فرق بین گارانتی (Guarantee) و وارانتی (Warranty)

guaranteeمفرق بین گارانتی (Guarantee) و وارانتی (Warranty): چندی پیش یک دستگاه بخاری برقی فن دار اتوماتیک با مارک معتبر خارجی از نمایندگی معتبری خریدم. اگر چه این محصول را در فروشگاه باز کرده و امتحان کرده بودم ولی بعد از یک روز از کار افتاد.
بخاری را با فاکتورش به فروشگاه بردم، مسئول فروشگاه پس از مختصری آزمایش از درستی موضوع، آدرس تعمیرگاهی در آنسوی شهر را به من داد. من عصابی شدم وگفتم: “یک بخاری برقی مگر چه تجهیزات الکترونیکی دارد که باید تعمیر بشود من فقط ۱ روز استفاده کردم چون گارانتی دارد باید تعویضش کنید.”
گفت: “گارانتی دارد و ما برای شما مجانی تعمیرش می کنیم و سالم به شما تحویل می دهیم تعویض جزء گارانتی نیست به آن وارانتی می گویند!”
به فروشنده معنی گارانتی و وارانتی را توضیح دادم نه تنها تشکر نکرد بلکه خیلی هم عصابی شد گفت: “من بیش از ۱۵ سال دارم فروشندگی می کنم بعد معنی اینها را نمی دانم.”
من که یک تجربه تلخ در بحث کردن مطالب علمی با بعضی از فروشنده ها داشتم از ادامه بحث خودداری کردم (یادتان باشد از بحث کردن در مورد موضوعی که حتی۱۰۰% مطمئن هستید، با فروشنده ها مخصوصاً اگر مشریانی هم حضور داشته باشند خودداری کنید چون فروشنده، مشتریان را به شهادت می گیرند و تقریباً همگی شما را محکوم می کنند!! اگر هم نخندند شانس آوردید شاید یکی از دلایلش! این باشد که چون فروشنده محصول است، لابد باید بیشتر بداند) و آدرس را گرفتم و به تعمیرگاه بردم خوشبختانه در آنجا پس از آوردن و وصل کردن به برق به کار افتاد و چند بار امتحان کرد دید کار می کند.

گارانتی(Guarantee)
گارانتی(Guarantee) یا ضمانت نامه در واقع قراردادی یا تعهدی است که سازنده کالا متعهد می گردد چنانچه آن کالا در مدت زمان معین که در ضمانت نامه (گارانتی) نیز قید گردیده دچار نقص یا ایرادی گردد بدون اخذ وجهی آنرا تعمیر کند (بدون گرفتن اجرت تعمیر و هزینه قطعات) و در صورتی که ایراد وارده اساسی باشد با دستگاه نو تعویض نماید.

10-year_warranty_starburst-200

وارانتی (Warranty)
وارانتی (Warranty) یا تضمین قطعات، قرارداد یا تعهدی است که سازنده کالا متعهد می گردد چنانچه بعد از اتمام گارانتی دستگاه دچار نقص فنی گردد قطعه آنرا در عوض دریافت هزینه آن در اختیار بگذارد. (پرداخت اجرت تعمیر و هزینه قطعه).
البته اقلاً در ایران بیشتر به گارانتی اهمیت می دهند چون در اغلب موارد با تولید هر دستگاه قطعات آن هم بعد از مدت کوتاهی نیز در بازار موجود خواهد بود شاید بیش از ۵ برابر مدت وارانتی. مثلاً شما ماشین لباس شویی می خرید گارانتی آن یکسال است و احتمالاً تضمین قطعات آن ۵ سال. البته بسیاری از دستگاه ها فقط گارانتی دارند و در مورد وارانتی آن چیزی قید نشده اند.
مثلاً در مورد اتومبیل در ایران معمولاً گارانتی ۱۸۰۰۰ کیلومتر یا ۱۸ ماه است و هر کدام زودتر تمام گردد گارانتی باطل می گردد. ولی تضمین قطعات آن (وارانتی) بطور استاندارد ۵ سال است ولی در مورد اتومبیل های ایرانی چیزی بیش از ۲۰ سال!. (چون اغلب قطعات آن در نمایندگی ها و سایر فروشگاه موجود خواهد بود. جالب است بدانید که ایران بیشتیرین نسبت فروشگاه به جمعیّت را در جهان دارد یعنی به ازای هر ۵ نفر یک مغازه!).
شروع زمان گارانتی به چند گونه است که باید حتماً هنگام خرید دقت نمایید.

