سرطان مثانه (Bladder Cancer)

bladderمثانه (Bladder)  چیست؟

مثانه یک عضو توخالی، مانند کیسه است که در قسمت پایین شکم قرار داشته و محل تجمع ادرار می باشد.

عملکرد مثانه چیست؟

مثانه محل تجمع ادرار می باشد. ادرار پس از تولید در کلیه ها از راه دو لوله باریک به نام میزنای (حالب) وارد مثانه شده و در آنجا جمع می شود. وقتی حجم ادرار داخل مثانه افزایش یابد، احساس ادرار ایجاد شده و تخلیه صورت می گیرد.

سرطان مثانه (Bladder Cancer) چیست؟

رشد سلول های سرطانی در دیوراه مثانه که در بیشتر موارد به شکل یک توده گل کلمی پایه دار داخل مثانه می باشد. در صورت عدم درمان تومور ممکن است رشد کرده، به خارج مثانه گسترش یابد و یا حتی به اعضاء دور دست دست انداری کند.

سرطان مثانه (Bladder Cancer) در چه افرادی بیشتر دیده می شود؟abkidney

شیوع سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان می باشد (در مردان ۲٫۵ (دو و نیم) برابر زنان).

مهم ترین عامل خطر برای سرطان مثانه مصرف سیگار می باشد.

میزان خطر بستگی به مدت و مقدار مصرف سیگار دارد. مصرف تریاک نیز از دیگر عوامل خطر ابتلا به سرطان مثانه است.
برخی شغل های خاص مانند کارگران صنایع شیمیایی، رنگ، لاستیک، مواد نفتی، چرم و چاپ بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه می باشند.

آیا مید انید بیماران مبتلا به سرطان مثانه (Bladder Cancer) با چه علائمی مراجعه می کنند؟

شایع ترین علامت سرطان مثانه وجود خون در ادرار است که ممکن است با چشک دیده شود، یا فقط با آزمایش ادرار تشخیص داده شود. وجود خون در ادرار در اکثر موارد بدون احساس درد است امّا در تعداد کمی از بیماران ممکن است همراه با تکرّر ادرار، فوریّت ادرار و سوزش ادرار باشد.
وجود تی یک نوبت خون در ادرار می تواند علامتی از یک بیماری خطرناک باشد. بنابراین آن را جدی گرفته و حتماً به پزشک مراجعه نمایید.
گاهی بیماران با علایم مربوط به بیماری پیشرفته مانند درد استخوان، درد پهلو، تهوع، استفراغ، ورم پاها و یا بی اشتهایی مراجعه می کنند.

سرطان مثانه (Bladder Cancer) چگون تشخیص داده می شود؟

 • آزمایش کامل ادرار وجود خون در ادرار را نشان می دهد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.
 • آزمایش سیتولوژی ادرار (بررسی سلول های موجود در ادرار). در این روش با بررسی تمون ادراری بیمار (معمولاً در سه توبت ) ممکن است بتوان سلول های سرطان را مشخص نمود.
 • R روش های تصویر برداری، عبارتند از:
 1. سونوگرافی
 2. IVP
 3. سی تی اسکن (ST Scan) یا ام آر ای (MRI): جهت تعیین مزان پیشرفت سرطان.
 4. عکس قفسه سینه: جهت ارزیابی دست اندازی سرطان به ریه.
 5. اسکن استخوان: جهت ارزیابی دست اندازی به استخوان.
 • سیستوسکوپی: روش بررسی و دیدن مثانه به وسیله دستگاه می باشد. با سیستوسکوپی می توان تومورها را در مثانه مشاهده نمودف از آنها نمونه برداری کرد و یا به طور کامل آنها را تراشیده و خارج نمود.

پس از تشخیص سرطان مثانه چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

تراش دادن تومور از طریق مجرای ادرار اوّلین کاری است که برای تمام سرطان های مثانه باید انجام شود. تومور تراش داده شده جهت بررسی به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شود. پاسخ آزمایشگاه نوع سرطان و میزان نفوذ آن در جدار مثانه را مشخص می نماید.

راه های درمانی سرطان مثانه چیست؟

بسته به میزان پیشرفت سرطان در مان های متفاوتی وجود دارد.
تومورهای سطحی مثانه:

 1. تراش دادن تومور از طریق مجرا (TUR)
 2. ترزیق مواد داخل مثانه ای پس از TUR که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل تومور می گردد.
 3. تراش مجدد تومور در صورت عود

نحوه پی گیری پس از درمان:

 • بیماران باید سه ماه یکبار برای سال اوّل، شش ما یکبار سال دوّم و سپس سالانه سیستوسکوپی و بررسی سیتولوژی شوند تا عود احتمالی تومور مشخص و در مان شود.
 • ممکن است احتیاج به شیمی درمانی یا اشعه درمانی باشد.

به دلیل احتمال زیاد عود سرطان مثانه انجام سیستوسکوپی کنترل ضروری است.

تومور عمقی مثانه:

در بیمارانی که سرطان مثانه به لایه های عمقی رسیده استف روش انتخابی درمان برداشتن کامل مثانه می باشد. پس از عمل برای بیمار با استفاده از روده کیسه ای به جای مثانه درست می شود.

با عرض پوزش فراوان، به علت کثرت سؤالات مطرح شده و اینکه پاسخ به تک تک سؤالات وقت گیر (نیاز به مطالعه مجدد و تایپ) می باشد. کامنت (پاسخ به سؤالات) بسته می باشد. با تشکر و عذرخواهی مجدد

متون از:

دفتر سلامت جمعیّت، خانواده

معرفی سایت جهت مطالعه یشتر:

 1. مثانه (B ladder) در En.Wikipedia
 2. سرطان (Cancer) در En.Wikipedia
 3. سرطان (Cancer) در Cancer.Org
 4. سرطان (Cancer) در About.com
 5. سرطان مثانه (Bladder Cancer) در En.Wikipedia
 6. سرطان مثانه (Bladder Cancer) در EMedicineHealth
 7. سرطان مثانه (Bladder Cancer) در MayoClinic
 8. سرطان مثانه (Bladder Cancer) در Urology Channer
Be Sociable, Share!

۱۷۳ پاسخ به “سرطان مثانه (Bladder Cancer)”

 1. مرسی داشتیم از ترس میمردیم خدارو شکر مثانه مون سالمه به به 😛 :roll: 😆 😆 😮 :mrgreen: :mrgreen: 😯 😕

 2. سلام . به علت درد و خونریزی در مثانه، سونوگرافی انجام دادم.نتیجه ش این شد:
  تصویر یک توده هیپراکو با نمای گل کلمی به ابعاد ۲۵*۲۹*۳۰ م م ، حاوی کانونهای کلسیفیکاسیون محیطی مشاهده شد. خیلی نگران شدم که مبادا توده سرطانی باشه. لطفاً راهنماییم کنید
  ــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه علیرضا گرامی، باید هر چه زودتر به پزشک معالج خود (جراح کلیه) مراجعه کنید، مؤفق باشید

 3. از قبل من عفونت مثانه داشتم که هر چند وقت یکبار با مشکل تکرر و درد و سوزش مواجه میشوم تمام آزمایشات کشت و سونوگرافی و عکس رنگی انجام دادم چیزی تشخیص داده نشد ولی با مشکل مذکور همچنان مواجه هستم و اخیرا تکرری که اول ادرار بصورت عادی میاد بعد قطره قطره بند نمیاد که تا کنون هیچ درمانی برای من افاقه نکرده است لطفا مرا راهنمایی کنید
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به فاطمیای گرامی، با سلام و احترام، سؤال شما کمی نامفهوم هستش، تکرر ادرار با قطره قطره ادرار کردن فرق دارد. اگر سوزش ادرار همراه تکرر ادرار دارید و همه آزمایشات رو انجام دادید و سالم بود و ولی درمانی پیدا نکردید. پیشنهاد می کنم فعلن تا زمانی ۴ تا ۵ ماهی شبی دو عدد کوتری ماکسازول بالغین مصرف کنید.
  اما اگر منظور شما عدم کنترل ادرار در طول روز هست، باید سن شما را بدانم، چون به توجه به سن معمولن راه کار های متفاوتی دارد. مؤفق باشید

 4. الهی هیچ کس سرتان مثانه نگیره 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥

 5. با سلام من حدود ۲۷سال هست که مرتب به عفونت ادراری مبتلا میشم”که هر دفعه با خوردن داروبهتر میشوم”۱۵سال قبل سونوگرافی کردم که دکتر گفت که ادرارکاملا تخلیه نمیشود”همین امر باعث عفونت ادراری میشود”درضمن من۴۴سالم هست دکتر از من خواست سیستوسکپی انجام دهم”اما من بخاطر ترسم این کار را انجام ندام حال از شما راهنمایی میخواهم”باتشکرفراوان
  ــــــــــــــ
  پاسخ
  به فریبا گرامی، عفونت های ادراری در خانم ها بصورتی که شمااشاره کردید تقریباً در خانم ها شایع است. با توجه به شرح حالی که شما گفتید حتماً باید سیستوسکپی انجام دهید. شاید نیاز باشد به متخصص زنان و زایمان هم مراجعه نمایید. مؤفق باشید

 6. بابام داره از درد می ترکه کمکش کنید لطفا 😥

 7. سلام.
  بابا ی من سرطان مثانه داشت. تابستونه امسال عمل کردن و معلوم شد که Low grad است. بعد ۶ تا واکسن زدن. بعد کم کم مجاری ادرار بسته شد. دکتر گفت بیا سوند بزارم. گذاشتن خوب شد. اما بازم بعد از ۲ هفته بسته شده. باید چی کار کنیم حالا؟؟
  ــــــــــــــ
  پاسخ به
  نگار گرامی، سرطان مثانه و Low Grade بودن نباید باعث بسته شدن مجرای ادراری گردد(البته به احتمال زیاد). در هر صورت جراح کلیه و مجاری ادراری باید مشکل پدر گرامی تان را حل کند. شاید منظور تان پروستات باشد.

 8. سلام.مادر من ۷۳ روز است که عمل پیوند کلیه انجام داده.از دو هفته پیش درد و تکرر ادرار داره.علیرغم بستری و گرفتن آنتی بیوتیک و خوردن کوتریموکسازول هنوز تکرر ادرار داره و مقداری خون در ادرارش هست هنوز!آیا این میتواند علائم سرطان مثانه باشد؟در ضمن ۶۰ سال سن داره!
  ــــــــــــــ
  پاسخ به
  علی گرامی، می تونه به علت سرطان باشیه ولی با توجه به وضعیت مادر گرامی تون آخرین علت باید در نظر گرفت (احتمال آن کمتر از ۱% است ) مؤفق باشید

 9. سلام خسته نباشید. بابای من ۵۳ سالشه حدوده یک ماه پیش متوجه شد که با ادرارش خون دفع میکنه(کاملا با چشم دیده میشد گاهی هم لخته های بزرگ خون دفع میکرد) به پزشک که مراجعه کرد بعد از آندوسکپی عملش کردن(عمل بسته) تومور خارج شده را بردیم پاتولوژی تو جوابش نوشته:
  grade: high grade
  configuration: papillary
  blood vessel invation: was not seen
  mucscular invation:was not seen
  خواهش میکنم اگه امکانش هست بگین اینا یعنی چی؟؟؟!!
  دارم دیوونه میشم خیلی نگرانم. 😳
  ــــــــــ
  پاسخ به
  ریحانه گرامی، اگر چه کامل ننوشته اید ولی به نظر میاد که باید هر چه سریع تر به پزشک معالج تان نشان بدهید.باید متن نوشته شده در بخش Diagnosis مرقوم بفرمایید.

 10. مجددا سلام. عذر میخوام که وقتتون را میگیرم متن کامل پاتولوژی را مینویسم. ممنون میشم اگه بهم بگین نوع تومور خوش خیمه یا بدخیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  Specimen Origin:
  Transurethral resection of bladder
  Macroscopic Evaluation:
  Received specimen consists of some fragments , weight: 5 gr , color: grayish-brown.
  Microscopic Evaluation:
  Sections revealed a neoplastic proliferation of epithelial cells predominantly in fused , branching and delicate papillary structures. These cells have round to oval shaped nuclei with marked atypical and pleomorphism. Mitotic activities were seen. Muscular invasion was not seen.
  DX: Transurethral Resection of Urinary Bladder Lesin:
  -Transitional cell carcinoma
  grade: high grade
  configuration: papillary
  blood vessel invation: was not seen
  mucscular invation: was not seen
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ به
  ریحانه گرامی، با سلام و احترام، متأسفانه بدخیم هستش، لطفاً نزد پزشک معالج تون مراجعه کنید سریع تر بهتر. شانس درمان بسیار زیاد است. مؤفق باشید

 11. درد در شکم . زیر شکم . درد به بیضه ها میزنه . و همه سمت راست هست و این درد مداما دنبال هست تا زمانی که حاد میشه میزنه به پهلو . عرق فراوان و پیچیدن مدام به دور خود …
  ــــــــــ
  پاسخ
  به شهرام گرامی، شما با توجه به شرح حالی که دادید مشکوک به سنگ کلیه هستید باید آزمایش ادرار و سونوگرافی کلیه و مجاری اداری بدهید. مؤفق باشید

 12. دکتر عزیز سونوگرافی -آزمایش ادرار و خون انجام دادم . و در نتیجه سونوگرافی گفتند که هیچ سنگی در مجاری دیده نشده . نه مثانه . نه هالب اگر اشتباه نکنم نه مثانه و جداره ها طبیعی هستند ….
  ــــــــــــــــ
  پاسخ به شهرام گرامی
  با توجه به شرح حال باز هم در مورد شما سنگ کلیه مطرح هست، با توجه به سونوگرافی سنگ باید زیر ۲ میلی متری باشد. که در سونوگرافی دیده نمی شود. لطفًاً نزد متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار مراجعه فرمایید. در زمانی که درد ندارید مایعات بیشتر میل فرمایید. در ضمن سن خود را کاشکی می فرمودید. مؤفق باشید

 13. با سلام
  سه سال پیش هماچوری واضح دیدم از آن روز تا الان تقریبا پنج بار این وضع را دیدهام تمام بررسی ها (توسط آقای دکتر نوروزی )انجام شده چیزی مشا هده نشده . در همان اوایل بعد از چند ماه سنگ کلیه تشخیص داده شد که الان ۸ میلیمتر شده که قرار است سنگ شکن کنم .سوالات من این است که آیا می تواند این نوع خون ناشی از حرکت سنگ باشد ؟ آیا گذشت سی ماه و مشاهده نکردن چیز خطرناکی میتواند نشانه ای از این باشد که چیز خطرناکی در بین نیست ؟ من در داخل مجرای آلت بعضی اوقات یک جور غلغلک احساس میکنم این نشانه چیست ؟ با سپاس از لطف شما
  ــــــــــــــــ
  پاسخ به
  محمد گرامی
  به احتمال زیاد به علت سنگ می باشد، جهت درمان آن اقدام کنید. مؤفق باشید

 14. با سلام واحترام
  از پاسختان سپاس گزارم .

