فایر فاکس (FireFox) یا اپرا (Opera) کدام Web Browser !!

Opara

شاید این عنوان برای عاشقان فایرفاکس کمی عصبانی کننده باشد! ولی ضمن قبول بسیاری از توانمندی های فایرفاکس (FireFox)، اپرا (Opera) هم توانمندی هایی دارد که در فایرفاکس(FireFox) نیست و بر عکس.

در صورتی که بخواهید در مورد توانمندی های (FireFox) بدانید کافی است در آدرس بار موتور های جستجو مثل گوگل (Google) یا یاهو (Yahoo) جمله « فایرفاکس» تایپ کنید تا لیستی بلند بالایی از توانمندی های این موتور جستجو به زبان فارسی برایتان نمایان کند.

سه وب بروزر ­­(Web Browser  ) فایرفاکس (Firefoxاپرا(Opera) و اینترنت اکسپلورر  (Internet Explorerیبش از ۹۰ % کل مرور گرهایی را تشکیل می دهند که کاربران در اینترنت استفاده می کنند . تعدادی از وب بروزرهای تقریباً رایج با لینک سایت شان  اینجا لیست شده اند :

Acoo۱٫      fierfoxeatingieAcoo Browser

Apple۲٫Apple Safari

Avant۳٫ Avant Browser

Green Browser۴٫ Green Browser

IE۵٫ Internet Explorer

Opera, Firefox and Safari eat IE!Maxton۶٫Maxthon

Firfox۷٫Mozilla Firfox Br

Netscap۸٫Netscape Navigator

Opara۹٫ Opera

۱۰٫  …

در این مقاله به توانمندی های مشترک در این دو وب بروز (Web Browser) اشاره ای نخواهد شد بلکه فقط توانمندی های ویژه و منحصر بفردآنها مرود بررسی خواهد گرفت. (بنابراین به توانایی هایی مثل: Tabbed Browsing، Popup – bloker، Add-ons Manager Vista Support، Personalize Your Browser، Stay Secure on the Web و .. اشاره ای نخواهد شد):

نکته: جهت دیدن اندازه واقعی تصاویر  می توانید بر روی آن کلیک نمایید

توانمندی های ویژه فایرفاکس:

security-device۱٫   در فایرفاکس یادآور پسوردها و رمز‌های عبور خصوصی و امنیتی یک شاهکار تمام عیار می باشد (security Device )، بخاطر اینکه جدیداً بسیاری از سایت ها جهت دسترسی به اطلاعات شان (مخصوصاً  در چت روم ها یا Forum) بایستی ثبت نام نماییم و اینگونه سایت ها روز به روز به تعدادشان افزوده شده و نمی توان پسورد و رمز عبور آنها را به راحتی به خاطر سپرد یا جایی نگه داشت، ولی فایرفاکس این کار را راحت نموده و کلیّه پاسورد ها بصورت خودکار با ورود یک پاسورد اصلی وارد محل Username و Password سایت های مورد نظر شما می نماید.

Download۲٫   مدیریت دانلود فایرفاکس در نسخه جدید یک برتری ویژه می باشد چرا که با سرعت اینترنت دیزلی ما ( که بعضی ها وضعیّت اینترنت و مخابرات کشور ما را به داشتن اتومبیل و مسیری مالرو تشبیه کرده اند!) در صورت قطع شدن اینترنت بدون افسوس و تأسف می توان از ادامه دانلود شروع به دانلود نمود.

۳٫      به نظر می رسد فایرفاکس محیط دوستانه تری داشته باشد. (User friendly).

۴٫   Web Accelerator شرکت Google با فایرفاکس سازگاری دارد اگرچه این برنامه گاهی  اوقات دردسرساز است (قرار است با اپرا نیز سازگار گردد).

۵٫      سازگاری با با زبان های راست چین (Right Align) در فایرفاکس بهتر است.

۶٫   داشتن افزونه فارسی (Extension) در فایرفاکس مثل واژه نامه فارسی که در غلط یابی در هنگام نوشتن وب لاگ کاربرد فراوانی دارد، می تواند مفید باشد.

