بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF)

CCHF

  توجه: از خریدن گوشتهای بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی (کشتار غیرمجاز) خودداری کنید.

مهم: ویروس در حرارت یخچال در مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت ازبین می رود 

ویژه عموم
ویژه پزشکان اینجا 

بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF)
علائم بیماری:  بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از بیماری های ویروسی قابل انتقال بین انسان و حیوان می باشد .بیماری با تب ناگهانی، بدن درد، کوفتگی، ضعف، سردرد، درد شدید عضلات، بی اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، ترس از نور، تهوع، استفراغ، گلودرد، دل درد و تغییرات خلقی بصورت بی قراری و افسردگی ظاهر می شود.

علائم خونریزی معمولاً از روز سوم تا پنجم شروع می شود. خونریزی در مخاط ، لکه های خونریزی (پشتی) در قسمت بالای بدن، خط زیر بغل، محلهای تزریق و تحت فشار ایجاد می شود. خونریزی از اعضای مختلف بدن ( بینی، لثه، مجاری ادرار، روده، رحم و … ) ایجاد می شود. بیماران بدحال از روز پنجم به بعد دچار نارسایی کبدی، کلیوی می شوند.

 مخزن بیماری:
گوسفند، گاو، بز، خرگوش وحشی، و شتر مرغ به عنوان مخزن بیماری مطرح هستند.

 راههای انتقال:
انتقال از طریق گزش کنه که یکی از راههای مهم ابتلا می باشد. کنه ها بخصوص گونه هیمالوما از طریق تخمدان آلوده در تمام مراحل رشدآلوده شده و عفونت زا می باشند. کنه بالغ ویروس را به نوزادان خود انتقال می دهد.

Hyalomma-tick

انسان نیز در اثر تماس مستقیم با خون و ترشحات یا بافتهای آلوده دام و یا تماس با ترشحات افراد بیمار مبتلا می شوند. در تماس نزدیک با دمهای آلوده از طریق تنفس نیز امکان ابتلا به بیماری وجود دارد.

 ویروس در حرارت یخچال در مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت ازبین می رود به همین دلیل خطرانتقال درطی دبح حیوان و یک دوره کوتاه پس از ذبح حیوان وجود دارد.

 گروههای در معرض خطر:
همه افراد جامعه احتمال ابتلا به بیماری را دارند.
گروه پرخطر شامل: دامداران، دامپزشکان، کارمندان کشتارگاه و کارکنان بهداشتی درمانی (پزشک، پرستار، بهیار و …) می باشند.
فرد مبتلا به این بیماری همیشه تب دارد و در نهایت ممکن است به‌دلیل نارسایی اعضا و خونریزی شدید جان خود را از دست بدهد. دوره کمون تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو معمولا کمتر از ۲ هفته پس از تماس با دام آلوده یا گزش کنه است و این علائم پس از این مدت بروز خواهد کرد و درصورت عدم انجام به‌موقع اقدامات درمانی، احتمال مرگ‌و‌میر تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو بیش از ۵۰ درصد است. البته دام آلوده علائم خاصی ندارد، فقط یک هفته تب‌دار می‌شود و بعد این تب فروکش می‌کند.

اگر دام آلوده در همان روزهای عود بیماری ذبح شود و در کنار آن سلاخ هم دستکش دستش نباشد یا دستش هنگام ذبح خراش بردارد، سریعا ویروس منتقل می‌شود. برای همین اصرار ما بر این است که دام‌های وارداتی حتما توسط دامپزشک معاینه شوند و بعد در اختیار کشتارگاه‌ها قرار بگیرند.

 از خریدن گوشتهای بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی (کشتار غیرمجاز) خودداری کنید.

می خواهید بیشتر بدانید:

  1. تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یا CCHF 
  2. تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یا CCHF در ویکی پدیای فارسی
  3. تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یا CCHF  در سایت سلامت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی کشور
  4. هشدار معاون سازمان دامپزشکی به قصابان در مورد تب کریمه کنگو در سایت خبرگزاریجمهوری اسلامی
  5. CCHF در سایت WHO
  6. CCHF در سایت CDC
  7. سایت CCHF
Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*