روزانه ۱۵ – ۲۰ دقیقه برای فرزندان تان وقت بگذارید

Quarrel between Brother and sister

روزانه ۱۵ – ۲۰ دقیقه برای فرزندان تان وقت بگذارید

 • ۱۵ – ۲۰ دقیقه توجه روزانه والدین، رفتارهای پرخاشگرانه کودک را کاهش می دهد.
 • توجه ۱۵- ۲۰ دقیقه برای هر بچه در طول روزبه میزان قابل توجهی از رفتارهای پرخاشگرانه و نق زدن کودک می کاهد.
 • چرا کودکان با هم دعوا می کنند و نقش والدین در این هنگام چیست؟
  بچه ها به دلایلی با هم بحث و دعوا و همدیگر را اذیت می کنند که از جمله می توان به:
 • خستگی، عصبی و گرسنه بودن اشاره کرد.
 • البته آنها گاهی نیز به دنبال جلب توجه هستند،
 • گاهی می خواهند قدرت خود را اثبات کنند و
 • گاهی نیز دنبال یک همبازی و همراه می گردند.

والدین باید بدانند چرا بچه ها با هم دعوا می کنند، این موضوع می تواند کمک کند تا بدانند چه کارهایی باید انجام داد تا تنش ها کاهش یابد و روابط دوستانه تری بین بچه ها حاکم شود، به عنوان مثال: اگر مادر در خانه مشغول تمیز کردن یا در حال صبحت کردن با یکی از دوستان است، ممکن است در همین لحظه دعوا و جنگ فرزندان اوج می گیرد و جملاتی مانند: مامان اون منو رد، کتابم را گرفت، مامان اون منو هل داد، داره به من دهن کجی می کنه و … بیان گردد.

در اینگونه موارد اگر والدین کار خود را رها کنند و به این بیندیشد که چه چیزی در حال حاضر حرف اول را می زند، می تواند مشکل را کمی حل کند. مثلاً

 • اگر بچه ها خسته، گرسنه و عصبی هستند و احساس لذت، شادی و همکاری با یکدیگر را ندارند، اگر به آنها کمک  کنید چند دقیقه استراحت کنند و
 • اگر خسته و خواب آلوده هستند به آنها کمک کنید تا کمی بخوابند،
 • یک خوراکی یا نوشیدنی خنک به آنها بدهید،
 • یا یک کار جالب را برای آنها تدارک ببینید ممکن است به طور شگفت انگیزی جو صلح و آرامش به خانه حکم فرما شود.

brather-and-sister-play

این موضوع مهم را باید در نظر داشت که بعضی اوقات برای این که بچه ها توجه والدین را جلب کنند وارد یک عادت بد و چرخه معیوب می شوند و تا زمانی که آنها ساکت، آرام و منطقی هستند و با هم همکاری و بازی می کنند والدین سرگرم کارهای خودشان هستند و هیچ توجهی به آنها ندارند اما بلافاصله که شروع به جنگ و دعوا می کنند والدین سر صحنه حاضر می شوند، با آنها حرف می زنند، حتی آنها را دعوا می کنند، نصیحت می کنند و برای آنها وقت می گذارند. بنابراین اگر در خانه این حالت وجود دارد، وقت آنست که یک برنامه ریزی صحیح و تجدید نظر در برنامه های گذشته تصمیم بگیرید.

زمانی که فرزندان رفتار خوب و مناسب دارند باید به آنها توجه شود و آنها را تشویق و تحسین کرد. به طور مثال وقتی آنها مشغول بازی با یکدیگر هستند و در آن زمان رفتار دوستانه ای با هم دارند با یک بستنی یا میوه سراغ آنها بروید و بگویید “چقدر لذت می برم از اینکه می بینم شما به این خوبی با هم بازی می کنید و با هم دوست هستید”.

باید نسبت به دعواها و جرو بحث های کوچک بی توجه باشید، گویی نه چیزی می بینید و نه چیزی می شنوید، سرگرم کار خودتان شوید و خونسرد و آرام بمانید و از نگاه کردن به آنها اجتناب کنید.

گاهی لازم است کارهای بچه ها را نادیده بگیرید. البته مشروط به این که هیچکدام از آنها در معرض آسیب و خطر نباشند و اگر می بینید اوضاع خارج از کنترل نیست ممکن است ترک کردن اتاق مفید باشد. از طرفی چشم پوشی و نادیده گرفتن، زمانی اثر بهتری دارد که والدین سعی کنند زمانی که بچه ها رفتار های خوب و مناسب دارند به آنها توجه و آنها را تحسین و تشویق نمود

باید به بچه ها آموخت که توجه پدر و مادر را به روش های  مثبت طلب کنند و با رفتارهای منفی متوسل به جلب توجه نشوند. مثلاً به فرزندان خود بگویید موقعی که دلت می خواهد من بغلت کنم و نوازشت کنم به من بگو، من همیشه نمی توانم برای یک مدت طولانی با تو بازی کنم اما می توانم برای یک مدت طولانی با تو بازی کنم اما می توانم زمانی را برای خواندن کتاب برای تو بگذارم، جیغ و فریاد های تو گوش مرا اذیت می کندف سعی کن شانه هایم را تکان دهی و آرام خواسته ات را بگویی.

مطالعات نشان داده است که توجه به هر فرزند با زمان ۱۵- ۲۰ دقیقه برای هر فرزند در طول روز به طور قابل ملاحظه ای از رفتارهای پرخاشگرانه و نق زدن او می کاهد.

کارهایی مثل بازی کردن با کودک، خواندن کتاب برای او و بطور خیلی ساده در گیر کردن فرزند در فعالیت های معمول روزانه مثل شستن ماشین، گردگیری، آشپزی و … راه هایی خوبی برای توجه مثبت به کودک است.

  دکتر عربگل، فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان، دبیر انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان، نشریه اخبار پزشکی مهر ماه ۱۳۹۰

Be Sociable, Share!

یک پاسخ به “روزانه ۱۵ – ۲۰ دقیقه برای فرزندان تان وقت بگذارید”

 1. سلام خسثه نباشین
  من الان ۲۸ ساله ام شروع ….
  ـــــــــــ
  پاسخ ب
  ه Acemani گرامی، پاسخ رو به ای میل تون فرستادم

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*