بیماریهای آمیزشی (STD)

do-i-have-an-stdبیماریهای آمیزشی (STD) چیستند و در چه کسانی ایجاد می شوند؟

بیمایهای آمیزشی جنسی(STD: Sexual transmitted Disease )، از بیماریهای نسبتاً شایعی هستند که از شخصی به شخص دیگر به دنبال تماسی جنسی منتقل می شوند. اغلب نوجوانان و جوانان که از نظر جنسی فعّال هستند به این بیماری مبتلا می شوند.

علّت ایجاد بیماریهای آمیزشی (STD) چیست؟

علّت ایجاد بیماریهای آمیزشی باکتر یا و یروس هایی هستند که از طریق پوست و ترشحات مجاری تناسلی از فردی به فرد دیگر در طی فعالیّت جنسی منتقل می شوند و باعث ایجاد علایم موضعی و عمومی در بدن می شوند.

بیماریهای آمیزشی عفونی دو دسته هستند:

دسته ای که که تنها راه انتقال آنها تماس جنسی است و دسته ای که یکی از راه های انتقال آنها تماس جنسی می باشد. (مانند هپاتیت B و ایدز).

بیماریهای آمیزشی چه علائمی را ایجاد می کنند؟

std

بیماریهای آمیزشی در هر دو جنس مذکر و مؤنث ایجاد می شوند ولی علائم و عوارض آنها در دو جنس متفاوت است.

علائم این بیماریها در خانم ها عبارتند از: ترشحات بدبو و غیر معمول از دستگاه تناسلی، سوزش و خارش و ضایعات زخمی و در ناحیه تناسلی: درد کشاله ران و اطراف دستگاه تناسلی، درد حین نزدیکی و …

علائم این بیماریها در مردان شامل ترشح از مجرای ادرار، بزرگ شدن عقده های لنفاوی کشاله ران، زخم ناحیه تناسلی، درد و سوزش هنگام دفع ادرار و … می باشد.

در صورت بروز هر گونه علائم غیر طبیعی در پوست ناحیه تناسلی، اطراف مجاری ناحیه تناسلی و یا ترشح از مجرای ادراری باید فوراً به پزشک مراجعه نمایند. حتماً تماس جنسی مشکوک خود را به پزشک اطلاع دهید تا تشخیص و درمان شما آسان گردد.

چگونه می توان این بیماریها را تشخیص داد؟

راه تشخیصی این بیماران معاینه توسط پزشک، آزمایش ترشحات و در صورت لزوم آزمایش خون و ادرار می باشد.

مهم ترین بیماریهای آمیزشی کدامند؟

شایع ترین بیماریهای آمیزشی عباتند از سوزاک، عفونت کلامیدیا، تبخال تناسلی، زگیل تناسلی، سیفلیس و شانکروئید. برخی از بیماریهای مهم مانند هپاتیت B و ایدز علاوه بر انتقال از راه خون، از طریق جنسی نیز می توانند منتقل شوند.

سوزاک (Gonorrhea ):

این بیماری در اثر یک باکتری (میکروب) بنام گنوکک ایجاد می شود. به علّت ایجاد سوزش شدید در مجرای آقایان به این نام مشهور شده است. این بیماری در خانم ها اغلب بدون علامت است. در آقایان ترشحات غلیظ و چرکی از مجرا به همراه سوزش و احساس ناخوشی در مجرای ادراری علائم بارز هستند که معمولاً ۱۴ – ۱ روز پس تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می شنوند. این بیماری با آنتی بیوتیک درمان می شود و درمان شریک جنسی به همراه درمان خود فرد ضروری می باشد. عوارض این بیماری در صورت عدم درمان عبارتند از:

 • عفونت بیضه ها
 • تنگی مجرای ادراری آقایان
 • عفونت لوله های رحمی و تخمدان ها در خانم ها و ناباروری.

