مصرف نمک را کاهش دهید

SaltShaker نمک دان

   ویژه عموم

مصرف نمک را کاهش دهید
نمک چه نقشی در بدن دارد؟

نمک یکی از مواد مورد نیاز برای سوخت و ساز مواد غذایی در بدن، انتقال پیام های عصبی و کارکرد صحیح عضلات است.

این ماده به مقدار محدود مورد نیاز بوده و مصرف متعادل آن لازم است. به طور مثال در هنگام اسهال و استفراغ و یا فعالیت شدید بدنی و در هوای گرم با مصرف کمی نمک می توان املاح از دست رفته بدن را جبران کرد.

چه مقدار نمک بخوریم؟
در حال حاضر مصرف نمک که خصوصاً در غذاهای آمده به میزان زیاد مورد استفاده قرار می گیرد در کشور ما بالا است. طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، حداکثر مقدرا مصرف روزانه نمک ۵ گرم می باشد. این در حالی است که میزان مصرف نمک در کشور ۲-۳ برابر این مقدار برآورد شده است. نمک دریافتی شامل نمک نمکدان، نمک موجود در مواد غذایی و نمک اضافه شده به غذا در زمان طبخ می باشد.

مصرف زیاد نمک یا غذاهای شور چه عوارضی را بدنبال دارد؟
در صورتی که نمک به مقدار مناسب مصرف شود و کلیه ها هم سالم بوده و عملکرد خوبی داشته باشند نمک مورد نیاز بدن تأمین می گردد اما در صورت تداوم مصرف زیاد نمک و مواد شور و یا اختلال در کارکرد کلیه ها یا یکی از سیستم های مربوط به دفع، نمک اضافی موجب تجمع آب در بدن شده و ایجاد ورم در تمام و یا قسمت هایی از بدن می نماید. مصرف زیاد نمک و غذاهای شور از عوامل مؤثر بر افزایش فشار خون و بروز بیماری های قلبی عروقی به ویژه در افرادی که سابقه این بیماری ها را در خو یا خانواده دارند، می شود.

طبق تحقیقات، مشخص شده است که دریافت زیاد نمک، اثرات مضری بر سلامت ما دارد که شامل موارد زیر است:

فشار خون بالا: در حال حاضر، ارتباط بین مصرف زیاد نمک و افزایش فشارخون بویژه در افرادی که سابقه خانوادگی فشارخون بالا دارند، بطور قطعی ثابت شده است. افزایش فشارخون، خطر سکته مغزی (با از کار افتادن قسمتی از بدن) یا حمله قلبی را افزایش می دهد. اینها از علائم عمده فشار خون بالا هستند.

کاهش مصرف نمک، سریعاً باعث کاهش فشار خون بالا می شود و اگر همیشه به مقدار کم نمک مصرف کنید، با افزایش سن دچار فشار خون بالا نخواهید شد.

سکته قلبی: مقدار مصرف نمک با میزان شیوع سکته قلبی در جامعه مرتبط است. علاو بر اینکه نمک باعث افزایش فشار خون می شود، به نظر می رسد به طور مستقیم و بدون اینکه اثری بر فشار خون داشته باشد، باعث سکته قلبی می شود.

پوکی استخوان: نمک زیاد، کلسیم را از استخوان ها جدا می کند و باعث دفع آن از ادرار می شود. به همین دلیل باعث نازک شدن و پوکی استخوان می شود، در نتیجه با افزایش سن، استخوان ها به راحتی می شکنند برای کاهش خطر پوکی استخوان، مصرف نمک باید کاهش یابد.

سرطان معده: کاهش مصرف نمک، خطر شیوع سرطان معده را کاهش می دهد. در مطالعه کشور های مختلف در جهان، ارتباط نزدیکی بین مقدار مصرف نمک و تعداد افراد مبتلا به سرطان معده آشکار شده است. در مناطقی که مردم نمک کم مصرف می کنند، شیوع سرطان معده کمتر است.

آسم: مصرف نمک زیاد، شرایط آسم را تشدید می کند، یعنی اگر مستعد ابتلا به آسم هستید، بطور غیر مستقیم، بیماری شما را وخیم تر می کند. مطالعات متعدد نشان داده اند که کاهش مصرف نمک همراه با سایر عوامل درمانی آسم در بهبود این بیمار ی مؤثر و مفید است.

نگهداری مایعات بدن: مصرف نمک زیاد باعث افزایش احتباس مایعات در بدن می شود. کاهش مصرف نمک در این شرایط حدود ۲ لیتر از مایعات بدن ( یا ۲ کیلوگرم از وزن بدن) را کاهش می دهد. در بسیاری از خانم هایی که دچار ورم قوزک پا و تنگ شدن انگشتر در دست شان هستند با کاهش مصرف نمک در غذای خود ورم بسیار کاهش می یابد.

Fast Food فست فود یا غذاهای آماده

مهم ترین منابع دریافت نمک در رژیم غذایی کدام ها هستند؟

 1. نمک آشپزخانه و سفره که زمان طبخ یا سر سفره به غذا اضافه می شود.
 2. انواع غذاهای آماده مانند سوسیس، کالباس، همبرگر و …
 3. انواع کنسروها مانند کنسرو خورش ها، کنسرو سبزیجات و …
 4. انواع تنفلات شور مانند چیپس، چوب شور و …
 5. لبنیات شور مانند پنیر، دوغ و کشک
 6. انواع شور مانند خیارشور، کلم شور و …
 7. ترشی ها
 8. آجیل و مغز دانه های شور (پسته، بادام، فندوق، گردو و …)

برای پیشگیری از افزایش فشار خون و بیماری های قلبی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • میزان نمکی که هنگام پخت به غذا اضافه می کنید را کاهش دهید.
 • برای اجتناب از مصرف بی رویه نمک بر سر سفره از نمکدان استفاده نکنید.
 • غذاهای کنسرو شده و بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده و آماده دارای مقادیر زیادی نمک هستند به همین دلیل بهتر است مصرف این مواد غذایی را محدود کنید.
 • برای بهبود طعم غذا و کاهش مصرف نمک در هنگام تهیه غذاها به جای نمک از سبزی های تازه و معطر، سیر، لیموترش، آب نارنج، آویشن، شوید و … استفاده کنید

وزات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت بهداشت، دفتر بهبود تغذیه جامعه

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*