طرح غربالگری کم کاری مادرزادی تیروئید نوزادان

طرح غربالگری کم کاری مادرزادی تیروئید نوزادان: کم کاری مادرزادی تیروئید شایعترین علت قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهنی نوزدان میباشد، در زمانی که عقب ماندگی ظاهر می شود درمان بی فایده است امّا در موقع تولّد به راحتی با یک آزمایش ساده روز سوّم تا پنجم بعد از تولّد قابل شناسایی می باشد و با درمان سریع  می توان از بروز این معضل پیشگیری نمود و هرگونه تاخیر در درمان آن از ضریب هوشی و سلامتی نوزادان خواهد کاست.

علت بیماری چیست؟ هرگاه بدلیلی غده تیروئید نوزاد قادر به تولید هورمون تیروئید (تیروکسین) به اندازه کافی نباشد یا هورمون تیروئید در بدن بدرستی فعالیّت نکند کم کاری تیروئید اتفاق می افتد.

هورمون تیروئید یکی از هورمونهای مهم در رشد و تکامل نوزاد می باشد و کمبود این هورمون عوارضی مانند:

 • عقب ماندگی ذهنی
 • کوتاهی قد
 • ناشنوایی
 • لالی
 • بعضی از بیماریهای مغزی و عصبی را بدنبال دارد.

با انجام یک آزمایش ساده در فاصله روزهای ۳ تا ۵ بعد از تولّد میتوان به وجود کم کاری مادرزادی تیروئید پی برد.

این آزمایش با گرفتن چند قطره خون از پاشنه پای نوزاد انجام می شود. این نمونه گیری ساده، بی خطر و به حدی کم درد است که گاه حتی نوزاد از خواب بیدار نمی شود.یک کوچولوی خوشگل!

نتیجه این آزمایش ۴۸ ساعت بعد مشخص شده و در صورت وجود کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزاد بلافاصله اقدامّات درمانی شروع میشود. لذا خواهشمند است روز سوم بعد از تولّد فرزندتان ، به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی محل زندگی خود مراجعه نمائید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به نزدیکترین مرکز بهداشتی – درمانی محل زندگی خود مراجعه نمایید.

زمان در جلوگیری از عقب ماندگی ذهنی نوزادان مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید از طلا باارزش تر است

کم کاری مادرزادی تیروئید: به مواردی از کم کاری تیروئید گفته می شود که قبل از تولّد و یا در زمان تولّد وجود داشته باشد. هورمون های تیروئید نقش عمده ای را در رشد و تکامل تمام اعضای بدن به خصوص سیستم عصبی مرکزی هر فرد به عهده دارند .این نقش از هفته ۱۱ جنینی آغاز شده و تا آخر دوران رشد و بلوغ جسمی، فیزیکی و روانی فرد ادامه می یابد. در دوران جنینی اگر غده تیروئید بنا به هر دلیلی تشکیل نشود، مقدار اندکی هورمون T4 از مادر به جنین منتقل شده که ممکن است برای رشد جسمی و عصبی جنین کفایت کند. امّا در دوران بعد از تولّد در صورت ادامه وضعیّت فوق و عدم درمان سریع و به موقع، فقدان و یا کمبود هورمون تیروئید تاثیر شدیدی بر روی رشد سلول های عصبی و سیناپس های بین سلولی می گذارد.

هیپوتیروئیدی نوزادان: بیماری است که در حدود ۵% موارد در روز های اول بعد از تولّد دارای علائم و نشانه است. این علائم معمولاً کم و غیر اختصاصی هستند. معمولاً بیماری در روز های اول بعد از تولّد بندرت تشخیص داده می شود .به طوری که تنها ۱۰% نوزادان در ماه اول زندگی شناسایی می شوند . بنابر این نوزاد مبتلا تشخیص داده نمی شود و به علّت این کم کاری غده تیروئید، دچار عقب ماندگی در رشد جسمی و ذهنی خواهد شد و به مرور علائم تاخیر در رشد عقلی کودک به صورت تأخیر در گردن گرفتن، کاهش فعالیّت، خواب آلودگی و … خود را نشان خواهد داد. در حال حاضر تقریباً تمامی کشور های صنعتی جهان برنامه غربالگری نوزادان را به طور اجباری انجام می دهند.

کم کاری مادرزادی تیروئید یکی از علل مهم و قابل پیشگیری عقب افتادگی ذهنی در نوزادان است که در صورت شناسایی و درمان بموقع از عوارض بیماری پیشگیری بعمل می آید. میزان بروز هیپو تیروئیدی نوزادی در دنیا ۱در هر ۳۰۰۰ تا۴۰۰۰ تولّد زنده است و در مطالعات انجام شده در ایران این نسبت ۱ به ۱۰۰۰ میباشد. نسبت سود به هزینه غربالگری کم کاری مادرزادی تیروئید  در کشورهای توسعه یافته در مقایسه با عدم انجام آن ۱۰ به ۱ است، این نسبت در کشورهای درحال توسعه از ۷ تا ۱۱ به ۱ متفاوت بوده است.