 1. مهم ترین یا بهترین حالت وقتی است که در شماره سریال آن قید شده یا اینکه کارت ضمانت کارخانه ای داشته باشد.
 2. نوع دیگر هنگام خرید، فروشنده با ارائه فاکتور و قید تاریخ تضمین می کند (البته بدترین نوع).
 3. آخرین نوع وقتی است که دستگاه را در منزل شما نصب می کنند فاکتور ضمانت می دهند.

در مورد تلفن های موبایل و خیلی از محصولات دیگر در کشورهایی مثل کشور ما چون اجناس بیش از ۵۰% بطور قاچاق وارد کشور شده بسیاری از فروشندگان خودشان (یعنی بدون اطلاع سازنده) محصولات را گارانتی می کنند که واقعاً یک معضل واقعی است. شما پول گارانتی را پرداخت می کنید ولی باید دعا کنید که خراب نشود و گر نه هیچ تعهدی برای قبول گارانتی وجود ندارد (اغلب به بهانه های مختلف مثل ضربه خوردن، آب خوردن و هزار و یک بهانه از قبول گارانتی دستگاه شانه خالی می کنند).
شرکت های چند ملیتی معمولاً گارانتی بین المللی نیز دارند مثلاً اگر شما در دبی لپ تاپی را می خرید در سراسر جهان گارانتی آن معتبر می باشد (البته به جز ایران!!) و این نکته مهمی است که باید در هنگام سفر به خارج در نظر داشته باشید چون شرکت های ایرانی که محصولات برندی را گارانتی می کنند و مورد تأیید رسمی شرکت سازنده نیز است، قبول نمی کند!! (اظهار می دارند که باید در ایران خرید کرده باشید).

توصیه: همیشه هر محصولی را از نمایندگی آن محصول در شهرتان خرید کنید.

Be Sociable, Share!

۲۹ پاسخ به “فرق بین گارانتی (Guarantee) و وارانتی (Warranty)”

 1. سلام آقای دکتر
  قرار بود یه مقاله درباره تورنت بذارید چی شد؟
  ممنون
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:

  بزودی

  [پاسخ]

 2. آقا خیلی باحالین!!!! 😉
  مطالب مفیدی دارین

  [پاسخ]

 3. سلام . اگر ممکن است ایمیلی به آدرس اعلام شده بزنید. من در این خصوص سوالاتی داشتم و به طور کلی تحقیقاتی روی این موضوعات انجام داده ام ولی هر چه بیشتر نیاز به اطلاعات دارم.

  [پاسخ]

 4. با عرض سلا و خسته نباشید، از مطالب ارائه شده سپاسگزارم.

  [پاسخ]

 5. سلام. متشکرم مفید بود.

  [پاسخ]

 6. با سلام
  لطفا منبع و یا استاندارد تعریف گارانتی عنوان شده در متن بالا را عنوان نمائید.
  با تشکر
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به امیدی گرامی، با سلام واحترام، با کمال شرمندگی منبع واحدی متأسفانه وجود ندارد، بنده با مراجعه به چند فروشگاه معتبر در شهر خودم (سایپا، دلونگی و ساعت تی سوت) و مراجعه به چند سایت فارسی و خارجی مطلب فوق را نوشتم. قطعن با مطالبی که در سایت های دیگر خواهید کمی متفاوت است. در هر صورت پیشنهاد می کنم با خرید هر دستگاه مفاد قرارداد مربوط به همان نمایندگی را مطالعه بفرمایید. با این وجود معتفدم که این تعاریف دقیق

 7. ترین تعاریف آن باشد. جهت مطالعه بیشتر به این سایت ها هم سری بزنید:
  مدیریت بازرگانی
  Difference Between Guarantee and Warranty در سایت Differcence Between.Net
  Warranty در EnWikiPedia
  Guarrantee در EnWikiPedia
 8. [پاسخ]

 9. با سلام. از توضیحات شما متشکرم.

  [پاسخ]

 10. مقاله‌ای در یاهو هست که مطالب آن با نوشته شما متفاوت است و البته به شرایط حقوقی هر کشوری بستگی دارد که ما در ایران قانون روشنی در این خصوص نداریم و بنابراین به تعریفی که در قرارداد فی مابین می‌شود بستگی دارد که معمولا قردادی هم به روشنی تعریف نمی‌شود!
  http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20091215042610AAeMVEv
  ـــــــــ
  پاسخ به
  کاوه گرامی، با سلام و احترام، لینک شما را مطالعه کردم. در مورد گارانتی قرارداد فی مابین کاملاً صیحیح است بعنی در مواردی تعویض کامل دستگاه هستش. مثل بسیاری از قطعات الکترونیکی (مثلاً ترازوی وزن کودکان تفال که من خریدم و ۲ سال گارانتی تعویض دارد). و یا گارانتی ماشین که در این مدت رایگان قطعات را تعویض می کنند. اما در مورد وارانتی قطعاً فقط تضمین قطعات هستش. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 11. سلام.
  می خواستم بدونم معمولا چند درصد از قیمت کالا مربوط به گارانتی میشه؟
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به محمد گرامی، با عرض سلام، با عرض پوزش نمی دانم. مؤفق باشید.

