پیشگیری از بیماری وبا

پیشگیری از بیماری وبا (ویژه عموم)

Cholera_rehydration_nurses

بیماری وبا ویژه پزشکان را در اینجا مطالعه فرمایید.

تعریف بیماری وبا (التور): وبا یک بیماری عفونی اسهالی خاص انسان است که به وسیله میکروبی به نام ” ویبریو کلرا ” ایجاد می شود .سمی که این میکروب در روده باریک انسان ترشح می کند باعث ایجاد بیماری در انسان می شود.

علائم بیماری وبا: شخص مبتلا به وبا اسهال خفیف بدون  درد و بدون تب داشته که کم کم شدید می شود. اسهال او آبکی و به شکل لعاب برنج است.گاهی همراه با استفراغ و گاهی هم بدون استفراغ می باشد.که به سرعت و درظرف ۳ تا ۴ ساعت سبب کم آبی شدید بدن شده و در صورتی که سریعا آب و املاح بدن جبران نشود سبب مرگ خواهد شد.

دوره پنهان بیماری وبا: از لحظه ی ورود میکروب به بدن تا بروز بیماری از چند ساعت تا پنج روز طول می کشد، ولی بطور معمول در ۱ تا ۲ روز، علائم بیماری آشکار می شود.

به محض شروع اسهال شدید از مایعات فراوان و پودرORS استفاده نموده و سریعا به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی یا خانه بهداشت مراجعه فرمایید.

راه های انتقال بیماری وبا: انتقال بیماری از انسان به انسان به دو طریق صورت می گیرد:

الف) تماس مستقیم

 • این بیماری میتواند از طریق تماس با چیزهایی که آلوده به میکروب وبا هستند منتقل شود مثل دست دادن با دستهای آلوده بیمار، تماس با استفراغ یا مواد دفعی بیمار، ملحفه و لوازم آلوده او مثل لیوان و ظروف وحوله و… بیمار.
 • حتی استفاده از توالتی که فرد بیمار قبلا از آن استفاده نموده و ضدعفونی نشده باشد( شیرآب، دستگیره در، …).

ب) تماس غیرمستقیم

 • از طریق خوردن آب آلوده به مدفوع مثل استفاده از چاهها، استخرها، جویبارها و دریاچه های آلوده.
 • از طریق خوردن سبزیجات و میوه های خام آلوده.
 • استفاده از غذاهای پخته که  پس از پخت، توسط دست آلوده و یا حشرات و .. آلوده شده باشد.
 • تغذیه کودکان با بطری به جای شیر مادر.

راه های پیشگیری ار بیماری وبا

 • از دستکاری و بازی کردن اطفال با سبزیجات خام  و میوه سالم سازی نشده جلوگیری کنید.
 • بعد از دست زدن به سبزیجات خام و میوه سالم سازی نشده، دست های خود را با آب و صابون بشوئید.
 • رعایت اصول بهداشت فردی ضرورت کامل دارد.
 • در مسافرت ها، برنامه های تفریحی و هنگام گردش در خارج شهر، آب آشامیدنی سالم  و یا آب های بطری شده دارای مجوز بهداشتی همراه  داشته باشید و یا اینکه چای و میوه جات آبدار  مانند هندوانه را جایگزین آب نمائید.
 • در صورت نداشتن آب سالم، از آب منابع نامطمئن نظیر آب رودخانه و … برای آشامیدن استفاده ننمایید و در صورت ضرورت استفاده از آب این منابع آنرا به مدت حداقل یک دقیقه جوشانده و مصرف نمائید.
 • از مصرف یخ هایی که رنگ شفاف نداشته و به صورت غیربهداشتی عرضه میشود خودداری نمائید.
 • برای تهیه یخ خوراکی ،ازآب آشامیدنی سالم یا جوشیده سرد شده استفاده نمائید. همچنین در صورتی که از سلامت یخ مورداستفاده مطمئن نیستید بایستی حتماً آنرا در پوشش بهداشتی و مناسب قرار داده و بمنظور سرد نمودن آب و مواد غذایی بصورت غیرمستقیم از آن استفاده نمایید.
 • جهت شنا کردن از استخرهایی که دارای مجوز بهداشتی هستند استفاده نمائید و از شنا کردن در آبهای آلوده پرهیز نمایید.

Swiming

 • در پارکها فقط از شیرهایی که مخصوص آب آشامیدنی است استفاده نمائید.

Driking

 • مواد غذایی را از دسترس حشرات، جوندگان و حیواناتی مانند:  مرغ و جوجه  دور نگهدارید.

نحوه سالم سازی میوه و سبزیجات

مرحله اول (پاکسازی): ابتدا میوه و سبزیجات را به خوبی پاک کرده و با آب سالم شستشو دهید تا گل و لای و مواد زاید آنها  برطرف گردد.

مرحله دوم (انگل زادیی): در یک ظرف ۵ لیتری آب ریخته و به ازای هر لیتر آب ۳ تا ۵  قطره مایع ظرفشویی اضافه نموده و قدری به هم زده تا تمام میوه و سبزیجات در کفاب قرار گیرند و بعد از ۵  دقیقه آنها  را با آب سالم شستشو دهید تا تخم انگل ها جدا شوند.

مرحله سوم (گندزدایی): برای از بین بردن میکروب های بیماریزا، یک گرم ( نصف قاشق چایخوری ) پودر پرکلرین را در ظرفی محتوی ۵ لیتر آب بریزید تا کاملاً حل شود و سبزی یا میوه  انگل زدایی شده را به مدت ۵ دقیقه در این محلول غوطه ور نمایید. چنانچه پودرپرکلرین در اختیار ندارید می توانید از محلول های گندزدایی سبزیجات که در داروخانه ها یا سایر فروشگاهها وجود دارد استفاده نمایید.

مرحله چهارم (آبکشی): پس ازانجام مرحله گندزدایی، میوه و سبزیجات را دوباره با آب سالم شستشو دهید تا باقیمانده کلر و موادشوینده از آنها جدا شوند. پس از انجام این عمل،  سبزی یا میوه قابل مصرف خواهد بود.

واحد بهداشت محیط / معاونت بهداشتی/ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان

 

 

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*