مرگ های ناشی از مصرف سیگار

smoke

مصرف دخانیات بزرگترین علت مرگ زودرس قابل پیشگیری در جهان امروز است. گزارش اپیدمی جهانی دخانیات ۲۰۰۸ سازمان جهانی بهداشت تحلیل جامعی بر اساس داده های ۱۳۵ کشور از الگوی مصرف دخانیات، مرگهایی ناشی از آن و راهکارهایی برای کاهش آن ارائه داده است.

مصرف دخانیات عامل خطرناک مهلکی است که در شش بیماری از هشت بیماری منجر به مرگ دخالت دارد.

مصرف دخانیات یک سوم تا نیمی از مصرف کنندگان خود را می کشد. بطور متوسط هر سیگاری ۱۵ سال عمر خود را از دست می دهد. روند مرگهای منتسب به سیگار ناشی از بیماری ایسکمی قلبی، سکته مغزی، بیماریهای مزمن و انسدادی ریه و سایر بیماریها نشان می دهد که از ۴/۵(پنچ و چهار) میلیون مرگ در ۲۰۰۴ به ۳/۸ (هشت و سه) میلیون در ۲۰۳۰ افزایش می یابد. (تقریباً ۱۰ درصد از کل مرگ های جهان)، بیشتر از ۸۰ درصد این مرگها در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد.

smoke-paket

مصرف دخانیات در خیلی از کشورها شیوع بالایی دارد. بر طبق پیش بینی سال ۲۰۰۵، ۲۲ درصد بالغین جهان مصرف کننده مداوم سیگار هستند. ۳۶ درصد آقایان در مقایسه با ۸ درصد خانمها سیگار می کشند.

بیش از یک سوم مردان و زنان بالغ در اروپای مرکزی و شرقی مصرف مداوم سیگار دارند. شیوع مصرف سیگار بالغین در آسیای جنوب شرقی و نیز قسمتهای شمالی و غربی اروپا بالاست. با وجود این تقریباً دو سوم سیگاریهای جهان فقط در ۱۰کشور مثل بنگلادش، برزیل، چین، آلمان، هند، اندونزی، ژاپن، روسیه، ترکیه، و آمریکا زندگی می کنند که سرجمع حدود ۵۸ درصد را شامل می شود.

تلاش های کنترل مصرف سیگار فقط ۵ درصد از مردم جهان را پوشش می دهد. سازمان جهانی بهداشت ۵ سیاست را برای کنترل مصرف سیگار پیشنهاد کرده است:

 1. محیط های بدون سیگار (مثل مکانهای عمومی، ادارات، سالن های نمایش، اتوبوس ها و …)
 2. برنامه های حمایتی برای سیگاریهایی که قصد ترک آن را دارند
 3. هشدارهای سلامتی روی پاکت های سیگار
 4. ممنوعیت برای تبلیغ، توسعه و حمایت از تولید و مصرف سیگار
 5. بالا بردن مالیـات سـیگار

علی رغم این حقیقت که راهکارهای کنترل دخانیات اثر بخشی ثابت شده ای دارند، امّا تقریباً نیمی از همه کشورهای جهان هیچ کاری را برای این سیاست های پیشنهادی انجام نمی دهند. با این وجود، تنها ۵ درصد مردم جهان تحت پوشش فقط یکی از این سیاست ها می باشند.

دکتر علی نقی کریمی

Reference: WHO , World Health Statistics 2008

Be Sociable, Share!

۲ پاسخ به “مرگ های ناشی از مصرف سیگار”

 1. از اینکه اطلاعات مفید در مورد ضررهای سیگار میدهید ممنونم.من ۳۱سال سن دارم و۱۶ سال سیگار کشیدم ؛ و به وسیله همین راهنماییها بود که موفق شدم سیگار را ترک کنم.والان خیلی احساس خوشبختی میکنم.

  [پاسخ]

 2. حالا خودمونیم ، چند درصد از دکترا سیگاری هستن؟ یکیش مادر خود من – سیگار رو میکشه فیلترشو بجای آدامس میجوه :دی

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*