توانمندی های ویژه اپرا:

۱٫      سرعت بارگذاری اپرا بدون هیچ گونه شک و تردیدی از فایرفاکس بیشتر است. (اگر چه مرور گر سفری در این مورد بیشتر مدعی است).

۲٫      سرعت ذخیره صفحات وب در  اپرا بیشتر است.

Opera torrent۳٫   سازگاری اپرا با Torrent (نرم افزار  Torrentدر اپرا وجود دارد، در این برنامه کامپیوتر شما بعنوان جزی از یکی از ده ها یا شاید صدها کامپیوتری در اینترنت می شود  که همزمان هم در حال دانلود بر روی کامپیوتر شماست و هم در حال آپلود فایلی که دارید دانلود می کنید (یعنی همزمان هم دانلود و هم آپلود یک فایل). Torrent برای دانلود فایل هایی با حجم بزرگ عالی و شاید ضروریست. مشکل قطعی دانلود هم وجود ندارد شما می توانید مثلاً یک فیلم را ظرف چند روز یا چند ماه ( هر وقتی که دلتان خواست) دانلود نمایید. این برنامه در اپرا وجود دارد.

webarchive۴٫   ذخیره کردن صفحات وب در اپرا بصورت تک فایل بنام Web Archived هم امکانپذیر است این برتری مهم اپرا  مخصوص کسانی است که بعضی از صفحات وب را برای خود بعنوان سند ذخیره می کنند، یک مزیّت مهم است (در فایرفاکس Web Archived وجود ندارد). برای ذخیره صفحات وب در اپرا، از منوی File سپس Save as ، (و در فایر فاکس از منوی فایل،  Save Page as )و در پنجره جدید ی که ایجاد می شود در قسمت Save as type، گزینه Web Archive  را انتخاب می کنیم.

۵٫   برای ما ایرانیان که حدود ۳۰ % سایت ها غیر قابل دسترسی است و جمله افسرده کننده « مشترک گرامی دسترسی به این سایت مقدور نمی باشد» را برای ما با افتخار به نمایش در می آورند!  واضح و مبرهن است که باید از پراکسی استفاده کنیم که استفاده از پراکسی هم در اپرا دلپذیرتر و خیلی سریع تر است، به این دلایل: اوّل اینکه جهت اجرای یک پراکسی در محیط اپرا، با ایجاد یک پنجره و انتخاب گزینه Approve، پراکس به راحتی اجرا می شود، ولی در فایرفاکس پس از  انتخاب سه مرحله (عکس های پایین را ببینید) پراکسی اجرا می شود.

aprove-firfox Aprove Opera

دیگر اینکه در صورت ذخیره صفحه وب با استفاده از پراکسی در محیط فایرفاکس، صفحات وب با نامی که پراکسی در نظر می گیرد ذخیره می شود مگر اینکه شما آنرا Rename کنید که اینکار سخت و وقت گیر است. (با استفاده از پراکسی ها، هر صفحه ای که باز میکنیم برای نام آن صفحه به جای نام اصلی صفحه، نامی با بیش از ۱۰۰ حرف و عدد باز می کند و در صورتیکه هر بار Refresh کنیم این اعداد و حروف نیز تغییر می کند و اگر این صفحات ذخیزه شده را در جای دیگر و یا اینکه  بخواهیم مجدداً باز کنیم گاهی اوقات باز نمی شود و مهم تر اینکه چون نام فایل با حروف بی معنی ذخیره شده  نمی دانیم این فایل کدام صفحه بوده است تا آنرا باز کنیم).

save-asopera

save-as Opera

۷٫   وجود Speed Dial در اپرا، شما می توانید ۹ سایت دلخواه خود را  در صفحه اصلی اپرا ذخیره نمایید و طوری هم تنطیم نمایید که هر چند وقت یکبار refresh شده و کلیّات سایت مورد خود را به صورت یک عکس کوچک ببنید. و در زمانی که صفحه شما خالی است با کلیک کردن بر روی صفحه مورد نظر خود که آنرا در این محل ذخیره کردید،  باز کنید. (عکس پایین را ملاحظه فرمایید).

