تلویزیون LCD ،Plasma یا LED کدام مدل را بخریم؟

عکس تلویزیون

پاسخ فوری: LED! (البته آخرین سری هر مدل و در صورت امکان ۴۲  اینچ و بالاتر). 

پاسخ کامل:

LCD، Plasma، CRT،TFT، Laser TV، Projection TV و یا OLED ، نوع سه بعدی (۳D)  آن، کدام تلویزیون را بخرید؟!

کلمات بالا (LCD، Plasma، CRT،TFT، Laser TV، Projection TV و یا OLED) را بارها بارها از زبان افرادی زیادی شنیده اید در این مقاله می خواهیم تکلیف این کلمات را برایتان روشن کنیم در صورتیکه که قصد دارید تلویزیون جدیدی بخرید پیشنهاد می شود این مقاله را بخوانید چون قرار است برای خرید آن پول زیادی بپردازند (اگر چه اخیراً خیلی ارزان شده! ) و دیگر اینکه امروزه تلویزیون با امکانات پیش روی ما مثل ماهواره، فیلم ها و دی وی دی های جدید با زیرنویس فارسی همزمان با کشور های بزرگ دنیا آن فقط با ۱۰۰۰ تومان قطعاً زمان زیادی پای آن خواهید نشست.

OLED

تلویزیون های OLED یا Organic Light Emitting Display که به آن دیگر LED می گویند، آخرین مدل تلویزیون با تکنولوژی پیشترفته بوده می توان گفت نهایت کیفیت تصویر را اراه می دهد، بدون شک از دو نوع رقیب خود یعنی LCD و  Plasma تصاویر و فیلم را با کیفیت بیشتری نمایش می دهند.
کنتراست این LED  ها به چند میلیون می رسند!! واقعاً دارای تصاویری اعجاب انگیزه و هیجان انگیزی هستند. تعداد  رنگ هایی که نمایش می دهند از دو نوع رقیب  بعنی LCD و  Plasma  نیز بیتشتر است. تکنولوژی این نوع از تلویزیون ها  سبب شده که بتوانند این دستگاه ها نازک تر بسازند. تعداد پیکسل آنها هم بدون استثناء ۲ مگا پیکسل هستند. (بعنی FULL HD). فراوان شدن این تلویزیون های LED در بازار باعث شده مدل های LCD و Plasma  ارزونتر هم بشوند. یک کلام اگر در هزینه مشکل ندارید لطفاً LED بگیرید.

یک تلویزیون OLED

و وضعیّت Laser TV هم علی الرغم اعلام کیفیّت رنگ بالاتر و قیمت پایین تر از LCD ها خبری نیست و بهتر است شما هم فکرش را نکنید. پس تا اینجا این دو مبحث تکلیفش مشخص شده.

یک تلویزیون لیزر Laser TV

و امّا Projection TV: بر اساس تکنولوژی دستگاه پروژکتور کار می کند که در سالن های اجتماعات استفاده می شود به جای اینکه دستگاه پروژکتور بیرون قرار بگیرد داخل تلویزیون قرار گرفته و  تصویر را بر پشت صفحه تلویزیون نمایش می دهد و اگر لامپ این پروژکتور هم بسوزد به راحتی تعویض می شود. امّا اصلاً برای منازل مناسب نیست چون کیفیّت تصویری پایینی دارد و مکان های بزرگ نمایشی مثل سالن فرودگاه ها و هتل های بزرگ تولید شده اند، بنا براین قید خرید اینگونه دستگاه ها بزنید.

یک تلویزیون پروجکشن Projection TV تکنولوژی تلویزیون پروجکشن

TFT چیست؟تی اف تی یا TFT تکنولوژیی است که در شکل پیشرفته آن LCD را می سازند (Liquid Crystal Display). به عبارت دیگر وقتی صحبت از  TFT  می کنیم منظور همان LCD است که از موبایل گرفته تا لپ تاپ و سایر دستگاه هایی که صفحه نمایش دارند استفاده می شود. TFT اختصار Thin Film Transistor بوده، بدینصورت است که روی یک صفحه بسیار نازک و شفاف تعداد مشخصی از ترانزیستورها که نسبت مستقیم به ابعاد صفحه نمایش دارد قرار گرفته به نحوی که جهت روشنایی یک پیکسل یا نقطه نورانی، سه ترانزیستور جهت رنگ های آبی، سبز و قرمز تعبیه شده و با جریان الکتریکی متناسب با تصویری که قرار است نمایش دهد از عبور نورهای پشت زمینه خود که توسط لامپ فلورسنت یا مهتابی خودمان روشن شده جلوگیری، اجازه عبور کم نور و یا اجازه عبور کامل نور را  می دهد و آنچه که ما می بینیم حاصل ترکیب این عناصر است. یک نکته مهم که باید در نظر داشته این است که ترانزیستورها از خودشان نور ساطع نمی کنند بلکه جلوی منبع نور را گرفته یا اجازه عبور آنرا می دهد، و این نکته مهم و افتراق مهم تلویزیون های پلاسما است که خودشان نور ساطع می کنند.

