مسمومیّت و کمک های اولیه

poisoningمسمومیّت و کمک های اولیه: به هر ماده ای که هنگام ورود به بدن و یا تماس با پوست موجب اختلال در تندرستی و یا موجب مرگ شود سم می گویند و مسمومیت عبارتست از اختلالات و آسیب هایی که توسط مواد سمی در دستگاه های گوناگون بدن ایجاد می شود و ممکن است بطور تصادفی یا در اثر بی احتیاطی و یا در مواردی بصورت عمدیبوسیله مواد سمی ایجاد گردد. لازم به ذکر است علاوه بر موادی که بطور معمول جزو سموم هستند برخی از مواد نیز که بطور معمول جزو سموم نیستند مثل داروها در اثر مصرف بیش از حد و یا نادرست تبدیل به مواد مسموم کننده و زیان آور شوند.

بطور کلی راه های ورود سم به بدن عبارتند از:
۱- خوراکی
۲- تنفسی
۳- جذب پوستی
۴- تزریقی

حجم عمده ای از مسمومیت های خانگی از طریق خوراکی و یا تنفسی است که بطور خلاصه به بررسی این مسمومیت ها و کمک های اولیه مورد نیاز برای آنها می پردازیم.

مسمومیّت های گوارشی (خوراکی)

از شایع ترین مسمومیت ها می باشند و اغلب بصورت تصادفی و بر اثر نگهداری مواد سمی و شیمیایی مختلف در ظروف نامناسب اتفاق می افتد. در این نوع مسمومیت ماده سمی از راه دهان وارد بدن می شود. پس از مدتی عوارضی در فرد مسموم ایجاد می شودکه این علائم با توجه به نوع سم، قدرت سم، مقدار مصرف ، جثه فرد مصرف کنده و طول مدتی که از خوردن سم می گذرد متفاوت است.

مسمومیت از طریق خوراکی به چند دسته تقسیم می شود:

 1. مسمومیت غذایی که با خوردن غذاهای آلوده بوجود می آید که برای جلوگیری از آن باید شرایط صحیح نگهداری و پخت غذاها رعایت شود و کلیه غذاهای آماده قبل از مصرف کاملاً جوشانیده و یا تمام بخش خای غذای جامد در درجه حرارت بالای ۷۰ سانتی گراد گرم شوند و کنسرو ها بصورت باز نشده به مدت ۲۰ دقیقه در آب جوشانده شود.
 2. مسمومیت در اثر مواد شیمیایی سوزاننده که شامل مواد پاک کننده مثل وایتکس (سفید کننده ها) جوهر نمک (اسید کلریدریک) می باشد و در صورت استفراغ پس از مسمومیت دهان، مری و حلق دچار سوختگی می گردد.
 3. مسمومیّت در اثر داروها
 4. مسمومیّت در اثر مواد نفتی: استفراغ پس از مسمومیّت می تواند باعث برگشت مواد نفتی به راه های تنفسی و شش ها و سبب پنومونی گردد.
 5. مسمومیّت از طریق گیاهان سمی: برخی گیاهان سمی عبارتند از: اقاقیا، پیاز گل نرگس، غده گل شیپوری، آلاله، خرزهره، دیفن باخیا و …
 6. مسمومیّت با سم های آفت کش: شامل حشره کش ها، مرگ موش و سموم ارگانوفصفره که برای سمپاشی به کار میروند. بیشتر آنها دارای پادزهر می باشند که باید در اولین فرصت تزریق گردد.

لازم به یادآوری است که:
بیشترین مسمومیت ها در منازل توسط داروهای موجود در خانه و نیز مواد نفتی ایجاد می شود به همین علت باید در مورد نگهداری مواد مذکور دقت بیشتری به عمل آید.