اجرای برنامه غربالگری کم کاری مادرزادی تیروئید نوزادان در استان گیلان از نیمه دوم سال ۸۵ تا ۶ ماه اول سال ۹۱، ۳۲۰ بیمار که خیلی بیش از جمعیّت یک آسایشگاه نگهداری از کودکان عقب افتاده میباشد، شناسایی، باعث جلوگیری از هزینه های احتمالی و پیشگیری از مشکلات روحی و روانی خانواده های این نوزادان گردید.

جدول زیر از کتاب پزشک و بیماری کم کاری مادرزادی تیرویید مرکز مدیریّت بیماریها و معاونت سلامت وزارت بهداشت برداشته شده است:

جدول ارزیابی و روش برخورد با غلظت های متفاوت TSH به عنوان آزمومن غربالگری (برای دیدن تصویر به اندازه بزرگتر بر روی آن کلیک نمایید)

جدول مقادیر TSH در برنامه هیپوتیروئیدی مادرزادی

معرقی سایت جهت مطالعه بیشتر:

با عرض پوزش به علت بیان سؤالات تکراری فراوان پذیرش دیدگاه بسته شده است.

Be Sociable, Share!

۱۱۷ پاسخ به “طرح غربالگری کم کاری مادرزادی تیروئید نوزادان”

 1. همکار محترم
  مقاله کمکاری مادرزادی تیرویید حاوی اطلاعات ارزنده در مورد بیماری بود. موفقیت شما را ارزومندیم

 2. با تقدیر و تشکر از اطلاعات بسیار با ارزش شما
  از مرکز غربالگری انجام شده برای نوزاد من تلفن زده و اعلام کردند که آزمایش تیروئید پسر شما در حداقل ( عدد ۵ ) می باشد و نگرانی جزئی وجود دارد و باید پیگیری نمائید
  لطفا راهنمائی فرمائید در چنین حالتی علم پزشکی چه توصیه ای دارد و چه درمان یا آزمایشی را بایستی انجام دهیم و الویت انجام چیست
  ضمنا فرزند من امروز (۲۶/۶/۸۷) ۱۵ روزه می باشد
  در ضمن از آزمایشگاه گفتند تا روز ۲۸ روزگی نوزاد بایستی صبر کرده و سپس اقدام نمائید . آیا از دست دادن این زمان و فرصت جایز است یا خیر
  لطفا از طریق ایمیل یا شماره تلفن داده شده مرا راهنمائی کنید.

  پاسخ:
  با سلام و تشکّر
  اوّل اینکه عرض کنم جای هیچ گونه نگرانی برای فرزند شما وجود ندارد
  دوّم اینکه برای نوزادی تشخیص هیپوتیروئیدی گذاشته و شروع به درمان هیپوتیروئیدی یا کم کاری مادرزادی تیروئید می کنیم که سطح بالاتر از ۹٫۹ (نه و نه دهم) یعنی از ۱۰ به بالا باشد. ولی اگر بین ۵ و ۹٫۹ باشد به علّت اینکه ممکن این کم کاری موقّتی باشد باید تا پایان دوره نوزادی صبر کند (یا تا پایان ۲۸ روزگی) و تی اس اچ فرزند دلبندتان چون ۵ است به احتمال ۹۹ درصد جای نگرانی نداشته و جهت اطمینان در اینگونه موارد مجدداً چک می گردند. در واقع این مقدار در بعضی از منابع پزشکی حتّی طبیعی در نظر گرفته می شود.
  موفق باشید

 3. همکار عزیز
  از اطلاعات و راهنمائیهای ارزشمند شما در ارتباط با مسئله مهم تیروئید نوزادان تشکر می کنم
  مشکلی که من در اینمورد با آن مواجه شده ام به شرح زیر است
  یکی از آزمایشگاها رنج نرمال TSH نوزادان ۱ تا ۶ روزه را عدد بین ۱ تا ۳۹ MIU/L اعلام کرده است که با اعداد اعلامی شما و دیگر پزشکان همکار مغایرت بسیار اساسی داشته و خطر ناک است
  برای نمونه در آزمایش انجام شده برای یکی از نوزادن سه روزه TSH به دست آمده ۱۷ MIU/L بوده و والدین این نوزاد نیز بر اساس رنج نرمالی آزمایشگاه فوق هیچ اقدامی در جهت درمان انجام نداده اند
  با تشکر فراوان ۲۸/۰۶/۸۷