blank-opera

۸٫    وجود تب دانلود (Transfer) در اپرا زمانی قصد دانلود یا ذخیره عکس داشته باشیم بسیار کاربردی و راحت است ولی این حالت در فایرفاکس بصورت ایجاد یک پنجره جدا و بصورت On Top که اغلب مزاحم نیز می باشد و جود دارد که باید هر بار این پنجره به پشت اصلی فایر فاکس فرستاد.

Download firefox

۹٫   وجود View bar در اپرا، که بسیار کاربردی بوده و گزینه ای زیادی جهت راحتی کار با اینتنرنت دارد. مثلاً نمایش وب بدون عکس جهت روئت هر چه سریع تر صفحه وب، یا دیدن صفحات وب بصورت سیاه سفید، و…

Veiw Bar

۱۰٫ وجود دکمه Undo در اپرا،  بسیار عالی و مهم است، مثلاً وقتی شما یک صفحه وب را بسته اید ولی پیشیمان شدید و  آدرس آنرا نمی دانید میتواند (Undo با Ctrl+Z) آن صفحه را برگردانید ( هر تعداد صفحه که باشد).

۱۱٫  اگر بخواهید چندین فایل صفحه وب ذخیره شده را همزمان باز کنید (مثلاً ۱۰ صفحه وب را )  این کار فقط با اپرا امکان پذیر است

opera-saveas

firfox-open

۱۱٫ گزینه Duplicate Tab امکان ویژه و مهم در اپرا است مخصوصاً وقتی شما می خواهید از پراکسی مجدداً استفاده کنید دیگر لازم نیز در آدرس بار مجدداً نام پراکسی تایپ، و بعد در پنجره جدید Approve کنید، در این حال می توانید در Tab مورد نظر راست کلیک و گزینه Duplicate Tab انتخاب کنید و بعد در آدرس بار مخصوص پراکسی نام سایت خود را بنویسید.

duplicate Tab

حالا کدام یک از وب بروزرها را استفاده کنم:

پاسخ: هر سه وب بروزر (FireFox, Opera, Internet Explorer)!! شما باید هر سه وب بروزر را در کامپیوتر خود داشته باشید و صد البته این نکات را در هنگام استفاده در نظر داشته باشید:

 • اگر از سایت هایی استفاده می کنید که پراکسی نیاز ندارند. (یعنی ازصفحه «مشترک گرامی دسترسی به این سایت مقدور نمی باشد » خبری نبود، فایر فاکس عالی است.
 • اگر قصد دارید صفحات وب خود را ذخیره کرده بعداً سر فرصت آن را باز نموده و بخوانید، اپرا انتخاب برتر است.
 • اگر برای شما باز کردن چندین صفحه وب ذخیره شده بطور همزمان مهم است اپرا را مد نظر داشته باشید.
 • اگر وب لاگ دارید و فارسی می نویسید فایرفاکس گزینه بهتری است.
 • اگر قصد دارید فایل های بزرگ را بصورت torrent دانلود نمایید و برنامه دانلودر (Downloader) ندارید، اپرا عالی است.
 • اگر ده ها صفحه وب باز کردید و حالا قصد ذخیره آنرا دارید به علّت سرعت بالا ذخیره نمودن صفحات وب ، از اپرا استفاده کنید.
 • اگر از سایت هایی استفاده می کنید که مدام باید پاسورد و یوزرنم (Password, Username) وارد کنید، Firefox بهتر است.
 • در خاتمه در مورد IE (اینترنت اکسپلورر) هم وجودش در هر رایانه ای ضروری است و خصوصاً آخرین نسخه آن (نسخه ۷). ( آخرین خبر اینکه نسخه ۸ آن در راه هست)
 • در نهایت اگر ماهی یکبار فقط برای چک کردن ای میل و یا اینکه بندرت اهل اینترنت هستید،‌ اینترنت اکسپلورر برایتان کافی و وافی است تازه نسخه ۶ آنرا نیز توصیه می کنیم!!!
 • همیشه از آخرین نسخه وب بروز ها استفاده کنید. هم اکنون نسخه ۹٫۵۲ اپرا و نسخه ۳٫۱ فایرفاکس از سایت هایشان قابل دانلود است. برای دانلود اپرا نسخه ۹٫۵۲ اینجا و برای دانلود فایر فاکس نسخه ۳٫۱ اینجا کلیک کنید.