  [پاسخ]

 12. سلام
  من فکر میکنم شما تعریف درستی از گارانتی و وارانتی را ارائه نداده اید
  لطفا سری به لینک زیر برنید
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B6%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۲۳ام, ۱۳۹۳ ۹:۳۹ ب.ظ:

  با سلام ممنون از لینک تان، خواندم، مغایرتی با نوشته بنده ندارد. ضمن اینکه برای نوشتن مقاله این وب سایت از سایت های متعددی از جمله همین مطلب استفاده کرده ام در هر صورت از یادآوری تان ممنون. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 13. سلام خسته نباشید ببخشید می خواستم بدونم فرق بیمه با گارانتی چیست؟

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ خرداد ۱۲ام, ۱۳۹۴ ۱۰:۵۰ ق.ظ:

  با سلام با پوزش بابت تأخیر، ایندو مقوله کاملاً متفاوت هستند. شما پولی به بیمه گذار می دهید تا موضوعی (انسان و غیر انسان یا کالا) را بیمه می کند تا اتفاقی افتاد تحت قراردادی که تنظیم شده و به امضای هر دو طرف رسیده جبران خسارت کند. ولی در گارانتی بدون دریافت از طرف خریدار، شرکت سازنده آن کالا را با توجه به مفاد قید شده تضمین می کند. موفق باشید

  [پاسخ]

  نادر وهاب آقایی پاسخ در تاريخ آذر ۱۶ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۵۷ ق.ظ:

  گارانتی یک نوع بیمه است. اتفاقا اصلا فرقی با هم ندارند. هزینه گارانتی قبلا از مشتری اخذ شده و در قیمت نهایی محصول آورده شده است. در هر دو نوع (بیمه و گارانتی)‌ ریسک و احتمال بروز ایراد در تعیین قیمت تاثیرگذار هستند

  [پاسخ]

 14. وارانتی[ویرایش]
  این لغت کمی استفاده پیچیده‌تری دارد. وارانتی شباهت زیادی به گارانتی دارد اما معمولاً” در بازه های زمانی بیشتر از آن استفاده می شود و در آن راه برگشت از تصمیم خرید برای مشتری باز نیست. وارانتی قولی است که معمولاً” بین فروشنده و خریدار – یا تولید کننده و مصرف کننده – گذاشته می شود و فروشنده – از طرف تولید کننده – تاکید می کند که محصول او در مدت زمان مشخص – که معمولاً” از دوره گارانتی بیشتر است – با همان مشخصات اولیه کار میکند.

  تولید کننده معمولاً” در مدت زمان وارانتی در صورت بروز مشکل برای محصول هزینه تعمیر یا تعویض قطعات را بعهده می گیرد و به این طریق به مصرف کننده اطمینان می دهد که در طول مدت وارانتی نیازی به انجام هزینه تعمیرات ندارد.

  به تفاوت گارانتی و وارنتی دقت کنید که شما در مدت گارانتی می توانید به اصل پول خود برسید اما در مدت وارانتی نه. دقت کنید که خدماتی مانند وارانتی یا گارانتی هر دو به دلخواه تولید کننده یا حتی در پاره‌ای موارد به دلخواه فروشنده برای جلب بیشتر رضایت مشتری می باشد که ارائه می شود و در واقع الزامی در ارائه آنها وجود ندارد.[۱۰] wikipedia

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ تیر ۲۹ام, ۱۳۹۴ ۹:۵۹ ق.ظ:

  با سلام
  ممنون از نظر تان، اگر هر کدام از گرانتی و وارانتی را در یک جلمه تعریف کنیم بصورت زیر است:
  گارانتی تعمیر و تجهیزات رایگان
  وارانتی تضمین قطعات در نمایندگی ها

  [پاسخ]

  نادر وهاب آقایی پاسخ در تاريخ خرداد ۱۶ام, ۱۳۹۷ ۱۱:۵۷ ق.ظ:

  همچنین تعریفی وجود ندارد من نمی‌دونم چطور این معانی را بسط می‌دهید.
  گارانتی برای خدمات است مانند ضمانت‌های بانکی و وارانتی برای محصولات استفاده می‌شود. توی کتابهای محصولات خارجی را مطالعه بفرمایید هیچ جا شرایط گارانتی ذکر نشده بلکه به شرایط وارانتی ذکر شده.
  اگر تعریف شما درست بود حداقل توی اون کتابچه ها بهش اشاره می شد.