علائم و نشانه های مسمومیت های گوارشی:

 1. وجود سوختگی یا رنگ سم بلع شده در اطراف دهان و لب ها
 2. بوی غیر طبیعی دهان یا تنفس مصدوم
 3. تنفس غیر طبیعی
 4. نبض یا ضربان غیر طبیعی قلب
 5. تعریق
 6. مردمک های تنگ یا گشاد شده
 7. تشنج
 8. درد شکم
 9. کف کردن دهان یا افزایش ترشح بزاق
 10. بلع دردناک
 11. تهوع، اسهال و استفراغ

کمک های اولیه مسمومیت های گوارشی:
اولین اقدام رقیق کردن سم می باشد برای این منظور باید از آب یا شیر استفاده نمود.
بطور کلی در درمان کلیه مسمومیت ها در وحله اول باید اقدامی کرد که سموم قبل از جذب هر چه زودتر از بدن بیمار دفع گردد. در مواردی که شما می دانید مسمومیت در اثر اسید قوی، ماده قلیایی و یا یک ماده نفتی نیست می توان اقدامات زیر را انجام داد:

 1. با خوراندن آب و شیر به مسموم سم را رقیق کنید.
 2. در صورت در اختیار داشتن ذغال فعال از آن برای جذب سم استفاده کنید. مولکول های ذغال در معده و روده به سم چسبیده و مانع جذب آنها می شوند.
 3. در صورتیکه مصدوم هوشیار باشد بیش از یکساعت از زمان بلع سم نگذشته باشد و دسترسی به مرکز درمانی در کوتاه مدت امکانپذیر نباشد، مصدوم را وادار به استفراغ کنید.
 4. هر چه سریعتر مصدوم را به بیمارستان یا مرکز پزشکی انتقال دهید.

در صورتی که نمی دانید علت مسمومیت چیست:

 1. با خوراندن آب و شیر به مسموم سم را رقیق کنید.
 2. در صورت در اختیار داشتن ذغال فعال از آن برای جذب سم در معده و روده استفاده کنید.
 3. سعی کنید علت مسمومیت را پیدا کنید.
 4. بلافاصله مصدوم را به بیمارستان و مرکز پزشکی منتقل کنید.

در درمان مسمومیت با مواد سوزاننده (اسید قلیا):
 او را وادار به استفراغ نکنید.
 شارکول (ذغال فعال شده) ندهید.

اگر مصدوم کاملا هوشیار بوده و تشنج ندارد سریعاً مقدار زیادی آب یا شیر مخلوط شده با سفیده تخم مرغ برای نوشیدن به او بدهید.

دربرخی از موارد نباید شخص مسموم شده را وادار به استفراغ کرد مثل زمانی که مسمومیت بوسیله یک اسید قوی (جوهر نمک) یا یک ماده قلیایی قوی (مانند پاک کننده های لوله های آب) و یا بنزین و نفت مسموم شده باشد.

نشانه هایی که شما را از وادار کردن مسموم به استفراغ باز می دارد عبارتند از:

 1. سوختگی های اطراف دهان و لب ها
 2. بوی نفت و بنزین در دهان
 3. بیهوشی
 4. خانم حامله و مصدومی که ممکن است دچار حمله قلبی باشند.

هنگامی که شخص مصدوم استفراغ می کند وی را به پهلو یا شکم درحالیکه سرش پایین تر از باسن قرار دارد نگهدارید.
در مواردی که وادار کردن مصدوم به استفراغ ممنوع می باشد از خوراندن مقادیر زیاد مایعات، به مصدوم خودداری کنید زیرا افزایش حجم معده باعث افزایش خطر استفراغ در مصدوم می شود.

در صورت مسمومیت با مواد زیر شارکول فعال شده (ذغال فعال) ندهید:

 1. مواد سوزاننده، اسید و باز
 2. الکل (در مسمومیت با الکل شارکول بی اثر می باشد).
  در صورت مصرف ذغال فعال شده از یک مسهل نیز استفاده نمائید.