  پاسخ Admin:
  به علّت سؤال مهم جنابعالی و دوست دیگر «جدول ارزیابی و روش برخورد با غلظت های متفاوت TSH به عنوان آزمومن غربالگری به مقاله» اضافه شده است.
  به علّت اینکه طرح غربالگری هیپوتیروییدی نوزادان و افزایش گذاری TSH یک طرح کشوری بوده و مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت است. به همین دلیل در تمام مراکز استان های کشور، یک آزمایشگاه رفرانس تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی آن استان در نظر گرفته شده است. حال کلیّه مراکزتسهیلات زایمانی و بیمارستان هایی که دارای بخش زایمان می باشند، نوزادان متولّد شده را به نزدیکترین مراکز بهداشتی درمانی محل اقامت والدین معرفی نموده و در روز ۳ تا ۵ تولّد در آن مرکز از پاشنه نوزاد یک قطره خون بر روی کاغذ گاتری گرفته و طی چند روز آینده با توجّه به نتیجه آزمایش که در جدول فوق آمده است تصمیم گیری نموده به اطلاع والدین می رساند (البته در صورتی آزمایش مشکوک و یا بیمار باشد توسط مراکز بهداشت سریعاً اقدامات پیشگیرانه انجام می شود).
  ممکن است بعضی از مراکز درمانی خصوصی بر اساس پروتکل های تشخیصی دیگری اقدام به نمونه گیری نمایند که نتایج آزمایشات مراکز فوق ممکن است با معیارهای برنامه فوق مطابقت نداشته باشد. این دسته از بیماران در صورت ابهام می توانند به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند.

 4. با عرض سلام نوزاد من نارس است و وقتی بد نیا آمد مشکل کم کاری تیرویید داشت و در حاضر تحت درمان است و T.S.H 38.5MIU/Lبود و الان تحت نظر دکتر و تحت درمان است کودک من الان ۱۰ روز دیگر چهار ماه را تمام میکند ولی هنوز گردنش وبدنش شل است البته بهتر از قبل است و وزن تولدش ۲ کیلو بود ودر حال حاضر ۶ کیلو ولی گردنش هنوز ثابت نشده بنظر شما ربطی به بیماریش دارد یا چون با وزن کم ونارس بد نیا امده است هنوز کودک من شل است لطفا من را راهنمای کنید کودک من ۹/۳/۸۷ بدنیا آمد خواهش میکنم جواب من را بدهید با تشکر وتقدیر
  پاسخ Admin:
  با عرض سلام و تشکّر
  با توجّه به اینکه نوزاد شما در بدو تولّد کم کاری تیزوئیدش تشخیص داده شده و بلافاصله تحت درمان قرار گرفته نکته مهمی بوده و از نظر عارضه کم کاری به نظر نمی رسد مشکلی داشته باشد. ولی با توجّه به شرح حالی که مرقوم نمودید پیشنهاد می کنم جهت اطمینان، فرزند دلبندتان را یک فوق تخصّص نرولوژی کودکان هم معاینه نماید. با تشکّر دکتر رخ شاد

 5. با سلام و احترام

  باستحضار میرساند از کودک بنده در روز ۵ تولد آزمایش تیروئید گرفته شده است و نتیجه آزمایش عدد ۵ است مرکز پزشکی دکتری را معرفی کرده اند برای مراجعه و اینکه شاید مورد مشکوک باشد ایا با توجه به شماره اعلام شده نیاز یه آزمایشات بعدی است و این آزمایشات بایستی با توجه به جدول فوق انجام شده و درمراکز درمانی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی قابل انجام است یا خیر ؟
  باتشکرـ
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  با سلام و عرض ادب
  در هر استانی یک آزمایشگاه رفرانس تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی آن استان در نظر گرفته شده که کلیه نمونه خون نوزادان را در این برنامه مورد آزمایش قرار داده بر اساس جدول فوق اعمال می کنند. بنابراین با توجّه به محل زندگی جنابعالی پیشنهاد می گردد که به مرکز بهداشت شهرستان محل زندگی خود تماس گرفته ( با تلفن و به کمک ۱۱۸) آدرس آزمایشگاه رفرانس را تهیه بفرمایید.
  با تشکّر از بازدید شما

 6. سلام آقای دکتر
  من یک دختر ۴ ماهه دارم . در ۷ روزگی آزمایش تیروئید داد با نتایج زیر :
  TSH=2.9 , T4=11.1 , MSUD=2.7
  که ظاهرا نرمال بود و مشگلی نداشت. در دو ماه اخیر رشد کمی داشته مثلا ماهی ۴۰۰-۵۰۰ گرم که کم بوده و یه مورد که نگرانش شدیم زبونش بود که دائما بیرون از دهانشه. به خاطر همین دوباره آزمایش تیروئید داد با نتایج زیر:
  TSH=5.5 , T4=10.3 , T3=26
  که ظاهرا TSH اش بالا است. و دکتر برایش روزی یک چهارم قرص لووتیروکسین تجویز کرده (البته خودش هم تردید داشت برای این کار)
  آیا نتایج آزمایش غیر طبیعی است؟ علت کندی رشد و بیرون بودن زبان میتواند این باشد؟ چرا در بدو تولدش TSH نرمال بوده و بعد بالا رفته؟ آیا قرص لووتیروکسین را بدهم یا نه؟
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  سلام و ممنون بابت بازدیدتان
  وزن گیری کودکان زیر یک سال بدینصورت است:کودکان کمتر از سه ماه معمولاً روزانه ۳۰ گرم (ماهانه ۹۰۰ گرم)،
  ۳ تا ۶ ماه، ماهانه ۶۰۰ گرم
  ۶ – ۹ ماه، ماهانه ۴۵۰ گرم و
  ۹ تا ۱۲ ماهانه ۳۶۰ گرم وزن می گیرند.
  در مورد تست های تیروئیدی فرزند دلبندتان باید عرض کنم، که مبتلا به هیپوتیروئیدی مادرزادی نیست و سالم است. ولی چنانچه نگرانی شما پابرجاست، پیشنهاد میشود چنانچه در تهران زندگی می کنید به یکی از دو آدرس زیر ( مرکز تحقیقات غدد بیمارستان امام خمینی وابسته به دانشگاه تهران، یا مرکز تحقیقات غدد بیمارستان طالقانی وابسته به دانشگاه شهید بهشتی تهران) مراجعه نمایید. و اگر در یکی از شهرستان ها به جز استان تهران زندگی می کنید یا به یک فوق تخصّص غدد مراجعه یا به مرکز بهداشت شهرستان خود جهت راهنمایی های لازم تماس بگیرید (تلفن مرکز بهداشت شهرستان را معمولاً ۱۱۸ آن شهرستان دارند).
  موفق باشید.

