کیفیّت تصاویر در LCD & Plasma

contrast

در این مقاله سعی خواهد شد معنی رزولوشن (Resolution)، کنتراست (Contrast) و روشنی تصاویر (Brightness) تلویزیون های پلاسما و ال سی دی (Plasma & LCD) به زبان ساده بیان گردد:

کیفیّت تصاویر در تلویزیون های پلاسما و ال سی دی (Plasma & LCD) به چهار مسئله بستگی دارد که به ترتیب اهمیّت عبارتند از:

 1. کنتراست (Contrast Rastio)
 2. اشباح رنگ (Color Saturation)
 3. کیفیّت رنگ ( Color Accuracy )
 4. رزولوشن (Resolution)

رزولوشن (Resolution)

صفحات تلویزیون های پلاسما و ال سی دی (Plasma & LCD) از نقاط نورانی ریزی بنام پیکسل تشکیل شده اند و رزولوشن به کل تعداد پیکسل های این صفحه گفته می شود. و این تعداد برای هر تلویزیون های پلاسما و ال سی دی (Plasma & LCD) ثابت بوده و بنام رزولوشن ذاتی (Native Resolution) نامیده می شود (بر خلاف تلویزیون های معمولی یا CRT). اگر شما رزولوشن اینگونه تلویزیون ها تغییر داده کم کنید تصویر نمایش داده از کیفیّت می افتد این مثال را می توانید بر روی لپ تاپ خود امتحان کنید، دلیلش اینست که با کاهش پیکسل های نمایش، پیکس های خاموش بین آنها خواهید داشت ولی این قضیه در مورد مانیتور ها یا تلویزیون های معمولی وجود نداشته به دلیل اینست که پیکسل ها به وسیله اشعه بمب باران می شود ولی در تلویویزن های پلاسما و ال سی دی بوسیله جریان برق ویژه برای هر پیکسل.

رزولوشن ذاتی تلویزیون های پلاسما و الی سی دی معمولاً ۱۰۸۰ در ۷۲۰ پیکسل می باشند (یعنی یک مگاپیکسل) جدیداً ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل هم به بازار آمده (یعنی دو مگاپیکسلی)، بنابراین جهت نمایش دی وی دی، وی سی دی که در بهترین شرایط ۶۴۰ در ۴۸۰ پیکسل هستند (یعنی ۰٫۳ یا سه دهم پیکسل !) بایستی از طریق نرم افزارهای خاص که هر کارخانه سازنده بطورانحصاری طراحی می کنند با تعداد پیکسل های تلویزیون تطابق داده می شوند و این یک نکته مهمی است که بعضی از پلاسما یا ال سی دی ها با برنامه های ایران سازگاری بیشتری دارند (البته خیلی چشمگیر نبوده و قابل چشم پوشی است). یک مثال ساده جهت فهم رزولوشن در مورد دوربین های عکاسی است. قطعاً قبول دارید که دوربین های عکاسی ۱۲ مگاپیکسلی ضرورتی ندارد که از دوربین های مثلاً ۸ مگاپیگسلی در شرایط مساوی بهتر عکس بگیرد چرا که به سایر مسایل مثل حساسیّت سنسور و لنز و … بستگی دارد به خاطر همین هم در موارد زیادی دوربین های عکاسی ۸ مگاپیکسلی خیلی گرانتر از ۱۲ مگاپیکسلی داریم.

کنتراست (Contrast)

کنتراست در تلویزیون به معنی اختلاف روشن ترین بخش تصویر با تیره ترین (سیاه ترین) بخش تصویراست و هر چه این اختلاف بیشتر باشد شما کیفیّت تصویربهتری خواهید داشت، این خصوصیّت یعنی کنتراست مهم ترین نکته در کیفیّت تلویزیون های پلاسما و ال سی دی است. اگر مقدار آن از۴۰۰ به ۱ به بالا باشد قابل قبول خواهد بود. یک نکته: هم اکنون تلویزیون های پلاسما یا ال سی دی ۱۰۰٫۰۰۰به ۱ در بازار ایران وجود دارد، به تازگی یک شرکت سازنده ال سی دی اعلام کرده مؤفق به ساخت ال سی دی با کنتراست ۱۰۰۰٫۰۰۰ به ۱ شده ا ست. (شک نکنید اون چهارصد به ۱ صحیح است!!)

اشباح رنگ (Color Saturation) و کیفیّت رنگ ( Color Accuracy )

معمولاً برای دو مورد فوق حق انتخابی برای مشتری وجود ندارد و فقط به سازندگان آن بستگی دارد (یا بعبارتی به برندها بستگی دارد).

روشنی (Brightness)

روشنی یک تصویر به معنی حداکثر میزان نوری که از برای نمایش روشن ترین بخش تصویر ساطع می گردد است. و معمولا ۲۵۰ cd/m2 قابل قبول بوده اگر چه امروزه ۵۰۰ و در مواردی ۱۰۰ cd/m2 نیز در بازار وجود دارد.

نکات دیگری هم در تلویزیون های پلاسما یا ال سی دی (Plasma & LCD) هم وجود دارند مثل: Viewing Angel یا زاویه دید که امروزه همگی نزدیک به ۱۸۰ درجه می باشند و جای نگرانی وجود ندارند. یا پاسخ دهی پیکسل ها که امروزه همگی بین ۶ تا ۲ میلی ثانیه بوده که فوق العاده است. (در صورتی که این مقدار بیشتر از ۱۲ میلی ثانیه باشد معمولاً چشم تصویر ها را به صورت فرم فرم خواهد دید که خوشبختانه خیلی وقت است که دیگر تولید نمی شود).

پیشنهاد می گردد جهت فهم سایر خصوصیات تلویزیون های پلاسم و ال سی دی (Plasma & LCD) به دو مقاله

نیز مراجعه بفرمایید.

Be Sociable, Share!

یک پاسخ به “کیفیّت تصاویر در LCD & Plasma”

 1. سلام
  ممنون بابت مطالبت خوبتان
  یک سوال فوری داشتم : آیا مشکل Burn-in در پلاسما های جدید برطرف شده یا هنوز پابرجاست؟ در حال حاضر پلاسما را توصیه می کنید یا LCD؟
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  سلام Burn In تقریباً در سری های جدید برطرف شده اند.
  پاسخ سؤال تان سخته ولی کامنت های بالا رو مطالعه بفرمایید احتمالاً به پاسخی دریافت می کنید. ولی کلاً اگه بالاتر از ۴۲ اینج می خواهید بخرید پلاسما گزینه مناسبتری هستش. االبته OLED را هم نباید فراموش کرد ولی گرانند. مؤفق باشید.

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*