پیشگیری از سرماخوردگی

common-coldپیشگیری از سرماخوردگی
هنگامی که از اغذیه ی سالم و سرشار از مواد مغذی استفاده می کند در واقع سبب تغذیه ی جسم خود می شوید و به رشد و تکثیر یاخته ها یاری می رسانید. استفاده از این نوع غذاها سبب تجهیز نیروهای دفاعی بدن در جهت مقابله یا حمله ی میکرب های مولد سرماخوردگی می شود. گوشت کم چربی، دانه های سبوس دار، میوه و سبزی در آماده سازی بدن در این مقابله تأثیر فراوان دارند.
آب، یکی دیگر از بخش هایی سیستم دفاعی ضد سرماخوردگی است. هر گاه بدن انسان کم آب شود، احتمال مسکن گزیدن میکرب ها در بدن افزایش می یابد. بنابراین اطمینان داشته باشید که از آب و نوشابه های بدون کافئین به مقدار کافی استفاده می کنید و بدن خود را پر آب و آماده ی دفاع نگاه می دارید.
استفاده ی روزانه از یک کاسه ماست، لوله ی معده و روده را سالم نگاه می دارد و به رفع سرماخوردگی کمک می کند. در ماست، موجودات ریزبینی زنده یی وجود دارند که از اجرای کلیدی کمک به آماده سازی لوله ی گوارش به شمار می رود. نتایج بررسی های اخیر حاکی از آن است که مصرف روزانه و منطم ماست به کاهش وزن و حفظ سلامت وزن کمک می کند. آن عده که می توانند غذاهای دارای مزاج سرد را تحمل کنند، بیش از دیگران از مصرف ماست سود خواهند برد.
سیر دارای آلیسین است. این ماده یک آنتی بیوتیک است که از عوارض سرماخوردگی پیشگیری می کند برای طعم دان به غذا می توان از سیر استفاده کرد و به این ترتیب بدن را درمقابل سرماخوردگی آماده ساخت و علیه این میکروب ها مبارزه کرد.
گفته شده است که مصرف روزانه ی یک سیب، انسان را از پزشک درو می کند. با استفاده از یک پرتقال در روز می توان مقدار توصیه شده ویتامین ث را به بدن رساند. در پرتقال، موادی به نام فلاونوئید به فراوانی وجود دارد. این مواد به بازسازی یاخته ها و سالم ماندن و قوی شدن بدن کمک می کنند.
یکی دیگر از بهترین منابع ویتامین ث، فلفل سبز دلمه یی است می توان این نوع فلفل را به سالاد افزود و یا آن را خورد کرده و خام خورد. در انواع فلفل، فلاونوئید وجود دارد. به این ترتیب می توان از سیر و فلفل سبز دلمه یی با هم استفاده نمود.
استفاده از گوشت تازه ی چرخ کرده و بدون چربی گوساله، به ویژه وقتی با سیر تهیه شود سلامتی یاخته را حفظ کرده و به مبارزه با بیماری کمک می کند. این نوع گوشت، منبع خوب چروتیئن است و حاوی سلنیوم و روی می باشد و هر گاه با مقداری گوچه فرنگی هم مخلوط شود بهترین سامانه ی دفاع در طول فصول سرد به شمار می رود

دکتر محمد علی اشرف مدرس (داخلی) پزشکی امروز شماره ۷۴۴ سال ۱۷ چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۸۷

Be Sociable, Share!

یک پاسخ به “پیشگیری از سرماخوردگی”

 1. سلام دوست قدیمی (جوانیم ولی سالهای طولانیه که مثل برادریم)

  خیلی خوب بود بخصوص در مورد مصرف مایعات کافی باید بیشتر کار آموزشی انجام بشه. من در مطب گاهی حس میکنم که احساس تشنگی در مردم کم شده و از اکثر بیماران که سوال میکنم میگن ادرارشون تیره و کدره و این بیماران در صورت ابتلا به عفونتهای تنفسی اگر بخوبی هیدراته نشند با بهترین آنتی بیوتیکها هم درمان نخواهند شد.
  خیلی زحمت کشیدید دکترجان.
  راستی در سطر ۲۱ کلمه ی ” دور ” اشتباه تایپ شده.
  با تشکر / بدرود دوست مهربانم
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  مرسی دکتر عزیز

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*