مسمومیت های تنفسی

در این حالت ماده سمی از راه دستگاه تنفسی و به هنگام نفس کشیدن وارد بدن می شود از بین این مسمومیت ها می توان به استنشاق گازهای شیمیایی گوناگون مانند کلر، آمونیاک، مونواکسیدکربن و دی اکسید کربن ناشی از بخاری، آبگرمکن، کرسی و یا اگزوز ماشین ها، اسپری حشره کش و یا سموم دفع آفات نباتی اشاره کرد.
بخار متصاعد شده از ترکیب جوهر نمک و وایتکس بسیار خطرناک است خصوصاً برای چشم، پوست و ریه بنابراین توصیه می شود درهنگام استفاده از این مواد از ماسک یا پارچه مرطوب برای پوشاندن بینی و دهان خود استفاده کرده و از بکار بردن آن در مکان فاقد تهویه مناسب خودداری کنید.

بهترین اقدام برای مسمومیت های تنفسی

۱) خروج سریع فرد از محل منبع سم و مکان سربسته و انتقال به فضای باز و استفاده از هوای آزاد
۲) کنترل و برقرار کردن تنفس
۳) شل کردن لباس های شخص مصدوم
۴) تماس با اورژانس یا انتقال مصدوم به مراکز درمانی جهت تجویز اکسیژن و داروهای مورد نیاز

مسمومیت های پوستی (تماسی)

زهرهای جذب شونده از طریق پوست، معمولا موجب تحریک یا آسیب محل جذب می شوند. هر چند در بعضی موارد ممکن است سم، با آسیب کم یا بدون آسیب جذب پوست شود اما چنین مواردی نادر است. برای تعیین نوع زهر می توان از خود مسموم کمک گرفت و یا وسایل موجود در اطراف مسموم را جهت یافتن نوع سم بررسی کرد. در برخورد با چنین مسمومی، خود را از منشاء سم دور کنید و محل را با آب فراوان شستشو دهید، سپس لباس های آلوده فرد مصدوم را در آورده و پس از شستشوی دوباره، مصدوم به مرکز درمانی منتقل گردد.

تهیه و تنظیم:
دکتر مریم رمضانی صیاد، دکتر ملاحت اسدی
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان، معاونت غذا و دارو، واحد اطلاع رسانی دارو

رفرانس:
The Merck manual of diagnosis and therapy 18th edition 2006
CPR برای همه، انتشارات دانشگاه علوم پزشکی ۱۳۷۶
اصول طب داخلی هاریسون، ویرایش ۱۶ سال ۲۰۰۵

معرفی سایت جهت مطالعه بیشتر:

Be Sociable, Share!

۵۴ پاسخ به “مسمومیّت و کمک های اولیه”

 1. 🙄 😛 سلام خوب بود لطقا مطالب جدید را برایم بفرستید ممممنونم یاسین

  [پاسخ]

 2. اگر مسمومیت با مواد غذایی و یا هر نوع مواد دیگر را بطور جداگانه ( مثلا مسمومیت با شیر —– مسمومیت با گوشت —— و یا ……) و بطور نام گذاری شده مرقوم بفرمایید خیلی بهتر است زیرا اکثر کاربران اینترنت تخصص پزشکی ندارند که بتوانند تفکیک کنند . با تشکر
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه جلالی گرامی، با سلام، کار سختی است ولی چشم

  [پاسخ]

 3. سلام .همکارم اشتباها جوهر مهر را داخل کتری ریخت و حدودا نیم ساعت جوشید و سپس کتری را شست . امکان مسمومیت هنوز وجود دارد ؟ با وجود اینکه ما داخل آن یکبار هم آب جوش آوردیم !!!
  ـــــــ
  پاسخ به
  م گرامی، نه مشکلی نیست.