در تصویر زیر درصد استفاده از مرورگرهای اپرا،‌ فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، سفری، نت اسکیپ، مینی اپرا (برای موبایل) و سایر مرور گرها در ۲۰۰۷  را ملاحظه فرمایید.

browser-share

برای تهیّه این مقاله از سایت های زیر نیز استفاده شده:

 1. Florchakh
 2. PRWeb
 3. Softpedia
 4. Radiofarda
 5. عصر ارتباط
 6. اخبار فن آوری اطلاعات
 7. شاهوار
 8. ویکی پدیا (مرور گر اپرا)
 9. ویکی پدیا (مرورگر فایرفاکس)
 10. ویکی پدیا (مرورگر اینترنت اکسپلورر)
 11. ویکی پدیا (مرور گر سفری)

Be Sociable, Share!

۱۶ پاسخ به “فایر فاکس (FireFox) یا اپرا (Opera) کدام Web Browser !!”

 1. بسیار جالب وقابل استفاده است. با تشکر
  Admin: ممنون

  [پاسخ]

 2. سرعت اپرا بیشتر از فایرفاکس است و صفحات را بهتر می شود سیو کرد.اما فایرفاکس جذابتر است و اکستنشنش بسیار بیشتر از اپراست من عاشق هردو هستم
  Admin: ضمن تشکّر، با شما کاملاً موافقم

  [پاسخ]

 3. دوست عزیز
  اپرا قابلیت یادآوری پسورد را دارد => Wand
  مدیریت دانلود در اپرا هم قابلیت Rsume دارد
  Widget های اپرا از افزنه های فایرفاکس کم نمیارن ولی متاسفانه خیلی ها باهاش آشنایی ندارن

  با تشکر از سایت مفیدتان

  [پاسخ]

 4. … میخای بگی اپرا سریعتر از ff؟ 😆
  اصلا فایر فاکس با هیچ مرورگری قابل مقایسه نیست. 😉
  پاسخ Admin:
  با سلام، علی عزیز خوشحال می شوم مطالب و دلایل شما را هم در انتهای همین مقاله بگذارم. از بابت درج دیدگاه تان ممنون.

  [پاسخ]

 5. فایرفاوکس به صورت یه مرورگر خالص و بدون اکستنشن میشه گفت در برابر اپرا هیچه. اپن سورس بودنش جذابیتش رو بهش داده. وگرنه اپرا قدمت بیشتری داره و تا الان که من دارم از جفتشون استفاده میکنم هر نوآوری که اپرا انجام میده (خیلی نکته‌های ریز داره هرکسی نمیفهمه) فایر اینور یه کپی میگیره. مثلا قابلیت سرچ در متن در تایتل بار توی بتای ۹٫۵ بود و یهو توی ۳ فایر ظاهر شد. یا تبهای فایر هیچکدوم علامت بستن نداشتن یا حتی موقع انتخابتعویض رنگ و بزرگ کردن متن نداشتن. یا هیستوری بسیار بسیار بدیع و بینظیر اپرا که کار منو همیشه راه انداخته بعلاوه اون سطل آشغال اپرا…واقعا انقدر قابلیت هاش زیاده که نمیشه گفت. هرکی بیشتر استفاده کنه بیشتر سود میبره. مثلا من تا مدتی پیش از Mouse Gesture ها استفاده نمیکردم ولی الان میدونم چه نعمت بزرگیه!
  در کل فقط اپرا. طفلک خیلی مظلوم بوده… اما خداییش توی مرورگرهای گوشی داره سلطنت میکنه….
  باتشکر….
  پاسخ Admin:
  با تشکّر و عرض ادب
  خودم من هم نکاتی را که مطرح نموده اید نمی دانستم! اگر تمایل داشتید کمی توضیح بیشتری جهت استفاده برای سایر ببننده ها و خودم بدهید یا اینکه تمایل داشتید برایم ای میل بزنید تا در مقاله قرار بدهم. hrokhshad@gmail.com