امروزه از کلمه TFT کمتر استفاده شده به جای آن از کلمه LCD  بکار برده می شود. این موضوع  شاید به این خاطر باشد که TFT یک تکنولوزی است مثل کارت های  گرافیکی که با تکنولوژی aTi و nVida  ساخته می شوند و با مدل های مختلف مثل Radeon , Geforce توسط شرکت های مختلفی مثل MSI، Asus  ساخته و به بازار عرضه می گردند.

یک تلویزیون معمولی CRT TVامّا CRT یا همان تلویزیون خودمان که از کلمات Cathode Ray Tube تشکیل شده و دیگر نیازی به توضیح بیشتر ندارد و ظاهراً مثل نسل دایناسورها که چند هزار سال پیش منقرض شده، این تلویزیون ها هم دارند به سرنوشت این دایناسورها دچار می شوند!

و امّا بحث اصلی این روزها بر سر خرید تلویزیون های LCD یا Plasma است.

تلویزیون های  پلاسما (Plasma): تلویزیون های پلاسما از تکنیک لامپ های فلورسنت یا مهتابی خودمان استفاده می کنند ولی به شکل بسیار پیشترفته؛ صفحه نمایش پلاسما از از فضاهای بسیار ریزی تشکیل شده بنام سلول که هر سلول خود از یک محفظه شیشته ای که داخل آن گاز نئون- زنون ( neon-xenon gas) پر شده تشکیل شده، حال متناسب با تصویر مورد نظر این گازهای داخل سلول ها که تعداد این سلول ها نیز متناسب با اندازه تلویزیون می باشند تحریک الکتریکی می شوند و به شیشه جدار خود که حاوی فسفر های سبز، قرمز، آبی است برخورد می کنند (ضربه می زنند) و ما حصل این واکنش ها  تصویری را می سازنند که ما می بینیم. اگر دقّت کرده باشید در تکنولوژی پلاسما خود سلول ها تولید نور می کنند ولی در LCD جلوی نور را می گیرند.

حالا می رسیم که LCD   بخریم یا Plasma:

برتری های تلویزیون Plasma نسبت به LCD:

 1. دراندازه های بزگتری تولید می شوند یعنی کمتر ۳۷ اینج ندارند (البته ۳۲ مدّت کوتاهی تولید شد) و هر چه  اندازه آن بیشتر می شود به نسبت، قیمت آن کاهش  می یابد.
 2. نسبت کنتراست بالاتری دارند بعبارتی دیگر رنگ سیاه را سیاه تر و سفید را سفید تر نشان می دهند
 3. کیفیّت رنگ بهتری دارند. (کنتراست بالاتر و شفافیّت بهتر)
 4. کیفیّت تصاویر متحرک و سریع در پلاسما بهتر است.

نقاط ضعف تلویزیون های پلاسما نسبت به LCD:

 1. حسّاس بودن به پدیده Burn-in of Static Images ( یعنی اگر تصویر بر روی پلاسما مدتی ساکن بماند تا مدّت ها اثرش بر صفحه نمایش می ماند، یا جا افتادگی تصویر).
 2. حرارت بیشتری تولید می کند (مصرف برق بیشتر دارند ۳۰ % بیشتر)
 3. سنگین ترند
 4. در مناطق مرتفع خوب کارآئی ندارد
 5. طول عمر کمتری دارند (پلاسما ۳۰ هزار ساعت اگر روزی ۸ ساعت تلویزیون نگاه کنیم ۹ سال عمر خواهد کرد ولی اخیراً تا ۵۰هزار ساعت تولید شده اند . ولی LCD (ال سی دی] ۶۰ هزار ساعت و اخیراً در LCD (ال سی دی) ۱۰۰ هزار ساعت هم تبلیغ شده)