  [پاسخ]

 4. 😛 سلام
  بنده دیشب درحمام نیم لیتر بنزین ریختم داخل تشت تا لباس هام که لکه های رنگ روش ریخته بود رو بشورم در حین شستن دچار گیجی و منگی شدم بعدشم کامل هنگ کردم اصلا هیچی نمیفهمیدم مدفوع کرده بودم (تعادلمو از دست داده بودم و تحریک به دفع ادرار شده بودم و کف حمام خوابم برده بود ) و نهایتا مادرم درب حمام اومده بود صدام کرده بود منم بی اختیار درب رو باز کرده بودم و بیهوش شده بودم کف حمام که خوشبختانه مادرم نجاتم داده بود از اون اوضاع و الآنم خدا رو شکر کاملا خوبم،پس میتوان گفت مسمومیت اینجوری با بنزین به ترتیب مراحل زیر است:
  ۱)تخدیر و گیج و منگ شدن بدن
  ۲)هنگ کردن سیستم بدن
  ۳)عدم تعادل و کنترل بدن
  ۴)خواب آلودگی و بیهوشی بدن
  و…… !!!!!
  پس جدی بگیرید و مواظب سلامتیتون باشید و شاد زندگی کنید و شکر گذار نعمت های الهی باشید و …

  [پاسخ]

 5. من سرما خوردم و مزه هارو تشخیص نمیدم
  حدود یک ساعت پیش یه لیوان شیر سرد خوردم یه لیوان هم واسه مادرم ریختم،ولی وقتی مادرم داشت شیرو میخورد گفت این شیر ترش شده که!!! تو چطور اینو خوردی!!؟
  منم فعلا حالم خوبه ولی نمیدونم باید چیکار کنم؟

  یعنی مسموم میشم؟

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ فروردین ۲۲ام, ۱۳۹۴ ۶:۳۳ ب.ظ:

  با سلام و احترام،
  خود شیر ترش معمولاً باعث مسمومیت نمی شود. موفق باشید

  [پاسخ]

 6. سلام من سهوا مقداری جوهر خودکار خوردم فعلا چیزی نیست ایا لازمه کاری کنم یا ایا مسموم میشم؟

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۴ ۵:۵۷ ب.ظ:

  سلام
  مقدار کم خیر. موفق باشید

  [پاسخ]

  موسی پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۴ ۱۱:۱۶ ق.ظ:

  سلام من میخواستم بپرسم من متاسفانه مدت ۶ یا ۷ ساعت در اتاق در بسته ای بودم و در حال مطالعه در حالی که موشی مرده بود و من بی اعتنا به این مسعله و به خیال اینکه چیز خاصی نیست بو میکردم ور حال حاضر تنها گاهی سرفه میکنم چه کار کنم ایا ممکنه بیماری خاصی در بدنم در حال رشد باشه

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ بهمن ۲۸ام, ۱۳۹۴ ۶:۴۶ ب.ظ:

  با سلام، مشکل سرفه شما ارتباطی با موضوع موش مرده ندارد موفق باشید

  [پاسخ]

 7. سلام
  دوهفته پیش تو حمام از مواد شوینده برای شستن حمام استفاده میکردم که ناگهان با احساس سوزش شدید در قسمت گلو مواجه شدم بعد که بیرون اومدم کمی آب و مایعات خوردم بعد از چند روز گلوم دچار درد و سوزش شد به پزشک مراجعه که برام آمپی سیلین و آمپول ضد حساسیت تجویز کرد ولی مجددا سه روز پیش دچار همان حالت شدم گلویم چرکی نیست فقط ملتهب بوده و خوردن غذا برام سخته. دیروز که به دکتر مراجعه کردم مجددا آمپول گردی ضد حساسیت به همراه شکلات مکیدنی را تجویز کرد ظرف مدت یک ساعت بهتر شدم اما کم کم با مکیدن شکلات تجویزی احساس میکنم دوباره گلوم درد میگیره . لطفا بفرمایید چکار کنم؟

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ خرداد ۱۲ام, ۱۳۹۴ ۹:۵۹ ق.ظ:

  با سلام ، باید ضد التهاب و آنتی هیستامین استفاده کنید. بدترین حالت مواقعی است که مواد سفید کننده با جوهر نمک جهت نظافت ترکیب می کنند که بسیار آسیب زا است. موفق ابشید