  [پاسخ]

 6. در مورد اپرا مطالب درستی رو گفتید اما در مورد فایرفاکس همه مزایای اون رو بیان نکردید. صد البته که اپرا خیلی قوی هست. اما کار اشتباهی هست که این دو رو با هم دیگه مقایسه کنید هر کدوم مزایایی داره و معایبی که به نظرم اینجا بیشتر مزایای اپرا رو گفتید اما از مزایای فایرفاکس خبری نبود. افزونه های فایرفاکس باز هم جذابیت رو بیشتر می کنه. نمایش در فایرفاکس نسبت به اپرا مقداری بهتر و نسبت به IE خیلی بهتر هست. از نظر سرعت هم IE حرف اول رو می زنه بعد اپرا بعد فایرفاکس (فایرفاکس در این مورد کمکاری کرده). افزونه firebug هم محبوبیتی بیش از اندازه فایرفاکس برای توسعه دهنده ها داده (البته هم توی IE و هم توی اپرا مورد مشابه وجود داره و باهشون کار کردم اما هیچ کدوم firebug نشدن). درسته در مورد اپرا کم لطفی شده اما اپرا و فایرفاکس به نظر من دارند پا به پای هم میان (هر کدوم اگر یک مزیت داره در عوض اون یکی یک مزیت دیگه ای داره)
  به هر حال مطالب مفیدی رو گفتید که خیلی از اونها رو من نمی دونستم واقعا از مطالبتون ممنون
  پاسخ Admin:
  ضمن عرض ادب و تشکّر مطالب خیلی خوبی را مطرح نمودید.

  [پاسخ]

 7. در جواب آقا وحید در بالا بگم که:
  افزونه‌های فایرفاوکس مزیت اصلیشه که بدون اون واقعاً چیز خاصی نداره…این حقیقته. نمایش در اپرا غیر قابل دسترسیه! قابلیت‌هایی مثل Fit to Width برای صفحات خیلی بزرگ، قابلیت بسیار بسیار بی‌نظیر Zoom که هنوزم منو وادار به حیریت می‌کنه، تغییر نمایش تصویر از حالات Show Image به No Images و حتی Cached Images، و برای کابران حرفه‌ای تر هم گزینه‌‌ی Author Mode که چندین حالت مختلف رو داره، بعلاوه‌ی تب Info اپرا که دیتیل واقعا دقیقی رو از سایت مربوطه میده‌، این‌ها همه از قابلیت‌های منحصر به قرد اپراست که هنوز بیشترش حتی به حالت اکستنشن هم عرضه نشده.
  از نظر سرعت هم حرف خنده‌داری گفتید!! اینکه IE از نظر سرعت جاش توی زباله‌دونی هم نیست دیگه امریه کاملا اثبات شده. تا سال قبل کسی نمیتونست به سرعت اپرا نزدیک بشه. اما نسخه‌های جدید فایرفاوکس و مرورگر جدید (برای ویندوز) سفری رقابت‌ تنگاتنگی رو ایجاد کردن!
  Firebug یه اکستنشن واقعا تخصصیه. خوب طبیعیه که توی مرورگر‌های دیگه پیدا نشه… اکستنشن چیزیه که به فایر مفهوم میده و اگه مرورگر دیگه بتونه اکستنشن‌ها رو ناقص جلوه بده (غیر ممکن. چون خیلی زیادن!!) خوب دیگه اپن سورس بی‌معنی می‌شد!!
  برای ادمین: لطف کنید توی یک ایمیل به من توضیح بدید که سابقه، اعتبار و میزان بازدید از سایتتون به چه صورته. من خیلی تمایل دارم که اپرا رو بیشتر و بیشتر به همه معرفی کنم و گسترشش بدم. فکر نمی‌کنم کسی توی کل ایران به اندازه‌ی من از اپرا سر در بیاره… اما باید مطمئن باشم که کارم نتیجه بخشه! اگر اینطور بود من حتما این کار رو براتون انجام می‌دم.
  باتشکر….
  پاسخ ادمین:
  با تشکّر و عرض ادب، از بابت کامنت بسیار با ارزش شما که بنده که بسیار استفاده کردم.
  در مورد نرم افزاری که نوع مرورگر و سیستم عامل را مشخص می کند و در ستون سمت چپ و پایین وب سایت rokhshad.com هست نرم افزاری بنام WassUp که یکی از پلاگین های خوب مربوط به WordPress است. این نرم افزار تعداد بازدید کننده ها، تعداد نفر بازدید کننده ها، به چه طریق بازدید کرده اند (مثلاً از Search Engingeها، Feedburnerها، وب روت های موتورهای جستجو، Spamها، تایپ مستقم آدرس در آدرس بار و ….) منحنی تعداد بازدید با تعداد نفر در طی ۲۴ ساعت گذشته و خیلی امکانات دیگر. بنابراین رتبه بندی فقط بر اساس بازدید کنندگان مربوط به سایت rokhshad.com هست.

