درموقع کار بابرق شهر داره؟یا همیشه رو لب تاب باشه؟
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به علی گرامی، با سلام این کار باعث افزایش طول عمر باطری خواهد شد. و لی رعایت آن سخت می باشد. بهترین کار این است که هر هفته یکبار با باطری لپ تاپ کار کنید تا خودش خاموش شود یعنی اینکه باطری کاملاً خالی شود این روش بهترین روش برای افزایش طول عمر باطری لپ تاپ است. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 6. سلام ببخشید وققتی باطری دستگاه روشه و کاملا پر شده بازم میتونیم توسط آداپتور استفده کنیم یا باید آداپتور و در بیاریم ؟
  ـــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  سعید گرامی، بله می توانید ولی بهتر است در هفته دو باراز باطری استفاده کنید تا خالی بشه، این کار باعث افزایش عمر باطری میشه.

  [پاسخ]

 7. سلام با عرض پوزش باتری لبتابم خالی خالی هست…..اگه به برق نباشه روشن نمیشه ی ۲ ماه خریدم …یک بار طریق وین دستکاریش کردم دیگه شارژ نشد
  ــــــــــ
  پاسخ به
  سلام گرامی، هیچ باطری ی کمتر از ۱٫۵ تا ۲ سال نباید از کار بیفته، به محل خرید لپ تات تون مراجعه کنید. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 8. سلام خسته نباشید یه سوال دارم لب تاپ من همش تو برقه فقط هر دو ماه یکبار اونو از تو برق میکشم تا شارژش تموم بشه وقتی خاموش شد تا ۲۴ ساعت روشنش نمیکنم. بعد از اون دوباره ازش استفاده میکنم می خواستم ببینم این روش درسته یا نه؟
  ــــــــــ
  پاسخ به
  مرضیه گرامی، بهتره هر وقتی که از لپ تاپ استفاده می کنید از برق بکشید، یعنی بیشتر سعی کنیدفقط از باطری استفاده کنید.

  [پاسخ]

 9. باسلام وخسته نباشید.یک سوال :باتری لب تابم Li-ion است همیشه ازبرق مستقیم وبدون باتری استفاده میکنم آیالازمه گاهی ازباتری استفاده کنم ؟ودرزمان استفاده نکردن ازباتری بهتره که باتری خالی باشه یا کمی شارژ داشته باشه؟ خیلی ممنون .
  ـــــــ
  پاسخ
  به ساسان گرامی، کلاً بهتره باطری هیچ وقت کاملاً پر نباشه، بنابراین اگر باطری پر است بهتره فقط از باطری استفاده کنید تا باطری خالی بشه، بعد به برق بزنید. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 10. با سلام

  دوست عزیز تعجب می کنم از راهنمایی هات به دوستان؟!!!
  امیدوارم مطلب من رو تایید کنی تا دوستان ببینند.

  دوستان من مهندسی نرم افزار دارم.بر اساس تجربه و مطالعات من در مورد باطری Lithium-ion یا Li-ion
  کسانی که مایل به برداشتم باطری هستند شاید درصد بسیار اندکی در افزایش طول عمر باطری مفید باشه ولی این دوستان باید ریسک نوسانات برق رو در نظر بگیرند و این که بعد از یک نوسان برق احتما بالا نیامدن کل لپ تاپ حتی در صورت تعویض باطری وجود دارد.
  ۲-باطری ذکر شده در بالا جزو برترین باطری های موجود میباشد که نیازی به دشارژ یا خالی شدن شارژ باطری به طور ماهیانه یا سالیانه ندارد.

  موفق و موید باشید
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به sepehr aria گرامی، از کامنت تان ممنون، پی گیری می کنم اگر نیاز به اصلاح بود حتماً اقدام می کنم. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 11. سلام ببخشد یه سوال درموقع کار بالپ تاب باطری را دربیاوریم یا نه؟
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  Ahmad گرامی، نه باطری رو بیرون نیاورید. گاهی بدون برق از لپ تاپ استفاده کنید خیلی بهتر است. مثلاً هفته ای دو بار. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 12. سلام .ببخشید یه سوال داشتم.من باتری ب تابم همیشه در میارم و از برق شهر استفاده میکنم و خیلی کم باز باتری استفاده میکنم چون شنیده بودم این در عمر بیشتر باتری خیلی تاثیر داره.
  اما الان که میخوام از باتری استفاده کنم می بیتم که کامل شازژ نمیشه و ۲ ساعت بیشتر نمیتونم ازش استفاده کنم
  میخواستم منو راهنمایی کنین لطفا
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به مرضیه گرامی، با سلام، عمر متوسط باطری های لپ تاپ دو سال هست، که م یتوانید با تمهیداتی ۱۰% افزایش پیدا کند. شما وقتی که از لپ تاپ استفاده می کنید بهتر است از باطری استفده کنید تا خالی گردد. اگر دو ساعت لپ تاپ شما دوام دارد که خیلی خوب است چون شما به مرور زمان نرم افزار های نصب می کنید که سب مصرف باطری می شوند گذ. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 13. سلام ببخشید من واقعا گیج شدم دیگه!!!!!!!!
  لب تاب من asus s53sv هستش و نوع باتری هم li-ion
  خیلی با لب تاب کار می‌کنم، تقریبا از صبح تا شب
  تو سایتها نوشته بود که وقتی شارژ لب تاب کامل میشه دیگه از باتری استفاده نمیکنه و از برق شهر استفاده میشه
  این مطلب درسته؟ اینکه بخوام وقتی لب تاب شارژش پر شد از برق بکشم باعث میشه روزی چند بار مجبور به شارژش بشم
  بهتر نیست دائم به برق باشه؟
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به سیمای گراامی، با سلام، سعی کنید هفته ای یکبار باطری لپ تاپ تان دشارژ گردد. عمرش کمی افزایش می یابد مؤفق باشید

  [پاسخ]

 14. سلام من لب تاپم asus و باتریش Li-ion است…وقتی که ازش استفاده میکنم میزنم به شارژ که همون طور که میگن پس از اینکه باتریش کامل شارژ بشه به طور خودکار از برق استفاده بشه و هفته ای یک بار میذارم شارژش تموم بشه بعد دوباره پربشه…این روش درسته…اگه میشه زودتر جواب بدین..ممنون
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به Arezoo گرامی، با سلام و احترام، درسته خانوم!