  [پاسخ]

 8. باسلام من مشکلی دارم که حدود ۲ ساله باهاش درگیرم دوسال پیش به علت وجود سوسک ریز در منزل از یه مغازه وسایل و آفات کشاورزی سمی خریداری کریم که فروشنده پیشنهاد کرد .اسم سم یادم نیست فقط میدونم ایرانی نبود و باید بسته سم رو با نایلونش با هم در مقدار معینی آب میریختیم یعنی نایلونش رو باز نکردیم و خودش در آب حل شد . حدود یک هفته من روزی دوبار اطراف خونه رو سم پاشی میکردم والبته بیشتر مواقع دستکش داشتم ولی چند باری هم متاسفانه بدون دستکش سمپاشی کردم و چند باری سم به جای اینکه اسپری بشه روی کف دست راستم شره کرد که فورا با آب و صابون شستم . ولی از اون موقع کف دست راستم یه دفعه ورم میکنه و جوش های ریز کوچک میزنه که مثل گزش حشره ست و کمی هم خارش داره بعد از چند روز این جوش میترکه (بدون اینکه من بخارونمش)و یه لایه از پوست روی کف دستم بلند میشه بسیار دردناکه وتا پوست زیری ساخته بشه کف دستم پوست شاخی نداره این پروسه ۱۰ روز حدودا طول میکشه بعدش خوب میشه و ..دوباره از اول پروسه ادامه داره لازمه بگم فقط در کف دست راستمه و اول یکی دوتا جوش بود ولی حالا به مرور کل کف دست راستم درگیره همچنین کف دست راستم بسیار خشکه و ساعتی چند بار در حال چرب کردنش هستم . چند تا متخصص پوست رفتم ولی افاقه نکرده دارو هاشون اصلا کار ساز نیست میخواستم نظر شما رو بدونم . ممنون

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ تیر ۲۹ام, ۱۳۹۴ ۱۰:۰۱ ق.ظ:

  با سلام
  به نظر به علت سم پاشی نیست. به نظر اگزما باید باشد. با تشکر

  [پاسخ]

 9. میخوام واکتیز بخورم ک برم بیمارستان ولی نمیخوام بمیرماشکال داره 🙂

  [پاسخ]

 10. سلام همکارم امروز توی یخچال یه بطری بود که به نظر میومد آب باشه روخورد حدود یه قلپ بعد فهمید جوش شیرین اشتباهی گذاشتن تو یخچال بردن اورژانس ولی مشالله انقدر پرسنل خونسرذ هستن جواب درست نمی دن الان بالا اورد خودش خون بالا می اره انژیو هنوز نشده چی کار باید کنیم

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۹ام, ۱۳۹۴ ۷:۴۸ ب.ظ:

  با سلام، عذر خواهی بابت تأخیر در پاسخ، باید در اینگونه موارد به بخش مسمومین بیمارستان داخلی مراجعه شود.

  [پاسخ]

 11. سلام در هنگام شستن حمام جوهر نمک و سفید کننده ترکیب شد به شدت سرفه میزنم و تنگی نفس دارم ایا مشکلم جدی هست یا خوب میشم

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ آذر ۲۸ام, ۱۳۹۴ ۵:۴۵ ب.ظ:

  با سلام
  با پوزش بابت تأخیر در پاسخ، بایستی در اینگونه موارد توسط پزشک عمومی معاینه شوید.

  [پاسخ]

 12. ببخشید من ناخن کار هستم میخواستم ببینم برای اینکه در حین کار بوی مواد ناخن مثل لیکویید رو استشمام نکنم یعنی این کار بدون ضرر و بدون خطر باشه باید چه اقدامی بکنم ممنون

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ دی ۱۲ام, ۱۳۹۴ ۷:۲۶ ب.ظ:

  با عرض پوزش در این زمینه اطلاعی ندارم

  [پاسخ]

  حسین پاسخ در تاريخ فروردین ۲۰ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۵۷ ق.ظ:

  باید از ماسک فیلتر دار FFP2 استفاده کنید و هر چند روز ماسک رو تعویض کنید.

