بیماری تب شالیزار (لپتوسپیروز)

shalikari

تعریف بیماری

این بیماری که نام علمی آن لپتوسپیروز است یک بیمای عفونی مشترک انسان و حیوان است و در جوامعی که شغل غالب افراد آن کار کشاورزی و یا ماهیگیری است دیده می شود. در مناطقی که وضعیّت خدمات بهداشتی درمانی آن مطلوب نباشد تا ۲۰% موجب مرگ و میر می شود.

این بیماری به تب برنج، تب شالیزار، تب شالیکاران، تب مزارع، تب برنجکاران، لپتوسپیروز، لبتوسپیروزیس،   Leptospirosis معروف است

علائم بیماری

با تب و لرز و سردرد (علائمی شبیه سرماخوردگی) شروع می شود و در مراحل شدیدتر علائم دیگری مثل یرقان یعنی زردی و نارسایی کلیه به آن افزوده می شود و ممکن است بیمار به دیالیز احتیاج پیدا کند.

راه انتقال بیماری

عامل بیماری این بیماری از راه ادرار حیوانات آلوده دفع می شود و می توان ماه ها در آب زنده بماند آب راکد به عنوان یک وسیله مهم برای انتقال این بیماری است.

عامل بیماری که یک باکتری است از طریق ادرار حیوانات آلوده مثل گاو و گوسفند و .. و بعضی از جوندگان مثل موش وارد آب ها و محیط اطراف می شود. طبیعی است اگر فردی با پای برهنه خصوصاً زخمی وارد این آب ها شده یا دست خود را در آب های آلوده بشوید و یا در آن شنا کند عامل بیماری وارد بدن وی شده و پس از حدود یک هفته علائم بیمای ظاهر می شود. دست زدن به طناب آلودۀ حیوان و یا  فضولات آن و هم چنین تماس با علف های آلوده می تواند موجب انتقال این بیماری شود.

راه های پیشگیری

با توجّه به شرایط کشاروزی بهترین راه پیشگیری رعایت نکات زیر است:

 1. از شنا کردن در آب هایی که به سالم بودن آن مطمئن نیستید خودداری کنید.
 2. از راه رفتن با پای برهنه در آب های رودخانه، چاله ها و گودال ها خودداری کرده و در این آب ها چیزی نشوئید.
 3. در محیط هایی که گاو و گوسفند نگهداری می شود و یا به منظور چراکردن در آن وارد می شوند با پای برهنه وارد نشوید و به علف های آن دست نزنید، در مواقع ضروری استفاده از دستکش الزامی است.
 4. وجود هر نوع زخم و یا خراش در دست و پا را جدی گرفته و از فروبردن آنها در آب های آلوده و یا وارد شدن با آنها بدون محافظ به زمین های کشاورزی جداً پرهیز نمایید.
 5. در زمان درو برنج معمولاً دست و پای کشاورزان توسط ساقه های برنج زخمی می شود. در این موقع دست و پای خود را نباید توسط آب های اطراف مزرعه و یا چاله های ایجاد شده شست و شو دهد. زیرا این آب ها ممکن است آلوده بهادرار جوندگان و حیوانات که در آن حوالی قرار دارند باشد و باعث ابتلاء به این بیماری شود.
 6. توجّه داشته باشید که حیوانات ممکن است بیمار باشند و عامل بیماری را دفع کنند بدون اینکه هیچ علامتی داشته باشند پس همۀ دام ها را آلوده فرض کنید و رعایت جوانب احتیاط را بنمایید.
 7. در صورتی که مشکوک به اتلا به بیماری هستید به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گروه پیشگیری و مراقبت بیماریها

Be Sociable, Share!

۴ پاسخ به “بیماری تب شالیزار (لپتوسپیروز)”

 1. سلام
  مطلب بسیار مهمیه به چند دلیل: ۱٫ در گیلان آندمیکه
  ۲٫ میتونه کشنده باشه
  ۳٫ در عین حال ممکنه کم علامت باشه و این انتقال به دیگران رو تسهیل کنه.

  ۴٫ میتونه اپیدمی وسیع ایجاد کنه
  ۵٫ با اقدامات بهداشتی تا حد زیادی قابل کنترله

  لازمه خیلی قدردانی کنم همکار عزیز 😳

  [پاسخ]

 2. با نظر علی جان موافقم مرسی از مطالب خوبتون 😛

  [پاسخ]

 3. سلام ممنونم از اطلاع رسانی شما
  متاسفانه مادر بنده به این بیماری مبتلا شده و با اطلاع رسانی شما به سرعت برای درمان اقدام کرده ایم
  با سپاس فراوان

  [پاسخ]

 4. بنده به عنوان کارشناس ارشد طراحی صنعتی، در زمینه تب شالیزار و راه های جلوگیری از آن در برنج کاران تحقیقات مفیدی انجام داده و به یک محصول مانند چکمه دست یافته ام که هم ارگونومیک بوده و هم نفوذ ناپذیر است، در صورت تامین بودجه تحقیقاتی و ساخت مدل کاربردی در کارخانه می توان آنرا تولید وبه کشورهای تولید کننده برنج صادر کرد. جزئیات طراحی و روش تولید آن محفوظ و در حال به ثبت رسیدن در ثبت اختراعات است.
  در صورت تمایل با ۰۹۱۲۱۲۰۷۱۹۹-۰۹۳۵۱۲۰۷۱۹۹ مهندس علی ملک محمدی تماس حاصل کنید.
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ
  به آقای علی ملک محمدی، با تشکر

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*