  [پاسخ]

 15. slm man lap tapam delle modele 1520 hast cheraghe batrish roshan nemishe va aslan batrisho sharj nemikone chikar konam?
  ــــــــــ
  پاسخ
  به Nassim گرامی، با سلام به احتمال زیاد شارژر لپ تاپ تون سوخته با ید به نمایندگی فروش شهر شما مراجعه بفرمایید. مؤفق باشید.

  [پاسخ]

 16. با سلام
  اینجانب یه باطری نو خریداری کردم اما بعد از ۱۰ساعت تو شارژ بودن فقط ۲۵% شارژ نشان می دهد
  لطفا راهنمایی فرمایید
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به قادر گرامی، احتمال اینکه شارژر شما مشکل داشته باشد خیلی زیاداست، در هر صورت به فروشگاه مربوطه مراجعه نمایید. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 17. سلام میشه باطری رابردشت وازمحافظ استفاده کنیم تانوسانات برق گرفته شود…..
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به عمار گرامی، با سلام و احترام، به می شود ولی باطری های نسل جدید از نظر سرعت شارژ و عمر خیلی پیشرفته شده اند. به راحتی ۲ تا ۳ سال کار می کنند. مؤفق باشید.

  [پاسخ]

 18. سلام یک سوال داشتم راجع به نگهداری باطری لپ تاپ.من بر اساس شغلم احتیاج به باطری ۹cell داشتم ولی باطری لپ تاپم ۶ بود.پس یک عدد باطری خریداری کردم.حالا در مورد باطری۶cell میخواستم بدانم آیا آنرا به حالت شارژ شده نگهداری کنم که خراب نشود ویا شارژ را خالی کرده؟لازم به توضیح است که فعلا قصد استفاده از باطری ۶cell را ندارم.
  ــــــــــ
  پاسخ
  به Shayan گرامی، با سلام و احترام، خالی باشد بهتر است، مؤفق باشید

  [پاسخ]

 19. سلام
  با تشکر از حوصله ای ک به جواب دادن به سوالات به خرج میدید.
  من یه لب تاب Lenovo z500 دارم خیلی ازش راضیم میخاستم ببینم این چیزی ک درباره تنظیم۶۰ ذرصد باتری میگن درسته یا ن
  اینکه میگن اگه روی ۶۰درصد تنظیم کنی تا ۶۰درصد باتری رو پر میکنه و بقیش رو از برق شهر استفاده میکنه.اگه همچین چیزی هست لطفا روش تنظیمش رو بگید اگرم ک همچین چیزی وجود نداره بهرین راه برای بالا بردن عمر باتری چیه.ببخشید ی سوال دیگه ام دارم :چجوری به صورت وایر لس به مودم وصل بشم خیلی تلاش کردم جواب سوالم رو پیدا کنم ولی موفق نشدم امید وارم شما کمکم کنید.از سایت خوبتونم ممنونم.
  موفق باشید 😉
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به علی گرامی، با سلام و احترام، باطری های جدید خصوصیاتی ویژه ای دارند خیلی سریع شارژ می شوند. طول عمر بیشتری دارند (بین ۳ تا ۳٫۵ سال)، تنها راه افزایش کارائی کم کردن نرم افزار های بلااستفاده در لپ تاپ است و کاهش کنتراست و یا روشنایی آن. البته در زمانی که به مدت طولانی از لپ تاپ استفاده می کنید و به برق وصل بهتر است باطری آن را خارج کنید مقدار کمی به عمر آن اضافه می شود.
  اما در مورد وایرلس، شما باید مودم ADSL بی سیم داشته باشید و نام کاربری (Username) و رمز عبور (Password) آنرا هم داشته باشید. معمولاً از جایی که اولین بار سرویس اینترنت می گیرید و این موردم را برای شما ست آپ می کند به شما خواهند گفت و یا از اینکه از شما می خواهند یک نام کاربری مثلاً Rokhshad و یک رمز عبور مثلاً *Ali# 123 انتخاب کنید و این رمز عبور را باید شما نزد خود نگه دارید در مورد اتصال لپ تاپ به این شبکه که شما گرفتید نیاز خواهد بود. وقتی شما در لپ تاپ دکمه وایرلس (در این حال هم وایرلس و هم بلوتوث روشن می شود). در گوشه راست و پایین (باصطلاح Task bar) لوگوی شبکه مشخص می گردد. وفتی بر روی آن کلیک می کنید تعداد زیادی نام شبکه ADSL می بینید از جمله نام کاربری شما و بقیه مربوط به همسایه های شما. بر روی هر کدام که کلیک کنید و دکمه اتصال یا Connect را بزنید از شما جهت اتصال رمز عبور می خواهد که پس نوشتن رمز عبور در کادر مربوطه هر بار که لپ تاپ تان روشن می کنید بطور اتوماتیک به اینترنت وصل خواهد بود. مؤفق باشید

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*