 15. با سلام. دکترا تشخیص دادن پدرم ورم مثانه داره اما تمام علایم سرطان مثانه رو داره و خیلی شکمش درد میکنه شبا اصلا نمیتونه بخابه خواهش جواب بدین
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  مسعود گرامی، درد شدید شکم معمولا ارتباطی با سرطان مثانه نداره، به احتمال بسیار زیاد پدرتون مشکل دیگه ای داره. مؤفق باشید

 16. سلام خسته نباشید.
  من ..
  ـــــ
  پاسخ به
  فرزانه گرامی، باید آزمایش ادرار بدهید. مؤفق باشید

 17. باسلام وخسته نباشید:
  سیستوسکوپی چیست؟آیابرای افراد مجرد (خانم ها)عوارضی ندارد؟آیا تحت بیهوشی انجام می گیرد؟آیابیمارنیاز به همراه دارد؟برای تشخیص چه مواردی انجام می شود؟آیابرای تشخیص دردپهلوها(مخصوصاپهلوی راست)که درسونوگرافی سنگی درکلیه هاومثانه دیده نشدودربی اختیاری ادراری اضطراری که میزان ادرارپس ازتخلیه مثانه ۴۵سی سی باشدوتشخیص فعلی بنا برگرفتگی مجاری باشدمناسب ولازم است؟بعدازسیستوسکپی ازکی می توان به زندگی عادی برگشت؟آیااحتیاج به بستری شده دربیمارستان است؟لطفابه صورت کامل وجامع درمورد سیستوسکپی توضیح دهید.باتشکرفراوان
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به NASIBEH گرامی، دیدن مثانه از طریق مجرای ادراری را گویند. تحت بیهوشی، و معمولاً عارضه ای ندارد.به علت تخلیه ناقص نیاز به سیستوسکوپی می باشد. نیاز به بستری نیز می باشد. مؤفق باشید

 18. سلام
  پدرمن ۶۳ ساله است اردیبهشت ماه سونوگرافی مثانه انجام داد چیزی نبود ولی سنوی آذرماه نسون می دهد یک نمومور گل کلمی ۳۸*۲۹ دارد به پزشک مراجعه کردیم از طریق سیستوسکوپی خارجش کرد ولی گفت بد بخیم هست البته هنوز جواب پاتولوژی نیومده ولی گفت یک مقدار کوچیک از بالای پروستات را نیز درگیر کرده می خواستم بدونم چطور در عرض ۶ ماه این اتفاق افتاده و ایشان گفته باید مثانه و شاید پروستات را باید برداشت می خواستم بیینم واقعا این کارها لازم است یا به پزشک دیگر مراجعه کنم
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به محمدگرامی، با سلام کانسر مثانه در حال حاضر جزء بدخیمی های شایع می باشد. و پدر گرامی تان نیز مبتلا به این بدخیمی شده اند ولی جزء بدخیمی هایی است که اغلب به درمان جواب میدهد. در هر صورت به علت فضای خالی مثانه رشد سریع می باشد. پیشنهاد می کنم روش درمانی پزشک معالج تان را انجام دهید. معمولاً روش های جراحی روش های درمانی بین المللی هستند درلخواهی نمی باشند. مؤفق باشید

 19. با سلام
  روز ۵ شنبه ۲۳ آذر تومور بدخیم را از مثانه پدرم با سیستوسکوپی خارج کردند و دکتر جواب آزمایش را امروز ۲ دی ماه گرفتند و گفتند بایستی مجددا سی تا اسکن شود چون ظاهرا ممکن است در لایه مخاطی هم نفوذ کرده باشه.نمی شد اول سی تی اسکن می کردند بعد سیستوسکوپی؟ و این که از کدوم بخش این آزمایش متوجه شدند که ممکنه به لایه های زیرین هم نفوذ کرده باشد؟
  جواب آزمایش
  bladder biopsy:
  high grade urothelial carcinoma
  tumor growth pattern:papillary
  lumina propria and muscle layer tumor free
  tumor stage: Ta Nx Mx

  microscopic description:
  sections show malignant urothelial tumor with papillary pattern,moderate to servere nuclear atypia and frequent mitoses

  macroscopic description:received speicemen of multiple irregular tan soft tissue fragments M:1.5x1x0.6 cm in aggregate.
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به نانای گرامی، با توجه به نتیجه سیستوسکوپی که نشانه نفوذ به لایه عمقی مخاطی باید سی تی اسکن از نظر درگیری احتمالی غدد لنفاوی اطراف مثانه انجام گیرد. در صورتی که درگیری غدد لنفاوی داشته باشد روش درمانی متفاوت و کمی سخت تر خواهد بود. مؤفق باشید

 20. سلام
  این جواب پاتولوژی است دکتر بعد از خوندن گفت فعلا مثانه را بر نمی داریم و ۶ هفته شیمی درمانی می کنیم نظر شما چیست ؟
  Macroscopic
  The specimen is submitted in buffered formalin & consists of numerous irregular soft . milky color tissue fragments with papillary surface weighting overall 7 gram . totally submitted in 2 block .
  Microscopic
  The histologic patterns supports the following diagnosis

  Diagnosis
  Bladder lesion ; excisional biopsy :
  Papilary neoplasm of high malignant potential (t.c.c;grade 2)
  Muscle layer is not seen in present specimen
  ـــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به محمد گرامی، جواب پاتولوژی ترانزیشنال کارسینوما مثانه گرید ۲ می باشد. بدخیمی نسبتاً شدید، ولی باید سی تی اسکن هم انجام شود تا احتمال درگیری بافت های اطراف و عدد لنفاوی هم بررسی گردد بعد تصمیم گیری گردد. مؤفق باشید.

 21. با سلام و احترام
  جناب دکتر پدرم دچار سرطان مثانه هستن و تا حالا چند بار tur انجام دادند، اولین بار تومور high grade بوده که tur انجام شده و پس از آن شیمی درمانی و رادیو تراپی. آخرین نتیجه نمونه هم این هست
  low grade papillary carcinoma
  no lamina properia invasion
  آخرین سی تی اسکن
  diffuse wall thickening of bladder without polypoid lesion is deected.
  nonsignigicant left paraaortic lymphadenopathies is noted.
  hydronephrosis without ureteral dilatation in left kideny is noted.
  آخرین سونوگرافی:
  افزایش ضخامت جداری ژانرالیزه (۶ م.م) به همراه کلسیفیکاسیون به قطر ۷/ ۱۲ م.م در پوستریو اینفریور مثانه مشاهده می شود.

  حال سوالم اینه که الان آیا تومور قابل ملاحظه ای وجود داره؟
  چرا خون و لکه ها در ادرار به طور قابل ملاحظه افزایش یافته است؟
  آیا غدد لنفاوی هم درگیر شده؟
  آیا برداشتن مثانه راه حل نجات دهنده است؟

  ممنون از زحماتتون
  ـــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به حسن گرامی، با سلام و احترام، با توجه به پاسخ پاتولوژی بدخیمی از نوع خفیف و بافت عضله جدار مثانه را درگیر نکرده است. بنابراین در حال حاضر با توجه به این گزارش درگیری غدد لفناوی ندارد. بطور کل پیش آگهی خوب است. مؤفق باشیدلکه های خون معمولاً بعد از TUR طبیعی است ولی اگر طولانی بود با پزشک معالج در میان بگذارید.

 22. سلام خدمت شما ۲۳ ساله هستم
  من چند روز بود ادرارم خیلی کدر و قهوه ای تیره بود و یه روز با درد خیلی زیاد واژن که دردش زد به پهلوی چپم روبرو شدم آزمایشم نشون داد خون داخل ادرارم هست و سونوگرافی هم چیزی نشون نداد و من فرداش پریود شدم حالا نمیدونم این خون دیده شده واسه اینه که میخواستم پریود شم یا نه داخل ادرارم بوده یه چند تا قرص بهم دادن که معده درد بدی گرفتم دکترم گفت به شرطی که مایعات زیاد بخوری نمیخواد بخوری الانم ۲ روزه بهترم درد ندارم اما وقتی میرم دستشویی و میام باز احساس میکنم مثانه ام پره اما چیزی تخلیه نمیشه قرص هامم ایناس هیوسین-ان-بوتیل بروماید
  سیپروفلوکساسین۵۰۰
  فنازوپیریدین۱۰۰
  ممنون میشم راهنماییم کنین ترس برم داشت با این مطالب
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ
  به مهسا گرامی، اگه ادامه داشت باید سونوگرافی انجام بدید.مؤفق باشید

 23. سلام و عرض ادب
  ممنون میشم در خصوص نتیجه پاتولوژی پدر من هم راهنمایی کنید
  Diagnisis:
  papillary urothelial carcinoma of urinary bladder , high grade
  stromal vessel invasion is seen
  muscularis propria is not involved by the tumor
  با سپاس فراوان
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به لادن گرامی، متأسفانه بدخیمی مثانه است ولی خوشبختانه به لایه عضلانی نفوذ نکرده است، برای درمان سریع اقدام بفرمایید.

 24. با سلام مادرم با سوزش ادرار و خون مختصری که در موقع دفع ادرار دیده بود (۲-۳ مرتبه ) سونوگرافی داد لطف بفرمایید این نتیجه را تحلیل بفرمایید و ما را از نگرانی در آورید ” مثانه ضخامت جداری طبیعی داشته و البته یک ندولاریته مختصراً هیپراکو با ابعاد ۶*۱۴ با منشأ از دیواره قاعده ای آن به درون لومن مثانه برجسته شده است و در صورت لزوم بررسی سیستوسکپی آن توصیه میشود . ” با تشکر
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به آرزو گرامی، باید سیستوسکوپی شوند، مؤفق باشید

 25. با سلام و عرض احترام
  میخواستم بخش Diagnosis آزمایش پدرم رو جهت تفسیر بگم خدمتتون

  ظاهرا سرطان ایشون بدخیم هست ولی میخواستم سایر موارد رو بدونم:

  میزان درجه و پیشرفت اون
  محل درگیری تومور (غشایی یا دیواره عضلانی)
  آیا سایر اعضا هم درگیر شدن یا خیر

  Bladder Tumor, TUR-B

  High Grade Papillary Urathelial Carcinoma
  Lamina propria is free from tumor
  No thick muscular bundle is present
  ICD O: M-8130/3 C-67.9

  Note: The tumor shows occasional prominent nucleoli and peleomorlic nuclei in more than 5% of specimen but the mitotic figure are not increased. Overally the tumor is graded as high grade carcinoma.

  پیشاپیش از کمکتون ممنونم
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به مهدی گرامی، با سلام پدر گرامی تان شایع ترین نوع سرطان مثانه رو گرفتند. شانس بهبودی بسیار زیاد می باشد. خوشبختانه ناحیه عضلانی را درگیر نکرده است. برای ادامه درمان اقدام بفرمایید. مؤفق باشید

 26. با سلام
  من ۴۴ سالمه و تقریبا ۱۵ ساله که توی آزمایش ادرارم خون دیده میشه ، گهگاهی سوزش و بی اختیار ادرار دارم.
  بعضی از پزشکا گفتن باید مثانه بررسی بشه بعضی هم گفتن ارثیه تاکنون بررسی نکردم . ۳ تا از خواهرام هم این مشکلو دارن . لطفا منو راهنمایی کنید.
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به زینب گرامی، به احتمال زیاد علت آن ارثی است، منتها تشخیص ارثی بودن نیاز به بررسی خواهد بود. البته نه به معنی پیدا کردن چیزی، در هماچوری ارثی همه سیستم سالم هستند. منتها تشخیص های افتراقی هم دارند که به علت همین انجام می دهند. علائم سوزش و بی اختیاری اداری ربطی به هماچوری شما ندارد، مؤفق باشید

 27. با سلام دکتر
  من پدرم دچار سرطان مثانه شده وتحت درمان یکی از همکاران شما می باشد .دوم اسفند مثانه پدرم tur شد و جواب پاتولوژی ایشان به صورت زیر می باشد:
  microscopic diagnosis: 1.2-biopsies of superficial and deep parts of bladder tumor.
  high-grade papillary uro thelial carcinoma
  fragment of tumor -free bladder wall muscle.
  deep part:
  few soft elastik pale pinkish gray tissue fragment aggregating to about 2.5*2*0.5 cm
  superficial :
  multiple soft pale pinkish gray tissue fragment aggregating to about 3.5*3*1.5 cm
  دکتر وقتی جواب رو دید گفت باید دوباره tur انجام بدم تا مطمئن بشم .من سوالم اینه مگه دکتر توی همون عمل قبلی نمی تونست به جوابهاش برسه واین که ایا پدر من با تزریق مشکلش حل می شه و اخر این که نظر شما چیه ؟
  ـــــــــــ
  پاسخ به
  سامان گرامی، با سلام، با توجه به شرح پاتولوژی که شایع بدخیمی این ناحیه و اینکه از نو درجه بالا است بایستی مجدداً TUR بشوند. مؤفق باشید

 28. سلام،می خواستم بدونم که آیا سرطان مثانه واگیر دار هستش یا نه؟ :sad:
  و اینکه ایا درمان کامل داره؟ 😥
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به آوای گرامی، با سلام، واگیر دار نیست. درمان کامل هم داره. مؤفق باشید

 29. سلام دکتر جان
  از بابت این که توی سایتتون جواب مردم رو بدون هیچ چشم داشتی می دین ممنونم
  و وظیفه خودم دونستم تا سال نو رو به شما وخانواده محترمتون تبریک بگم .انشااله سال خوبی داشته باشین.
  ــــــــ
  پاسخ
  به سامان گرامی، با سلام، از ابراز لطف تان بسیار سپاسگزارم، عید شما هم مبارک

 30. سلام ، پدر من تومورهای مثانه اش رو برداشته و آمپول های ب ث ژ رو درون مثانه تزریق می کنه ، اما هنوز لخته های خون و ادرار خونی دیده میشه ، می خواستم بدونم تا کی این لخته وجودش طبیعی هست ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به مجید گرامی، با سلام و تبریک سال نو، دفع لخته های خون در ادرار و ادرار خونی در مورد جراجی های مثانه ای یافته غیرطبیعی به حساب نمی آید ولی چنانچه طولانی تر از حد انتظار باشد باید با پزشک معالج مشورت فرمایید، مؤفق باشید.

 31. با سلام مجدد
  جواب آزمایش tur
  blood clot with pieces of fibromuscular tissue with congested vessels
  no evidence of malignancy in this specimen
  please follow up the patient
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به مجید گرامی، بیمار شما سالم است و مبتلا به بدخیمی نیست، مؤفق باشید

 32. سلام ،
  خسته نباشید اقای دکتر
  من ۳۵ سالمه و تومورمثانه داشتم که بعد از عمل آمپول ب ث ژ درون مثانه ام تزریق می کنن ، جواب ازمایش پاتولوژی هم low grade transitional cell carcinomia بود ولی خوشبختانه عضله رو در گیر نکرده )intact( از طرفی میگن عود این تومورها شایع هستش می خواستم بپرسم که راه جلوگیری از عود چی هستش؟ (ضمنا سیگار رو ترک کردم و از سبزیجات و مواد پروتئینی زیاد دارم استفاده میکنم ولی دکترم گفته فعلا ورزش نکنم)
  ــــــــــ
  پاسخ
  به مهدی گرامی، با سلام، مشکل شما به موقع تشخیص داده شده و بخوبی هم درمان شده. آزمایش دوره ای ادرار، و سونوگرافی البته پزشک معالج تان اینها را بخوبی می داند و به موقع اقدام های لازم را انجام خواهد داد. جای نگرانی از نظر عود نمی باشد در مورد ورزش فقط از نظر خون در ادرار است که این حالت را کمی تشدید می کند. در ضمن جز بیماریهای بدخیم شایع است ولی خوب درمان می شود. مؤفق باشید

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۲ ۹:۲۹ ب.ظ:

  پاسخ به مهدی گرامی، با سلام، مشکل شما به موقع تشخیص داده شده و بخوبی هم درمان شده. آزمایش دوره ای ادرار، و سونوگرافی البته پزشک معالج تان اینها را بخوبی می داند و به موقع اقدام های لازم را انجام خواهد داد. جای نگرانی از نظر عود نمی باشد در مورد ورزش فقط از نظر خون در ادرار است که این حالت را کمی تشدید می کند. در ضمن جز بیماریهای بدخیم شایع است ولی خوب درمان می شود. مؤفق باشی

 33. سلام خسته نباشید.پدریزرگ من ۴سال پیش مورد عمل جراحی قرار گرفت اما دوباره سونوگرافی نشون داده که تو مثانه ش چند توده مخاطی حاوی کلسیم هر کدام ۲ سانتی متر وجود داره.باید دوباره جراحی بشه؟؟لطفا زود جواب بدید.ممنون
  ـــــــــــــ
  پاسخ به
  آرش گرامی، با سلام، باید توسط پزشک معالج شون پی گیری شود. معمولاً وجود کلسیم در بافت نشانه خوش خیمی است ولی بصورت قانون نیست. مؤفق باشید.

 34. با سلام و احترام
  ممنون میشم در خصوص نتیجه آزمایش برادرم راهنمایی کنید

  presence of many rbcs and some pmn leukocyte mixed by few reactive urothelial cells
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به یلدی گرامی، با سلام، نتیجه آزمایش از نظر بدخیمی منفی است. کمی التهاب را نشان می دهد.

