نکاتی مهم در مورد حفاظت پوست از آفتاب

نکات مهم و کلیدی در مورد حفاظت پوست از آفتاب

ویژه عموم

Sunburn_blisters

ویژه پزشکان اینجا

سرطان پوست شایع ترین سرطان در سراسر جهان از جمله ایران است. در آمریکا سالانه ۳٫۷ میلیون سرطان پوست تشخیص داده می شود. و شایع ترین علت سرطان پوست هم اشعه ماورای بنفش یا UVR نور خورشید می باشد. در ضمن اشعه ماورای بنفش یا UVR عامل تا ۹۰% عامل پیر شدن پوست بصورت چین و چروک، لکه های قهوه ای، شلی پوست می باشد.  با توجه به این مسئله حفاظت پوست از آفتاب یک اصل مهم در جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس پوست است.

با توجه به تغییرات لایه ازون و پدیده گلخانه های که همه به دلیل آلودگی هوایی است که بشر عامل آن است، حفاظت از پوست هم برای خانم ها و هم برای آقایان به یک مسئله حیاتی تبدیل شده است.

کرم های ضد آفتاب
کرم های ضد آفتاب مانع رسیدن اشعه ماورای بنفش یا UVR به پوست می شوند. اشعه ماورای بنفش به سه قسمت UVA، UVB و UVC تقسیم می شوند. حدود ۹۵% اشعه ماورای بنفش نور خورشید وقتی به سطح زمین می رسند از نوع UVA است. قسمت اعظم UVB و تقریباً  همه UVC توسط لایه ازون جذب می گردد. هر چه طول موج اشعه ماورای بنفش بیشتر باشد در پوست بیشتر نفوذ می کند. بنابراین UVC که کم ترین طول موج را دارد اگر هم از لایه ازون عبور کند و به پوست برسد تا لایه شاخی پوست نفوذ می کند و UVB حداکثر در لایه فوقانی درم نفوذ می کند. اما UVA که بیشترین طول موج را دارد تا عمق درم پوست نفوذ می کند.

اشعه UVB عامل اصلی آفتاب سوختگی است. درحالیکه عامل اصلی سرطان پوست اشعه UVA است که به اعماق پوست نفوذ می کند و باعث موتاسیون سلولی و تغییرات سرطانی می گردد. آقتاب سوختگی، تیره شدن پوست، ضحیم شدن پوست همه به علت اشعه UVB است.

SPF یا Sun Protection Factor (فاکتور حفاظتی پوست) معیاری است که حفاظت پوست از آفتاب سوختگی را نشان می دهد. و باید از SPF 15 به بالا استفاده گردد. توجه داشته باشید که از بروز سرطان جلوگیری نمی کند.عدد ۱۵ به معنی این است که زمنان لازم برای ایجاد اریتم یا آفتاب سوختگی ۱۵ برابر حالتی است که اصلاً کرم ضد آفتاب نزده اید. (البته باید کرم ضد آفتاب را  به مقدار ۲٫۲ میلی گرم بر سانتی متر مربع به  پوست بزنید).

برای جلوگیری از اشعه UVA به فاکتور دیگری نیاز است که اگر به کرم های ضد آفتاب دقت کرده باشید بصورت UVA/UVB (نسبت UVA به UVB) بیان می شود. هر چه این نسبت به ۱ نزدیک تر باشد نقش حفاظتی بهتری دارد.

در چند سال گذشته کرم های ضد آفتاب به نام Sunblock  وجود داشتند که سازمان FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) دستور منع تولید ضد آفتاب  با این عنوان را از پایان دسامبر  ۲۰۱۲ داده است به خاطر اینکه این محصولات فقط مانع آفتاب سوختگی می شدند.

در ضمن نباید از کلمات Sweatproof (ضدعرق)، waterproof (ضد آب) استفاده گردد. اما باید water-resistant باشند. توجه داشته باشید اغلب کرم های ضد آفتاب کلمه water-resistant دارند(با کلمه Waterproof متفاوت است) و این به معنی این است که حدود ۴۰ تا ۸۰ دقیقه در هنکام شنا بر روی بدن مانده و نقش محافظتی خود را انجام می دهند پس از آن باید مجدداً از کرم ضد آفتاب استفاده کرد.

هم اکنون تقریباً همه ضد آفتاب ها ضمن بیان عد SPF، عبارت Anti UVA/UVB یا Extreme Sun Protection یا Total Sun Protection یا  UVA-UVB-IR Sunscreen یا UVA-UVB-IR Sunblock را هم دارند که همگی به معنی محافظت از کلیه طیف های اشغه نور خورشید است.

چگونگی مصرف کرم ضد آفتاب:

۲۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن و تکرار هر ۴ ساعت. مقدار معمولاً باید ۲٫۲میلی لیتر بر سانتی مترمربع صورت یا دست باشد. در هر صورت باید طوری بزنید که همان اوایل مالیدن پوست تان سقید باشد (البته سریع جذب خواهد شد).

مقدار SPF از ۱۵ به بالا قابل قبول بوده ولی بهتر است با SPF 35 استفاده نمایید.

چه مقدار کرم ضد آفتاب بزنیم؟
علمی ۲٫۲ میلی گرم در سانتی متر پوست بدن! (طوری بزنید که در همان ابتدا پوست تان از کرم ضد آفتاب پوشانده شده باشد البته ظرف چند دقیقه جذب خواهد شد.

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت کافی است؟

خیر، حتماً باید از کلاه، عینک آفتابی و لباسی که بدن را بپوشاند هم استفاده کرد. مثل این عکس:

How to wear چگونه بپوشیم

برای نوشتن این مطلب از این سایت ها استفاده کردم:

Be Sociable, Share!

۲ پاسخ به “نکاتی مهم در مورد حفاظت پوست از آفتاب”

 1. salam……………… matlabe jaleby ro entekhab kardid 😛 ………… kamtar pish miad ke to site haye irany mataleb besorate kholaseh basheh…. va manabe ha neveshteh shodeh bashe…………. movafagh bashid.
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ
  به Saeed گرامی
  ممنون 🙂

  [پاسخ]

 2. سلام من در مورد مسایل … سوال ذاشتم ولی نمیدونم کجا باید سوالمو بنویسم
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به Ale Alave گرامی، به ارولوگ (متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری مراجعه بفرمایید.

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*