 7. سلام آقای دکتر
  من یک پسر ۱۱ ماهه دارم که هنوز دندان در نیاورده
  در ۳ روزگی آزمایش تیروئیئ انجام داده T4=11 , TSh=2.7
  در رنج آزمایشگاه مقدار نرمال ،T4=11-21 اعلام شده است . که پسر من حداقا نرمال بوده لطفاً مرا راهنمایی کنید که دندان در نیاوردن فرزند من ارتباطی به این قضیه دارد یا نه ؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  مرسی بابت بازدیدتان
  دندان در نیاوردن فرزند دلبندتان ارتباطی با تیروئید نداشته و آزمایشات تیروئیدش نیز کاملاً نرمال یا طبیعی است. معمولاً تا ۱۳ ماهگی برای دندان در آوردن باید صبر کرد (رنج نرمال یا مقدار طبیعی تا ۱۳ ماهگی است). اگر تا پایان این تاریخ دندان در نیاورد جهت چک کلسیم، فسفر و آلکالن فسفاتاز به یک پزشک متخصّص مراجعه نمایید.

 8. با سلام و احترام
  از فرزند من در روز ۴ تولد در بیمارستان مادران آزمایشات تیروئید گرفته شده نتیجه آزمایش :
  T4=11 , TSH=2.7 که در برگه آزمایشگاه رنج ۲۱ T4=11- TSH=1-39
  سوالی که برای من مطرح شده این است که آیا مقدار T4 نوزاد من طبیعی است با توجه به اینکه حداقل عدد نرمال است؟
  ــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  مرسی بابت بازدیدتان
  با مقدار T4=11 , TSH=2.7 در مورد وضعیّت تیروئید فرزند عزیزتان، طبیعی یا نرمال است. جای نگرانی اصلاً وجود ندارد.

 9. با عرض سلام پسر من ۶ساله است و قبل از طرح غربالگری کم کاری تیروئید بدنیا آمده بود یعنی ۲۲ دی ماه ۱۳۸۱ به تازگی پسر من یک آزمایش خون داده است که سطح هورمون TSH آن ۶/۱۶ می باشد یعنی کاملا کم کار و این باعث نگرانی شدید ما شده است ضمن اینکه من نیز که خود ۴۰ ساله ام مدت دو سالی است که دچار کم کاری تیروئید شده ام حال میخواستم ازشما راهنمایی بخواهم و مارا از نگرانی نجات دهید. با تشکر
  ـــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  مرسی بابت بازدید، در صورتیکه دسترسی به یک فوق تخصّص غدد کودکان در شهرتان مقدور می باشد پیشنهاد می شود جهت معاینه کامل و توضیحات لازم مراجعه کنید. غده هیپوتیروئید کودک دلبندتان کم کار بوده و در صورت معاینه کامل و تجویز داروی مربوطه جای هیچ نگرانی هم نخواهد بود. مؤفق باشید.

 10. سلام
  نوزاد ما دختر است . دختر ما در روز سوم دی در بیمارستان دکتر سپیر به دنیا آمد. در روز پنجم تولد در همان بیمارستان مورد آزمایش تیروئید قرار گرفت . ۱۵ روز بعد جواب آزمایش تیروئید مشخص شد . ما آزمایش را به رزیدنت نوزادان در مرکز طبی کودکان نشان دادیم. ایشان معتقد بودند که نتیجه آزمایش مشکوک است. نتیجه آزمایش به صورت ذیل است:
  ۲ /۴ : TSH است و MIU/1 و عدد مقابل آن ۱/۷-۴/۰ است.
  لطفا ما را راهنمایی کنید
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر بابت بازدیدتان
  فرزند دلبندتان هیپوتیروئیدی نوزادی نداشته و از این نظر سالم است. (اگر مقدار TSH دو و چهارم دهم و یا چهار و دو دهم هم باشد در هر دو حالت سالم است).