نقاط قوّت تلویزیون های LCD نسبت به پلاسما:

 1. تولید حرارت کمتر( مصرف برق کمتر، ۳۰ درصد کمتر)
 2. نداشتن پدیده burn-in of static images
 3. نداشتن مشکل در ارتفاعات بالا
 4. روشنی بیشتر تصاویر

نقاط ضعف تلویزیون های LCD نسبت به Plasma:

 1. نسبت کنتراست کمتر
 2. ضعف در نمایش حرکات سریع مثل فوتبال و یا مسابقات ورزشی
 3. قیمت بالاتر در سایز های مشابه با پلاسما (مثلاً قیمت یک پلاسمای ۵۲ با ال سی دی ۴۲ اینچ برابری می کند)

نکات کلیدی بیشتر:

در حال حاضر همه دوست دارند که تلویزیون دیجیتال (منظور Plasma، LCD و LED) بخرند. پیشنهاد می کنم مدل Full HD را بخرید. در ضمن اگر تصمیم داشتید که دوربین عکاسی یا دوربین فیلم برداری  بخرید یادتان باشد که حتماً توانایی فیلم برداری Full HD یا (۱۰۸۰) را داشته باشد.

تصاویر دیجیتالی: این نکته همیشه یادتان باشد تا زمانیکه وسیله اتصال تلویزیون شما به DVD Player شما و یا رسیور ماهواره (Reciever ) از کابل دو سیمی بنام کابل صوت – تصویر (Audio-Video) انجام می گیرد، تصاویر شما دیجیتالی نیست آنالوک است؛ این موضوع با خود شبکه هایی که دیجیتالی هستند مثل شبکه ۳ خودمان یا ۴ متفاوت است (این شبکه ها و بسیاری از شبکه های جهانی تولید و تدوین دیجیتالی هستند و ما تا زمانی که با کابل صوت و تصویر(Audio-Video) می بینیم آنالوک خواهد بود). امّا اگر از طریق سوکتی که دارای ۱۹ پین و بصورت مکعب مستعطیل است (مثل کابل پرینتر که به پورت پارالل وصل می شود و پین های زیادی دارند)  انجام می گیرد و یا اینکه دستگاه شما خروجی HDMI داشته باشد هم تصاویر شما دیجیتالی است. این موضوع در کارت گرافیگ جدید که دارای خروجی دیجیتال و مانیتور های جدید که دارای ورودی دیجیتال هستند قابل فهم بیشتری است.

شرکت های بزرگ هر روز LCD با اندازه بزرگتری تولید می کنند:

عکس بزرگترین تلویزیون ال سی دی جهان البته تا اطلاع ثانوی!

 • سامسونگ در سال ۲۰۰۵ LCD (الی سی دی) ۸۲ انیچی تولید کرد.
 • در سال ۲۰۰۶ شرکت LG و Philips مشترکاً LCD (ال سی دی) ۱۰۰ انیچی تولید کرده اند.
 • در سال ۲۰۰۷ شرکت Sharp، LCD  (ال سی دی ) ۱۰۸ انیچی تولید کرده اند.
 • بــزرگتـریــن تـلویـزیـون (LCD) جهـان تـوسـط شـرکـت (LUXIO)  در مارس ۲۰۰۷ ساخته گـردیــد. ایـن تـــلویزیون ۲۰۵ اینچ بوده و (HDTV) میباشد.

نکات مهم
اگرتلویزیون دیجیتال می خرید به این نکات توجه داشته باشید:

 1. قابلیت اتصال به فلش مموری یا هارد های اکسترنال یا پورتابل را داشته باشند، بعنی پورت  USB داشته باشد. در ضمن بتواند فرم ت های MKV، H264 ، DivXو MP4 را داشته باشد خصوصاً ام کا وی فوق العاده می باشد چون بطور اعجاب انگیزی حجم فایل ویدئویی را کاهش می دهد مثلاً فیلم بلو ری با حفظ کیفیت از ۱۰تا ۱۵ گیگابایت را به ۸۰۰ مکابایت تا ۲ گیگابایت کاهش می دهد که فوق العاده است. و چون این فرمت در اینترنت فراوان وجود دارد قابلیت پخش این فرمت خیلی مهم است.
 2. توانایی اتصال به اینترنت را داشته باشند، هم به دلیل خواندن اخبار از طریق اینترنت که البته هزینه کمی دارد، چون بصورت آر   اس اس (RSS) هستش، دوم شاید ما هم مثل بقیه کشورهای پیشرفته توانستیم از طریق سایت های معتبر فیلم های دلخواه خود را بصورت اینترنت ببینیم.  یادمان باشد که بعضی از اتفاقات در مملکت ما ناگهانی رخ می دهد. نکته مهم هم اینکه دو سالی است که تلویزیون هایی با عناوین اینترنت تی وی، وی تی ، اسمارت تی وی به بازار آمده اند که فوق العاده هستند.پیشنهاد می کنم این مدل ها را در نظر داشته باشید در مورد Smart TV اینجا مطلبی نوشتم که پیشنهاد می کنم مطالعه بفرمایید.
 3. قابلیت پخش فایل های ویدئویی و عکس و موزیک از کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و هر وسیله ای که دارای آرم DLNA را دارد. بدین صورت که هم اکنون بسیاری از موبایل ها و بعضی از دوربین های عکاسی و … قادرند از طریق بی سیم به تلویزیون کانکت یا وصل شده و فایلهای ویدئویی و یا عکس هایی که شما در مهمانی یا عروسی یا پیک نیکی که رفته اید بلافاصیله بدون دردسر ببینید. خیلی جالبه نه!!
 4. قابلیت DVB داشته باشد یعنی قابلیت پخش برنامه های دیجیتال شبکه های ایران را داشته باشد. تقریباً کلیه استان ها قادار به پخش برنامه های دیجیتال شده اند. تصاویر دریافتی گیرنده های دیجیتال یا DVB معادل HD و یا Full HD نیستند ولی کیفت شان نسبت به آنتن های معمولی خیلی بهترند
 5. ۳D باشد فیلم های سه بعدی اخیراً در بازار ایران به وفور قابل دسترسی است ضمن اینکه بعضی از سینما های تهران هم نمایش سه بعدی دارند. شما به راحتی می  تواند از اینترنت با فرمت MKV از اینترنت دانلود کنید. بعضی از فیلم ها واقعاً جالب هستند . اگر مشکلی نداشتید این خصوصیت را مد نظر داشته باشید.
 6. توانایی پخش فرمت های ویدئوی مثل mp4، DiveX، MKV و … باشد. در مورد پخش تصاویر هم همین طور. بهتر است یک فلش مموری که حاوری فرمت های مختلف ویدئویی باشد و حتماً HD و Full HD باشد همراه خود داشته باشید.
 7. سینمای خانگی یا Home Theater فعلی که Blue Ray (بلوری) را ساپورت نمی کنند قادر به پخش فیلم هایی با کیفیت HD یا (۷۲۰) و Full HD یا (۱۰۸۰) نیستند این نکته مهمی است حتی اگر پورت HDMI داشته باشند. بنابراین سعی کنید مدلی از سینمای خانگی را بخرید که بلو ری را پخش کند.
 8. اخیراً شبکه های ماهواره ای برنامه HD یا ۷۲۰ حتی Full HD یا ۱۰۸۰ را پخش می کنند در کشور قابل دریافت شده اند. منتها با رسیورهای کنونی که کابل Audio و Video  دارند (همین کابل های معمولی که دو سیمی هستند) نمی توانید تصاویرش را دریافت کنید. باید رسیور شما توانایی دریافت تصاویر HD یا Full HD  را داشته باشد و قطعاً خروجی HDMI هخ خواهد داشت.مثلاً GEM TV که برنامه های فارسی پخش می کند کانالی با کیفیت HD یا ۷۲۰می کند ضمن اینکه PMV هم دست به کار شده است. نو
 9. هنگام خریدن تلویزیون دیجیتال رسیور DVB را داشته باشد (توانایی پخش تصاویر دیجیتال شبکه های ایران را داشته باشد).
 10. همیشه آخرین سری تولید یک تلویزیون  پلاسما یا ال سی دی را بخرید چون سری های قدیمی کنتراست کمتر، شفافیّت کمتر  و طول عمر کمتری دارند.

