رونمایی دو مدل موبایل نوکیا با OS ویندوز فون ۸

nokia_lumia_920_820

رونمایی دو مدل موبایل نوکیا با OS ویندوز فون ۸
هفته پیش در میل باکسم از طرف مایکروسافت (Windows Phone Insider) رونمایی دو موبایل نوکیا با سیستم عامل ویندوز فون ۸ و یک موبایل سامسونگ که بزودی رونمایی خواهد شد. دریافت کردم. مشخصات ش هیجان انگیز است.
من موبایل سامسونگ Omnia II I8000 با سیستم عامل ویندوز ۶٫۱ دارم واقعاً ازش هم راضی هستم. البته به پای OS (سیتم عامل همان OS یا Operating system است) آندروئید نمی رسد ولی خیلی خوب است. با نسخه های جدیدتر آندروئید مثلاً Froyo شرکت مایکروسافت تصمیم گرفت که سیستم عامل windows Mobile که تا نسخه ۶٫۵ هم انتشار یافت را پایان یافته تلقی کند. به خاطر همین موضوع به تمام کسانی که اکانت ویندوز لایو داشتند و عکس ها، ویدئوها، SMS و Contac های موبایل خود را آنجا نگه داری و آپدیت می کردند (باصطلاح Synchronized ) تا نیمه می ماه همین سال میلادی اطلاع داده شد که دیگر نمی توانند نسبت به Synchronize کردن اطلاعات موبایل خود با سایت ویندوز فون مایکروسافت اقدام کنند. ضمن اینکه اعلام هم کرده بود که Marketplace نیز از کار خواهد افتاد (سرشار از نرم افزارهای رایگان بود نوع پولی ش رو از اونجا دانلود می کردم بعد کرکش را از جاهای دیگه، شرمنده چون در ایران هستیم راه دیگه ای نداریم!).

Nokia Lumia 920نسخه Windows Phone به جای واژه  Windows Mobile از نسخه ۷ به بعد اطلاق می شود. در دو سه سال پیش در یک نمایش نمادین در معرفی ویندوز فون نسخه ۷ تابوتی برای OS آیفون و آندروئید در محوطه مایکروسافت درست کردند که با آمدن ویندوز فون نسخه ۷ باید به کناری بروند. اما نسخه هفت به عقیده من با توجه به توانمندیی های فراوانی که داشت مورد اقبال عمومی قرار نگرفت و زیر تیغ انتقادات متخصصین قرار گرفت عیناً همان بلایی که بر روی سیتم عامل ویستا کامپیوتر آمد.

nokia-lumia-820حالا نسخه ۸ ویندوز هم برای موبایل و هم برای رایانه ها هم زمان انشتار یافته است نقدهای بسیار مثبتی در مورد این نرم افزار نوشته شده است. قبل از انتشار ویندوز فون نسخه ۸ مایکروسافت گفته بود که امکان نصب آن توسط کاربر نیز خواهد بود که تاکنون هیچ سیستم عامل موبایلی این توانایی را نداشته است. حدود ۳ ماه پیش هم اعلام کرده بود نرم افزار سیستم عامل ویندوز فون در Marketplace مایکروسافت از مرز یک صد هزار نرم افزار گذشته است.

خود شرکت نوکیا برای جبران شکست های چند سال اخیر به این سیستم عامل خیلی خوش بین است. حدود یک ماه پیش شرکت مایکروسافت به  شرکت HTC اجازه استفاده از سیسم عامل ویندوز ۸ برای موبایل های خود را نداد و این باعث خشم HTC هم شد. ضمن اینکه شرکت مایکروسافت وعده رونمای موبایل سامسونگ مدل ATIV S با این OS را داده است. 

Microsoft Surface Tabletبا توجه به اینکه مایکروسافت تبلت مدل Surface خود را در دو نسخه (مدل ARM مثل آندروئید یا ایفون و مدلی که ویندوز ۸ بر روی نصب می شود مثل لپ تاپ یا رایانه رومیزی). که بسیار مورد توجه منتقدین قرار گرفت. باید دید که در مقابل سییسم عامل آندروئید که بیش از ۵۰% سهم مویایل های هوشمند را دارد و بعد از آن آیفون چگونه خواهد بود ضمن اینکه بهتر است بدانید که منتقدین پیش بینی کرده اند که در یک بازه زمانی ۲ تا ۳ ساله از آیفون جلو خواهد زد البته آندروئید که ۴ تا ۵ سالی که منتشر شده است همچنان مجوب خواهد بود. من به نوبه خود به ویندوز فون ۸ بسیار خوش بین هستم.

سایت Windows phone Application  

مشخصات مویایل Nokia Lumia 920  و نقد آن:

Nokia Lumia 920 specs:
Display:
4.5 inch screen
Storage: 1 GB RAM, 32 GB memory
Camera: 8.7 MP with Optical Image Stabilization and Carl Zeiss optics; short-pulse, high-power LED flash
Processor: 1.5 GHz dual core Qualcomm Snapdragon S4 processor
Battery: Integrated BP-4GW battery (2000 mAh)
Wireless charging support
Network: GSM, LTE, WCDMA

مشخصات موبایل Nokia Lumia 820 و نقد آن:

Nokia Lumia 820 specs:
Display: 4.3 inch screen
Storage:1 GB RAM, 8 GB memory
Camera: 8 MP with Carl Zeiss optics and dual LED flash; front-facing camera (VGA)
Processor: 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon S4 dual core processor
Battery: Removable battery BP-5T (1650 mAh), Wireless charging support with separate wireless charging covers
Network: GSM, LTE, WCDMA

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*