 11. با سلام و عرض تشکر به خاطر سایت خوبتون

  نوزاد ما الان ۴ روزه است و در بیمارستان برای رفع زردی از دیروز بستری شده و احتمالا یکی دو روزی باید اونجا باشه می خواستم بدونم چون تست تیروئید رو هنوز ندادیم مشکلی نیست بعد از مرخص شدنش این کار و بکنیم .

  با تشکر
  آرزوی موفقیت روز افزون
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با تشکّر بابت بازدید و نظرتان
  همۀ بیمارستان های کشور در اینگونه موارد (نوزادانی که در هفته اوّل بستری می شوند) رأساً اقدام به نمونه گیری خون از طریق پاشنه پا کرده و به آزمایشگاه ویژه هیپوتیرویئدی نوزادی هر شهرستان ارسال می کنند و در هنگام ترخیص از بیمارستان توسط برگه ای به والدین نوزاد اطلاع یا به آگاهی شما می رسانند.
  ضمن اینکه در بررسی علل زردی دوره نوزادی، به طور معمول هیپوتیروئیدی نیز بررسی می گردند. بنابراین بهتر است جهت اطمینان، این موضوع را با مترون بیمارستان هماهنگ نمایید که آیا اینکار را کرده اند یا نه؟ در صورتی که انجام نداده اند بلافاصله بعد از ترخیص نوزاد عزیزتان به یکی از مراکز بهداشتی درمانی جهت بررسی هیپوتیروئیدی نوزادی ببرید. مؤفق باشید.

 12. با عرض سلام و خسته نباشید ، نوزاد دوم من دختر است و در تاریخ سوم دی ماه امسال به دنیا امد . دو روز بعد به دلیل زرد بودن چهره با تجویز پزشک مورد آزمایش زردی و تیروئید همزمان قرار گرفت که از نظر زردی بیلوروبین ۱۴/۳بود و بستری شد تا به حد ۸ رسید و مرخص گردید . بعد از ۱۵ روز جواب تیروئیدش آمد که بودTSH =2.4) (MIU/1-……0.4–7.1……..

  اینک در اولین دوره قد و وزن پزشک مربوطه به دلیل زردی چهره نوزاد را مورد آزمایش بیلوروبین و تیروئید مجدد قرار داده است ! آیا این آزمایشات که البته جواب بیلوروبین آن ۸ بوده لازم است و آیا تیروئید در مدت ۳۰ روز کم کار یا پر کار میگردد؟؟؟
  قبلا از راهنمایی هایشما کمال تشکر را دارم.
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر بابت بازدیدتان
  نوزادی عزیزتان در مرحله اوّل (روز دوّم بستری ) هیپوتیروئیدی مادرزادی نوزادی ندارد و سالم است. و تیروئید در این مدت کم یا پر کار نمی گردد. مؤفق باشید.

 13. با عرض سلام مجدد … میخواستم بدانم به نظر شما دلیل زرد بودن چهره دخترم از چیست و آیا نیاز مجدد و مکرر به آزمایش دارد یا خیر ؟ با تشکر فراوان
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام مجدد، در اینگونه موارد که تحت عنوان ایکتر (زردی) طول کشیده نام می گیرد باید بررسی بیشتری بعمل آید. علل مختلفی دارند مثل: ایکتر ناشی از شیر مادر (بیشترین علّت)، سپسیس (عفونت خون)، عفونت اداری، اختلالات کبدی و مجاری صفراوی و …. در واقع علل زردی طول کشیده یک لیست بلند بالایی است که با معاینات، سونوگرافی و انجام آزمایشات لازم به تشخیص می رسند. مؤفق باشید.

 14. باسلام
  آزمایش دخترم TSHبرابر ۶٫۵ گزارش شده آیا مشکلی است
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با عرص تبریک سال نو و تشکّر بابت بازدیدتان
  به احتمال زیاد مشکلی نخواهد داشت ولی باید حتماً جهت تأیید در هفته ۴ تولّد از فرزند دلبندتان نمونه خون گرفته شده مجدداً هورمون ها چک شود تا در صورت لزوم اقدام لازم انجام گیرد. مؤفق باشید

 15. سلام
  مقدار TSH پسرم شش و نیم بوده، با توجه به اینکه ازمایش در روز سوم گرفته شده، ایا اگر در روز چهارم و یا پنجم گرفته میشد نتایج تفاوتی میکرد.
  با توجه به اینکه نگران خون گیری برای ازمایش مرحله دوم هستم، ایا به نظر شما نیازی به انجام این ازمایش هست یا خیر؟
  احتمال اینکه مبتلا به کم کاری تیروئید باشد چقدر است؟
  با تشکر از شما
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  سلام و تشکّر بابت بازدیدتان
  فرقی نمی کند ولی اگر نوزادی TSH بالایی داشته باشد درمان سریع ضرورت و فوریّت خواهد داشت ولی در مورد نوزاد دلبند شما با توجّه به مقدار شش و نیم پاسخ خیر است.
  احتمال اینکه فرزند عزیزتان به کم کاری تیروئید مبتلا باشد بسیار پایین است ولی جهت تأیید طبیعی بودن باید آزمایش مرحله دوّم انجام گیرد. در ضمن نگران خونگیری نیز نباشید چون هم افراد خبره ایی برای اینکار گمارده می شوند و هم اینکه اهمیّت انجام آزمایش بسیار حیاتی تر است.
  مؤفق باشید.