 35. با سلام آقای دکتر
  پدر من واسه بار دوم نیز عمل شد وجواب پاتولوژی به صورت زیر می باشد :
  microscopic :
  fragment of bladder wall devoid of urothelial mucosa , with marked mixed informmatory cell infitration and multiple granulomas inclouding many multinucleated giant cell. no eviidence of malignancy in this sample.
  tur bladder:
  severely inflamed bladder wall muscle and submucosa with granulomatous reation negative for malignancy.
  به نظر شما ایا به لایه های داخلی مثانه نفوذ کرده است ودرمانش چیه با تشکر
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به سامان گرامی، با سلام، نتیجه آزمایش هیچ بدخیمی را نشان نمی دهد. مؤفق باشید

 36. سلام و متشکر از راهنماییهاتون
  پدر من سرطان مثانه داشتندو ۲۵ روز رادیوتراپی بعد از عمل هم انجام شد ( حدود ۶ ماه قبل ) ولی همچنان خون تو ادارارش دیده میشه .ازمایش و سونوگرافی هم تقریبا مرتب میره میشه در مورد ازمایش و سونوگرافی آخرش راهنماییم کنین؟ urea:74 creatinne:1.75 ALT:13 ast:17 کم خونی هم دارند تو توضیحات سونو هم نوشتن:کورتکس کلیه ها افزایش یافته ، حجم لومن مثانه کاهش یافته و درابکولاسیون جداری مشهود است . ضخامت جداری در قاعده مثانه افزایش یافته ۸mm میشه لطفا اینا رو برام به زبون ساده بگین ؟ میخوام بدونم فعلا اثار تومور که خارج شده مونده است؟ به خاطر سن بالاش دکترش میگه نیازی به عمل مجدد نیست
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به ت. م گرامی، با سلام و احترام، با توجه به آزمایشات، کلیه آسیب نسبی دیده، مثانه هم آسیب دیده است. جهت تفسیر بیشتر نیاز به شرح عمل و سایر گزارشات است. مؤفق باشید

 37. با سلام و احترام
  مادر اینجانب ۱۵ روز متوجه خون بودن در ادارا خود شد که با سونوگرافی و آزمایشات نظریه دکتر و سونوگرافی این چنین است:
  ۱-کلیه چپ : هیدروز در کلیه دیده میشود که با اتساع حالب چپ همراه است . قط طولی کلیه چپ ۱۰۰ میلیمتر است .
  ۲-کلیه راست: شکل و اندازه واکوژنیسیته کلیه راست طبیعی است . قطر طولی کلیه راست ۹۵میلیمتر است .
  ۳-مثانه : توده نسج نرمی در دیواره خلفی مثانه متمایل بطرف چپ دیده میشود که ابعاد ۱۸*۴۷ میلیمتر اندازه گیری میشود.
  تصویر سنگ در مسیر حالب لگنی چپ نمایان نمیشود.
  نظریه : توده نسج نرمی در دیواره خلفی مثانه با احتمال گرفتاری انتهای دیستال حالب چپ با ایجاد اوروپاتی انسدادی بشرح فوق . لزوم سیستوسکوپی برای بررسی بیشتر
  خواهمشند است در مورد معالجه بهتر ما را راهنمایی کنید و اقداماتی که باید انجام بدهیم. با تشکر
  ـــــــــــــ
  پاسخ
  به Reza Ilkiani با سلام و احترام، مادر گرامی تان باید سیستوسکوپی گردد.تا ضمن برداشتن توده فوق جهت تعیین ماهیت توده از نظر بدخیمی یا خوش خیمی بررسی و اقدامات بعدی انجام گردد. مؤفق باشید

 38. :sad: با سلام و احترام و موفقیت :
  در جواب ازمایش مادر م نوشته شده است توده اکوژن
  ۳۳*۴۳ mm در دیواره خلفی مثانه مشهود است …
  انجام مطالعات تکمیا R/Oوجود TCC توصیه میشود
  لطفا راهنمایی کنید امکان درمان هست چی میشه 😥

  از زحماتتوم سپاس
  ـــــــــــــ
  پاسخ به
  زهرا گرامی، باید سیستوسکوپی گردند(بررسی مثانه). زودتر اقدام کنید

 39. با سلام
  حسته نباشید
  ۲ ماه پیش پدرم با عمل سینتوسکوپی غدد بد خیم را خارج نموده است و اما بسیار کوچک بوده و مثانه را در گیر نکرده / اما دکتر ۶ جلسه تزریق به درون مثانه را تجویز نموده آیا مشکلی بوجود خواهد آمد ؟
  بعد از ۲ ماه مجددا آزمایش خون و ادرار درخواست شده ایا نتیجه بدی در راه است ؟
  با سپاس
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به حمید گرامی، نه خیر درمان باید ادامه یابد. مؤفق باشید

 40. سلام دکتر خسته نباشید.ببخشید نظرتون در مورد این پاتولوژی چیه؟
  diagnosis:bladder,lesion,TUR-BT
  _transitional cell carcinoma well differentiated
  _pattern of groeth is papillary
  _the tumor is non invasive
  ــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه آرش گرامی، یک بدخیمی با وضعیت خیلی خوب، برای درمان اقدام بفرمایید.

 41. باسلام. خدمت آقای دکتر.خسته نباشید

  من امروزصبح متوجه خون در ادرار شدم .بعدا متوجه شدم خون بسیار زیادی ازادرارخارج میشه .ودومین بارهم متوجه خون ولخته خون بسیاری ازادرارم خارج شد رفتم دکتروآزمایش سونی گرافی انجام دادم . تو آزمایشات سونی گرافی اشاره به مثانه افزایش ضخامت وبی نظمی لوکال مخاطی نشان میدهد.توده پولیپویید باقاعده پهن به قطر ۱۵mmدیواره لاترال راست آن دیده میشود
  نظره :-توده پولپویید مثانه (t.c.c)
  بعدش هم نوشته -برسی بیشترباسیستوسکپی وبیوپسی پیشنهاد میشود.
  خواستم دکترجان نظرتون رو درمورد این بدونم.قبلا اززحمات شما تشکر قدردانی رودارم ارادتمند شما محمد
  ــــــــــ
  پاسخ
  به محمدگرامی، باعرض پوزش بایت تأخیر در پاسخ، باید حتماً سیستوسکوپی بشوید. شاید TCC باشد انوقت بایدسریع پی گیری کنید. مؤفق باشید

 42. با عرض سلام و احترام
  در اسفند ماه جهت تفسیر آزمایش پدرم خدمت شما نظری رو فرستاده بودم
  اون زمان یک مرحله عمل سیستوسکوپی رو ایشون انجام داده بودن و قسمت تشخیص اون رو برای شما ارسال کردم
  دکتر ایشون دستور انجام عمل دیگری رو دادن
  میخواستم جواب آزمایش دوم ایشون رو جهت تفسیر بگم خدمتتون

  Dignosis:

  Bladder Mucosa, Re-TURB;
  -Chronic cystitis and no evidence of tumor residue
  -Thick muscle bundles are present and free from tumor
  -Negative for CIS in the submitted specimen

  از کمکتون سپاسگذارم
  ـــــــــــــ
  پاسخ
  به مهدی گرامی، با سلام و احترام، در این نمونه پاتولوژی نشانه ای از بدخیمی دیده نمی شود. یک التهاب مزمن گزارش شده مؤفق باشید

 43. باعرض سلام و خسته نباشید . پدر من نزدیک به ۸۰ سال سن دارن و از حدود شش ماه پیش در ادرارشون خون میدیدن و دکترشون به اشتباه فکر میکردن که مشکلشون از پروستات هست ماه پیش بعد از سونو گرافی و عمل مثانه بسته دکتر گفتن که مبتلا به سرطان مثانه هستن و جواب آزمایش پاتولوژیشون هم گرید ۴ بودش که دکترشون خیلی ناامید شدن و گفتن بدخیم ترین نوع سرطان مثانه رو دارن که همه مثانشونو درگیرکرده و به دلیل شرایط سنی شون نمیتونیم مثانه رو خارج کنیم . پدرم رو به دکترشیمی درمان معرفی کردن و این دکترهم میگن ما فقط شیمی درمان میکنیم که خونریزی یا درد رو کنترل کنیم ولی بهبودی در کار نیست حتی به من گفتن معمولا این بیمار ها تا یک سال بیشتر عمر نمیکنند .حالا ما موندیم که چی کار کنیم واقعا مستاصل ودرمانده شدیم لازم به ذکره که پدرم از بیماریشون اطلاعی ندارن و شرایط جسمی و روحی خیلی خوبی دارن و اصلا درد ندارن طی این دو جلسه شیمی درمانی هم که انجام دادن عوارض خاصی واسشون نداشته
  خواهش میکنم منو راهنمایی کنیم که واسه سلامتی پدرم چه کاری از دستمون برمیاد ؟ آیا این که پدرم هیچ درمان قطعی ندارن درسته ؟
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به مریم گرامی، با سلام، با توجه به سن، گسترش بدخیمی در مثانه، گرید بالا، متأسفانه فقط شیمی درمانی مقدور می باشد. مؤفق باشید. با این وضع شانس بهبودی کم خواهد بود.

 44. باسلام
  من ۲۴سالمه وتازه ازدواج کردم.من هنگام ادرار کردن خون اومد وسوزش هم داشتم،درضمن بعضی موقع کمرم هم درد میکند.سونوگرافی رفتم جوابش این بود،مثانه ضخامت جداری طبیعی داشته سنگ وتوده ندارد.حاوی اکوهای ریز داخلی است.لطفا راهنماییم کنید.
  باسپاس
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به زهرای گرامی، مشکل شما به احتمال زیاد Honeymoon cystitis می باشد. مشکل خاصی ندارید مؤفق باشید

 45. با عرض سلام مجدد .
  خواستم بدونم وقتی طبق سی تی اسکن بیماری پدرم تنها مثانشونو درگیر کرده و اکو قلبشون رو سالم تشخیص دادن چرا نمیشه مثانه رو خارج کرد ؟ چرا فقط می تونیم شیمی درمانی کنیم ؟ پس اونایی که مثانشونو خارج میکنن چی ؟ تو رو خدا جوابم رو بدین ؟ نمیتونم بشینم و مرگشو ببینم باید یه کاری انجام بدم
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به مریم گرامی، با سلام و احترام، توضیح بیتشری متأسفانه ندارم. مؤفق باشید.

 46. با سلام دوباره
  باجستجو در اینترنت اسم رباط سایبر نایف در بیمارستان کن مالزی رو شنیدم که میتونه سرطان رو ریشه کن کنه . اما وقتی به دکتر پدرم گفتم ایشون گفتن که دروغه در مورد این هم منو راهنمایی کنین . هر راهی هرجایی که باشه ما نمیخوایم شانس امتحان کردنشو از دست بدیم . سپاسگذار میشم اگه جوابم رو بدین
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به مریم گرامی، با سلام، ظاهراً باید دروغ باشه، بخاطر اینکه برای هر کلمه پزشکی در کتاب های رسمی چیزی بالای ۲۵۰ دلار برای بشر خرج برداشته تا دلایل کافی مشاهده نشود وارد رفرانس های پزشکی نخواهد شد.

 47. سلام به دلیل سوزش ادرار و درد شدید زیر دل و درد و سوزش به هنگام مقاربت سونوگرافی مثانه شدم در جواب ذکر شده مختصر نامنظمی و افزایش ضخامت مخاطی دیده شد تطبیق با U/A جهت R/oسیستیت توصیه میشود خواستم بدانم این مورد یعنی چی؟ متشکرم
  ــــــــــ
  پاسخ
  به ابراهیمی گرامی، با سلام و احترام، نباید مسئله ای باشد. ضمن اینکه بدون دانستن جنسیت، سن و نه نتیجه آزمایش ادارا قضاوت سخت خواهد بود.مؤفق باشید

 48. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.مادر بنده با ۶۶ سال سن در ادرار خود خون واضح مشاهده کردند.پس از انجام ازمایش ادرار وجود خون و باکتری در ادرارشان نشان داده شد و در سونوگرافی نیز هیچگونه مشکلی وجود نداشت.حالا سیستوسکوپی برایشان نوشته اند.لطفا بفرمایید با توجه به سونوگرافی نورمال احتمال سرطان برای ایشان وجود دارد یا خیر؟ممنونم
  ـــــــــــــ
  پاسخ
  به اکبر گرامی، با سلام و احترام، احتمالش بسیار پایین است ولی باید علست خون در ادرار معلوم شود. مؤفق باشید

 49. سلام خسته نباشید حدود ۲۳ سال می شه که علایم مکرر عفونت ادراری رو دارم اما در ازمایشات به ندرت مشکل عفونت ادراری رو داشتم یکی دو بار سنگ ریز مثانه یا کلیه داشتم حالا دکترم مشکوک به التهاب مثانه است درد کشند ه ای دارم سوزش شدید ادرار گاهی عدم دفع درد پهلو سفت شد ن رگهای مثانه لطفا منو راهنمایی کنید
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ
  به همای گرامی، بایستی مدت چندین ماه شبانه یک عدد قرص کو تری ماکسازول، با فورازولیدون استفاده کنید بهتر است با پزشک معالج تان مشورت کنید. مؤفق باشید این حالت گاهی در خانوم ها دیده می شود.

 50. با سلام . خسته نباشید . پدر من ب ث ژ مثانه تزریق می کنه به این دلیل وقتی آزمایش خون ( PSA) انجام میده ، PSA رو بالاتر از رنج نرمال نشون می ده . سئوالم اینه در این جور افراد که بدلیل تزریق ب ث ژ نتیجه PSA زیاد قابل اعتماد نیست آیا سیستوسکوپی هایی که تناوبی براشون انجام میشه ، می تونه وضعیت پروستات رو هم تا حدی مشخص کنه ؟ خیلی ممنون از راهنمایی تون
  ــــــــــ
  پاسخ
  به ستاره گرامی، بررسی وضعیت پروستات از طریق سیسوسکوپی به این روش ممکن نیست باید سونوگرافی یا معاینه فیزیکی انجام شود

 51. باسلام
  اسم آمپولی که برای درد مثانه تزریق میکنن چیست؟

 52. تزریق ب ث ژ برای درمان سرطان مثانه ست؟
  ـــــ
  پاسخ
  به نازنین گرامی، بله در درمان بدخیمی مثانه استفاده می شود. مؤفق باشید

 53. با سلام و عرض ادب

  جناب دکتر جواب آزمایشی هست که برای پدرم قبل از سیستوسکوپی داده اند.امید, (در ۱۴م, مرداد ۱۳۹۲ در ۹:۵۳) نیز سوالی پرسیده ام.
  سپاسگزارم

  specimen _ urine (x3)
  clin data _ not provided
  microscopic: conventional voided urinary cytospin prep.smears(x3)
  some rbcs.
  some mixed inflammatory cells.
  some benign-looking squamous cells.
  few clusters of urothelial cells.
  diagnosis- few clusters of highly atypical urothelial cells.
  note – dear colleague.the clusters of epithelial cells are very few and a 1 though they are not diagnostic of malignancy but can not be ignored and more investigation is recommended if clinically indicated.

 54. با عرض ادب و احترام

  جواب پاتولوژی میباشد . در تاریخهای ۱۴ و ۱۷ مرداد نیز از شما در خواست تشخیص نموده ام . با تشکر فراوان

  specimen : urinary bladder lesion turt.

  clin. data : not provided

  macroscopic : specimen received in formalin & consists of 4 irregular tan soft tissue fragments totally M :1.5 × ۱ × ۰٫۵ cm.
  T. S. IN 1 BLOCK.

  microscopic: sections show a papillary neoplasm composed oriented uniform cells with mildly enlarged nuclei but o uncleoli or mitoses.
  the tumor is not invaded lamina propria.

  diagnosis : urinary bladder lesion, TURT :
  -Papillary urothelial neoplasm of low malignant potential.
  -No evidence of lamina propria invasion noted.
  -No evidence of muscularis propria invasion is identified.
  -Pathologic stgae : pTa
  ـــــــــــــ
  پاسخ
  به امید گرامی، با سلام و احترام، در مراحل اولیه بدخیمی است که با درمان زودرس کاملاً قابل درمان خواهد بود.

 55. با سلام دکتر جان
  من پدرم سرطان مثانه داره وچند بار هم واستون پیغام دادم وسوالاتی داشتم .ایشون ۶ جلسه تزریق ب ث ژ انجام دادند پیش دکتر نیرومند و الان هم اوضاش روبراهه فقط خواستم ازتون تشکر کنم بابت این که جواب سوالهای ماها رو که اضطراب داریم می دین و می خوام بگم یک دنیا ممنون
  موفق باشین
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به سامان گرامی، خیلی ممنون :)

 56. باسلام واحترام خدمت آقای دکتر:یک سال پیش مدت دوماهی بود که بعد از ادرارخون مشاهده می کردم بعد از سیستسکوپی مشخص شد که سرطان مثانه دارم سه ماه بعد از سیستوسکوپی دوم جواب سونوگرافی چنین است(کلیه راست به سایز طولی ۹۹ میلیمتر وکلیه چپ ۱۰۰میلیمتر دارای اکوی پارانشیمال نرمال است. سنگ یا اتساع درسیستم پنلوکالیسیل روئیت نگردید. اسکار درپاراشیم کلیه ها مشهود نیست. مثانه دارای ضخامت جداری نرمال است.دیستال حالب ها نرمال است.
  پرستات به ابعاد ۳۳*۳۳*۴۹م م وباحجم تقریبی ۲۸ سی سی درسایز حداکثر نرمال ودارای اکوی پارانشیمال نرمال است.
  بالژنیک ندلر مخاط کف مثانه در قسمت وسط متمایل به چپ به اقطار ۴*۲ م م روئیت گردید.)
  لطفا مرا راهنمایی کنید نیاز است که مجددا به سیستوسکوپی بروم یا نه ، ضمنا درحال حاضر دیابت دارم وقرض متفورمین را درروز دونوبت استفاده می کنم.
  درحال حاضر به هنگام ادرار خونی مشاهده نمی شود.
  سپاسگذارم
  ـــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به مهدی گرامی، با سلام و احترام، بایستی به متخصصص ارولوگی که شما رو قبلا درمان کرد مجددا مراجعه بفرمایید. اینکه مجددا نیاز به سیستوسکوپی باشد احتمالش کم ولی نظر ارولوک شرط است. مؤفق باشید

 57. باسلام و احترام
  تقاضای جواب آزمایش دارم
  clinical data: cystoscopy revealed one pedunculated tumoral mass in right lateral wall and neck of bladder m:5.5xcm
  macroscopic:specimen received in formalin consists of multiple piece of creamy brownish soft tissue
  toghether measuring:2x2x0.4cm.sos:m/2 emb:100%
  bladder mass,tur-b”
  high grade urothelial carcinoma accordinh too 2004 who grading system .
  lamina propria is involved bye tumor .
  thick muscle bundles are present and free from tumor.
  icdo: c67.9 m-8130/3
  ــــــــــــــ
  پاسخ
  به احسان گرامی، با سلام و احترام، متأسفانه صاحب این آزمایش مبتلا به بدخیمی نوع شایع مثانه بوده و درجه پیشرفت زیاد نیز می باشدولی قابل درمان بوده سریع اقدام بفرمایید با تشکر

 58. با سلام و احترام جواب آزمایش پدرم که ۱۱ روز است عمل شده به صورت زیر است.تقاضای جواب آزمایش دارم.
  specimen: TURBT
  macroscopice: received in formalin consists of a few grayish cream soft fragments altogether measuring 2*1*0.5 cm
  microscopic: support below
  diagnosis: designated as TURBT
  low grade non invasive urothelial ( transitional cell) carcinoma
  همچنین دکتر بعد از عمل ۶ عدد آمپول ب ث ژ تجویز کردند که متاسفانه در داروخانه های ۱۳ آبان و شهید کاظمی هم پیدا نکردیم.لظفا مارا راهنمایی کنید.
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به آیدا گرامی، خوشبختانه نوع خیلی خوب بدخیمی بوده و با درمانی و داروهایی که تجویز شده درمان قطعی امکان پذیر است. تحت نظر پزشک معالج پدرم گرامی تان باشید. مؤفق باشید

 59. با سلام خدمت شما من دو سالی هست سوزش ادرار دارم خون هم در ادرارم بعضی اوقات دیده می شود به صورت واضح و فقط در اول ادرار یهنی اولین قطره ادرار البته همیشه دیده نمی شود جند بار دکتر هم رفت آزمایش دادم اوایل نشان دهنده عفونت بود دارو که مصرف می کردم یک مدت خوب بود ولی باط شروع میشه بیشتر سوزش ادرار چند وقت پیش رفتم دوباره آزمایش و سونو دادم که اینبار سنک حالب نشان داد ۵ میل تو درمان خوب میشدم ولی اکثرا سوزش رو دارم آب فراوان که می خورم بیشتر مواقع سوزش خوب میشه البته بوده طمانی که با آب فراوان هم سوزش داشتم
  ـــــــــــــ
  پاسخ
  به امیر گرامی، با سلام و احترام، سنگ هایی که کمتر از ۷ میلی متر باشند معمولاً خودبخود دفع می شوند و اقدام جراحی نیازی ندارند. بنابراین سنگ موجود در حالب شما نیز با ضد درد، شل کننده عضلانی صاف، مایعات فروان و تحرک قابل دفع می باشد. مؤفق باشید.

