اسید اوریک در یک نگاه

Gout-Footاسید اوریک چیست؟
اسید اوریک از شکستن پورین ها حاصل می شود پورین ها مواد شیمیایی هستند که از اسید نوکلئیک (NDA) حاصل می شوند اسید اوریک از طریق غذاها یا در اثر سوخت و ساز سلولی وارد جریان خون می شود بیشتر اسید اوریک توسط کلیه ها از طریق ادرار دفع می شود باقی مانده آن نیز از طریق مدفوع دفع می گردد.
اگر تولید اسید اوریک افزایش یابد یا به حد کافی دفع نشود، انباشته می شود. اسید اوریک اضافه می تواند سبب بیماری نقرس شود. نقرس یک بیماری التهابی است که در اثر تشکیل بلورهای ناشی از اسید اوریک در مفاصل اتفاق می افتد.
شایع ترین دلایل تجمع اسید اوریک افزایش تولید آن بدلایل ژنتیکی، یا اختلال در عملکرد کلیه ها و کاهش دفع آن می باشد.

Fluorescent_uric_acidچه موقع این آزمایش انجام می شود؟
آزمایش اسید اوریک هنگامی درخواست می شود که پزشک به افزایش میزان اسید اوریک مشکوک است. همچنین در بیماران تحت شیمی درمانی یا پرتو درمانی که ممکن است میزان اسید اوریک بطور خطرناکی بالا رود انجام این تست لازم است. علاوه بر این زمانی که یک بیمار کلیه های از کار افتاده دارد نیز این آزمایش درخواست می شود

نتیجه آزمایش به چه معناست؟
Gichtfuss_im_Roentgenbildمیزان بالاتر از حد عادی اسید اوریک به این معناست که بدن سوخت و ساز پورین ها را بخوبی انجام نمی دهد.پزشک باید متوجه شود که آیا علت آن تولید بیش از اندازه اسید اوریک است یا این که بدن قادر به دفع اسیداوریک نیست.
افزایش اسیداوریک سبب تشکیل بلورهایی در مفاصل می شود و منجر به التهاب و درد می گردد که ویژگی نقرس است.اسید اوریک همچنین می تواند سبب سنگ کلیه شود.
کمبود اسید اوریک در خون چندان شایع نیست و بندرت باعث نگرانی می شود. برخی از انواع بیماریهای کبدی، کلیوی، آلودگی با پاره ای از سموم و سرانجام دلایل ژنتیک می توانند سبب کمبود اسید اوریک شوند.

آیا چیز دیگری هم هست که باید بدانیم؟
بسیاری از داروها میزان اسید اوریک را افزایش یا کاهش می دهند مخصوصاً داروهای ادرار آور مثل تیازید می تواند سبب شود که مقدار اسید اوریک بالا رود.
آسپرین و (دیگر سالیسیلات ها) تأثیرات گوناگونی بر اسید اوریک دارند.
در دوز پایین (مثلاً در اشخاصی که فقط گاهی آسپرین می خورند) آسپرین می تواند اسید اوریک خون را افزایش دهد از طرف دیگر در دوزهای بالا (مثلاً مقادیری که برای آرتریت روماتوئید استفاده شود) آسپرین واقعاً غلظت اسید اوریک را کاهش می دهد.
افرادی که سنگ های اسیداوریکی کلیه یا نقرس دارند باید از مصرف غذاهایی که حاوی پورین های زیاد هستند اجتناب کنند. این غذاها شامل: جگر، قلوه، ساردین و ماهی کولی است. از الکل نیز باید پرهیز شود چون دفع اسید اوریک را کند می  کند. گرسنگی و تمرین ورزشی سخت می تواند میزان اسید اوریک را بالا ببرد. آزمایش اسیداوریک نمی تواند بطور قطع نقرس را تشخیص دهد برای این کار می توان از اندازه گیری منوسدیم اورات در مایع مفصلی استفاده کرد.
اگر اسید اوریک ما بالا باشد آیا می توان آن را به آسانی پایین آورد یا باید تا آخر عمر دارو مصرف کنیم؟
این بسته به شرایطی است که سبب افزایش اسید اوریک شده است. اگر افزایش آن سبب حملات حاد شود معمولاً دکتر درمان کوتاه مدتی برای التهاب انجام می دهد اما پس از آن ممکن است بیمار را به مدت چند سال تحت درمان نگهدارنده قرار دهد تا سطح اسید اوریک کنترل شود.

آیا این درست است که زنان نقرس نمی گیرند؟
درست است که نقرس اغلب مردان را مبتلا می کند و در زنان نادر است اما این فقط تا دوره یائسگی صدق می کند.

منبع: Labtestonline.org
استفاده از بروشور: آزمایشگاه رازی، رشت خیابان مام خمینی، بین چهار راه میکائیل و بانک ملی تلفن ۳۲۲۰۷۱۴-۳۲۲۴۷۲۴-۰۱۳۱  www.razipath.com

Be Sociable, Share!

۳ پاسخ به “اسید اوریک در یک نگاه”

 1. با سلام
  ممنون از مطالب پر محتوا و جالب تون .
  اگر ممکن بود در مورد ترکیبات اسید اوریک توضیح دهید و
  همین طور با وجود مقدار زیاد اسید اوریک در ادرار و سمی
  بودن آن چطور بعضی از افراد در مواقع کم آبی بدن از ادرار
  خودشان به عنوان راه چاره و درمان کم آبی استفاده میکنند .
  متشکرم
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  آوای گرامی، درخواست های شما خیلی جالبه، باید کمی مطالعه کنم. مؤفق باشید

  [پاسخ]

 2. خیلی ممنون از مطالب خوبتون

  [پاسخ]

 3. ممنون از مطلبتون. اما ای کاش در مورد کمبودشم مینوشتید.

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*