  [پاسخ]

 13. ببخشید می خواستم بگم ایا مواد شیمیایی جوهر خودکار سمی است؟

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ بهمن ۲۸ام, ۱۳۹۴ ۶:۴۱ ب.ظ:

  با سلام با عرض پوزش اطلاع ندارم

  [پاسخ]

 14. سلام برای شستن دستشویی از جوهر نمک استفاده کرده بودم و ان را با اب رقیق کرده بودم ولی فرا موش کرده بودم ومدت طوانی جوهر نمک مانده بود جوری که خانه حالت پر دود شده بود بعد فهمیدم ازدستشویی است بعد رفتم دستشویی را شستم ودر و پنجره ها را باز کردم که دود بیرون برود ایا امکان اسیب ریوی وجود دارد

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ فروردین ۱۸ام, ۱۳۹۵ ۷:۳۱ ب.ظ:

  با سلام
  جوهر نمک برای ریه مضر است، و وقتی هم مایع سفید کننده به اصطلاح واتیکس مخلوط می شود فاجعه آمیز است. آسیب ماندگار خیلی نادر است ولی باید به پزشک نمود

  [پاسخ]

 15. با سلام
  خواستم بپرسم آیا تنفس رنگ اسپری برای بدن مضر است؟
  و اگر رنگ اسپری را تنفس کرده باشیم چه کار باید بکنیم؟

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ فروردین ۱۸ام, ۱۳۹۵ ۷:۲۸ ب.ظ:

  با سلام
  بطور کلی بلی، بعضی از افراد حساس ترند اگر ایجاد تنگی نقس کرد باید سریعاً به پزشک مراحعه نمایید

  [پاسخ]

 16. با سلام
  خواستم بپرسم آیا اینکه میگن خوردن شیر بعد از استنشاق مواد شیمیایی مفید است صحت دارد اگر بله چرا؟

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۳۶ ب.ظ:

  با سلام
  به حلال خوب باعث کاهش جذب می شود تا به مرکز درمانی برسد

  [پاسخ]

 17. […] مسمومیّت و کمک های اولیه در رخ شاد ROKHSHAD […]

 18. با سلام
  من امروز در آزمایشگاه حین کار بعلت خرابی پوار آمونیاک (هیدروکسید آمونیوم) بصورت اسپری از انتهای پوار به سر و صورتم پاشید که برای چند لحظه جلوی تنفسم گرفته شد سریع با آب شستشو و دادم و آب خوردم. برام شیر تهیه شد و حدود ۱ لیتر خوردم. رفتم اورژانس بیمارستان قند و نوار قلبم خوب یود ولی فشارم ۱۶ شده بود. برام سرم و دگزا تجویز شد.
  میخواستم بدونم آیا عوارض بعدی برام داره و چه اقدامی باید انجام بدم
  با تشکر

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۰۱ ب.ظ:

  با سلام
  اقدامات انجام شده به نظر کافی بوده، موفق باشید

  [پاسخ]

 19. ممنون از مطالب خوب و کاربردیتون

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۲۴ام, ۱۳۹۵ ۷:۱۷ ب.ظ:

  ممون از نظرتان

  [پاسخ]

 20. سلام
  بچه ی ۱۳ ماهه ام یه تیکه کوچیک صابون خورده اسهال ،ستفراغ و بی حاله بااینکه دکتر بردم ولی جواب نگرفتم
  چکار کنم
  با تشکر از شما

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۲۴ام, ۱۳۹۵ ۷:۱۶ ب.ظ:

  با عرض پوزش بابت تأخیر در پاسخ
  علایم فوق ارتباطی با خوردن صابون ندارد،

  [پاسخ]

 21. سلام و عرض ادب
  دوست بنده لباسی رو ک لک شده بود رو بهش گفتن با اسید تمییز کنه و بعد شستشو حال بدی داره و نفسش میگیره باید چکار کنه لطفا جواب بدید

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ بهمن ۱۱ام, ۱۳۹۵ ۶:۳۷ ب.ظ:

  @زهرا
  سلام و احترام
  در اینگونه موارد باید سریع به پزشک یا اورژانس داخلی بیمارستان مراجعه شود.