  [پاسخ]

 15. سلام. محضل رو اشتباه نوشتید. معضل درسته. متاسفانه هیچکس هم توضیحات شمارو نخونده یا سوادش نرسیده که تصحیح کنه.

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ فروردین ۱۸ام, ۱۳۹۵ ۷:۱۴ ب.ظ:

  با سلام، ممنون از ایرادتون، اشتباه تایپی است اصلاح کردم

  [پاسخ]

 16. عالی بود
  مطالب مفیدی دارین

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ شهریور ۲۴ام, ۱۳۹۵ ۸:۰۹ ب.ظ:

  ممنون بابت نظرتان

  [پاسخ]

 17. سلام من برای تحقیق دانشگاهی احتیاج به راهنمایی دارم ممنون میشم کمک بفرمایید در مورد warranty and identification

  [پاسخ]

 18. سلام. تعاریفتان کاملا اشتباه بود. به نظرم موجب سو تفاهم بین خوانندگان می‌گردید.
  این لینک را ملاحظه فرمایید.
  https://www.linkedin.com/pulse/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AA%DB%8C-nader-vahhab-aghaei?trk=pulse_spock-articles

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ بهمن ۱۱ام, ۱۳۹۵ ۶:۴۹ ب.ظ:

  @نادر وهاب آقایی
  سلام و احترام
  لینک مطلب پیشنهادتون رو خوندم البته چند بار خوندم اگه میشه خلاصه اش را اینجا مرقوم بفرمایید. با پوزش من که خوب متوجه نشدم چی فرمودند.
  ممنون

  [پاسخ]

 19. اتفاقا گارانتی یک نوع بیمه نامه هست و اتفاقا مبلغ آن قبلا بر روی کالاها محاسبه شده و مشتری ان را پرداخت کرده است.
  توجه شما رو جلب می‌کنم به گارانتی‌های افزوده شده Warranty extended که دقیقا عین بیمه نامه‌ها از مشتریان پول دریافت می‌کنند.

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۷ ۵:۴۴ ب.ظ:

  @نادر وهاب آقایی گرامی
  با سلام و احترام، مفاهیم مقاله و مطالب شما در واقع یک مفهوم رو می رساند یک قرارداد بین قرارداد تولید کننده و مصرف کننده، مفاهیم کلی همان است که ذکر کردم حالا هر شرکتی ممکن است گارانتی خاص خودش را داشته باشد که از سوی مشتری اغلب کاری ساخته نیست.

  [پاسخ]

 20. سلام علیکم
  این مطلب را به نحو اصلاح نموده ایم
  امروزه بسیاری از کالاها دارای ضمانت نامه است ، ضمانت نامه ای که بین فروشنده و خریدار امضاء می شود چنانچه به عنوان شرط ضمن عقد باشد صحیح است و عمل به آن لازم می باشد.
  بنابراین فروشنده از طرف خود یا شرکت سازنده کالایی که آن را می فروشد ، حین انعقاد قرارداد ملزم می شود تا پس از فروش نسبت به محصول خریداری شده توسط خریدار در قالب این ضمانت نامه اعمالی را انجام دهد. پس عمل به آن صحیح و لازم الوفا می باشد و هر کدام از طرفین فروشنده و خریدار موظف به اجرای آن می باشند و در صورت ” تخلف از شرط” ، چنانچه خسارتی متوجه دیگری شود ، موجب ضمان خواهد بود.
  * بنابر آنچه که گفت شد، گارانتی یا ضمانت نامه، همان شروط ضمن عقد است که سازنده کالا یا نماینده او ملزم است، چنانچه کالا در مدت زمان معینی که در ضمانت نامه (گارانتی) قید شده، دچار نقص یا ایرادی گردد بدون گرفتن اجرت تعمیر و هزینه قطعات آن را تعمیر کند، و در صورتی که ایراد وارده اساسی باشد با دستگاه نو تعویض نماید.
  * وارانتی یا تضمین قطعات، قرارداد کتبی است که سازنده کالا یا نماینده او ملزم است، بعد از اتمام دوره گارانتی، اگر دستگاه دچار نقص فنی گردد، با دریافت اجرت تعمیر و هزینه، قطعه یا قطعات آن را در اختیار بگذارد.

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ دی ۱۰ام, ۱۳۹۷ ۵:۰۶ ب.ظ:

  @صادقی_زینی گرامی
  ممون از توضیح تان

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*