انتخاب نوع کولر گازی و راه های بهینه سازی آن

airconditioner-2امروزه با توجه به افزایش هزینه برق خصوصاً در کشور ما صرفه جویی در مصرف برق به عنوان مسئله مهم جامعه ما درآمده است. ارزانی انرژی در گذشته باعث شد که اصول مهندسی در زمنیه عایق بندی در ساختمان رعایت نگردد و جامعه نیز ملزم به رعایت صرفه جویی در مصرف انرژی نیز نباشد، در حالیکه کشورهای اروپایی و آمریکایی برای صرفه جویی در مصرف انرژی در هر زمینه الگوهای مدوّنی دارند به عنوان مثال اروپایی ها و آمریکایی ها در فصول سرد سال دمای اتاق خود در حدود ۱۸/۵(هیجده و نیم) تا ۲۱/۵ (یست و یک و نیم ) درجه سانتی گراد نگه می دارند این درجات به معنی اینست که باید در منزل در فصول سرد سال لباس گرم پوشید نه اینکه با زیر پیراهن مثل تابستان زندگی کرد و هر وقتی احساس گرما کردیم پنجره را باز کنیم!! آمریکاییها سالانه بیش از ۲۲ میلیارد دلار و مصرف ۱۸۳ میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی جهت خنک کردن منزل شان توسط کولرها استفاده می کنند.(بر اساس گفته دپارتمان انرژی ایالات متحده US Department of Energy) این مقدار مصرف انرژی باعثت تولید ۱۲۹ میلیون تن دی اکسید کربن (CO2) در سال گردیده که این مقدار البته می تواند باعث تغییرات آب و هوایی کلی گردد.

با توجّه به موقیّت جغرافیای کشور و فصول گرم سال استفاده از خنک کننده ها بخصوص کولر های گازی بسیار معمول است و اخیراً نیز شدت بیشتری پیدا کرده است. مقاله حاضر سعی دارد در جهت انتخاب کولر گازی و رعایت یکسری نکات در جهت صرفه جویی در مصرف انزژی و در نتیجه صرفه جویی در هزینه برق برای خانواده ها راهکارهایی ارائه دهد.

تعیین نوع کولر

در همه حال کولر های گازی به کولر های آبی ارجحیّت دارد. دلایل آنرا در این سایت ملاحظه بفرمایید. اینجا کیلک کنید.

کولر های گازی در دو مدل پنجره ای و اسپلیت وجود دارند، مدل اسپلیت از نظر مصرف برق بسیار مناسب تر است اگر چه گرانتر می باشند ولی در طولانی مدّت به خاطر صرفه چویی در مصرف برق گرانی محصول را جبران خواهد کرد. (ظاهراً تا دو و نیم برابر برق کمتر مصرف می کنند!! البته باید بسیار بعید باشد ولی اگر این گفته صحیح باشد دلیل بسیار محکمی جهت خرید این نوع کولرها است).

تعیین قدرت کولر برای منزل

تعیین قدرت کولر برای یک اتاق به عوامل زیادی بستگی دارد مثل: مثل جغرافیایی (مناطق گرم مثل جنوب کشور و مناطق خنک تر مثل شمال کشور)، آفتاب گیر بودن اتاق، و … واحد اندازه گیری قدرت کولر بنام BTU (بی تی یو) بر ساعت است British Thermal units per hours)). واحد دیگر تن (Ton) است که معادل ۱۲۰۰۰ BTU در ساعت است.معمولاً برای یک اتاق یک کولر ۵۵۰۰ BTU در ساعت تا ۱۴۰۰۰ بی تی یو کافی است (اغلب «در ساعت» گفته نمی شود). روشن های محاسبه ایی نیز وجود دارد حتی سایت هایی برای در این زمینه وجود دارد، یک روشن محاسبه به طریق زیر است:

 • به ازای هر ۱۲ متر مربع فضای مسکونی در مناطق معمولی ۶۰۰۰ بی تی یو
 • و برای هر ۱۲ متر مربع فضای مسکونی در مناطق گرمسیری ۹۰۰۰ بی تی محاسبه می گردد.