 16. سلام
  نوزاد ما الان دو هفته اش هست
  کسی ما رو راهنمایی نکرد
  آزمایش رو هم انجام ندادیم
  الان که دقیقا ۱۶ روزش هست مشکلی نداره ببریم ؟
  جواب دقیق هنوز داده میشه؟
  یا فقط ۳ تا ۵ روز ؟
  سایتتون هم عالیه . عالی
  مثل این سایت کمه که راهنمایی های خوبی بکنن
  ـــــــــــــــ
  پاسخ:
  ضمن تشکّر بابت بازدیدتان، در صورتی که مطمئن هستید که آزمایش نشده باید دد اولین فرصت جهت نمونه گیری به مرکز بهداشتی درمانی محل سکونت مراجعه نموده و موضوع را پی گیری نمایید. البته تا ۴ ماه و ۲۹ روز هم وقت باقی است ولی ۳ تا ۵ روز ایّام طلایی به حساب می آید.

 17. باسلام وخسته نباشید
  فرزندم ۴ ماهه است .زود بدنیا آمد وناررس بود .
  درهفته اول تشخیص داده شد که مشکل کم کاری تیروئید داره که تحت درمان است .اما فعلا چون زبانش را زیاد بیر ون می یاره وچشماش بادامیه پزشکان مشکوک به سندرم دان شده اند.
  حال می خواهم بدانم این علائم ممکنه که بر اثر کم کاری تیروئید باشه یا نه؟ خواهشا جواب مرا بدید و راهنمائی کنید.
  سوگند- اصفهان
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر بابت بازدیدتان، در هیپوتیروئیدی زبان بزرگ داریم ولی با توجّه به شک پزشک معالج از نظر علائم ذکر شده، باید از نظر سندرم داون بررسی گردد ( بررسی آزمایشگاهی کاریوتایپ) مؤفق باشید.

 18. با سلام و تشکر بابت وجدان کاری که دارید.
  نوزاد من متولد ۱۲/۰۱/۸۸ است و حدودا یک ماه زود بدنیا اومد. در تاریخ ۱۵/۰۱/۱۳۸۸ هم در مشهد آزمایش دادیم و هم یک نمونه از آزمایش را برای آزمایشگاهی در آلمان از طریق آزمایشگاه فرستاده شد. نتیجه آزمایش مشهد T.S.H = H 9.9 ، T4= 8.4 و جواب آزمایش آلمان این بود : The analysis did not give any indication of congenital hypothyroidism ( TSh)g
  طی روزهای بعد نوزادم دچار زردی شد. در تاریخ ۱۲/۰۲/۱۳۸۸ آزمایش دیگری در مشهد انجام دادیم که نتیجه آزمایش بدین ترتیب است… T4 = 9.5 ، T3 = 26 ، T.S.H = 6.8
  درمان را ۵ روز است شروع کرده ایم. به نظر شما درمان به موقع شروع شده است ؟ درمان از چه موقعی باید شروع شود؟ اگر درمان را ادامه بدهیم به هیچ وجه ممکن کودک دچار عوارض کم کاری غده مخصوصا عقب ماندگی ذهنی نمیشود؟
  آیا کودک تا آخر عمر نیاز به مصرف دارو دارد؟ لازم به ذکر است ازدواج فامیلی بوده است. ازدواج فامیلی در مبتلا شدن نوزاد چقدر تاثیر دارد؟ خواهش میکنم جواب را هر چه زودتر بدهید و اینجانب را راهنمایی کامل بفرمایید چون بینهایت دچار نگرانی و استرس هستم.
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر بابت بازدیدتان، برای نوزادی که در مرحله اوّل (۳ تا ۷ روز) مقدار TSH آن از ۹٫۹ تا ۵ باشد (مثل نوزاد دلبندتان)، باید در ۴ هفتگی مجدداً از طریق وریدی تست ها تکرار گردد، در صورتی که مقدار TSH از ۱۰ بالاتر و T4 از ۶٫۴ (شش و چهاردهم) کمتر باشد، نوزاد به هیپوتیروئیدی مادرزادی مبتلا بوده باید درمان گردد. در مورد نوزاد دلبندتان (در آزمایش مرحله دوّم با توجّه به نتیجۀ آزمایشات: T4 = 9.5 ، T3 = 26 ، T.S.H = 6.8 شیرخوار شما کم کاری مادرزادی ندارد (رفرانس: کتاب غربالگری کشوری نوزادان برنامه کشوری غربالگری کم کاری مادرزادی تیروئید و افزایش گذاری TSH در نوزادان) امّا نکته ای حائز اهمیّت زردی شیرخوار شماست که احتمالاً پزشکان را به این تشخیص رسانده است. با توجّه به مقدار آزمایش مرحله دوّم نگرانی از نظر هوش بچه وجود ندارد و جای هیچ نگرانی نیست، در صورتیکه به فرض تشخیص کم کاری مادرزادی تیروئید باید تا ۳ سالگی چک مجدد شده تا در مورد قطع درمان یا ادامه درمان تصمیم گیری شود.
  پیشنهاد: با توجّه به اینکه تشخیص کم کاری تیروئید در مورد شیرخوار عزیزتان کمی سخت می باشد، باید با فوق تخصّص غدد کودکان مربوط به این برنامه (فوکال پوینت برنامه کم کاری مادرزادی تیروئید) در مشهد مشاوره گردد و در صورتیکه این کار انجام شده جهت اطمینان بیشتر با یک فوق تخصّص غدد کودکان در بخش خصوصی نیز مشاوره گردد (البته باید یادآوری گردد که پزشک فوکال پوینت برنامه مطمئن ترین مورد می باشد) مؤفق باشید.