  [پاسخ]

 22. با سلام مادرم چند سالی هست حساسیت گرفته یک ساعت پیش از جرم گیر برای شستن حمام استفاده کرد همزمان که در حال شستن ان بود احساس سوزش گلو پیدا کرد و زیاد سرفه می کرد به اورژانس رفتیم و اسپری براشون زدند الان بهتر از قبل شدند ایا لازم است به بیمارستان ببریمش چون حساسیت داره می ترسیم روز به روز حساسیتش بیشتر بشه

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ بهمن ۱۱ام, ۱۳۹۵ ۶:۲۶ ب.ظ:

  @زینب
  با سلام و احترام
  معمولاً ظرف چند روز بهبود می یابند. باید در فاز حاد ضد التهاب و ضد حساسیت هم استفاده شود. موفق باشید

  [پاسخ]

 23. ممنون

  [پاسخ]

 24. سلام خانم و آقای دکتر محترم.
  ممنون از اطلاعات بسیار مختصر ولی مفیدتون. پیشنهاد من اینه که لطفا از واژه منابع بجای واژه عجیب و غریب رفرانس استفاده کنید و نیز اصول آکادمیک نحوه نوشتن منابع را هم رعایت کنید تا اگر کسی خواست به منابع رجوع کند بتواند. بخدا خیلی از مردم ایران عزیزمون دیگه امروزه میدونند تحقیق و اصول تحقیق چیست. ممنون.

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ آبان ۲۲ام, ۱۳۹۶ ۶:۲۶ ب.ظ:

  @نیما
  چشم حتماً نیما جان

  [پاسخ]

 25. سلام روزتون بخیر ، من یک یا دو روز پیش مجبور شدم با دست زخمی (بریدگی نسبتا عمیق در اثر استفاده از چاقو) بدون دستکش و فقط با یک چسب زخم با وایتکس ظرف بشورم ، دستم از اونروز یکم بی حس شده و می سوزه ، آیا امکان مسمومیت خونی یا ایجاد بیماری و نیاز به آزمایش خون دادن هست؟؟؟چند تا لیوان شیر هم خوردم دست و پام روهم با صابون شستم بعد کار حد الامکان زود به زود چسب دستم روهم تا میدیدم زیاد خیس شده عوض کردم…پیشنهاد میکنید چه کار کنم؟؟؟

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ آبان ۲۲ام, ۱۳۹۶ ۶:۲۲ ب.ظ:

  @دلارا
  مشکلی نیست با صابون بشورید بعد پانسمان کیند بابت تأخیر عذرخواهی می کنم

  [پاسخ]

 26. خیلی ممنون از سایتتون

  [پاسخ]

 27. عالی بود

  [پاسخ]

 28. موفق باشید

  [پاسخ]

 29. سایتتون حرف نداره

  [پاسخ]

 30. سایت زیبایی دارید

  [پاسخ]

 31. سلام من جوهر نمک استنشاق کردم بعد از دو هفته احساس خفگی میکنم آیا خوب می شوم

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۷ ۵:۴۵ ب.ظ:

  @امین
  حتماً، مبتلا به حساسیت موقت ناشی از استنشاق جوهر نمک شده اید به پزشک عمومی مراجعه کنید

  [پاسخ]

 32. با سلام ممنون از مطالب خوب شما پمپ خلاء https://parsvacuumpumps.com/%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%88%D9%85-120-%D9%85%D8%AA%D8%B1-%D9%85%DA%A9%D8%B9%D8%A8/

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*