 60. با سلام و خسته نباشید
  پدر من حدود ۱۰ روز پیش عمل Tur_BT انجام دادند و نتیجه بیوپسی حالا اومده. ممنون میشم نتیجه رو توضیح بدید و بگید سرطان پدرم در چه مرحله ای قرار دارد؛
  شرح میکروسکوپی:
  در بررسی ریزبینی مقاطعی از بافت مخاط مثانه با آزار نئوپلاستیک اورتلیال متشکل از چند لایه سلول های ترانزیشنال با طرح پاپیلری پراکنده و دستجات سلولی و با هسته های درشت – هیپرکروم و پلئومورف و میتوز پراکنده و درگیری زیرمخاط و عضله دترسور رویت گردید.

  تشخیص پاتولوژی:

  bladder mucosa biopsy: high grade papillary urothelial carcinoma (TCC grade 3). – Lamina properia and detrusor muscle invasion were seen.
  با تشکر.
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به زیور گرامی، با سلام و احترام، پدر گرامی تان مبتلا به سرطان مثانه با درگیری لایه های عضلانی مثانه هستند، اقدام بعدی بررسی درگیری غدد لنفاوی ناحیه است که توسط پزشک معالج تعیین می شود بطور کلی با توجه به شرح پاتولوژی قابل درمان می باشد مؤفق باشید

 61. سلام
  دختر من ۷ سالشه گاهی دل درد داره سه با ازمایش ادرار خون نشون میده بیشتر از۵
  سونو دو با داده جواب:مثانه خوب تخلیه نمیشه گاهی تا ۲۰ سی سی باقیمانده ادرار- کلیه چپ ۷۲ میلیمتر کلیه راست۸۰ میلیمتر
  سایر ازمایشات گوناگون cbc خود ایمنی و … سالم
  لطفا راهنمایی کنید
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به رضای گرامی، با سلام و احترام، با فوق تخصص گوارش هم مشورت بفرمایید. به نظر نمی رسد مسئله فوق ایجاد دلدرد باشد. مؤفق باشید

 62. باسلام و ارادات می خواستم بدونم در قسمت خلفی راست مثانه توده اکوژن کوچک بدون تحرک به ابعاد۱۲‏*‏۱۰‏*‏۶ یعنی چی؛؛؛ افزایش ضخامت جداری مثانه سرطانه؟
  ــــــــــ
  پاسخ
  به ساسان گرامی، با عرض سلام و احترام، خودم هم نمی دانم!

 63. با سلام آیا سوال من به دست شما نرسید چون پاسخی دریافت نکردم
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به کمال گرامی، با سلام و احترام، با عرض پوزش بابت تأخیر پاسخ دادم

 64. سلام خسته نباشید این جواب پاتولوژی مادر ۴۸ ساله ی من هستش لطفا بگید چطوریه آیا بدخیمه ؟
  gross: received specimen in formalin labeled as bladder tumor composed of multiple creame brown soft small pieces totally measuring 2*1*0.3cm totally embeded
  microscopy :please see the diagnoasis
  dx : bladder tumor,biopsy:
  -transitional cell carcinoma,low grade
  -portions of muscular layers with no tumoral involvement
  -no vascular and perineurial invasion seen
  ـــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به آیسای گرامی، با سلام و احترام، متأسفانه بدخیم هست ولی از نوع قابل درمان آن، نسبت به درمان آن اقدام کنید، مؤفق باشید

 65. با سلام مجدد وعرض معذرت نمیدونم چرا نمیتوانم جواب شما را ببینم :roll:
  ـــــــــــــ
  پاسخ
  به کمال گرامی، با سلام و احترام، شما سؤال تان در مقاله بزرگی خوش خیم پروستات پرسیده اید در آن مقاله پاسخ تان را داده ام. در ضمن به ای میل هم ارسال کردم).

 66. با سلام و احترام خدمت آقای دکتر، خانمی ۳۶ ساله هستم، بطور اتفاقی از طریق سونوگرافی به وجود یک نودل اکوژن در مثانه پی بردم. هیچ گونه علایمی نداشتم. با نظر پزشک آزمایشات ادراری و سی تی اسکن را انجام دادم. در حال حاضر سیستوسکوپی انجام شده و نمونه کاملا تراشیده شده است. نتیجه پاتولوژی به صورت زیر است. لطفا راهنمایی کنید از چه نوعی میباشد ایا بدخیم است و در چه مرحله ای است؟ با سپاس فراوان
  specimen: urinary bladder, TUR
  Macro: specimen received in formalin solution labeled as urinary bladder at right ureteric orifice papillary lesion, TUR ; consists of multiple creamy-brown soft tissue fragments totally measured 10x8x5 cm.
  TE: 100 % in 2 paraffin blocks
  Micro: section reveal a papilary neoplasm with slender fibrovascular core lined by orderly arrangement of transitional cells with minimal nuclear atypia. some of the papillaes are fused at the base. no invasion to the lamina propria is seen. mitoses are absent. musculari propria is not observed in this tissue fragment.
  Diagnosis: labeled as ;urinary bladder, at right ureteric orifice papillary lesion, TUR; :
  – papillary transitional proliferation,more compatible with papillary neoplasm of low malignant potential.
  – C67.6 , M-8130/1
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به ش ش گرامی، با سلام و احترام، جواب پاتولوژی بدخیم نیست. یک نوع متاپلازی است. در واقع و به زبان ساده تر به بافت طبیعی خیلی نزدیک تر است تا به بدخیمی. با روش درمانی فوق که مرقوم فرمودید درمان کامل است و اقدام درمانی دیگری نیاز نیست. ولی پی گیری در بازه های زمانی معمولا مورد نیاز است مؤفق باشید

 67. با سلام خدمت جنابعالی یکبار دیگر سوالم را تکرار میکنم چون شاید پرسش قبلی دیده نشد ومنهم جوابی نگرفتم.آیا ضایعه پولیپوئید با ابعاد ۱۳در ۱۴ در جدار مثانه که گسترش واضحی هم داخل چربی perivesical دیده نشده را با جراحی بسته میتوان ریشه کن کرد ودیگر آثاری از آن باقی نمیماند یا بعدا خطری به دنبال ندارد ودیگر اینکه بزرگی پروستات وکلسفیکاسیون شدن دیواره آن خطری ندارد سن بیمار ۷۰ سال است بسیار ممنون از توجه شما
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به کمال گرامی، با سلام و احترام، در مورد سؤال اول می توان با جراحی بسته ریشه کن کرد و خطری هم ندارد درمان کامل است. در مورد پروستات هم کلسفیکاسیون پروستان با توجه به سن مشکلی ندارد. بزرگی پروستات با افزایش سن نیز افزایش می یابد ولی اقدام اساسی بر اساس علائم آن صورت می گیرد که مهم ترین آن اشکال در ادرار است. در کل این دو مورد ذکر شده نشانه بیماری خاصی نیست. مؤق باشید

 68. بسیار سپاسگزارم ….. در مورد مشکل بنده، آیا امکان عود کردن یا خطر ساز بودن وجود دارد؟ یک دنیا تشکر. سلامت و پاینده باشید.
  ــــــــــ
  پاسخ به
  ش. ش گرامی، با سلام و احترام، در حقیقت بله ولی به احتمال ۱ درصد! به خاطر همین پی گیری در زمان های خاص لازم است.

 69. با عرض سلام خدمت شما
  من هفته پیش عمل جراحی سنگ tul انجام دادم یه سنگ ۷ میلی.البته دکتر گفتند حالب رو نیز کمی گشاد کرده
  من تا دو سه روز اول خون دفع میکردم اما از امروز لحته های خون درشت تر شده ودفعشون سخت تر اب هم دارم میخورم ولی دفعش هنوز سخته .لخته هایی به اندازه به بند انگشت
  اگر راهی برای دفعشون وجود داره لطفا کمکم کنید
  با سپاس..سعید..
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به سعید گرامی، با سلام و احترام، مایعات فراوان و ضد درد، البته با پزشک معالج تان حتماً مشورت بفرمایید.

 70. با سلام و احترام جواب آزمایش پدرم که ۱۴ روز است عمل شده به صورت زیر است.تقاضای جواب آزمایش دارم.

  Pathology report
  Specimen: Formalin fixed Bladder biopsy
  Clin. Imp. : TCC
  Clin. Data. : None

  Gross. Descr. : Received specimen in formalin, labeled as urinary bladder TUR, consist of some
  irregular fragments of creamy gray soft tissue, totally measuring 1 x 0.5 x 0.5 cm.
  Sum. Of Sections: M/1 Embedded: 100%
  Micro. Descr : .
  Sections from bladder mucosa biopsy show nests of neoplastic transitional cells as well as branching and fused papillary structures lined by transitional epithelial cells with prominent increase in cell layers, loss of polarity , moderate atypical cytologic feature including mildly enlarged hyperchromic nuclei with some mitotic figures and
  I
  inconspicuous nuclelii.
  No necrosis is seen.
  No muscular invasion is seen
  diagnosis
  BLADDER MUCOSA ,TUR:
  -UROTHELIAL CARCINOMA ,PAPILLARY , LOW GRADE
  ICD – 0 – CODE C 67.9
  M- 8130/31
  همچنین دکتر بعد از عمل ۶ عدد آمپول ب ث ژ تجویز کردند
  که در حال تهیه آن هستیم
  لطفا جواب دهید
  ــــــــــــــ
  پاسخ
  به علی گرامی، با سلام و احترام، پدر گرامی تان به نوع شایع سرطان مثانه مبتلا شدند و خوشبختانه به درمان هم خوب پاسخ می دهند، تحت نظر پزشک معالج پدر گرامی تان باشید

 71. بسیار سپاسگزارم ….. ، آیا امکان عود کردن یا خطر ساز بودن وجود دارد؟ شهرستان هستیم نیاز از به تهران مراجعه نمائیم
  ـــــــــــــ
  پاسخ
  به علی گرامی، امکان عود هستش ولی بسیار کم، به خاطر همین بایستی پی گیری هایی که توسط پزشک معالج تعیین می شود انجام گیرد، نیازی به مراجعه به تهران نیست، مؤفق باشید

 72. با سلام و تشکر از این همه لطف شما. من با مشاهده خون در ادرار مراجعه کردم سیستوسکوپی شدم و THURP تومور High grade non invasive papillary TaMxNx را نشان داد. شروع به تزریق ب ث ژ نمودم هنوز سوزش شدید دارم بعد از ۴ هفته تزریق راهنمائی لطفا
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به علی میرزاقلی پور گرامی، درمان کامل انجام شده ولی باید پی گیری های لازم تحت نظر پزشک معالج تان را انجام دهید.

 73. با عرض سلام
  از اطلاعات خوبتون سپاس گزار هستم.پدرِ منهم قراره یکشنبه برای بار دومTUR بشه .دکترش علت رو عدم مراجعه پس از عمل اولیه میدونه.آیا این درسته؟ یا در هر حال امکان عود وجود داشته؟
  متشکرم
  ـــــــــــــ
  پاسخ
  به KHADIJEH گرامی، با سلام و احترام، هر بدخیمی باید پی گیری های لازم در موردش صورت بگیرد. بله امکان عود وجود دارد.

 74. با سلام پدر من۶٧ساله ٢٠روز پیش عمل باز پروستات به دلیل بزرگى زیاد شدوضایعه اى از مثانه برداشتند که بد خیم بود ١جلسه bcgتزریق کردندآیا bcgسپسیس ومرگ ندارد?با توجه به پاتولوژى چه نوعى است آیا عود میکند امکان داره که قسمت دیگرى از مجارى ادرارى مثل کلیه،حالب ….عود کند ؟آیا مشکل دراز مدت پروستات باعث سرطان مثانه شد ممنونم.
  :diagnosis
  ۱-:urinary bladder mucosa,tur:low grade papillary urothelial carcinoma (who grade ii/iii),lamina propria invasion:absent,no muscular layer was present
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به Milad گرامی، با سلام و احترام، BCG ممعمولاً مشکلی ایجاد نمی کند، امکان عود در همه بدخیمی ها وجود دارد. آزمایش های و معاینات در زمان مختلف به خاطر همین اصل است. اگر تا ۵ سال عودی نداشته باشد درمان شده تلقی می گردد. ممکن است بدخیمی در جای دیگری از بدن ایجاد شود که قطعاً ارتباطی با بیماری یا بدخیمی فعلی نخواهد داشت. مؤفق باشید

 75. باسلام حضور اقای دکتر.همسرمن تومورمثانه ازنوع یک داشت که برداشته شد ودرمراحل تزریق ب ث میباشد.درحال حاضرخونریزی ودفع لخته داردبسیارنگرانم ایادرمان خاصی میطلبدباتشکر
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به فرزانه گرامی، با سلام و احترام، نه معمولاً بعد از جراحی طبیعی ست. مؤفق باشید

 76. با سلام ، جناب آقای دکتر ، پدر من ۵۸ سال دارند و یکدفعه هفته گذشته درد بسیار شدیدی تمام بدن ایشان را فرا گرفت و اصلا نمی توانستند راه بروند و بدنشان کامل سرد شد بطوریکه با چندین پتو هم گرم نشدند و مجبور شدیم ایشان را به حمام ببریم تا با دوش آب داغ ، گرم شوند نهایتا کمی بدنشان گرم شد و بهتر شدند و فردای آن روز به دکتر مراجعه کردن که در سونوگرافی در مثانه ایشان چند لخته خون مشاهده شده بود ولی هیچگونه خونی در ادارا نداشته اند و الان هم هیچ دردی ندارند و به ایشان گفته شده باید جهت یک آزمایش دیگر مجدد مراجعه کنند . ضمنا تکرر ادرار هم پیدا کرده اند.خواهش می کنم بفرمایید چه علتی میتواند داشته باشد .
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به یوسفی گرامی، با سلام واحترام، علایم فوق ارتباطی با مشکلات مثانه ندارد. احتمالاً بایستی بیماریهای ویروسی ای که اخیراً شدیداً شایع شده باشد، به احتمال زیاد این مسئله باعث شده که مشکلات مثانه زودتر از بروز علایم خود را نشان که دهد، جهت تشخیص و درمان اقدام بفرمایید. مؤفق باشید

 77. با سلام و عرض ادب خدمت شما خانمی ۳۲ ساله هستم ۲ ساله متالم بچه ندارم. چندسالی وقتی پرید میشدم موقع دستشویی رفتن پیش ابراهم شدید درد میگرفت تا اینکه سال گذشته بنا ب تشخیص پزشک ک بعد از ازمایش پاپ اسمیر و سایر ازمایشات گفتن این درد ناشی از کیست شکلاتی(اندومتریوز) تخمدان چپ که ۱۰ سانتی شاید بزرگتره هست عمل کردم و تا ۶ماه امپول دکاپتید زدم که یائسه شم و بدنم ترمیم شه تواین ۶ ماه راحت بودم از درد ولی الان که باز پرید میشم دردم شدیدتر شده و موقع پرید همش حس دستشویی دارم و موقع تخلیه مثانه در حد مرگ درد دارم و درد من سمت چپ و نزدیک مهبل است ازمایش کشت ادرارم چیزی نشون نداد سنو هم رحم کاملا عادیه ولی یه توده ۱۵ * ۲۵ تو مثانم نشون داده.که گفتن اندومتریوزه ک سر از مثانه دراورده واشتباه دکترم بوده ک وقتی شکم من رو باز به اون رسیدگی نکرده . ایا الان راه حلی برای اون نیست که بدون عمل و با دارو خوب شه؟
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به Sanam گرامی، با سلام و احترام، با عرض پوزش برای مشکل شما اطلاع دقیقی ندرام، به متخصص زنان و متخصص جراحی گلیه ن مجاری ادراری مراجعه بفرمایید. مؤفق باشید

