انواع تقسیم بندی موبایل: PDA، Smart Phone، Cell Phone

Desire-HD-picتقسیم بندی PDA، Smart Phone، Cell Phone
اگر چه طول عمر تلفن همراه بصورتی که عمومیّت پیدا کرده بیشتر از ۱۵ سال نیست (کشف آن به بیش از ۳۵ سال می رسد). ولی بشر کمتر وسیله ای به هیجان انگیزی این وسیله ی جذّاب، مرموز و وسوسه کننده به خود دیده است. ثابت شده هر هر فرد بطور متوسط هر ۱۸ ماه گوشی تلفن خود را عوض می کند. هر روز شاهد افزایش کارآیی تلفن همراه بصورت افزایش کیفیّت و افزودن یک توانمندی جدید هستیم.

امّا بحث این مقاله در مورد تقسیم بندیPDA ،Smart Phone و Cell Phone ها است:

 1. PDA: PDA یا Personal Digital Assistant به معنی دسیتار شخصی دیجیتالی است در واقع وسیله ای است به عنوان کامپیوتر همراه کاربر و برای دسترسی به اطلاعات ضروری درهر لحظه و در هر مکان. بر خلاف مدل های قدیمی همه مدل های امروزی به تلفن همراه مجهز می باشد. نمونه بارز این نمونه Palm ها هستند که اغلب دستیاران تخصصی پزشکی و غیر پزشکی در کشورهای خارج، کتاب های دیجیتالی پزشکی مثل هاریسون، نلسون و تقریباً تمامی کتاب های پزشکی و غیر پزشکی در این وسیله دارند. و حتّی بعضی از دانشگاه های بزرگ به دستیاران خود این دستگاه را هدیه می دهند.
  در این دسته Pocket PC یا PPC را نیز داریم که در واقع نوع پیشرفته تر این دسته می باشد و دارای سیستم عامل ویندوز موبایل سری حرفه ای و صفحه لمسی، قابل نصب برنامه های مختلف، صفحه کلید QWERTY، پشتیبانی از شبکه های بی سیم و Wi Fi و … می باشد. همه این مدل ها می توانند فایل های آفیس را خوانده و ویرایش کنند. فایل های آکروبات را باز نمایند(PDF). دسترسی به اینترنت نیز واضح است که مجهز می باشند(GPRS). این مدل ها را بیشتر شرکت هایی مثل i-Mate، و HTC که با مدل های شاهکاری که با سیستم عامل آندروئید، ویندوز فون تولید می کند و اخیراً سامسونگ (مثلاً مدل های Wave، Galaxy، Omnia) و سونی اریکسون (مدل های  XPERIA ) و … تولید می کنند.
   

  • Smart Phone: تفاوت اساسی این گروه با PDA و PPC مجهز بودن به مولتی مدیای قدرتمند (عکس برداری، فیلم برداری و موزیک) و ردیاب ماهواره ای (GPS) است اگر چه تفاوت های بین PDA و Smart Phone این روزها کمتر و کمتر می شوند و مرزبندی بین ایندو نیز سخت تر. فقط نکته مهم اینکه در این مدل ها، هیچ کدام نمی توانند فایل های آفیس را ویرایش کننند (اگر چه بعضی از اینگونه مدل های می توانند آنرا بازکنند)، همگی دارای سیستم عامل هستند وسیستم عامل های ویندوز موبایل استاندارد و کلاسیک، سیمبین، پالم، لینوکس و آندروئید (آخری هنوز به بازار بطور رسمی وارد نشده و مالکیت معنوی آن متعلق به شرکت غول گوگل است).
   در واقع در این مدل ها صوت ، عکس برداری و فیلم برداری و دسترسی به اینترنت حرف اول را می زند. حتی تقسیم بندی در زیر شاخه های این گروه وجود دارد که به قرار زیر است:
  • Music Phone: (گرایش و دسترسی حرفه ای تر به فایل های موزیک با حفظ سایر خصوصیات این سری) که سرآمد و مبتکر این نوع را می توان در سونی اریکسون به نام سری Walkman نام برد که سریعاً شرکت نوکیا با سری های Xpress Music و سری N و شرکت ساموسنگ اخیراً با سری Beat پا به میدان گذاشتند و هر کدام جهت رقابت امکانات بیشتری مثل Mega Bass، Play List، Shake Control، Sense Me، پشتیبانی از پورت ای ۳٫۵ میلی متری هدفون و …. اضافه نمودند.
 2. Camera Phone: این سری ها بر روی دوربین های عکاسی و فیلم برداری زوم کردند و امکانات خارق العاده ای به آن اضافه کردند مثل پیکسل بالا (۵ تا ۸ مگا پیکسلی!) فلش های زئون به جای دیودی، کاور لنز، فیلم برداری با کیفیّت دی وی دی، تعداد فیلم برداری بالا حتّی ۱۲۰ فرم بر ثانیه، تشخیص چهره، ضد لرزش، تشخیص لبخند و … شروع طوفانی این سری ها با سونی اریکسون مدل K750 شروع شد و سریعاً به سری N نوکیا نیز رسید و هم اکنون سامسونگ با مدل رویایی خود (i8510) کوی سبقت را تا اینجا برده، البته LG با مدل های Viewty خود و با قیمت بسیار مناسب در این بازار حضور چشمگیر دارند.
 3. Cell Phone:این سری ها جزء ارزانترین موبایل ها بوده و به حداقل امکانات مجهز است مثل برقرای تماس، ارسال و دریافت SMS و گاهی MMS. و تقریباً همه برندها این مدل را تولید می کنند و مشتری خاص خود را دارند.
Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*