اندازه گیری فشار خون

اندازه گیری فشار خون: در سال ۱۹۰۵ Korotkoff روش سمعی اندازه گیری فشارخون را ارائه  نمود.
تعریف فشار خون:عبارت است از فشاری که از طرف جدار بطن چپ به خون وارد می شود و این جریان خون فشاری بر دیواره رگ ها وارد می کند که در اصطلاح فشار خون می گویند. فشار خون از دو جزء اساسی فشارخون سیستولیک و فشار خون دیاستولیک تشکیل می شود

فشارخون سیتولیک: به حداکثر فشار ایجاد شده از طرف قلب گویند که بر دیواره آئورت وارد می آید و چون گرفتن آئورت دشوار بوده و با توجه به اینکه فشار در امتداد یک سطح یکسان است فشار را در سطح آئورت و در ناحیه بازو اندازه گیری می کنند.

فشار خون دیاستولیک: به حداقل فشار ایجاد شده از طرف قلب به دیواره آئورت را گویند که این حالت در زمان استراحت قلب ایجاد می شود.
بنابراین فشار سیستولیک حداکثر فشار وارد ه بر عروق و فشار دیاستولیک حداقل فشار وارده بر عروق محسوب شده و به صورت کسر بیان می گردد، مثل  ۱۲۰ بر روی ۷۵  (۱۲۰/۷۵) میلی متر جیوه.

فشار خون به کمک دستگاه فشارسنج (Sphygomanometer) و گوشی پزشکی (Stetehescope) انجام می گیرد. دستگاه فشارسنج خود به سه اندازه بزرگ، متوسط و کوچک تقسیم می گردد که بزرگ برای افراد چاق و متوسط برای استفاده عموم و کوچک برای کودکان استفاده می گردد.

دستگاه فشار سنج خون خود از عملکرد به سه نوع دیجیتالی، جیوه ای و عقربه ای تقسیم می شوند:

 1. کار با دستگاه فشار سنج دیجیتالی راحت بوده و معمولاً نیازی به گوشی پزشکی جهت گرفتن فشار ندارد. این خود به دو نوع مچی و بازویی تقسیم شده که معمولاً بازویی آن مطمئن تر می باشد.
 2. دستگاه فشارسنج خون جیوه ای، فشار خون را بر روی ستون جیوه نمایش می دهد و یکی از بهترین وسایل اندازه گیری فشار خون به حساب می آید. تنها مشکل این دستگاه بزرگ بودن آن است.
 3. دستگاه فشار سنج خون عقربه ای که فشار خون را بر روی ستون درجه عقربه ای که متصل به یک فنر است می سنجد. قیمت پایین و راحتی در حمل از ویژگی های این دستگاه است ولی باید مرتب از نظر دقت چک گردد.

روش اندازه گیری فشارخون: بازوبند فشارسنج را به دور بازوی راست بیمار ببندید (در مورد بیشتر موارد بستن بازوبند فشارسنج را دور بازوی راست بیمار پیشنهاد می کنند. در صورتی که دور بازوری سمت چپ بیمار می بندید به یاد داشته باشید که ۵ میلی متر جیوه نسبت به سمت راست بیشتر نشان خواهد داد)، به نحوی که قسمت قابل اتساع کاف در سطح قدامی داخلی بازوقرار بگیرد و لبه پایینی کاف نیز۲ سانتی متر از چین آرنج فاصله داشته باشد. کاف فشار سنج نباید خیلی سفت یا خیلی شل بسته شود.با دست راست خودساعد بیمار را نگهدارید یا آنرا روی میر مناسبی بگذارید. گوشی را در حفره جلوی آرنج بگذارید و فشار بدهید و کیسه را آنقدر باد کنید تا نبض از بین برود (معمولاً تا ۲۰۰ میلی متر جیوه). سپس به آهستگی فشار را کم کنید، بتدریج که سطح جیوه پایین می آید، به آن نقطه ای که ضربانات قابل سمع می گردند، توجه کنید: این همان فشار سیستولی است. با ادامه پائین آمدن سطح جیوه، صدای ضربانات بلندتر می شود، سپس بتدریج کاهش می یابد، تا مرحله ای که شدت آن به ناگهان کاهش واضحی پیدا می کند، ضربانات ضعیف چند لحظه ای دیگر به گوش می رسد و سپس بکلی ناپدید می شود. این همان فشار دیاستولی است (نقطه ناپدید شدن صدا). فشار خون بازوی چپ را نیز به همین طریق اندازه می گیرند.