 78. سلام.در آزمایش پاتولوژی نوشته شده:
  specimen:gastric mucosa
  clinical finding:pangastritis (nodular
  macroscopy:specimen received in formalin consists of fragments of craemy,soft tissue,totally m.0.4×0.3×0.2 cm
  summary of specimen:3/1 embedded:100%
  microscopy:
  gastric mucosa biopsy:
  severe active chronic gastritis
  positive for H.pylori,confirmed by giemsa staining
  ـــــــــــــــ
  پاسخ به فاطیما گرامی

  با سلام و احترام، با توجه به متن بالا ضایعه خوش خیم است مؤفق باشید ولی ضایعه التهابی دارد که مزمن بوده و شدید است

  خواهش می کنم برام معنا کنید یعنی چه مشکلی وجود دارد؟

 79. ❗ Bllader mass tur
  papillary transitional cell carsinoma
  low grade
  present and involved by tumor
  size;:: 1.5*0.6cm
  at least stage2
  P t2;nx;mx
  سلام آقای دکتر.خسته نباشی.این جواب پاتولوژی پدرمه.دکتراز هفته آینده براش ب ث ژ شروع کرده تا۶دوره.هرهفته یکی.پدرم هیچ ریسک فاکتوری نداشت؛نه سیگارمیکشه نه سابق سرطان داشتن نه با صنایع و مواد رنگی در تماس بوده؛ولی نمیدونم چرا مبتلا شده.۵۲سالشه و کاملا با روحیه ست.تو رو خدا بگید حالا که استیج ۲هستش.میشه امیدواربه درمان باشم؟آخه از نوشته هاتون برداشت کردم استیج یک باشه ب ث ژ خوبه.مریضی بوده که شرایطش مثل پدر من بوده و درمان شده باشه؟
  ـــــــــــــ
  پاسخ به الهام گرامی،

  با سلام و احترام، شانس درمان در مورد پدر گرامی تان بسیار بالاست ادامه درمان با نظر پزشک معالج را پی گیری بفرمایید. مؤفق باشید

 80. سلام . در جواب رادیو لوژی آمده: اوروگرافی ترشحی با هر تعداد کلیشه لازم ساده شکم:تصویر چند دانسیته در حفره لگن مشهود هست.انتشار گاز روده ای طبیعی هست. با تزریق ماده حاجب هر دو کلیه ترشح کرده اند کلیه راست نرمال. سیستم پیلوکسیال کلیه چپ وحالب چپ دیلاته اند .کف مثانه به طرف بالا رانده شده وچند دیفکت بر مثانه مشهود هست. خواهش می کنم بگویید اینها یعنی چه؟آیا خطرناک است ؟
  ـــــــــــــ
  پاسخ به Yas گرامی

  با سلام و احترام، سیستم پیلوکسیال چپ و حالب چپ دیلالته معنی اینست که در مسیر آن یک تنگی یا سنگی وجود دارد. وجود دیفکت در مثانه به معنی آن است یا باید سونوگرافی یا سیستوسکوپی انجام گیرد، بالا آمدن کف مثانه هم نشانه بزرگی پروستات است (اگر فرد مرد باشد). اگر چه جنسیت و سن و شکایت فرد را ذکر نکردید. مؤفق باشید

 81. سلام آقای دکتر.. خسته نباشید.. پدرم ۵۵ سالشه و سرطان مثانه داره دو سال پیش یه عمل سطحی انجام داد توده رو تراشیدن بعد آزمایش داد دکتر گفت باید شیمی درمانی بشه ولی متاسفانه اسم شیمی درمانی که اومد ترسید ادامه نداد درمان رو الان باز بیماری برگشته از نوع پیشرفته که دکترش گفت باید مثانه رو برداریم براش یه مثانه جدید با روده براش بزاریم میخاستم ببینم همچین روشی واقعن هست؟ چون اولین باربود میشنیدم.. اگه هست چقدر امکان بهبودی داره؟ .. اصلا امیدی به درمان هست؟ توروخدا راهنماییم کنید من خیلی ناراحتم دارم دق میکنم که از غصه
  ــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به سارا گرامی، با سلام و احترام، بحث برداشتن مثانه و گذاشتن مثانه از روده خیلی شایع نیست ولی انجام می شود. اما درمورد اینکه چقدر امکان بهبودی دارد بسته به نوع تومور، گسترش به غدد لنفاوی دارد. سنگ هم که قید کردید ارتباطی با مشکل جاری ایشان ندارد. جهت اطمینان به پزشک جراح کلیه و مجاری ادراری دیگری مراجعه بفرمایید. مؤفق باشید

 82. سلام و عرض ادب.دکتر من سرطان مثانه از نوع high grade داشتم که به موقع با سیتستوسکوپی ضایعه خارج شد و دکترم فرمود اسیبی به هیچ جا نرسیده. الانم جلسه دوم تزریق ب ث ز هستم.ایا جای نگرانی هست؟ 😕
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به میلاد ارد گرامی، خیلی عالی است، فقط با پزشک معالج تان هماهنگ باشید. مؤفق باشید

 83. سلام.تو تابستون به خاطر اقدام برای …….. داشتیم که شب ۲۱ احساس درد شدید داشتم بعد نزدیکی.
  از اون موقع به به بعد سوزش و گاهی تکرر ادرار داشتم پیش ارولوزیست رفتم ایشون گفتن سیستیت مزمن داری و دارو دادن.با داروها بهتر شدم مدتی و دوباره برگشت.الان به صورت حاد نیس مشکلم ولی هنو سوزش دارم اوایل ادرارم قهوه ای بود الان نه.
  سونوگرافی هم دادن گفتن کلیه ها سالم هس مقداری بی نظمی در جدار مثانه هست.احتمال سیستیت مطرح هست.بی اختیاری ادرار هم گاهی که شدیده دارم.یا احساس می کنم مثانم خوب تخلیه نمی شه.مطلب بالا نگرانم کرد.دکتر بعدی گفتن شاید نیاز به سیستوسکوپی باشه.
  خواهش می کنم راهنمایی کنید.شش ماهه یه عالم دکتر رفتم
  ــــــــــ
  پاسخ
  به سمانه گرامی، با سلام و احترام سیستیت در خانم ها به دلیل شرایط شان یک مشکل شایع ای است در مواردی مثل مورد شماکه مزمن می شود البته این گونه موارد شایع نیست، بعد از آزمایشات لازم جهت کنترل می بایستی بطور نامحدود شبی یک عدد نیتروفورانتوئین، یا کوتری ماکسازول، یا سفالکسین مصرف نمایند گاهی هم برای مدتی ازوگسوپرین هم تجویر می نمایند. منتها پیشنهاد می کنم که نزد یک متخصص جراح کلیه و مجاری ادراری مراجعه بفرمایید چهت اطمینان آزمایشات توصیه شده را انجام دهید مؤفق باشید

 84. سلام خدمت اقای دکتر .جهت توضیح راجع به جواب ازمایشم..
  Diagnosis:
  Bladder tumor ,tur:
  High grade papillary urothelial carsinoma
  Grade 3
  The tumor invades to lamina propria
  No vascular invasion identified
  One fragment of thick muscular tissue is free from tumor
  در ضمن دکتر محسن ایتی به نظر شما کارشون خوبه? الانم مرحله سوم تزریق ب ث ز هستم…
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به میلاد ارد گرامی، با سلام و احترام، متأسفانه بدخیمی مثانه (نوع شایع آن)، شانس بهبودی تان بسیار بالاست پی گیری بفرمایید.

 85. سلام خدمت آقای دکتر.وقت بخیر ایام به کام.جناب دکتر خواهر من ۳۵ سالشه وده روز پیش سیستوسکوپی انجام دادند واین نتیجه پاتولوژی است .لطفا تفسیر بفرمایید ومرا از نگرانی در بیارید.
  Gross:received specimen in formalin labeled as bladder tumor composed of multiple cream brown small pieces totally measuring 1.5*1*0.5cm, totally embeded.
  Sos:m/2. E:100%
  Micro:please see the diagnosis.
  :Dx:urinary bladder mass ,tur
  Papillary transitional cell carcinoma,high grade
  No muscular layers involvement identified.
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به سحر گرامی، با سلام و احترام، متأسفانه سرطان مثانه ولی خوشبختانه به لایه عضلانی گسترش نیافته که بسیار مهم است، پی گیری بفرمایید.

 86. با سلام
  من ۱۸ سالم و چند ماه هست که در هنگام ادرار ،خون و همراه با سوزش وجود دارد و بعد از هر بار ادرار احساس میکنم که دوباره ادرار دارم و گاهی شکم درد ، من احساس میکنم که سرطان مثانه دارم ولی هنوز به کسی نگفتم و به دکتر هم مراجعه نکردم ، نمیدونم باید چه کار کنم ، لطفا راهنماییم کنید
  آیا درست حدس زدم که سرطان مثانه دارم؟
  با تشکر
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به امیررضا گرامی ، باسلام و احترام و تبریک سال نو، با توجه به شرح حالی که نوشتید باید به پزشک عمومی جهت آزمایش ادرار و سونوگرافی مراجعه بفرمایید احتمال عفونت دراری بسیار بالاست. مؤفق باشید

 87. سلام من ۳۷سال سن دارم که تو سنوگرافی نشون داده میشه که عفونت گرانولوماتوس در یضه دارم ایا خطرناک است
  ــــــــــ
  پاسه
  به Afshin گرامی، با سلام و احترام، نه خطرناک نیست و لی باید آنتی بیوتیک مصرف کنید( مدت طولانی تر)، مؤفق باشید

 88. با عرض سلام وادب علی هستم ۴۷ ساله جواب آزمایش بشرح ذیل می باشد لطفا راهنمایی فرمایید
  diagnosis:
  tur-bt(including bladder nec specimen)
  papiololary urothelial cell carcinoma,low grade-
  .(stage ta(lamina propria and bladder muscle are free of tumor
  tumor base :free-
  .urinary-bladder neck : free-
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به علی گرامی، با سلام و احترام، جهت درمان اقدام بفرمایید. بدخیمی ولی خوشبختانه گسترشی نداشته و خوب درمان می گردد. مؤفق باشید

 89. خیلی ممنون از اینکه جواب رو زود به من دادین من منچستر زندگی میکنم وGp بندرت انتی بایتیک تجویز میکنن بنطر شما کدام انتی بایتیک مناسب هستش

 90. US Testes ; both testis show scatterd foci of calcification ranging in size from under 1 MM up to 2MM . no associated soft tissue mass. no abnormal vascularity. These not typical for testicular microlithiasis and are indicative of previous viral/granulomatouse infection.clinical correlation suggested . there are also foci of calcification on the surface of left testis indicative of same process. minimal left hydrocoele is present and there is 0.5 cm left scrotal stone again indicative of previous infection /inflamation . no hydrocoele on the right side no varicocele on either side .

 91. ممنون میشم اگه از این دلهره درم بیارین با وجود اینکه دکتر من بم گفت چیزه خاصی نیست واین التهاب کهنه و خنثی نشان داد شده وباز هم چندین ازمایش خون و ادرار دادم و همه نورمال نشان دادن فقط یک مقدار کلروستور خونم بالا بود که قرص ضد چربی به من دادن که بعد از شام مصرف کنم
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به افشین گرامی، با سلام و احترام، گزارش سونوگرافی و توضیحات مجدد شما را ملاحظه کردم. با توجه به گزارش سونوگرافی شما سالم و نیازی به هیچ آنتی بیوتیکی هم ندارید. کلسترول خون شما هم ارتباطی با موضوع ای که فرمودید ندارد. همیشه شاد و سالم باشید.

 92. خیلی از لطف شما ممنون شما بهترین هدیه رو تو روز تولدم تقدیم کردین از خدا میخوام صحت وطول عمر بده وبه شفابخش تمام بیمارها باشه

 93. سلام آقای دکتر
  وقتتون به خیر.

  خدا خیرتون بده که جواب مشکلات مردم رو میدین.
  پدر من ۶۱ سالشونه. یه بار خون در ادرارشون دیدن و به پزشک مراجعه کردن و براشون سونوگرافی نوشتن.
  تو جواب سونوگرافی که بررسی کلیه ها و مثانه و پروستات بود،‌ همه چیز نرمال بود غیر از این جمله:
  در دیواره چپ مثانه تصویر ضایعه mass shape به قطر ۶٫۶mm دیده شد. لذا جهت R/O ضایعه فضاگیر سیستوسکوپی پیشنهاد می شود.

  به دکتر که مراجعه کردن به ما اینطوری گفتن که یه ضایعه است توی مثانه و باید سوزونده بشه. راستش بابا عادت ندارن همه چیز رو درست و حسابی به ما بگن و برای همین من امشب مشغول سرچ شدم و متوجه شدم سیستوسکوپی معاینه مثانه است، این سوزوندن رو هم تو یه سایت دیدم که ممکنه سرطان سطحی باشه که از طریق یه حلقه سیمی که انتهاش یه ابزاری قرار گرفته و جریان الکتریکی اقدام به برداشتن و سوزاندن سلولهای سرطانی میکنن.

  میشه شما بیشتر راهنماییم کنین؟
  دارم از نگرانی می میرم …
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به رعنا گرامی، با سلام و احترام، حتماً برای سیستوسکوپی اقدام بفرمایید. همزمان نمونه برداری هم انجام می شود و به پاتولوژی فرستاده خواهد شد و پی گیری بعدی انجام می شود. مؤفق باشید

 94. با سلام پس از عمل جراحی جواب پاتولوژی به قرار ذیل می باشد لطفا راهنمایی فرمایید.

  papillary urothelial carcinoma(tcc) low grade .
  stage ta (lamina propria and bladder muscle are free.
  B) bladder background(?) biopsy:
  -fibromuscular tissue with sever acute suppurative inflammation
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به علی گرامی، با سلام و احترام، شایع ترین نوع بدخیمی مثانه و بهترین حالت ممکن، برای درمان اقدام بفرمایید، مؤفق باشید

 95. عرض سلام و خسته نباشید.پدر من دو سال پیش مبتلا به سرطان مثانه شد و تومور از نوع ترنزیشنال سل کارسینوما بود.بار اول به عضله زده بود ولی به غدد لنفاوی سرایت نکرده بود.عمل جراحی شد و با ۳۵ جلسه رادیوتراپی رفع شد.بعد از چند ماه دوباره عود کرد و این بار به عضله سرایت نکرده بود و فقط با جراحی رفع شد.چند ماه بعد دوباره عود کرد و باز هم خوشبختانه سطحی بود و این بار دکتر بعد از عمل جراحی ۶ جلسه امپول ب ث ژ داخل مثانه تزریق کرد.و حالا چند ماه بعد از این تزریق دیروز برای سونوگرافی پدرم رو بردیم که جواب سونوگرافی به این شرح بود:
  طول کلیه راست ۸۴ میلیمتر(کوچکتر از حد طبیعی) و ضخامت کورتکس ان ۱۱ میلیمتر کاهش یافته
  طول کلیه چپ۱۱۳ میلیمتر و ضخامت کورتکس ان ۱۱ میلیمتر میباشد
  کلیه چپ دارای ضخامت کورتیکال و اکوی پارانشیمال طبیعی بوده، در کلیه راست علایمی به نفع سنگ ویا هیدرونفروز دیده نشد
  مختصری هیدرونفروز در کلیه چپ مشاهده می شود
  توده ای نسبتا اکوژن به ابعاد ۱۹*۲۷ میلیمتر در کف مثانه مشاهده شد.بررسی از نظر ضایعه تومورال توصیه می شود
  اکوی بافت پروستات نرمال می باشد.

  حالا میخواستم بدونم توده نسبتا اکوژن چه معنی داره؟شنیدم اکوژن یعنی خوش خیم.درسته؟و اینکه در سونوگرافی های قبلی طول کلیه چپ کمتر بود و در این سونو ۱۱۳ هستش.مگه میشه طول کلیه بزرگتر هم بشه؟
  ـــــــــــــ
  پاسخ
  به ایمن گرامی، توده اکوژن به معنی خوش خیم نیست باید مجدداً بررسی گردد. طول کلیه با کمی تغییر بیشتر به علت خطای اندازه گیری با سونوگرافی است مؤفق باشید.

 96. سلام و عرض ادب مجدد

  راستش از بابا آزمایش خون و ادرار گرفتن.
  دکتر گفت گلبولهای سفید تعدادش زیاده.
  بعد هم قراره عمل یا همون سوزوندن ضایعه رو گذاشتن.
  یعنی بدون نمونه برداری، قرار شد که با لیزر بسوزوننش.
  این یعنی چی؟
  نشونه بدیه؟
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به رعنای گرامی، با سلام و احترام ، بدون نتیجه آمایش که اظهار نظر نمی توان انجام داد، مؤفق باشید

 97. سلام اقای دکتر
  وقت شمابخیر
  نتیجه پاتولوژی بعدازعمل TURبه شرح زیرمیباشدلطفاراهنمایی ام فرمایید
  DIAGNOSIS:URINARY BLADDER MUCOSA LESION
  INFLAMMED UROTHELIAL PAPILLOMA WITH SQUAMOUS METAPLASIA . NEGATIVE FOR MALIGNANCY
  همسرم ۳۳ساله میباشد
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به آقای اکبری پور با سلام، سالم، و بدخیمی نیست، نیاز به پی گیری بسته به نظر پزشک معالج دارد. مؤفق باشید

 98. سلام آقای دکتر
  جواب پاتالوژی از توده مثانه این بوده
  خواهش میکنم اگه اینجا رو می بینین یه بررسی کنین ببینین خطرناکه یا نه ..
  Macroscopic Description:
  ————————————-
  Specimen received in formalin labeled as bladder mass consists of two fragments of soft tissue totally measuring:0.08cm in diameter. Sos:2/1 E:100%

  Microscopic Description:
  —————————————
  Sections show neoplasm of urothelial epithelium composed of fused and hranching papillae containing enlarged nuclei with fine chromatin and a few mitotic figures. Umbrella cells is present.