در نهایت این نکات مهم را هم در نظر داشته باشید:

 1. فیلم با کیفبت دی وی دی DVD به یک مگا پیکسل هم نمی رسد. بنابراین فیلم با کیفیت دی وی دی هم در اینگونه تلویزیون ها (LCD، Plasma و LED) چندان چنگی به دل نمی زنند. فیلم با کیفیت دی وی دی ۶۴۰ در ۴۸۰ پیکسل هستند که ۳دهم پیکسل می شود. درمقایسه به یک مگاپیکسل یا دو مگایکسل.
 2. تلویزیون HD، یک مگاپیکسل بوده یا ۷۲۰ پیکسل هم معروفند. (HD=یک مگاپیک سل= ۷۲۰ پیکسل= ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل)
 3. تلویزیون FULL HD: دو مگاپیک سل وبده و یا ۱۰۸۰ پیکسل معروفند. (FULL HD= دو مگاپیک سل= ۱۰۸۰ پیک سل= ۱۰۸۹* ۱۹۲۰ پیکسل )
 4. نکته در مورد تلویزیون سه بعدی یا ۳D هم بدانید:  ابرای افرادی که صرع، میگرن، سردرد دارند بهتر است زیاد استفاده نکنند. برای هر نفر یک عینک نیاز هستش که البته یکی هنگام خرید این تلویزیون ها دو عینک رایگان می دهند ولی برای بقیه اعضای خانواده باید مبلغ زیادی را بپردازید (چیزی بیش از ۴۰  هزار تومان برای یک عدد).
 5. با توجه به خبرساز شدن تلویزیون های سه بعدی، بهتر است بدانید که تلویزیون های بنام  ۴K هم قرار است به بازار بیایند که کیفتی بیش از LED دارند یعنی ۴ برابر آن و معادل کیفیت پرده سینما.
 6. سعی کنید محضول تان از نمایندگی مجاز بخرید. ظاهراً شهرستان بانه و مریوان تلویزیون دیجیتال با مارک های فراوان و قیمت ارزانتری می فروشند که قطعاً دارای گارانتی نیست ولی ۲۰ تا ۳۰% ارزانتر هستند. اما با توجه به افزایش قیمت دلار در این جند ماه اخیر اطلاع دقیقی ندارم

مقاله «کیفیّت تصاویر در LCD & Plasma » و مقاله «کیفیّت تصاویر در LCD & Plasma » را نیز مطالعه نمایید.

در مورد Smart TV می خواهید بدانید اینجا کلیک کنید

توجه: با عرض معذرت، به علّت سؤال های تکراری کامنت بسته شده است،

برای نوشتن این مقاله از سایت های زیر کمک گرفته شده:

 1. Akkasee.com
 2. وبگردی های یک وبچی
 3. Writheage
 4. About.com
 5. Comparison.com
 6. ۱staudiovisual.co.uk
 7. Plasma.com
 8. Wikipedia /LCD
 9. Wikipedia/TFT-LCD
 10. Wikipedia/OLED
 11. Wikipedia/Laser TV
 12. Howstuffworks.com
 13. Wisegeek /TFT
 14. LaserTV.org

 

/spanliقادر به دریافت آن هستیم  و تصاویر شبکه های ایرانی خودمان حدود ۰٫۳ مگاپیکسل هستند (سه دهم)! (۶۴۰*۴۸۰=۳۰۷۲۰۰ پیکسل یا ۰٫۳ مگاپیکسل)، با یک مگاپیکسل و دو مگاپیکسل مقایسه کنید! تصاویر یک مگاپیکسل همان تصاویری هستند که در فروشگاه توسط این تلویزیون پخش می شود و تصاویر خیره کننده و رویایی دارند و بعد وقتی تلویزیون را خریده به خانه می بریم حالتان از کیفیّت ش به هم می خورد. حالا تلویزیون های LCD و Plasma جهت نمایش اینگونه تصاویر از طریق نرم افزاری این اختلاف پیکسل را جبران می کند تا تصاویر بزرگتری ببنیم.

(Audio-Video) می بینیم آنالوک خواهد بود). امّا اگر از طریق سوکتی که دارای ۱۹ پین و بصورت مکعب مستعطیل است (مثل کابل پرینتر که به پورت پارالل وصل می شود و پین های زیادی دارند)  انجام می گیرد و یا اینکه دستگاه شما خروجی HDMI داشته باشد هم تصاویر شما دیجیتالی است. این موضوع در کارت گرافیگ جدید که دارای خروجی دیجیتال و مانیتور های جدید که دارای ورودی دیجیتال هستند قابل فهم بیشتری است.

stronga href=”http://www.rokhshad.com/wp-content/uploads/2008/09/crt_tv.jpg”

Be Sociable, Share!

نظرات مسدود است.