 How to measure Blood Pressure

مراحل فشار خون

مراحل فشار خون فشارخون سیستولیک (mm Hg) فشارخون سیستولیک (mm Hg)
طبیعی <120 <80
فشارخون ۱۲۰–۱۳۹ ۸۰–۸۹
فشارخون مرحله ۱ ۱۴۰–۱۵۹ ۹۰–۹۹
فشارخون مرحله ۲ ≥۱۶۰ ≥۱۰۰
 • در بعضی از بیماران فشار خون دیاستولی به ظاهر قابل اندازه گیری نمی باشد، پر واضح است بیماری که فشار خون سیستولیک دارد حتماً فشار خون دیاستولیک نیز خواهد داشت. این اشتباه ناشی از این است که که در هنگام تعیین فشار خون دیاستولی، به نقطه ای که شدت صدا به ناگهان تغییر می کند، توجه ای نمی شود. این حالت در بیماران مبتلا به نارسائی آئورت، و هیپرتیروئیدی و در موارد نادر در افراد سالم نیز دیده می شود.
 • معمولاً بین فشار خون سیستولی که با دو روش سمعی و لمسی گرفته می شود. اختلاف جزئی وجود دارد در این حال ملاک فشار خون، فشاری است که لمس می شود نه شنیده می شود.
 • در موارد نادری  که فشارسنج ۲۰۰ میلی متر جیوه را نشان می دهد، می توان نبض را لمس کرد ولی در همین زمان صدائی به گوش نمی رسد، مگر اینکه سطح جیوه فشار سنج به ۱۶۰ تا ۱۷۰ میلی متر جیوه سقوط کند. در این حال فشار خون بیمار ۲۰۰ میلی متر جیوه است نه ۱۶۰ یا ۱۷۰ میلی متر جیوه.
 • برعکس این حالت نیر ممکن است پیش آید یعنی گاهی در ۲۰۰ میلی متر جیوه صداهای نبض به گوش می رسد ولی نبض لمس نمی شود مگر آنکه فشار به ۱۶۰ میلی متر جیوه سقوط کند در این حال ملاک فشار خون لمس شده می باشد.
 • چون امکان اشتباه در اندازه گیری فشار خون سیستولی در روش سمعی بیشتر است، روش لمسی از این نظر معتبرتر می باشد، ولی تسلط بر این روشف تمرین بیشتری لازم است. راه صحیح آن است که هر دو روش را بکار ببریم و در موارد اختلاف یافته های لمسی را معتبرتر بدانیم.

در موراد زیر در اندازه گیری فشارخون با روش سمعی اشتباه بوجود می آید:

 1. آویزان بودن دست
 2. باد کردن آهسته بازوبند
 3. بادکردن مجدد بازوبند بدون آنکه کاملاً خالی شده باشد

معرفی سایت جهت مطالعه بیشتر:
نحوه اندازه گیری فشار خون در:

فشار خون در:

Be Sociable, Share!

۱۶ پاسخ به “اندازه گیری فشار خون”

 1. با سلام
  ۱- شکل ۱۰-۱۰ کجاست ِآیا منطورتان شکل پایین است؟
  ۲- بازوبند فشارسنج را به دور بازوی راست بیمار ببندید
  شما اگربه تصویر اشا ره میکنید تصویر سمت چپ را نشان میدهد تناقض در شکل و گفتار خلاصه راست ببندیم یا چپ ؟

  ۳- اساتید ما می گفتند شما نگویید فشار خون بلکه بگویید افرایش فشار خون آنها اشتباه می کردند یا در جدولمراحل فشار خون ا اشتباهی درج شده داست
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به دکتر باقری عزیز
  بایت ایرادهای گرفته شده ممنون:
  شکل ۱۰-۱۰ همین شکل پایین است
  فشارخون همان افزایش فشار خون می باشد و این غلط مصطلح حتی در بین فوق تخصص ها هم رواج دارد.

  [پاسخ]

 2. مرسی مفید بود.

  [پاسخ]

 3. چرا برای محاسبه فشار متوسط سرخرگی فشار سیستولی را با دو برابر فشار دیاستولی جمع کرده تقسیم بر دو می کنیم؟چرا دو برابر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  می شه به میلم جواب رو بزنید!
  ________________
  پاسخ به
  سوفیای گرامی، با سلام خب چون می خوان فشار متوسط شریانی رو بگیرند. نه فشار سیستولیک یا دیاستولیک.

  [پاسخ]

 4. درصورت نداشتن دودست فشار خون راچطور اندازه میگیرن؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  مریم گرامی، با سلام، باید از ران پا اندازه بگیرند که البته مقدار طبیعی آن کمی بیشتر هستش.