  [پاسخ]

 8. اول این صفحه رو ببیندید
  http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_web_browsers#endnote_MozGestures
  کاملا مشخصه که کدوم مرورگره اوله!
  اپرا خیلی قابلیت های هر چند کوچک اما بسیار کاربردی داره که در فایر فاکس نیست
  یادمون نره که خیلی از قابلیتهای فایرفاکس اول در اپرا دیده شده البته منظوره من کپی برداری فایرفاکس از اونها نیست منظورم اینه که اپرا در نوع آوری و جلو بودن در عرضه قابلیت ها از تمام مرورگر ها جلوتره ، مثلا این قابلیت ها یا فقط در اپرا موجوده یا اولین بار در این مرورگر دیده شده :
  mouse gestures : این قابلیت یک نعمت بزرگه ، البته در فایر فاکس با دو اکستنشن موجوده
  با نگه داشتن دکمه راست موس و حرکت دادن موس در حالت های مختلف موس میتونید کارهایی از جمله باز کردن ، بستن ، مینیمایز کردن
  برگشت به صفحه قبلی و … را بسیار سریعتر از قبل انجام بدید
  جالب اینکه این قابلیت از نسخه ۵٫۱۰ (April 2001) یعنی ۸ سال پیش موجوده !
  history search : اول در اپرا اومد
  address bar search : اپرا یک هفته قبل از فایر فاکس این قابلیت رو عرضه کرد
  speed dial , wand , feed (rss) preview , email client , torrent download , opera link , …..
  اما ایرادات و ضعف های اپرا :
  widgets در مقابل extensions فایرفاکس ضعیف تره
  همین ! تنها ایرادی که از اپرا به ذهنم میرسه . البته ظاهر پیش فرض اپرا و چند تا چیزه دیگه نسبت به فایرفاکس ضعیف تره که اینا ایراد حساب نمیشه بیشتر ضعفه اونم نه از نوع اساسی
  ایراد های امنیتی اپرا در مقابل فایر فاکس کمتره که این میتونه به علت استفاده کمتر مردم و در نتیجه کمتر مورد توجه قرار گرفتن هکرها باشه که البته با دیدن لیست ایراد های رفع شده در هر نسخه کاملا متوجه اولویت داشتن امنیت برای برنامه نویسای این شرکت میشویم

