علل گریه و بی قراری کودک

Crying Infant Picعلل گریه و بی قراری کودک: اغلب شیرخواران قببل از شروع به گریه، رفتارهای خاصی از خود نشان می دهند که با پاسخ به موقع مادر به آنان، شیرخوار دیگر نیازی به گریه کردن ندارد. پاسخ دادن به علایم، قبل از گریه، روش مؤثر برقراری ارتباط را به او می آموزد و او یاد می گیرد که برای رفع نیازهایش احتیاجی به گریه کردن ندارد و بنابراین کمتر گریه می کند.

علل گریه کردن کودک

آیا کودک بیمار می باشد؟ بلی
←←
دلایل احتمالی: بیماری کودکان مثل اوتیت، سرماخوردکی…. اقدامات لازم: بررسی پزشکی و درمان
خیر↓↓
آیا گریه کودک بعد از تغذیه با شیر مادر قطع می شود؟ بلی
←←
علت احتمالی:گرسنگی از شایع ترین علل گریه است. به خصوص حدود ۲ هفتگی، ۱٫۵ ماهگی و ۳ ماهگی به دلیل جهش رشد. اقدامات لازم: لازم است طبق نیاز کودک شیر خوار با شیر مادر تغذیه شود
خیر↓↓
آیا وقتی کودک را در آغوش می گیرند، گریه او قطع می شود؟ بلی
←←
علت احتمالی: هوای بلعیده شده اقدامات لازم: برخی کودکان بلافاصله بعد از شیرخوردن به راحتی هوا را خارج می کنند ولی بعضی دیگر را باید به مدت ۵ دقیقه یا بیشتر روی شانه نگهداشت تا هوا خارج شود.
خیر↓↓
کودک چه موقع گریه می کند عصر یا شب
←←
دلایل احتمالی: کولیک (قولنج شکمی)
اقدامات لازم: قولنج شکمی یا دلدرد در دوران شیرخواری از یک تا ۴ ماهگی اتفاق می افد. این دلدرد اغلب در عصر و شب و هر با ممکن است به مدت چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. در این مواقع شیرخوار دست و پای خود را روی شکم جمع کرده و گاز دقع می کند و شروع به گریه و بی قراری می کند.این حالت با سوار کردن در اتومبیل، حمام گرم، گذاشتن کیسه آب گرم روی شکم، قرار دان شیرخوار روی ساعد و بازو به صورت خوابیده به شکم یا به شکل عمودی و رو به روی سینه و راه بردن و زمزمه کردن توسط پدر با صدای معمولی و به بیان کودکانه اکثراً مفید است.پاسخ سریع به گریه شیرخوار کولیکی اهمیت زیادی دارد زیرا کودک در حین گریه مقدار زیادی هوا می بلعد که باعث بدتر شده حال او شده و ساکت کردن او را نیز مشکل تر می کند.
هنگام به خواب رفتن
←←
دلایل احتمالی: کودک به علت احساس ترس و عدم امنیت گریه می کند اقدامات لازم: لازم است مادر در کنار کودک دراز بکشد تا کودک کاملاً به خواب رود و سپس از کنار او بر خیزد.
تمام مواقع ↓↓
آیا بغل کردن و توجه کامل به کودک روی گریه او تأثیری می گذارد؟ گریه قطع می شود
←←

دلایل احتمالی: ممکن است فرزند شما بیشتر به توجه والدین نیاز داشته باشد اقدامات لازم: هر موقع کودک خواست او را بغل کنند اصلاً نگران نباشند که شیرخوار بدعادت شود. احتمال لوس شدن در سنین پایین وجود دارد.
تآثیری ندارد↓↓
آیا در کارهای متداول خانه تغییری به وجود آمده و یا در محیط خانه فشار عصبی وجود دارد؟ بلی
←←
دلایلی احتمالی: ممکن است کودک به دلیل ملاقات زیاد بستگان تغییر محیط منزل، سرو صدای زیاد ناراحت باشد اقدامات لازم: در زمانی که در گیر مسایل خانوادگی هستید به فرزند شیرخوار توجه بیشتری کنید، عدم توجه به کودک اثرات غیر قابل جبرانی خواهد داشت.
خیر↓↓
آیا گریه کودک با رژیم غذایی مادر و یا مصرف چای، قهوه، سیگار ارتباطی وجود دارد؟ بلی
←←
دلایل احتمالی: حساسیت کودک به مواد غذایی مثل ادویه، قهوه، چای پررنگ، نوشابه های حاوی ترکیبات کافئین و یا شیرگاو در صورتیکه مادر این مواد غذایی را مصرف نماید. دلیل مواد حساسیت زایی آنها که از شیر مادر وارد شده و سبب دلدرد و بی قراری شیرخوار می شود. اقدامات لازم: برای پی بردن به این مسأله لازم است غذای مظنون موقتاً از رژیم غذایی مادر حذف و کودک تحت نظر قرار گیرد (دو هفته) چنانچه با این عمل مشکل باز ادامه یافت باید به عوامل دیگر توجه نمود.
خیر↓↓
سایر عوامل مانند: علت احتمالی: ۱٫پوشاندن زیاد کودک ۲٫حرارت بالای اتاق ۳٫سردبودن محیط ۴٫ لباس تنگ یا خشن ۵٫وجود فشار، سنجاق، پر یا مو در کهنه ۶٫قنداق کردن ۷٫خیس و کثیف بودن شیرخوار ۸٫نیش زدن حشرات ۹٫پیچیدن مو دور انگشتان ۱۰٫وجود مو داخل چشم ۱۱٫بثورات ناحیه کهنه ۱۲٫واکسیناسیون
اقدامات لازم:
از بین بردن عامل گریه

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*