  Diagnosis
  ————————
  Bladder mass, left lateral wall/ TUR-T:
  Papillary carcinoma, low-grade, non-invasive.
  Code; lCD-O:M-8130/2
  C67.9
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به رعنای گرامی، با سلام و احترام، بدخیم و نوع بسیار درمان پذیرش، جت پی گیری درمان اقدام بفرمایید.

 99. سلام آقای دکترسحرهستم که در ۲۵ اسفند سوالی مطرح نمودم و پاسخ دریافت کردم.حال با توجه به پاتولوژی آیا این نوع سرطان مثانه به درمان واکسن ب ث ژ جواب میدهند یا نه؟گام بعدی برای درمان چیست؟وآیا کلا این بیماری کاملا رفع میشود؟یک دنیا ممنون.
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به سحر گرامی، با سلام و احترام، سؤالات بسیار سختی پرسیدید باید نتایج آزمایشات را دید و نظر داد، درمان BCG تراپی جهت درمان کمکی است. پروتکل درمانی را پزشک معالج تان باید تعیین کنند، با آرزوی مؤفقیت

 100. سلام آقای دکتر
  دوباره مزاحم میشم شرمنده ام به خدا
  ممنون از اینکه بررسی کردین
  توده مثانه بابا رو کاملا تراشیدن و برداشتن.
  بعد از عمل دوباره دکتر جراحشون نتیجه پاتالوژی رو که دیدن گفتن توده کاملا برداشته شده و فعلا مشکلی نیست. سه ماه دیگه برای معاینه مجدد باید برن.
  نتیجه پاتالوژی رو پیش یه پزشک دیگه هم بردیم و اون هم گفت چون برداشته شده الان نیازی به کاری نیست.
  حرفاشون درست بوده؟
  با این چیزی که شما گفتین خیلی نگران شدم.
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به رعنای گرامی، با سلام، لطفاً پی گیر معاینات مجدد باشید.

 101. سلام آقای دکتر نتیجه پاتولوژی بعد از عمل به شرح زیر است لطفا راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر
  Macroscopic description:
  Received in formalin solution , consist of 5 small irregular creamy tissue fragments each 0.5-1cm and elastic consistency. Allprocessed
  Microscopic details :
  Section show neoplastic lesion mostly with fused papilla and solid nest with moderate to severe cellular disoraganization and pleomorphism and frequent mitosis at any level. In serial section invasion to lamina properia and adjacent to muscularis are seen.
  Clinical findings:
  Diagnosis:
  Bladder tumor biopsy:
  High grade papillary urothelial carcinoma (HGTCC)
  Detrusor muscle invasion :present
  Lymphovascular invasion :notsee
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به نگار گرامی، با سلام کانسر پاپیلری مثانه به علت گسترش به لایه عضلانی مثانه کمی درمان سخت شده است پی گیر درمان باشید. مؤفق باشید

 102. سلام و عرض ادب خدمت اقای دکتر.بی زحمت جواب سونوگرافی بعد از تور و تزریق امپول ب ث ز.لطفا شرح مختصری بدید
  کلیه راست به ظول ۹۶mm و کلیه چپ به طول ۹۸mm اندازه نرمال دارد..
  تمایز کورتیکومدولاری کلیه ها نرمال است
  ضخامت متوسط کورتکس کلیه ها ۱۳mm و نرمال میباشد
  در کلیه ها هیدرونفروز یا توده فضا گیر دیده نشد
  دو سنگ ریزه پارانشیمال به دیامترهای تقریبی ۱ mm در قسمت میانی کلیه راست دیده شد
  سنگ ریزه پارانشیمال به دیامتر ۱ mm در قسمت تحتانی کلیه چپ دیده شد
  دو سنگ ریزه به دیامترهای ۲mm و ۳ mm در کالیس میانی کلیه چپ دیده شد
  در دیستال و پروگزیمال حالبها پاتولوزی دیده نشد
  مثانه دارای ضخامت جداری نرمال است
  سنگ یا دیورتیکول یا توده فضاگیر پاتولوزی در مثانه دیده نشد
  پروستات به ابعاد ۳۰*۳۵*۷۷mm و حجم تقریبی ۱۵cc نرمال میباشد … ۱ دنیا تشکر و ارزوی خوب برای شما …
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به میلاد گرامی، فقط سنگ های ریز کلیه ها سالم و هیچ مشکلی ندارند. درمان خوردن مایعات و تحرک، مؤفق باشید

 103. آقای دکتر سلام مدتی است که متوجه وجود توده ای در مثانه پدر شده و پس از عمل نتیجه پاتولوژی به شرح ذیل میباشد خواهشمندم اعلام نظر بفرمایید

  Clinical date :
  Bladder tumor , TUR-B

  Macroscopic :
  The specimen received in formalin composed of
  multiple fragments of grayish soft tissue T.M :

  CM 2.5*2*1 m/2 100%

  Microscopic :
  Supported by following diagnosis .

  BLADDER TUMOR , TUR :

  – Lowgrade papillary urothelial carcinoma
  – Grade II/III WHO system
  – Negative for insitu carcinoma
  – Muscular tissue is free from tumor

  آقای دکتر ممنون میشم از پاسخ شما ضمنا دکتر مربوطه ۶ جلسه تزریق ب ث ژ را انجام دادند میخواستم نظر شما رو بدونم ممنون
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به علیرضا گرامی، بدخیمی شایع مثانه در وضعیت مناسب، پی گیر درمان باشید. با پی گیری بخوبی قابل درمان است. مؤفق باشید

 104. آقای دکتر سلام مدتی است که متوجه وجود توده ای در مثانه پدر شده و پس از عمل نتیجه پاتولوژی به شرح ذیل میباشد خواهشمندم اعلام نظر بفرمایید

  Clinical date :
  Bladder tumor , TUR-B

  Macroscopic :
  The specimen received in formalin composed of
  multiple fragments of grayish soft tissue T.M :

  CM 2.5*2*1 m/2 100%

  Microscopic :
  Supported by following diagnosis .

  BLADDER TUMOR , TUR :

  – Lowgrade papillary urothelial carcinoma
  – Grade II/III WHO system
  – Negative for insitu carcinoma
  – Muscular tissue is free from tumor

  آقای دکتر ممنون میشم از پاسخ شما ضمنا دکتر مربوطه ۶ جلسه تزریق ب ث ژ را انجام دادند میخواستم نظر شما رو بدونم ممنون
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به علیرضای گرامی، با سلام نوع شایع بدخیمی مثانه، با پی گیری بخوبی درمان پذیر است . با پزشک معالج تان هماهنگ باشید

 105. با سلام؛ من حدود چهار ماه سوزش و تکرر ادرار داشتم. و در این مدت آنتی بیوتیک(افلوکساسین و آزریروسین) و قرص فیناستراید و امنیک(تامسولوسین) مصرف می کردم. سونوگرافی و آزمایش خون همه چیز را نرمال نشان می داد فقط کمی ورم مثانه و پروستات داشتم تا اینکه با درد شدید پهلوی چپم و سی تی اسکن مشخص شد کلیه چپم یک سنگ هفت میلی متری دارد. آخرین بار که دکتر رفتم و قبل از مشخص شدن سنگ کلیه بود، دکتر بعد از معاینه پروستات گفت: خیلی طول میکشه خوب بشی! باید خیلی روی صندلی ننشینی و شبها کیسه آب گرم زیر ناف استفاده کنی. سه عدد آمپول اسپکتومایسین و قرص پیریدوستیگمین به همراه آنتی بیوتیک(سیپروفلوکساسین) و قرص پرازوسین تجویز کرد.به دلیل فعالیت ورزشی برای دفع سنگ کلیه هنوز آمپولها را استفاده نکرده ام. دکتر نگفت بیماری من دقیقا چیست؟با توجه به اینکه اخیرا درد بیضه دارم، و همیشه مجرای پیشابراه(آلت تناسلی) سوزش و خارش و احساس درد مبهمی دارد، آیا می توانم بچه دار شوم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. متشکرم
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به یوسف گرامی، با سلام با توجه به شرح حال تان احتمالاً شما به عفونت پروستات میتلا هستید. و درمان عفونت پروستات کمی طولانی ولی درمان پذیر است و مشکلی هم با بچه دار شدن شما هم ندارد. به علت دیواره مستحکم پروستات هر آنتی بیوتیکی به راحتی نمی تواند به بافت پروستات نفوذ نماید به همین خاطر درمان به آنتی بیوتیک فوق محدود و طولانی می گردد. داستان سنگ کلیه شما پی گیری های لازم را نیز باید انجام بدهید.مؤفق باشید

 106. سلام و عرض احترام .نتیجه باتولوزی شرح مختصر لطفا دکتر…
  Active ulcer with proliferating brunn nests
  Negative for tumor residue
  Muscular tissue is free from tumor
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به م ا، با سلام بدخیمی ندارد.

 107. سلام پدر من به سرطان مثانه از نوع سطحی مبتلا شده و این تومور برداشته شده و شیمی درمانی فوری و درمان های تکمیلی هم در حال انجام شدن هستند ایا جای نگرانی وجود دارد که یه وقت خدایی نکرده اتفاقی برای پدرم بیوفتد؟؟ با تشکر فراوان
  محمد…
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به محمد گرامی، با سلام، باید طبق برنامه پزشک معالج تان رفتار کنید. مؤفق باشید

 108. سلام اقای دکتر پدر من توموری از نوع high grade از درجه ی ٣ داره اما تومور سطحی بوده و به عضله نفوذ نکرده تو رو خدا بگین چقدر احتمال درمان پدر من وجود داره دارم میمیرم از استرس….
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به محمد گرامی، با سلام در صورتی که تومور به لایه عظلانی نفوذ نکرده باشد شانس درمان قطعی بسیار بالاست. پی گیر درمان باشید

 109. سلام دکتر جان،من پدرم ۶۰ ساله است و یک سالی هست که دچار بیماری مثانه است.متاسفانه سیگار زیاد میکشه،به تازگی یک آزمایش سونوگرافی داده که متن را برایتان ارسال میکنم.خیلی ممنون میشم نظر شما را هم بدونم.خدا اجرتون بده.ضمنا دکترش گفته باید عمل بشه،میخوام نوع بیماریش و درصد درمانش را لطف کنید بگید.بازم ممنون.
  Rt.K~ 10.5 cm /Lt.k~ 10.7
  در کلیه دو طرف:cortical Thickness,Echotexture,Size در حد طبیعی است.
  Intact,cortical Margin,C.M.junction است.
  ضایعه فضاگیر Solid یا Cystic و Renal Stone و Hydronephrosis مشهود نبود.
  متصل به جداره و راست مثانه فوکوس اکوژن ۱۸*۲۲ mnm دیده میشود که سطح irregular نشان میدهد که در درجه اول مطرح کننده T.C.C میباشد لذا انجام سیستوسکوپی و Biopsy توصیه میشود.
  در مثانه bladder stone مشهود نیست و از نظر حجم و ضخامت جداری در حد طبیعی است.
  ابعاد تقریبی پروستات ۳٫۵*۳٫۷*۴ به حجم تقریبی ۲۵ سانتی متر مکعب است.(افزایش حجم)
  Echotextureپروستات هموژن با Well defined margin می باشد.
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به محسن گرامی، با سلام با توجه به شرح حالی که مرقوم فرمودید اقدام بعدی سیستوسکوپی است تا تکلیف ضایعه مشخص گردد. احتمال TCC اولین تشخیص است. پی گیر تشخیص باشید. مؤفق باشید. درمان ضایعه با توجه تشخیص زودرس (در صورتی که TCC باشد) بسیارخوب است.

 110. با سلام و احترام
  لطفا در مورد نتیجه سونوگرافی زیر اعلام نظر بفرمایید :

  Rt.K~ 10.9 cm /Lt.k~ 10.6
  در کلیه دو طرف:cortical Thickness,Echotexture,Size در حد طبیعی است.
  Intact,cortical Margin,C.M.junction است.
  ضایعه فضاگیر Solid یا Cystic و Renal Stone و Hydronephrosis مشهود نبود.
  در مثانه ضایعه فضا گیر ، تومورال و bladder stone مشهود نیست و از نظر حجم و ضخامت جداری در حد طبیعی

  است.
  ابعاد تقریبی پروستات ۴×۳٫۹×۴٫۲ cm به حجم تقریبی ۳۲ سانتی متر مکعب است.(افزایش حجم خفیف)
  Echotextureپروستات هموژن با Well defined margin می باشد.

  در پایین جواب دستی چیزی نوشته من نتونستم درست بخونم :
  در نسج نرم ناحیه هیپوگا… (؟) مثانه در عمق ۲cm پوست و بین لایه …(؟) جدار شکم flind collection به طول ۴cm

  و عمق ۶ دیده میشود. liqurhteton هانومای قبلی میتواند این را ایجاد کند..(؟) سابقه تروما ؟

  آزمایش هم داده باید انجام بده و چنتا آزمایش چکاپ از دکتر دیگه هم هست همه رو یباره ببره پیش دکتر.

  نگرانم… اگه امکان داره بگید این نتایج به چه معنا هستند و آیا مشکلی به وجود آمده ؟

  سپاس گذارم
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به علی اکبر گرامی، با سلام، بنده هم خودم نمی دانم! ضایعه کیستیک حاوی مایع به حجم ۴در ۶ سانتی متری زیر بافت چربی و لایه عضلانی شکم. در هر صورت ضایعه ای خطرناکی نباید باشد ولی باید پی گیری بفرمایید. پیشنهاد مجدداً جای دیگری هم سونوگرافی کنید. با جراح عمومی مشورت بگیرید. به احتمال زیاد بایستی ناشی از تروما باشد. مؤفق باشید

 111. سلام
  من ۶٠ ساله،بعد از عمل سرطان مثانه تا حالا ۶ عدد ب.ث.ج هر هفته تزریق کرده ام وحالا به گفته پزشک باید ۶ تا دیگر ماهی یکبار تزریق کنم.سرطان از نوع high و به عضله وارد نشده است
  ١)……
  از اینکه یک پاسخ کامل ودقیق به سوالم میدهید کمال تشکر را دارم
  ــــــــــــــ
  پاسخ
  به پژمان گرامی، با سلام، مشکل شما ارتباطی با سرطان مثانه و تزریق BBG ندارد. پیشنهاد می کنم با پزشک معالج تان مشورت فرمایید.

 112. سلام . پدر من حدود ۲۰ روز پیش عمل مثانه انجام دادن و توده ای که تو مثانه بود رو برداشتن و در جواب پاتولوژی هم low grad مشخص شد و از زمانی هم که عمل کردن دیگه خونریزی در ادرار نداشتن . ولی جدیدا دوباره بعد ۲۰ روز از عمل چند قطره خون تو ادرار مشاهده کردن که این خیلی مارو نگران کرده . یعنی امکان داره که دوباره این توده برگشته باشه ؟ :(
  در ضمن پدر من هنوز تزریق ب ٍث ٍژ رو شروع نکردن و دکترشون گفته که از ۳۰ روز بعد عمل شروع کنن …
  خواهش میکنم راهنماییم کنین خیلی استرس دارم . ممنون
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به مهسا ی گرامی، با سلام، توده برنگشته است جای نگرانی نیست ولی با پزشک معالج تان در تماس باشید. مؤفق باشید

 113. باسلام و احترام آقای دکتر – ۳۲ ساله،
  چند وقتی هست که در قسمت زیر شکمم بطور ناپیوسته احساس درد می کنم – درد جابجا می شود تو حالتی که زیاد سره پا وامیستم بیشتر می شه ( گاهی وقتا سمت راست و بیشتر وقتا زیر ناف سمت چپ ) ادرارم هم تغییر رنگ داده به رنگ قهوه ای تیره در آمده و خون تو ادرارم وجود داره کمی هم کمر درد دارم اون هم بصورت ناپیوسته با لای لگن البته اونم بعضی وقتا -۲ بار سونوگرافی کردم آخریش ۴ هفته پیش (پروستات و مثانه و کلیه و مجاری ادرار) چیزی دیده نشده -دکتر معالجم گفته شاید شن ریز باشه توی مثانه لطفا منو راهنمایی کنید مشکلم چی میتونه باشه
  اگه شن ریزه چجوری و با چه آزمایشی می تونم به علت اصلیش پی ببرم
  (وقتی هم که دراز می کشم احساس درد کم میشه و از بین می اکثر اوقات)
  و چه کارای انجام بدم
  با تشکر فراوان
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به Javad گرامی، با توجه به شرح حالی که مرقوم فرموید بیشترین احتمال شن ریزه می باشد. البته استرس به نظر می رسد که در شما هم وجود داشته باشد. در هر صورت در زمانی که درد ندارید مایعات فراوان میل کنید. شن ریزه ها در سونوگرافی و عکس های رادیوگرافی دیده نمی شوند. مؤفق باشید

 114. با سلام.اقای دکتر من ۴ ماه ک یک دفعه دچار تکرر ادرار و دل درد شدم و حین تخلیه ادرار هم درد دارم.لازمه ک بگم دهانه رحمم زخم داشت و سوزوندم.بعد کلی ازایش ادرار و خون و سونو گرافی گفتن مشکلی نیس.البته۶ ماه قبلش ادرارم اصلا نیومد ک سند زدند.الانم قطره ای میاد که مجبورشدم سیستوسکوپی کنم اما تکررم و دل دردم خوب نشده و الانم قرص تولترودین و افلوکساسین میخورم اما افاقه نداره.راستی زیر دلمم میسوزه.نمیدونم چیکار کنم فقط خسته شدم دیگه…کمکم کنید
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به ارمینا گرامی با سلام، من هم با توجه به شرح حالی که مرقوم فرمودید نمی توانم تشخیصی برایتان بیماری تان بدهم شاید ضمن مصرف داروهایی که ذکر کردید نیاز باشد مدت کوتاهی هم آرام بخش مصرف کنید تا دوره درمان کامل گردد. مؤفق باشید

 115. با سلام و تشکر خدمت دکتر گرامی.
  پدر من ده روز پیش به روش سیستوسکوپی تومور مثانه براشون تشخیص داده شد و برداشته شد.سه روز بعد ۲۰ تا آمپول میتومایسین داخل مثانه تزریق شد.جواب پاتولوژی این هست:
  low drade carcinoma
  tumor grwth pattern:papillary lamina propria and muscle layer are tumor free
  ممنون میشم نظرتونو بگین و اینکه میزان و خطر و درجه برگشت چقدره و اینکه رژیم غذایی یا اقدامات خاصی هست که بشه از برگشت مجدد جلوگیری کرد؟
  ممنونم از توجهتون
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به ترانه گرامی، با سلام، بدخیمی ولی با شانس درمان خیلی بالا، رژیم خاصی نیاز نیست، احتمال عود هم وجود دارد ولی خیلی کم. باید تحت نظر پزشک معالج قرار بگیرد. مؤفق باشید

 116. باسلام پس از سیستوسکوپی وجراحی یک تومور خوش خیم در نزدیکی حد فاصل مثانه وحالب عمل با موفقیت انجام گرفته ولی چند روزی است بیمار بموقع دفع ادرار احساس درد شدید کرده وهم چنین با هر بار ادرار کلیه چپش شدیدن درد می گیرد علت چیست
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به تسنیم گرامی، با سلام مورد خاصی نیست بهتر ضد درد و شل کننده علضلانی ای که احتمالاً تجویز شده مصرف نمایند.