مثال: برای سرمایش یک فضای ۳۶ متری، حال و آشپزخانه در مناطق معمولی به btu/h 18000 و در منطقه گرمسیری btu/h27000 سرمایش لازم داریم.airconditioner

نکته بسیار مهمی را که باید در هنگام خرید کولر در نظر داشته باشید تعیین قدرت مناسب کولر برای اتاق یا سالن منزل تان است در واقع خریدن یک کولر ۲۴۰۰۰ بی تی یو برای یک اتاق ۱۲ متری به معنی کسب آسایش بیشتر و خنکی بیشتر نیست در چنین شرایطی فضای اتاق تان یک دست خنک نخواهد شد و کولر با تواتر بیشتری روشن و خاموش خواهد شد، ضمن اینکه باید هزینه بیشتری از نظر مصرف برق بپردازید.

برای خریدن یک کولر به گارانتی و نمایندگی آن در شهر محل زندگی توجه کافی داشته باشید. خریدن یک مارک معروف بدون داشتن نمانیدگی یک فاجعه خواهد بود (اگر چه هنوز گارانتی در کشور ما هنوز خوب جا نیفتاده است).. سعی کنید مارک هایی بخرید که موتور کولر را بدون قید و شرط به مدّت ۵ سال گارانتی کرده اند. در مورد نحوۀ گارانتی نیز این نکته در نظر داشته باشید جدیداً بسیاری از محضولات زمان گارانتی از زمان تولید درکارخانه مبدأ در نظرمی گیرند. این زمان بصورت شماره سریال در جعبه یا کارتن کولر و هم در کارت گارانتی محصول درج شده است (البته معمولاً همراه با توضیح در مورد نحوه تشخیص زمان تولید نیز می باشد).روش های دیگر شروع گارانتی در هنگام خرید که نمایندگی مربوطه در هنگام فروش در فاکتوری یه شما ارائه می کند شروع می شود و در موارد نادرهم بعد از نصب دستگاه در منزل با زدن مهر نصب کننده و ذکر تاریخ شروع می گردد. نکته دیگر اگر چه بسیاری از مارک ها نصب رایگان را قید می کنند ولی به یاد داشته باشید آهنکشی یا متراژ بیشتر شلینگ های کولررا باید شخصاً بپردازید.

نکات زیر را جهت صرفه جویی در انرژی و هزینه در نظر داشته باشید:

 1. کولر منزلتان را در محلی نصب کنید که سایه باشد اینکار باعث صرفه جویی در هزینه برق به مقدار ۱۰% خواهد شد
 2. ماشین لباسشویی، ماشین ظرف شویی و خشک کن را در فصول گرم سال در صبح زود و یا آخر شب روشن نمایید. اینکار باعث کاهش تولید گرما توسط این دستگاه ها در ساعات گرم روز شده باعث کارآیی بهتر کولر می شود.
 3. لامپ های آفتابی (حبابی یا رشته ای) گرمای زیادی تولید می کنند. سعی کنید در طی روز آنها کمتر روشن کنید. یا اینکه با لامپ های کم مصرف تعویض کنید. اینکار باعث کاهش ۷۵% مصرف انرژی برق شده و همچنین باعث کاهش تولید ۷۵% گرما نیز می شود.( تعویض یک لامپ ۶۰ وات رشته ای با یک لامپ کم مصرف باعث صرفه جویی به مقدار ۴۵ دلار خواهد شد. البته در آمریکا! مترجم).
 4. زمانی که هوای بیرون خنک تر از هوای منزلتان می شود سعی کنید از فن های پنجره ای استفاده کنید چون مصرف برق خیلی کمتری دارند و باعث ایجاد نسیم ملایمی می شود.
 5. وجود درخت در حیاط منزل باعث جلوگیری از ورود آفتاب به داخل منزل شده بدینوسیله ۱۰% از مصرف انرژی صرفه جویی می گردد. (بنابراین بهتر است درخت هایی در حیاط منزل بکارید که در تابستان برگ داشته و در زمستان بدون برگ باشد و در زمستان از ورود نور آفتاب به داخل منزل جلوگیری نکند).
 6. وقتی هوا خیلی گرم است پرده های منزل را بکشید تا نور به داخل منزل نتابد. زمانی که بیرون خیلی گرم و آفتابی است کشیدن پرده ها سبب خنک نگهداشتن منزل می شود. این حالت در مواقعیکه شما تمام روز را بیرون هستید مهم تر است. درب خانه را محکم بندید و در صورتیکه بچه دارید به آنها آموزش دهید که کمتر در و پنجره منزل را باز و بسته نمایند
 7. در صورتی که در اتاق هایتان مثل آشپزخانه، سالن پذیرایی، اتاق خواب پنکه سقفی ندارید نصب کنید.
  از پنکه سقفی بیشتر استفاده کنید حتی اگر کولر شما روشن باشد چون پنکه سفقی به توزیع یکسان هوای خنک کولر در اتاق و تقویت قدرت سرمازایی کولر کمک می کند.
  پره های پنکه سفقی خود را در فصول سرد سال برعکس کنید تا در توزیع یکسان گرمای اتاق کمک کند.
 8. ترموستات کولر را در درجه ای تنظیم کنید که احساس راحتی داشته باشید نه احساس سرما.توجّه داشته باشید که هر چه اختلاف دمای اتاق شما با بیرون کمتر باشد مصرف انرژی کمتر و در نتیجه مبلغ فیش برق کمتر خواهد بود. وقتی کولر را روشن می کنید درجه ترموستات را بر روی درجه سردتر از طبیعی قرار ندهید چون هیچ نقشی در سرد کردن زودتر منزل یا اتاق ندارد.
 9. بدنتان را با هوای گرم بیتشر عادت دهید. روش ایده آل درجه هوای خانه تان را ۵ درجه سانتی گراد کمتر از هوای بیرون تنظیم کنید. به ازای هر درجه ای کاهش صرلفه جویی باعث کاهش ۳ تا ۴% صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد.
 10. سرعت فن کولر را بر روی درجه زیاد قرار دهید بجز در روزهای شرجی، وقتی هوا خیلی شرجی است سرعت فن را بر روی کم قرار دهید. با اینکار هوا بهتر سرد شده و رطوبت بیشتری گرفته می شود.. زمانی که کولر را روشن می کنید درجه آنرا بر روی زیاد (دور زیاد) بگذارید.
 11. فیلتر کولر تان را تمیز کنید. اگر فیلتر کثیف شده باشد باعث کاهش کارآیی کولر می شود. تمیز کردن فیلتر کولر بسیار مهم است این کار باعث افزایش راندمان کولر شده و در کاهش هزینه برق منزل تان کمک شایانی می کند.
 12. کولر جدیدی بخرید. کولر بدقواره و قدیمی شما ممکن است کار کند ولی در مقایسه با کولر های جدید امروزی شدیداً برق بیشتری مصرف می کند. معمولاً پول فیش برق صرفه جویی شده بدنبال خرید کولر نو بیشتر از قیمت یک کولر خواهد بود.
 13. منزلتان را از نظر عایق بندی چک کنید این کار باعث صرفه جویی در پول تان است نه تنها در فصول گرم سال بلکه در فصول سرد سال نیز برای شما مفید است. پنچره منزل تان اگر قدیمی است تعویض کنید. پنجره دو جداره نصب کنید و ببنید که چگونه در فیش برق شما صرفی جویی زیادی می گردد. پنچره های دوجداره راه حلی برای یک فصل فقط نیست صرفه جویی پول شما در تمام سال است.

برای نوشتن این مقاله از سایت های زیر استفاده شده:

 1. Air conditioning  in WikiPedia
 2. How to Use Air Conditioners Properly to Save Money and Energy in eHOW
 3. The Home Energy Saver Answer Desk
 4. How to keep your cool in Consumer Report.org
 5. Room Air Conditioners in UN Department of Energy
 6. Air Conditioners in UN Department of Energy
 7. مزایا و راهنمای استفاده از کولر گازی در خبرگزاری فردوس
 8. چه کولری بخریم؟ در سایت آجرپاره
 9. Air conditioning vs. fresh air: 10 ways to keep our cool
Be Sociable, Share!

۲ پاسخ به “انتخاب نوع کولر گازی و راه های بهینه سازی آن”

 1. با سلام و درود
  در نخست از نظر امید دهنده شما متشکریم
  و از اینکه سایتی خوبی مثل سایت شما ما را لینک کند خیلی خوشحالیم
  ممنون

  [پاسخ]

 2. سلام
  ممنون از مطالب آموزندتون کلی استفاده کردیم.

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*