 19. با سلام و خسته نباشید
  TSH فرزند من را (شش و سه دهم )گزارش دادند با توجه به اینکه خودم کم کاری تیروئید داشتم و نصف قرص لووتیروکسین مصرف می کردم آیا مصرف این دارو بی تاثیر بوده و فرزندم دچار کم کاری تیروئید شده ؟ همچنین سابقه نوزاد من در این چند روزه چنین هست (نوزاد من در روز نهم زندگی اش با بیلی روبین ۲۳٫۴ فوتودرمانی۱۲ لامپه شد و بلافاصله بیلی روبینش با اعداد ۱۹-۱۵-۱۲-۱۰پایین آمد ولی ۲ روز بعد از ترخیص مجددا” بیلی روبینش بالا رفت و به عدد ۱۶٫۵ و شاید هم بیشتر رسید و الان مجددا” بستری است و بیلی روبینش دوباره پایین می آید.) آیا ارتباطی بین آنها وجود دارد؟ بیلی روبین ۲۳٫۴ و TSH او تاثیری در رشد ذهنی اش خواهد گذاشت؟
  لطفا راهنمایی فرمائید.
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با عرض سلام و تشکّر و پوزش بابت تأخیر در پاسخ (به علّت اتمام پهنای باند ۵ گیگا بایت سایت من)، شایع ترین علّت بیلی روبین نوزادی در هفته دوّم، کم کاری تیرورئید است در نتیجه با شروع درمان کم کاری تیروئید سطح بیلی روبین به به حالت طبیعی بر میگردد. امّا در مورد موضوع بعدی، با توجّه به مصرف دارو توسط مادر لازم است آزمایشات تکمیلی (از نظر کم کاری تیروئید) بر روی نوزاد دلبندتان صورت گیرد.
  در ضمن با توجّه به اینکه کنترل به موقع بیلی روبین و میزان TSH تأثیری در میزان هوش نوزاد دلبندتان ندارد. مؤفق باشید.

 20. dokhtare khahare men kam karie tiroeed dare va alan 3/5 ast ke tahte darmen ast zemnan o faghede ghodeye tiroeed ast mikhastam bebinam foghdane ghodeye tiroeed ba tavajoh be inke daro daryaft mikonad moshkel va arezeee dar bozorgsali barayash khahad dasht ya kheir
  ـــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر بابت بازدیدتان، در اینگونه موارد باید تحت نظر پزشک معالج خود مرتب قرص تیروئید استفاده نموده و هیچ مشکلی هم در آینده نخواهند داشت فقط مسئله مهم تحت نظر بودن پزشک معالج می باشد که با توجّه به تست های مربوط به تیروئید مقدار قرص مصرفی را تعیین می کند. مؤفق باشید.

 21. با سلام و تشکر از راهنمائی های شما
  در تاریخ ۶ خرداد از شما سئوالی پرسیده بودم که لطف فرموده و جواب داده بودید.اطلاعات جدید را خدمتتان می نویسم اگر لطف کرده راهنمائی فرمائید ممنون می شم.
  در تاریخ ۷ خرداد و ۱۳ خرداد برای فرزندم آزمایش دادیم بترتیب نتایج را خدمتتان می نویسم.
  T4 = 12 ، T3 = 1.5 ، T.S.H = 3.7
  T4 = 8.2 ، T3 = 1.7 ، T.S.H = 4.41
  آیا آزمایشهای تکمیلی دیگری که فرموده بودید لازم است؟
  مجددا” از شما بخاطر مطالب مفیدتان تشکر می کنم.
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام مجدد، با توجّه به آزمایش فرزند دلبندتان، هیپوتیروئیدی مادرزادی منتفی است و لی باید علّت زردی طول کشیده حتماً پی گیری شود، مؤفق باشید.