 117. با سلام مدتیه تو ادرارم خون میبینم به دکتر مراجعه کردم سونو نوشت که توش هیچ توده یا چیزی ننوشته بود. ایا احتمال سرطان هست؟ سن ۲۵
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به امیر گرامی، با سلام نه نیست، اصلاًّ آزمایش ادرارتون وجود خون رو تأیید کرده یا نه؟ در هر صورت احتمال سرطان در شما صفر درصد است!

 118. سلام اقای دکتر
  سوال من در رابطه با مادرم است خانمی ۵۶ ساله که سال ۸۹سونوگرافی چنین پاسخی نوشته
  در بررسی مثانه نامنظمی و افزایش ضخامت مخاطی دیده می شود
  سنگ و عارضه فضا گیر در مثانه مشاهده نشد
  تطبیق U/AجهتR/Oسیستیت توصیه می شود
  دکتر معالجوشون گفتن چیز خاصی نیست
  اما از دو سه ماه قبل درد زیر شکم ناحیه مثانه ظاهرا دارن که تا قسمت ناف تیر می کشه
  تخلیه کامل ادرار از مثانه صورت نمی گیرد طبق گفته خودشون
  و بعد از اخرین که از مطب پزشک امدن یعنی سال ۸۹ نه دارو مصرف کردن نه ازمایش دیگه ایی انجام دادن نه تطتبیق U/AجهتR/Oانجام شده
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به شیوا گرامی، با سلام مادرگرامی تان از نظر بدخیمی مشکلی ندارند و سالم هستند باید با پزشک معالج مادرتان هماهنگ باشید. مؤلق باشید

 119. با سلام
  خانمی هستم ۳۳ساله که چند روز پیش دچار خونریزی از مثتانه شدم دکتر سو نگرافی نوشت که امروز جوابشو گرفتم نوشته :
  برجستگی فوکال با ابعاد ۱۰در ۷در جداره چپ مثتانه دیدیه شد .احتمال early tccیا ضایعات فونگال است
  با مثتانه پر مخاطی وجدارمثتانه نرکال است .وضایعات تومورال یا سنگ دیده نشد .
  در مورد بیماریم توضیح بیشتر لصفا بده دارم میمیرم از نگرانی ممکنه سرطان باشه ؟؟
  تو رو خدا راهنمایم کن …
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به مریم گرامی، با سلام، مشکل شما به راحتی قابل درمان است بایستی پی گیر درمان باشید. به احتمال زیاد باید سیستوسکوپی بشوید. مؤفق باشید

 120. با سلام و عرض خسته نباشید
  پدر من ۹ تیر ۹۳ در بیمارستام تومور بدخیم مثانه اش را تراشیدند و به گفته دکتر کاملا ان را سوزاندند .
  جواب کامل سی تی اس کنی که قبل از عمل دکتر انجام داد به شرح زیر است :
  spiral c.t.scan (with out contrast)3D-reconstruction of urinary system
  technique :
  *۲D = 2-dimentional
  *۳D = 3- dimentional
  MRP * = multiplaner reconstructions “sag , coro , …
  SSD* = surface shaded display
  MIP : maximum intensity projection
  Obtained images Reveal :
  dilatation of entire parts of left uretet with out any stone , but suspicious sign of focal thickening of ipsilateral wall of urinary bladder may be due to focal cystitis .
  (For rulingout of other possibilities ( infiltrative process , c.t.scan with contrast orultrasound is recommended .
  Both kidneys have normal size , shape and cortical thickness .
  No evidence of stone with out both kidneys , ureters and urinary bladder .
  ۱٫ liver shows normal CT limit homogenicity with sharp out line .
  Gall bladder , bile ducts including C.B.D and C.H.D are normal .
  ۲٫ pancreas , spleen , retroperitoneal structures including adrenals are normal .
  ۳٫ para-vertebral muscles and other structures are normal .
  ۴٫ no evidence of enlarged lymph node or free fluid is seen .
  ۵٫ pelvic organs , soft tissue and bone didn’t show abnormality .
  ۶٫ Mesentery , small and large bowels are normal in macroscopy .
  ۷٫ Internal urogenital system , visualized bowel loops , rectum and perirectal fat and finally pelvic floor muscles are normal .
  -D.J.D changes of vertebral cloumn , especially L5-S1 level .
  *C.T.scan without I.V contrast media is inadequate for evaluation of abdominopelvic- especially solid organ , hollow viscera adenopathy , tumoral mass , …-/B
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به مریم گرامی، پاسخ سی تی اسکن کاملا سالم است مؤفق باشید

 121. با سلام و تشکر خدمت دکتر گرامی پدر من ۶۷ ساله هستند علایم سرطان مثانه دارند به پزشک مراجعه کردند در سونوگرافی نواحی اکوژن دیده شده…. برای بررسی های بیشتر ازمایش ادرار دادند که خواهش میکن لطف کنید بتوضح بدهید نتیجه ازمایششون چه چیزی را نشان می دهد تا چند هفته ی دیگر باید سیستوسکوپی کنند تا اون موقع من تحمل صبر کردن ندارم می خواهم بدانم ایا تنها با نتیجه ازمایش ادرار میتوان گفت که ایشون سرطان مثانه دارن خواهشمندم زود جواب بدهید نتیجه ازمایش ادرار به قرار زیر است cytologic examinaition of prepared slides from 3-time-collected urine specimen stained withpap method reveals -dirty proteinaceous background. -many rbcs. -many mixed inflammatory cells. -som degenerated cells. many singles and clusters of urothelial cells with enlarged hyperchromatic irregular bordered nuclei. diagnosis:urine cytology: -positive for malignant cells. cystoscopy is recommended :cry
  ــــــــــــــ
  پاسخ
  به بروشات گرامی ،با سلام، بایستی سیستوسکوپی گردند. بدخیمی قویاً متاسفانه مطرح است. پی گیر درمان باشید. مؤفق باشید

 122. با سلام و عرض ادب و احترام. از اینکه پاسخ سوالات مردم را میدهید بسیار سپاسگذاریم ان شاالله اجرتان با آقا امام حسین(ع)
  پدر بنده ۵۵ سالشه. با مشاهده خون در ادرارش به پزشک مراجعه کرده و با تشخیص سرطان مثانه، عمل سوزاندن توده برایشان انجام شده و امروز هم جواب پاتولوژی را گرفتند که به شرح زیر می باشد. دکتر هم امروز برایشان ۶ تا آمپول ب ث ژ تجویز کرده اند که هنوز هیچ کدام را تزریق نکرده اند. ایشان قبلا بسیار سیگار میکشید ولی از وقتی متوجه این بیماری شده اند مقدار آن را بسیار کم کرده اند و به روزی ۳ تا ۴ نخ سیگار اکتفا می کنند. البته گهگهاهی هم مواد مخدر تریاک مصرف می کنند 😥
  حال سوال من اینه که این سرطان از چه نوعیه و میتونم امیدوار باشم که بعد از این ۶ تا آمپول ، سلامتیشونو کامل به دست میارن؟ یا احتمال عود کردن و رشد سلول ها در آینده هم وجود داره؟ واقعا ممنون میشم اگر جواب بدین. تشکر
  جواب پاتولوژی اینطوری بود:
  urine bladder
  microscopy
  specimen received in fixative solution composed of multiple fragments of soft grayish tissue totally measuring.
  microscopic
  section reveal malignant neoplasm transitional in origin tumor cells display some atypia but are well differentiated mitosis are rare there is a significant increase in the number of layers of cells more than senen layers but only slight loss of polarity.
  muscular invasion in this specimen not seen.
  DX: transitional cell carcinoma grade (1)
  ــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به ۹۸ گرامی، با سلام، پدر گرامی تان نوع شایع بدخیمی و بسیار قابل درمان و با نوع بدخیمی کم مبتلا شده اند. شانس بهبودی بسیار بالا و تقریباً قطعی است و لی باید پی گیر درمان و آزمایش های دوره ای باشید. مؤفق باشید

 123. سلام اقای دکتر با عرض سلام خدمتتون ۲ هفته پیش،توی ادرارم لخته خون دیدم چون تک کلیه هستم به دکتر مراجعه کردم ازمایش سونو گرافی،و سیتولوزی بهم داد رفتم ازمایش سونو چیزی رو نشون نداد فقط توشته پس،از تخلیه مثانه رزیدوی ادراری به مقدار ۲۰ سی سی دیده شد ؟ایا ممکنه تو سیتولوزی تشخیص سرطان داده شود خواهشا راهنمایی کنین ؟ جواب سیتو هنوز نیومده
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به مهرداد گرامی، با سلام بایستی علت لخته خون معلوم شود بسته به سن شما پروتکل تشخیصی اجرا می شود. مشکل پروستات نباید داشته باشید. برای بررسی مثانه احتمالا نیاز به سیستوسکوپی خواهد بود. لطفاً پی گیر تشخیص باشد. مؤفق باشید

 124. سلام خدمت دکتر عزیز… غرض از مزاحمت خواستم ببینم بعد عمل تور و تزریق ب ث ز هرزکاه سوزش در ادرار خطر سازه یا نه?
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ
  به م ا، با سلام نه خطر ندارد.

 125. با سلام خدمت شما مادر۴۸ سالم یک سال پیش عمل کردن و یک توده ی سرطانی lowgarde از مثانشون در اوردن ب س ژ تراپی شدن الان تقریبا بعد از یک سال برای دومین بار سیستوسکوپی شدن بازم توده دیده شده جواب پاتولوژی به شرح زیره خواستم ببینم بازم مثل سری قبل هست یا خیر؟ ممنونم ازتون
  pathology report :
  macroscopic
  specimen recieved informalin consist of three white tissue pieces with papillary surface m: 0.6 cm in diameter together .T.S in one block
  microscopic
  pleas see the diagnosis
  diagnosis:
  urinary bladder tumor ,TUR:
  papillary neoplasm of low
  malignant potential(who/isup classification(
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به نیاز گرامی، با سلام متأسفانه پاسخ بله است. ولی از نوعی ای که به راحتی درمان می گردد پی گیر درمان باشید. مؤفق باشید

 126. با سلام
  یه چند روزی است که برادرم در ناحیه کشاله ران توده را حس می کند سونو داده نوشته یک توده دیده می شود رفت دکتر جراح عمومی گفت باید ازمایش پاتولوژی دهید ممکنه سرطان باشه؟ تورو خدا جواب دهید هیچ علائم دیگری ندارد.
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به فهیمه گرامی با سلام، با جراح دیگری مشورت نمایید اگر یکسان بود اقدام به جراحی کنید تا علت مشخص گردد. شانس بدخیمی خیلی کم است. مؤغق باشید

 127. باسلام و تشکر پدر من ٧۶ سال شونه تومور مثانه را تراشیدند و مشغول درمان با ب ث ژ خواهش میکنم با توجه به جواب پاتولوژی به من توضیح دهید سرطان در چه سطحی است آیا جای دیگر را در گیر کرده است یا نه؟
  Urinary bladder tumor TURBT
  ۷۶-year-old man presented with hematuria and bladder tumor
  TCC
  The specimen is labeled as “bladder”.received in formalin,consisting of multiple small fragments of rubbery gray pink tissue measuri from0.3 up to 0.6 cm in greatest dimensions and weighing 1.0 grams in aggregate. The entire specimen is submitted in one cassette.
  Histopathological findings are consistent with the following diagnosis:
  Urinary bladder tumor ,turbt:
  -urothelial carcinoma , papillary low-grade,non insvansive. Muscular is propria is seen
  ــــــــــــ
  پاسخ
  به Atefeh گرامی، با سلام، بهترین حالت یک بدخیمی در مثانه را پدر گرامی تان دارد. فقط باید در تماس با پزشک معالج باشید تا آزمایش های پی گیری را به موقع انجام دهید مؤفق باشید

 128. با عرض سلام و خسته نباشید اقای دکتر پدر من دچار سرطان مثانه از نوع بدخیم ان هستند و و پس از تزریق bcg یک سونو گرافی انجام دادند که در این سونو گرافی در باره ی وجود تومور چیزی ننوشته بود و همه چیز نرمال بود فقط نوشته بود که حجم پروستات بیش از مقدار نرمال ان است و bladder has increased wall thickness specially in its floor
  می خواستم ببینم این افزایش ضخامت جداره ی مثانه ایا حاکی از رشد و به وجود امدن مجدد تومور هست یا ارتباطی به این مساله ندارد؟
  با تشکر فراوان
  ــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به محمد گرامی، با سلام، بزرگی پروستات ارتباطی به تومور ندارد ولی در مورد بخش بعدی با توجه به محل تومور باید پزشک معالج تان نظر بدهد گرچه این موضوع هم ارتباطی با بدخیمی ندارد. مؤفق باشید

 129. با سلام
  مادر من با سن ۶۰ سال طی ۱۰ روز گذشته بر اثر مشاهده خون در ادرار به بیمارستان مراجعه و بر اساس سونوگرافی انجام شده تعداد ۵ توده مشاهده و جهت بستری و انجام سیتوسکوپی بستری میشود.
  نتیجه سی تی اسکن و …… مشخص نمود توده ها از مثانه به خارخ و در عضله نفوذ نکرده و پیرو انجام سیتوسکوپی و برداشت ۶ توده و نتیجه پاتولوژی نوع تومورها Papillary transitional cell carcinoma با گرید ۲-۱ بدون سرایت به عضله اعلام شده است
  دکتر اعلام کرده درمان تکمیلی با BCG از ۶ هفته دیگر با طول ۶ هفته آغز گردد
  خواهشمندم در صورت امکان راهنمایی فرمایید نوع توموره از نظر بدخیم بودن و میزان و احتمال بهبود ایشان را.
  با تشکر
  ـــــــــــ
  پاسخ
  به رضا گرامی، با سلام، ضایعه بدخیم یا سرطانی است. ولی خوشبختانه به عضله نفوذ نکرده و شانس درمان قطعی بسیار بالاست. پی گیر درمان باشید مؤفق باشید

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۹ام, ۱۳۹۳ ۱:۴۲ ب.ظ:

  سلام
  بعداز ۶ هفته استراحت و دوهفته انجام تزریق bcg مجدا در سونوگرافی وجود دو توده کوچک مشاهده شده است
  لطفا راهنمایی فرمایید
  با تشکر

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۲۳ام, ۱۳۹۳ ۹:۴۰ ب.ظ:

  با سلام با پزشک معالج تان حتماً مشورت نمایید.

 130. In pap_stained smears of urine sediment few atypical urothelial cells in round or caudate shape with large hyperchrome nuclei are seen.
  In background superficial epithelial cells ‘ neutrophils and 7_8 RBC/hpf are seen
  Cytology is highly suspicious for a neoplastic lesion.
  Cystoscopy is recommended.
  با سلام و خسته نباشید این آزمایش سه مرحله ای ادرار مامانمه برای چک مثانه لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مرداد ۱۹ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۱۶ ب.ظ:

  نسیم گرامی، باسلام، باید حتماً سیستوسکوپی شوند، مؤفق باشید.

