نقاشی ای که برنده ۱۶ جایزه شد

IHaveAIDS picاین نقاشی توسط پسری بنام رایان وایت (Ryan White) پسربچه ای که مبتلا به ایدز بود کشیده شد. این نقاشی برنده ۱۶ جایزه بین‌المللی شده و از آن به عنوان نماد مبارزه با ایدز استفاده می‌شود.

“من ایدز دارم
لطفن مرا بغل کنید
من شما را میتلا نمی کنم”

اما ریان وایت (Rayan White) کی بود: رایان وایت در سال ۱۹۷۱ در ایالت ایندیانا آمریکا بدنیا آمد، به علت ابتلا به بیماری هموفیلی (نوعی اختلال انعقاد خونی ارثی ) مجبور بود فراورده های خونی (کرایو و فاکتورهای انعقادی) دریافت کند
(از طریق تزریق وریدی)، چون در آن زمان ایدز تازه کشف شده بود خون و فراورده های خونی از نظر بیماری ایدز بررسی نمی شد، نتیجه این امر ابتلا رایان وایت در سن ۱۳ سالگی به بیماری ایدز شد (در سال ۱۹۸۴). با وجودی که پزشکان حضور رایان را به مدرسه بلامانع اRayan With picعلام کرده بودند ولی والدین بچه ها و معلمین از حضور رایان در مدرسه نگران بودند و جلوی ورود او را به مدرسه می گرفتند. اگر چه والدین رایان در دادگاه بر علیه آنها مؤفق شدند ولی به دلیل بد رفتاری همکلاسی هایش  مجبور شدند به شهر دیگری بروند این مهاجرت و آموزش اهالی آن شهر سبب شهرت رایان شد بطوری که مایکل جکسن با او آشنا و او را نزد خود برد و ترانه معروف Gone too soon (خیلی زود رفت) از آلبوم Dangerous (خطرناک) را برای او سرود (البته پس از مرگ او) بعدها از این ترانه بیل کلینتون در تبلیغات خود و علاوه بر آن در مراسم تشییع پرنسس دایانا، پرنسس ویلز و خود مایکل جکسون نیز پخش و اجرا شد. با شخصت های معروفی مثل التون جان  نیز ظاهر می شد.  و وقتی مایکل جکسن مرد مادر رایان جمله “او هم زود رفت” برایش بکار برد. رایان ۵ سال بیشتر از آنچه پزشکان پیش بینی می کردند زنده ماند در نهایت در سال ۱۹۹۰ در سن ۱۸ سالگی (دو ماه قبل از فارغ التحصیلی) فوت نمود.

Michael-and-Ryan-Whiteدر زمانی که او ۱۶ ساله بود فیلمی از زندگی او ساختند (داستان برایان رایت)، چهار ماه بعد از مرگ رایان وایت ،مجلس نمایندگان امریکا قانونی تصویب نمود و نام آن را قانون مراقبت رایان وایت RAYAN WITH CARE ACT)) نامید. در این قانون گفته شده است که افراد مبتلا به ایدز، خانواده های آنها و موسساتی که در این رابطه کار می کنند باید از نظر مالی کمک شوند.

جهت اطلاعات بیشتر به این سایت ها هم مراجعه نمایید:

  1. Rayan With در EnWikiMedia
  2. خیلی زود رفت (Gone Too Soon) در ویکی پدیای فارسی
  3. سرگذشت رایان رایت در سایت Moghan ArasBe Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*