فاویسم ؛ بیماری باقلا

ویژه عموم 

ویژه پزشکان  

باقلافاویسم؛ بیماری باقلا
تعریف فاویسم: بیماری فاویسم شایعترین اختلال آنزیمی است که علت آن کمبود یا نقص آنزیمی در گلبول قرمز خون به نام  G6PD می باشد و بروز این بیماری با مصرف باقلای مازندرانی ، برخی داروها و عفونت (بیماری تبدار) رابطه دارد .

نکته: درایران این بیماری معمولا در ساکنان نواحی سواحل دریای خزر و

سواحل خلیج فارس دیده میشود و پسران سه برابربیشتر از دختران به این بیماری مبتلا می شوند .

علائم بیماری: تب ، تهوع واستفراغ ،دل درد ، سرگیجه و بی حالی ، تیره رنگ شدن ادرار(به رنگ چای) ، گاها کم رنگ شدن حجم ادرار ، رنگ پریدگی

زمان بروز علائم بیماری: وقتی کودک شما درمعرض بعضی از داروها که بعدا ذکر می شوند قرار گیرد و یا به بعضی از بیماری های عفونی مبتلا شود و یا باقلای مازندرانی به شکل (خام یا پخته) مصرف کند ۵تا۲۴ ساعت پس از تماس ، علائم آشکار می گردد. که دراین صورت کودک خود را به نزدیک ترین مرکز درمانی برسانید .

fava باقلا مازندرانی

والدین گرامی با رعایت نکات زیر از بروز فاویسم در کودک دلبندتان پیشگیری نمایید:

  1. رژیم غذایی کودک شما عادی است جز این که مصرف باقلا مازندرانی به هیچ شکل (خام یا پخته)  مجاز نیست و تا حدی امکان از تماس کودک با پوست باقلا نیز خودداری کنید. حتی کودک  فاویسمی خود را به مزارع باقلا نبرید.
  2. اگر به کودک فاویسمی خود شیر مادر می دهید شما هم باید از مصرف باقلا خودداری نمایید. تا ۷۲ ساعت
  3. درصورت بروز تب،کودک را با آب ولرم تنشویه داده شود و به پزشک مراجعه شود.
  4. درصورت علائم حمله فاویسم از قبیل  تب ، تهوع واستفراغ ،دل درد ، سرگیجه و بی حالی ، تیره رنگ شدن ادرار سریعا  به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه و در این بین مصرف مایعات شیرین و بی رنگ مثل آب انگور و یا آب سیب فراموش نشود .
  5. دقت شود که کودک فاویسمی ، در معرض برخی مواد شیمایی بالاخص نفتالین ، حنا، و حشره کش ها (مثل ددت) قرار نگیرد.
  6. درصورت مراجعه به پزشک حتما به او یادآوری شود که کودکتان فاویسمی می باشد.
  7. مصرف بعضی از داروها برای کودک فاویسمی ممنوع است مانند : کوتریموکسازول، ویتامین k، داروهای ضد مالاریا مثل کلروکین،آسپرین ونالیدیکسیک اسید ها .

پیام سلامت

والدین گرامی هرچند خطر بروز عارضه فاویسم پس از ۱۰ سالگی کاهش می یابد اما بهتر است همیشه مراقب او باشید.

وقتی کودک شما درمعرض بعضی از داروها که بعدا ذکر می شوند قرار گیرد و یا به بعضی از بیماری های عفونی مبتلا شود و یا باقلای مازندرانی به شکل (خام یا پخته) مصرف کند ۵تا۲۴ ساعت پس از تماس ، علائم آشکار می گردد.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی استان گیلان، معاونت درمانف ادراه پرستاری و مامایی، مرکز آموزشی درمانی ۱۷ شهریور  

فاویسم را در سایت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، معاونت سلامت نیز مطالعه بفرمایید. 

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*