 131. sections show fragments of benign proliferation of fibroblast and increased collagen fiber without epithelial lining . also perivascular infiltration of eosinophils eosinophils and neutrophils were seen. no evidence of atypia or malignant cells identified
  dx: bladder biopsy
  compatible with fibrotic tissue
  این جواب پاتوبیولوزی هستش میشه لطفا کنید بگید مشکلم چیه؟؟
  تو خدا جواب بدیدن :sad: :sad: :sad:

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مرداد ۱۹ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۲۳ ب.ظ:

  خانم مریم گرامی، جواب پاتولوژی سالم است. بدخیم نیست. مؤفق باشید

 132. با عرض سلام و ادب و احترام . دکتر عزیز پدر م ۷۵سالشونه ودر چکاپهای دوره ای در سونوگرافی دیروزشون متوجه دو توده پولیپوئید به اقطار ۱۲در۸و۵در۷در مجاور ناحیهuvچپ دیده شد. این توده ها میتواند در ارتباط با پولیپهای واقعی محدود به دیواره ها ویااحیانا تشکیل ترابکولاسیون درشت باشد. متنی که به عرضتان رسوندم نظر دکتر سونوگرافی بود و تجویز سیستوسکپی کردند. اگه ممکنه لطف کنید بفرمایید که این مورد تا چه حد نگران کننده است و آیا ممکنه مسئله بدخیمی به همراه داشته باشد. البته در سونوگرافی ۵ماه قبلشون به غیر از کمی بزرگی پروستات مسئله دیگه این نبود که اون هم سه سال هست که تحت نظر هست

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مرداد ۱۹ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۰۷ ب.ظ:

  ریجانه گرامی، با سلام، بایستی سیستوسکوپی شوند تا مشخص گردد. مؤفق باشید

 133. سلام من شهرام هستم.این جواب پاتولوژی پدرم هست دکترا نمیگن چشه
  Diagnosis:
  Dx:urinary bladder lesion biopsy :
  Low grade papillary urothelial carcinoma
  Vascular invasion is not seen
  Stromal invasion is seen
  There is no muscular layer
  خواهش میکنم بگین چشه plzzzzzzzzzzzzzzzz

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مرداد ۲۰ام, ۱۳۹۳ ۲:۳۷ ق.ظ:

  شهرام گرامی، با سلام، متأسفانه بدخیمی مثبت است. پی گیر درمان باشید به راحتی به درمان پاسخ می دهد. مؤفق باشید

 134. با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر پدر بنده با تشخیص سرطان مثانه و سوزاندن توده، امروز درمان دوره ای ۶ آمپول ب ث ژ را تکمیل کرده اند. یعنی امروز آخرین واکسن را استفاده کرده اند وی همچنان خون و رشته های توده سرطانی را همراه ادرار خود مشاهده می کنند. حال سوال من از شما این است که آیا این وضعیت نگران کننده است یا طبیعی است؟ و این که تا کی امکان دارد که این رشته ها را مشاهده کنند؟ دیدن خون چطور، آیا نگران کننده است؟ آیا امکان عودکردن و رشد توده ها وجود دارد؟ همچنین قابل ذکر است که تقریبا تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق هر آمپول، درد زیادی را نیز تحمل می کنند. جواب نمونه پاتولوژی هم بدخیم از درجه ۱ بوده است.
  پیشاپیش بابت پاسخ گویی سپاسگذارم.

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مرداد ۲۷ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۳۷ ب.ظ:

  پاسخ: با سلام مشکلی خاصی نمی باشد ولی جهت اطمینان با پزشک معالج تان تماس بگیرید. این نوع بدخیمی کاملاً درمان پذیر است. مؤفق باشید

 135. با سلام
  نتیجه آسیب شناسی مثانه پدر بنده به قرار زیر است.ممنون میشم نظرتون رو اعلام کنید:
  diagnosis of bladder mass and bladder muscle:
  low grade papillary utrothelial carcinoma acoording to 2004..
  lamina prporia is free from tomor
  thick muscular bundles of muscularis proporia are present and free from tumor
  no lumpho vascular invasion is present
  باتشکر از بذل عنایت جنابعالی

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مرداد ۲۹ام, ۱۳۹۳ ۹:۳۴ ب.ظ:

  با سلام، متأسفانه مبتلا به بدخیمی ولی از نوعی به که با پی گیری به راحتی قابل درمان است. پی گیر درمان باشید.

 136. باسلام-پدر من عمل TUR BIOPSY انجام دادم نتیجه به شرح زیر است
  Clinical finding
  Rule out T.C.C
  macroscopy
  the specimen received in formalin labeled as TURT consist of multiple pieces of soft tissue measuring :0.5*0.5cm
  S.O.S: m/1
  Embedded: 100%
  microscopy
  microscopic finding supports the below diagnosis.
  diagnosis
  :bladder biopsy
  .bladder mucosa with NON-specified cystitis
  .tumor and dysplasia NOT seen in received specimen
  خواهش میکنم جوابش بمن اعلام کنید – ممنون

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مرداد ۲۹ام, ۱۳۹۳ ۹:۳۵ ب.ظ:

  با سلام، از نظر بدخیمی منفی است (سالم است) مؤفق باشید

 137. ابراهیم, در ۲۹م, مرداد ۱۳۹۳ در ۵:۱۳ ب.ظ نوشته:
  باسلام-پدر من عمل TUR BIOPSY انجام داده نتیجه به شرح زیر است
  Clinical finding
  Rule out T.C.C
  macroscopy
  the specimen received in formalin labeled as TURT consist of multiple pieces of soft tissue measuring :0.5*0.5cm
  S.O.S: m/1
  Embedded: 100%
  microscopy
  microscopic finding supports the below diagnosis.
  diagnosis
  :bladder biopsy
  .bladder mucosa with NON-specified cystitis
  .tumor and dysplasia NOT seen in received specimen
  خواهش میکنم جوابش بمن اعلام کنید – ممنون

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۵۰ ب.ظ:

  با سلام سلام هستید موفق باشید

 138. سلام، حدوده ۶ ماهه مادرم درد زیر دل داره که در اوایل با تب همراه بود. دکتر براش سفتریاکسون تجویز کرد. حدوده ۴ ماه خوب شد. ولی الان دوباره درد زیر شکم داره و این بار سوزش هنگام ادرار هم داره جوابه آزمایشاتش هم خوبه و به چیزی اشاره نمیکنه

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۱۰ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۲۰ ق.ظ:

  با سلام، با اگر با جراح کلیه و محاری ادراری مشورت نموده اید نتیجه نگرفته اید باید نزد متخصص زنان مراجعه فرمایید. در غیر اینصورت اول به جراح کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. مؤفق باشید

 139. با سلام خدمت آقای دکتر. قبلا هم مزاحم شده بودم. واقعا شرمنده. پدر من در حین تزریق آمپول ب ث ژ ششم با اشتباه کسی که امپول را تزریق میکرده سرنگی که با آن واکسن را به داخل مثانه هدایت میکرده باعث زخمی شدن داخل بدن شده و طبق گفته دکتر معالج واکسن وارد خون پدرم شده. سپس به متخصص عفونی مراجعه کرده و قرار شده بستزی شده و تحت مداوا قرار گیرند. سوال من این است که به نظر شما این اتفاق تا چه اندازه خطرناک است و اینکه چقدر طول میکشد تا دوره درمان طی شود؟

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۱۰ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۵۱ ق.ظ:

  با سلام با پوزش در این زمینه اطلاعی ندارم، احتمالاً باید تحت نظر باشند ولی مطمئن نیستم مؤفق باشید

 140. باسلام مادر من دیروز سیستوسکپی و بیوپسی انجام داد جواب ۱۰روز دیگه حاضر میشه،من خیلی نگرانم جواب سیتولوژی که انجام داده بود بدخیمی منفی بود و خون تو ادرارش هم نبود،از ۱سال پیش سوزش و درد داره،سیستوسکپی هم که انجام شد به ما گفتن توموری در مثانه دیده نشده و از قسمت های سالم نمونه برداری شده،حالا سوالم اینه که احتمال سرطان وجود داره؟اگه داره امکان بدخیمی هست؟

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۱۳ام, ۱۳۹۳ ۹:۴۶ ب.ظ:

  با سلام، احتمال منفی بودن آن با توجه به توضیحی که دادید بسیار بالاست. مؤفق باشید

 141. با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر در مورد پدر همسر بنده تشخیص سرطان مثانه داده اند ، نتیجه پاتولوژی را در زیر مشاهده میفرمایید. یک مرحله TUR انجام شده که متاسفانه در سونوگرافی مجدد پس از یکماه ونیم تومور تقریبا با همان ابعاد سابق مشاهده شده .لطفا راهنمایی فرمایید
  Urinary bladder,TURT:
  -High grade papillary urothelial carcinoma
  -Tumor invades lamina propria.
  -Tumor invades muscularis propria.
  -Lymphovascular invasion is identified.
  -Focal glandular diffrentiation is present
  -Pathologic stage: pT2

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۱۳ام, ۱۳۹۳ ۹:۳۶ ب.ظ:

  با سلام، درست می فرمایید، باید برای ادامه درمان با پزشک معالج همسر گرامی تان اقدام فرمایید. مؤفق باشید

 142. با سلام
  آقای دکتر نتیجه آزمایش ادرار من به قرار ذیل هستش تکرر ادرار و سوزش و درد ندارم سونو هم از کلیه و مثانه چیزی نشون نداده نظرتون چیه؟
  Appearance Semi Turbid
  Color Yellow
  Specific gravity ۱۰۳۵
  Osmolarity ۱۳۶۵
  Reaction(PH) ۷٫۵
  Protein Neg
  Sugar Neg
  Keton Neg
  Blood Pos(+)
  Bilirubin Neg
  Urobilinogen Neg
  Nitrite Neg
  Ascorbic Acid Negative
  Leukocyte estrase Negative
  W.B.C ۳-۴
  R.B.C ۱۰-۱۲
  E.P.Cell ۰-۱
  Cast None
  Crystal None
  Bacteria None
  Mucous Seen

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۲۳ام, ۱۳۹۳ ۹:۴۹ ب.ظ:

  با سلام، در ادراتون خون دیده می شود. اگر علایمی ندارید و آزمایشات سونوگرافی طبیعی است . معمولاً جندین علت دارد مثل ناشی از سرماخودرگی، استرس، فعالیت ورزشی زیاد، و نوعی خون ادراری مادرزادی. البته رسیدن به این تشخیص ابتدا باید توسط جراح کلیه و مجاری ادراری معاینه و آزمایشات مورد نیاز را انجام داده و بعد به این نتیجه رسید مؤفق باشید.

 143. ۳۷ سالمه ، مدتی بود رنگ ادرار از حد معمول مقدار کمی تیره شده بود ، یک آزمایش دادم همه چی نرمال بود اما خون در ادرار دیده شده که با چشم دیده نمیشه ، دو بار سونوگرافی همه چی از جمله کلیه و پروستات و مثانه و بقیه موارد نرمال بود و فقط ۹cc رزیدوی ادرار بود این مورد تاثیر داره ؟ دکتر میگه باید سیستوسکوپی انجام بشه تعجب کرده بود که همه چی نرماله اما خون هست ، باید در بیمارستان بستری بشم ؟ به جای آن نمیشه سی اسکن انجام بشه ؟ احتمال اینکه سرطان باشه چقدره ؟ اسیدی بودن ادرار تاثیر داره ؟

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۲۹ام, ۱۳۹۳ ۹:۲۵ ب.ظ:

  با سلام، حتماً با پزشک دیگری هم مشورت فرمایید. نظر دادن سخت است. موفق باشید

 144. با سلام حضور محترم جناب آقای دکتر
  خانمی ۶۰ ساله که از سالها قبل در آزمایش های ادرارش رمیزان کمی خون نشان داده مشیده اما با انواع پی گیری از قبیل سونو و عکس رنگی تمام دستگاه ادراریش سالم تشخیص داده شد است در آخرین آزمایش ادرار کامل ایشان علاوه بر گزارش میزان اندک خون جمله زیر نوشته شده است
  Transitional cell: seen
  بعد از این آزمایش سونوگرافی انجام شده که در آن هیچ چیز غیر طبیعی مشاهده نشده و آزمایش تست إدرار سه مرحله ای تجویز شده که هنوز جواب آن نیامده است بسیار ممنون میشوم بفرمایید آیا این روند نشان از بدخیمی دارد یا خیر؟ با تشکر فراوان

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مهر ۱۰ام, ۱۳۹۳ ۶:۴۳ ب.ظ:

  با سلام ، مشکلی ندارد

 145. سلام آقای دکتر
  شوهر٣۴ ساله ی من تقریباً یک ماهه که در ناحیه پایین شکمش درد داره و چند وقت پیش دردش خیلی زیاد شد طبق نتیجه آزمایش توی ادرارش خون بود و دفع پروتئین هم داشت سونو کرد مشخص شد عفونت مثانه داره و ضخامت مثانش ۶mm شده دکتر براش Ciprofloxacin500 تجویز کرده بعد از ۱۰ روز مصرف امروز که مجدد سونو کرده هنوز التهاب برطرف نشده و گفتن که به متخصص رجوع کنه ،علت چیه و آیا خطری داره ؟ممنون از همه ی زحمات بی چشم داشتتون

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مهر ۱۶ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۲۱ ب.ظ:

  با سلام، باید سونوی پروستات هم انجام بدید. اگه کشت ادرار انجام نشده باید انجام بشه تا آنتی بیوتیک مناسب مشخص بشه. در هر صورت تشخیص همان عفونت ادراری ست . پی گیر درمان باشید.

 146. دکتر این جواب آزمایش پدرمه لطفا جوابم رو بدین آیا به عضله نفوذ کرده خیلی خیلی ممنونم
  Specimen:bladder tumor
  Clin data:not avilable
  Macroscopic:the specimen recived in formalin consists of two pieces of cream gray soft tissues together measuring 1.2*1*0.5cm.t.s
  Microscopic:histopathologic finding supports thefollowing diagnosis
  Diagnosis:bladder tumor,site not furtherspecified ;tur -b
  High grade papillary carcinoma according to the who/isup.
  The representing muscle fibers are not infiltrated by tumor tissues

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مهر ۱۶ام, ۱۳۹۳ ۹:۱۶ ب.ظ:

  با سلام، به لایه عضلانی نفوذ نکرده، پی گیر درمان باشید.

  محمد پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۳ ۳:۴۴ ق.ظ:

  ببخشید دوباره مزاحم میشم
  بیماری پدرم کاملا خوب میشه؟

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مهر ۲۷ام, ۱۳۹۳ ۴:۲۷ ب.ظ:

  با سلام، فکر می کنم پاسخ داده باشم ولی جواب این است: خیر، به لایه عضلانی نفوذ نکرده است. موفق باشید

 147. سلام میشه فورا جواب پاتالوژی تومور مثانه پدرمو بگید

  Low grade papillary urotherial carcinoma-
  – lamina propria is free of tumor
  – muscularis propria is absent
  – Pathologic stage: pTa at least

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مهر ۱۶ام, ۱۳۹۳ ۹:۱۵ ب.ظ:

  سلام، بدخیمی مثانه از نوع شایع آن و با گسترش خیلی کم، لایه های عضلانی و زیر مخاطلی سالم هستند، پی گیر درمان باشید کاملاً درمان پذیر است. موفق باشید

 148. باسلام.دویا سه سالی است که در ماه رمضان بعد سحر خیلی زود به زود دست به آب میروم و زیاد هم دست شوئی نمی آید بعد از ماه رمضان بهتر مس شوم ولی شب ها باز هم هر دو یا سه ساعت دست به آب میروم و در آخر جندان راحت ذست شوئی نمی آید زمانی که آب به میزان کافی می نوشم دست شوئی زلال وبدون رنک است ولی زمانی که سرما خورده یا کمتر آب می نوشم مقداری زرد است هیچ گونه درد وسوزشی هم ندارم و این موضوع تقریبا سه سالی است جایی با مواد افزودنی مثل حل و دارجین می نوشم جون آب کمتر می نوشم جایی به همین طزیق روزی سه تاچهار وعده هر وعده ای سه تا جهار نیم لیوان می نوشم هیچگاه سیگار و دخانیات مصرف نکرده ام واصلا در خانواده ما از پدر و مادر و برادران وخواهران حطی داماد ها سیگار و مواد دخانی مصرف نمی کنیم پدرم الحمدالله سالم وفقط مقداری ذرذ کمر دارد و حدود ۸۲سال سن دارد و دارد به شکر خذا کار میکند من خودم ورزش کار بودم و رزشهای مثل شنا کارته وکوه نوردی انجام می دادم ولی در حال حاضر صبح زود ساعت ۵/۵الی۶صبح می روم ورزش پیاده روی و نرمش های بدن سازی پیاده روی زیاد میکنم و از نظر جسمی چاپک وچالاک هستم خیلی دارو مصرف نمی کنم اگر زمانی سرما خورده شوم از آمپول پریسیلین استفاده میکنم از دارو های گیاهی مثل اویشان عرق جهل گیاه و عرق خار شتوری استفاده میکنم راستش چون از دارو های شیمیایی خوشم نمی آید می ترسم بروم دکتر که داروی شیمیایی به خوراکم ببندد خوهمندم راهنایی ام فرمائید با تشکر فراوان.تلفن۰۹۱۵۱۷۳۳۸۴۲

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مهر ۲۷ام, ۱۳۹۳ ۳:۵۴ ب.ظ:

  با سلام با شرح حالی که مرقوم فرمودید کاملاً سالم هستید.موفق باشید

 149. […] سرطان مثانه | رخ شاد ROKHSHAD […]