  [پاسخ]

 5. درمورد داروهای کاهش دهنده فشار خون مطلب می خواستم.ممنون.فقط اگه میشه سریع جوابمو بدین. 😳
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  ملیحه گرامی، پاسخ فوری سخته ولی بعدن تهیه می کم.

  [پاسخ]

 6. Well high blood pressure, hypertension run in my family and the great comments and facts on this site have been wonderfully helpful.I’ll be back!

  [پاسخ]

 7. سلام وقت بخیر ، می خواستم بپرسم که دلیل وجود صدای گپ چیست ( شنیدن اولین صدای سیستولی و قطع شدن آن و سپس شنیدن آن دلیل چیست ؟) . لطفا منبع معرفی بکنید.لطفا جواب رو به ایمیلم بفرستید .سپاسگزارم
  ــــــــــــــ
  پاسخ به
  طهماسبی گرامی، وقتی که عروق خون به علت باد زیاد کاف فشارخون روی هم خوابیده هیچ جریان خونی از رگ عبور نمی کند حال با کاهش فشار کاف با باز کردن شیر خروجی هوا فشارسنج، عروق خونی از حالت روی هم خوابیده کم کم خارج شده و خون شروع به عبور می کنند و با افزایش جریان که بصورت طغیانی است ایجاد صدا می کند عین رودخانه ها که می شنویم که فشار ماگزیمم هستش. و همین طور که مانع از روی عروق برداشته می شود صدا شروع به کاهش می کند و وقتی که فشار عروق بر فشار باد کاف برتری یافت صدا قطع می شود که نشانه فشار مینیموم هستش.
  می توانید به معاینه فیزیکی میجر مراجعه نمایید.

  [پاسخ]

 8. سلام از شما متشکرم

  [پاسخ]

 9. سلام از شما خیلی متشکرم

  [پاسخ]

 10. با سلام
  میخواستم بدانم که بهترین جا برای گرفتن فشار خون کجاست و چرا؟
  خیلی ممنون
  ــــــــــــــــ
  پاسخ
  به حمیدی گرامی، منزل هست به خاطر اینکه بعضی افراد از روپوش پزشکی یا محیط معاینه پزشک دچار استرس می شوند.

  [پاسخ]

 11. سلام می خواستم بدونم دقیق بودن دستگا ه های فشارسنج بازویی در چه حدی است؟خیلی ❓ با مچی تفاوت داره
  ـــــــــــــــ
  پاسخ
  به ملیسای گرامی، هر دو دقیق ند، ولی استفاده فشارسنج بازویی راحت تر می باشد. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 12. با سلام. دراندازه گیری با فشار سنج عقر به ای با باز کردن پیچ صدای شدید ضریان شنیده می شود. ایا این علامت فشار بالاست؟(با پمپاژ عقربه روی ۱۲۰ بود) 😳
  ـــــ
  پاسخ به
  داریوش گرامی، با سلام، پیشنهاد می کنم برای استفاده درست توسط یک پرستار یا پزشک آموزش ببیند. با تشکر

  [پاسخ]

 13. با سلام ایا در مواقعی که به فشار سنج دسترسی نداریم از طریق نبض می تونیم بفهیم فشارمون در چه حالی ممنون
  ــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به ابراهیم گرامی، با سلام و احترام، با نبض نمی شود

  [پاسخ]

 14. با سلام برای آموزش عموم فیلم دوبله شده آندازه گیری فشار خون را از http://www.arakmu.ac.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=f8dfec12-403b-4404-9730-b1479830a437 و یا از آدرس http://javadsaberi.blogfa.com/ آپلود فرمائید با تشکر

  [پاسخ]

 15. با سلام و عرض خسته نباشید به شما استاد گرامی
  میخواستم بپرسم که آیا فشار در اندام تهتانی و فوقانی فرق میکنه ؟ و در کدام رده سنی فشار نوسان داره ؟ چرا باید بازوبند را به بازوی راست بست ؟

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ اسفند ۱۸ام, ۱۳۹۵ ۶:۳۸ ب.ظ:

  @آرزو مهدیان
  سلام و احترام، بله اندام تحتانی کمی بیشتر است.
  در همه رده سنی فشار خون نوسان داره
  استانداردی است که پیشنهاد شده در صورتی که بازوی دست سمت چپ را بگیرید باید ۵ میلی متر جیوه کم نمایید (از مقداری که فشارسنج نشان می دهد) دلیل ش هم این است که به شریان طرف چپ دست به قلب نزدیک تر است. موفق باشید

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*