عفونت کلامیدیا (Chlamydia):

کلامیدیا یک نوع میکروب (باکتری) بوده و از شایع ترین علل بیماریهای آمیزشی عفونی محسوب می شود اغلب بیماران مذکر یا مؤنث بی علامت هستند (بیماری خاموش). در حدود نیمی از مردان مبتلا به عفونت کلامیدیایی علائم ادراری مانند سوزش و تکرر ادرار و خروج ترشحات شفاف و بی رنگ از مجرا دارند. معمولاً عفونت کلامیدیا با سوزاک همراه است و باید همراه سوزاک این بیماری نیز درمان شود. در خانم ها این عفونت می تواند موجب عفونت شدید لوله های رحمی شده و موجب ناباروری شود.

تبخال تناسلی (Genital Herpes) :

عامل ایجاد کننده آن یک نوع ویروس می باشد بنام ویروس نوع ۲ تبخال (نوع یک ویروس در اطراف دهان ایجاد تبخال می کند). انتقال آن بسیار سریع بوده و حتی پس از بکار گیری تماس جنسی با افراد آلوده انتقال صورت می گیرد. علایم آن به صورت تاول های ریز آبدار پوستی دردناک در کنار هم که سوزش و خارش دارند می باشد این تاول ها در ناحیه تناسلی و گاهی داخل یا لبۀ خروجی مجرای ادراری دیده می شوند که باعث سوزش هنگام ادرار کردن می شود. بیماری برای همیشه در بدن شخص مبتلا باقیمانده و باعث آلودگی شریک جنسی می گردد. در صورت ابتلای خانم حامله به این بیماری در صورت انجام زایمان طبیعی بیماری منتشر و خطرناکی در نوزاد ایجاد می شود که ممکن است کشنده باشد.

زگیل تناسلی (Genital Wart):

عامل آن ویروس است که از طریق تماس جنسی منتقل و به صورت برجستگی گوشتی قارچی شکل در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. در صورت ابتلا فرد تا آخر عمر از این ویروس پاک نمی شود و همسران این افراد در خطر ابتلا به سرطان گردن رحم خواند بود.

سیفلیس (Syphilis):

(زخم بدون درد ناحیۀ تناسلی)، یکی از چهار بیماریهای اولیۀ آمیزشی است که شیوع آن نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است. علامت آن به صورت زخم بدون درد برجسته در پوست ناحیه تناسلی و کشاله ران می باشد که معمولاً چند هفته پس از تماس جنسی دیده می شود. در صورت عدم درمان می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد (مانند علائم منتشر پوستی، عفونت مغزی و تشنج، عفونت دریچه های قلبی، فلج اندام ها، آسیب بینایی و …)

شانکروئید (Chancroid):

(زخم دردناک ناحیه تناسلی) عفونت ناشی از باکتری است که به صورت دردناک در ناحیه تناسلی همراه با ترشحات چرکی زرد رنگ از بستر زخم تظاهر می نماید (شکل ۴). معمولاً در این بیماری عقده های لنفاوری کشاله ران همان طرف بزرک و دردناک می شوند. درمان دارویی باعث بهبودی کامل این بیماری می شود. در اکثر بیماریهای آمیزشی درمان همسر یا شریک جنسی نیز ضرورت دارد.
راه های جلوگیری از ابتلا به بیماریهای آمیزشی چیستند؟
بهترین راه پیشگیری این بیماریها پایبندی به اصول اخلاقی و روابط خانوادگی و پرهیز از روابط جنسی مشکوک و پرخطر می باشد.

توصیه های دیگر:

 • هنگام تماس جنسی با افراد مشکوک به آلودگی از وسایل حفاظتی مانند کاندوم استفاده شود.
 • از روابط جنسیی با افراد متعدد اجتناب شود.
 • در صورت مشاهده هر گونه علامت غیرطبیعی در ناحیه تناسلی مانند زخم در شریک جنسی از تماس پرهیز شود.

متون: دفتر سلامت جمعیّت، خانواده و مدارس معاونت سلامت وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
انجمن ارولوژی ایران

معرفی سایت جهت مطالعه بیشتر:

 1. Sexually Transmitted Diseases in  CDC
 2. Sexually transmitted disease in En.WikiPedia
 3. Sexually Transmitted Disease on Patient UK
 4. Genital Herpes in CD
 5. Genital Herpes in En.WikiPedia
 6. Chancroid in En.WikiPedia
 7. Syphilis in En.WikiPedia
 8. Syphilis in CDC
 9. Chlamydia in CDC
 10. Chlamydia in En.WikiPedia

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*