  یادمون نره حجم setup اپرا ۵٫۵ مگابایت در مقابل فایرفاکس ۷ مگابایتیه !
  شک نکنید که اپرا در مجموع ( امنینت ، سرعت ، قابلیت و …) از فایر فاکس و اینرنت اکسپلورر بالاتره ولی این همه چیز نیست و شما از هر مرورگری (به غیر از internet explorer)که راحتترید استفاده کنید
  چون این شمایید که باید راحت باشید نه من 😀

  [پاسخ]

 9. من از اپرا خیلی خوشم می اد سایتتون هم اطلاعات جدیدی بهم داد ازتون ممنونم
  اما یه مشکل دارم اونم هیستوری اپراست
  هیستوری اپرا و فایر فاکس اصلا کار نمیده ولی هیستوری اکسپلورر عالیه
  لطفا راهی برای این مشکل پیشنهاد بدید
  مرc

  [پاسخ]

 10. سلام . اول از سایت بسیار خوبتون ممنون که واقعا از این مطلب استفاده میکردم و چقدر بدرد بخور بود چون من بعضی از امکانات اپرا و فایرفاکس رو نمیدونستم . خیلی خیلی ازتون ممنونم .
  من سه تا مشکل بزرگ با فایرفاکس دارم ، ❓ 😥 که اگه لطف کنید و جوابش رو دقیق بگید خیلی ازتون ممنون میشم .
  چطوری میشه متن رو در فایرفاکس راست چین کرد ؟ ( مثل اینترنت اکسپلورر ) . 💡
  مشکل بعدیم اینه که وقتی صفحه ای رو که ذخیره کردم ، باز میکنم خطوط به صورت فشرده شده داخل هم رفته و فقط تنها راه حلی که پیدا کردم این بود که از اینترنت اکسپلورر برای باز کردن صفحات ذخیره شده استفاده کردم . ( منظورم اینه که مثلا اگه ده خط در صفحه وب وجود داشته باشه ، این خطوط طوری داخل هم رفته اند که در سه خط جا شده اند و مثل سیم ظرفشویی میمونن . ) 💡
  یه مشکل دیگم اینه که آیا فایرفاکس و اپرا گزینه ای به نام stop all دارند ؟ ( تو یکی از مرورگرها که فکر کنم avant browser بود ، یک گزینه وجود داره به نام stop all که همه tab ها رو به یکباره stop میکنه ) . 💡

