معمای سواری کرایه تهران به رشت من

TAXI

فاصله رشت تا تهران حدود ۳۰۰ کیلومتر است. اغلب اوقات من با سواری (ماشین زرد رنگ پژو یا سمند) به تهران و برعکس سفر می کنم. بارها و بارها شاهد این بودم که اعلام می کردند اتومبیل نداریم در حالیکه در محوطه پر بود از اتومبیل. افرادی هم دور بر شما بودند که به نظر مسافر نمی اومدند. یاد گرفته بودم که  در این حالت باید در سالن انتظار منتظر بمانم.

بعد از مدتی به دلایلی که من نمی فهمیدم ناگهانی اعلام می کردند اتومبیل برای حرکت آماده است بفرمایید سوار شید. گاهی هم اعلام می کردند شما با مسافر پشتی کرایه رو بین دو نفرتون تقسیم کنید تا زودتر راه بیفتیم! (صندلی عقب سواری معمولاً سه نفری می نشینند).

این قضیه برای  من به عنوان معمای غیرقابل حل ماند، که این چه کاریه که راننده و اتومبیل هست ولی می گن اتومبیل نداریم.

خیلی سعی کردم بدون پرسیدن از راننده ها این معما را حل کنم، ولی حیف که نشد!

در نهایت این موضوع از طریق فرزندان یکی از دوستانم که در دانشگاه تهران تحصیل می کرد و با من به همین طریق سفر می کرد حل شد.

او گفت برای راننده ها بار صندوق عقب ماشین خیلی بیشتر از مسافر ارزش داره! ملاک حرکت پر شدن صندوق عقب اتومیبل سواری است. اگه کاملاً پر بشه، می گن صندلی عقب رو بین دو نفر تثسیم کنیم تا زودتر راه بیفتیم.  اگه پر نشده باشه، راننده نداریم (یعنی باید وایستید تا صندوق عقب اتومبیل جناب راننده پر بشه!!).

توضیح: در بسیاری از موارد کالاها بین تهران و شهرستان ها از طریق همین سواری ها فوری حمل می شوند و البته هم سریع و هم مطمئن هم هستند.

Be Sociable, Share!

۲ پاسخ به “معمای سواری کرایه تهران به رشت من”

 1. سلام آقای دکتر…
  واقعا منم یه بار این داستان رو تجربه کردم…ولی من اینقد عمیق بهش فکر نکرده بودم… خیال میکردم مسافر نیست. آخر سر مجبور شدم به جای ۱۳۰۰۰ تومن کرایه معمول، ۱۹۰۰۰ تومن ناقابل تقدیم کنم. 😥

  [پاسخ]

 2. سلام من هم توی مسیر اراک- همدان در تردد با سواری ها ی زرد رنگ هستم اما به نظر من مهم انصاف و وجدانه راننده است. چون تا حالا چنین موضوعی رو تجربه نکردم با وجود اینکه بارها اتفاق افتاده که امانتی زیادی رو به راننده برای تحویل در مقصد دادند اما راننده معمولا مبلغی بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان از صاحب کالا گرفته (لازم شد دفعه بعد یه بوس آبدار از راننده ها به خاطر معرفتشون بکنم)
  ــــــــــــــ
  پاسخ به
  Saman گرامی، با سلام و احترام، ممنون از نظرتان، باور بفرمایید برای راننده های عزیز که شکی در زحمت شان نیست بار داخل صندوق عقب برایشان درآمد خیلی خوبی داره، این دفعه دقت کنید، البته بوس تونو بدید!

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*