  ممنون .
  موفق باشید و سلامت .
  خدانگهدار . 😉
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به مرضیه گرامی،
  مشکلاتی که با فایرفاکس عنوان کردید من ندارم و ندیدم به عبارتی دیگر سازگاری فایرفاکس با فارسی به نوعی بی نظیره اگر چه من عاشق اپرا هستم! همه این مشکلاتی که عنوان کردید فکر اگه یکبار دیگه فایرفاکس رو بردارید و بعد نصب کنید ممکنه بر طرف بشه التبه به احتمال زیاد. ( بعد از برداشتن برنامه فایرفاکس و قبل از نصب دوباره آن باید برنامه های پنهان رو در Folder Option ویندوز از انتخاب خارج کنید تا دیده بشند سپس باید برید در درایو c در فولدر Documents and Settings در ویندوز XP و در ویندوز ویستا در فولدر Users بعد به نام Userی که برای کامپیوتر تون گذاشتید بعد باید وارد فولدر App data بشید و فولدر فایرفاکس رو پیدا کنید و آنرا حذف کنید تا همه پیش فرض های تغییر داده شده حذف بشند تا در نصب دوباره اونا رو فراخوانی نکنند. بعد می تونید فایرفاکس رو نصب کنید. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 11. دوباره سلام .
  اومدم تو سایت خوبتون حس سئوال کردنم گل کرد . فکر که کردم دیدم باااااابا هنوز چند تا سئوال دیگه هم دارم که هنوز که هنوزه باهاشون درگیرم . ببخشید که اینقدر سئوال میپرسما 😐 ولی واقعا اگه راه داشت و تو اینترنت پیدا میکردم هیچ وقت مزاحمتون نمیشدم .
  برای مثال یه صفحه اینترنتی به صورت آفلاین یا حالا آنلاین باز میکنم که این صفحه زمینه ای داره با رنگ مشکی و خطوط ان صفحه اینترنتی با رنگ سفید تایپ شدند . وقتی آدم نگاشون میکنه چشماش 😯 🙄 میشه و هی قیلی ویلی میشه و گیج میره . آیا راهی هست که با مرورگر رنگ این نوشته ها و زمینه رو تغییر بدیم . ( البته این رو هم بگم که نمیخوام رنگ زمینه و نوشته های خود مرورگر رو تغییر بدما ، اینو بلدم از کجا باید انجامش بدم . میخوام رنگ نوشته ها یا زمینه صفحه اینترنتی رو تغییر بدم ) .
  سئوال دومم : بعضی وقتا که یه صفحه اینترنتی رو با فایرفاکس باز میکنم ( به صورت آفلاین) متن پست معلوم نیست و مجبورم با مرورگر دیگه ای مثل IE صفحه رو باز کنم تا متن معلوم بشه . مشکل از کجاست ؟
  ممنون میشم اگه باز این دو تا سئوالمم جواب بدید .
  مرسی .
  موفق باشید و سلامت .
  خدانگهدار .
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به مرضیه
  گرامی، اولی راه حلی نداره مگر اینکه همه مطالب رو کپی کنید در برنامه واژه پردازی مثلاً ورد مایکروسافت بازش کنید.
  در مورد سؤال دوم شما هم بهترین برنامه برای ذخیره و بعد باز کردن فایل های ذخیره شده اپرا هستش، البته همه وب بروزها گزینه Save as دارند که در این گزینه web archive رو انتخاب کرده و قایل رو ذخیره می کنیم معمولاً این مشکلات بر طرف میشن. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 12. عالی بود جانب دارانه بحث نشده. البته با شماره ۴ از اپرا موافق نیستم چون در فایرفاکس میتونید از افزونه قدرتمند mozilla archive format استفاده کنید که از استاندارد mhtml یا همون mht که IE و opera استفاده میکنه بهره ببرید البته با قدرتی بیشتر.
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  مسعود گرامی، حق با شماست من این اکستنشن رو نمی شناختم.بزودی مقاله رو بازنویسی می کنم. با تشکر

  [پاسخ]

 13. سلام دکتر جان واقعا مطالبت زیبا و خواندنی هستند.” سرعت اینترنت دیزلی ما ( که بعضی ها وضعیّت اینترنت را به داشتن اتومبیل و مسیری مالرو تشبیه کرده اند!)”
  اینو عالی اومدی منم هستم!!

  [پاسخ]

 14. سلام ممنون از اطلاعات جالبتون . اپرا از خیلی از نظر ها خیلی روون تر کار میکنه . گرچه فایر فاکس هم خوبی های خودشو داره . اما من به یه مشکلی تو اپرا نسخه ۷ برخوردم. اونم اینکه گاهی اوقات اتصال به اینترنت انجام نمیشه در حین استفاده ازش . مرتب پیام میده اتصال به اینترنت ممکن نمیباشد . یکی دیگه هم اینکه یک بار که آن اینستالش کردم برای اینستال دوباره به مشکل برخوردم . مرتب میگه اتصال به سرور ممکن نیست . تنظیمات خود را بررسی کنید. ممنون میشم اگر کمکم کنید .
  ـــــــــ
  پاسخ به
  آناهیتا الهی، با سلام، این نسخه فعلی خودتان را Unistall کنید (بدون ذخیره کردن Setting آن البته از شما سؤال می پرسد) بعد مجچدداً آنرا نسخه جدید آنرا که نسخه ۱۲٫۱ می باشد از سایث http://www.opera.com دانلود و نصب نمایید. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 15. ما هم هرسه شو داشتیم + کروم هر ۴ تاشو

  [پاسخ]

 16. فقط گوگل کروممممممممممممممم 😆

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*