 22. با سلام پسرم ۱۱ ماهه است دور سرش موقع تولد ۳۸ بود و در حال حاضر ۵/۵۰ میباشد تا ۲۲روز زردی داشت و پلک ها کمی پف دارد آزمایشات تیروئید بدو تولد مشکلی را نشان نداد با پیگیری های انجام شده و مراجعه به پزشک متخصص برای بزرگی دور سر مشکل خاصی نبوده اما من همچنان نگران رشد دور سر هستم تمام رفلکس ها طبیعی میباشد آیا امکان دارد مشکل تیروئید داشته باشد
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و احترام، بزرگی دور سر ارتباطی با کم کاری تیروئید ندارد. منتها پیشنهاد می کنم فرزند دلبندتان توسط یک متخصص اعصاب (ترجیحاً فوق تخصّص اعصاب کودکان) معاینه گردد.مؤفق باشید.

 23. مریم – قزوین
  با سلام یک پسر ۷ ماهه دارم که هنوز قادر به نشستن نیست وبدن نوزاد هنوز شول می باشد ودستش را برای گرفتن شی دراز نمی کند لازم به ذکر است دور سر ،وزن ،شنوایی ،بینایی طبیعی میباشد می خواستم مرا دراین خصوص راهمایی نمایید.
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، با توجّه به شرح حالی که ذکر کردید باید فرزند دلبندتان توسط یک متخصص مغز و اعصاب جهت بررسی بیماریهای متابولیک احتمالی و سایر بیماریهایی که این حالت را ایجاد می کند بررسی گردد. مؤفق باشید

 24. با سلام
  با تشکر از مقاله فوق، در روز چهارم تولد نوزاد برای تست تیروئید به مرکز معرفی شده از طرف بیمارستان مراجعه کرده و نمونه خون کودک از پاشنه گرفته شد که نتیجه هفت و نیم ابلاغ شد و گفتند بالای پنج نرمال نیست، در همان روز یعنی تقریبا دو ساعت بعد برای تست زردی بچه نمونه خون از ورید در بخش آزمایشگاه بیمارستان کودک شهر گرفته شد که بنا به درخواست این جانب تست تیروئید نیز بر روی آن انجام شد و جالب اینکه در این آزمایش نتیجه نوزده و نیم به دست امده که رنج نرمال برای سن یک تا چهار روز را از یک تا بیست و هشت و نه دهم در برگه آزمایش ارائه شده، ابتدا فکر کردم واحدهای دو مکان با هم فرق دارد اما با بررسی متوجه شدم که هر دو از یک واحد برای بیان TSH استفاده می کنند.
  درضمن نکته ای که به نظرم شاید مهم باشد اینکه اگه بخواهیم نسبت به ساعت تولد نوزاد حساس باشیم نوزاد در زمان نمونه از ورید چهار یا پنج ساعت تا تکمیل روز چهارم از تولد دارد

  با تشکر از لطف شما در صورت امکان در این زمینه راهنمایی بفرمایید و این حقیر رو از سردرگمی دربیارین

  ممنون و متشکر
  سید
  ۱۳۸۸/۵/۱۷
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  با سلام و احترام، باید عرض کنم با توجّه به کیت های انداره گیری مقادیر شان نیز با توجّه به نوع کیت شان برای مقادیر طبیعی شان فرق می کند.
  مقادیر ارائه شده در این مقاله با مقادیری که در آزمایشگاه های رفرانس ذکر شده برابری می کند. اگر سؤال و جواب های همین مقاله را مطالعه بفرمایید می بینید که هر کیتی مقادیر طبیعی خودش را دارد ولی ملاک جدول مقاله فقط کیت های مربوط به آزمایشگاه های رفرانس است. در صورتیکه قانع نشده اید مقادیر هر دو آزمایش را بطور دقیق ذکر بفرمایید. مؤفق باشید.

 25. سلام
  دختر من ۱۱روزه هست
  بند ناف هنوز جدا نشده.از مرکز بهداشت هم تماس گرفته اند ودرخواست آزمایش مجدد تیروئید نموده اند.
  آیا مشکلی هست. عدد و ارقامی هنوز به ما اعلام نکرده اند.
  ــــــــــــــــــ
  پاسخ
  با سلام و احترام نگران نباشید سریع مراجعه نمایید در صورت تمایل و راهنمایی بیشتر نتایج آزمایش را بفرستید. مؤفق باشید.

 26. سلام
  نتیجه آزمایش دختر من در روز ۱۷ بعد از تولد این گونه بود
  T4=13.5 , TSH=1.9
  که ظاهراً T4 ش بالاست؛ آیا مشکلی وجود دارد؟
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و احترام، فرزند دلبندتان سالم است نه هیپوتیروئیدی مادرزادی دارد نه هیپرتیروئیدی. مؤفق باشید.

 27. با عرض سلام وخسته نباشید با تشکر از شما و مراکز غربالگیری که ناجی فرزندان دلبندمان هستند خدا یاریشان دهد.
  دخترم مادرزادی فاقد تیروئید هست وبا لئوتیروکسین درمان شدوبا دوز مشخص کنترل شده میخواستم ببینم علتش چه بوده و در ضمن آیا میتواند از بانک سلولهای بنیادین خودش استفاده کنند و غده تیروئید بسازند در دراز مدت بافقدان این غده با چه مشکلاتی مواجه میشویم؟ با تشکر. پگاه
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با عرض سلام و تشکّر بابت بازدیدتان، فقدان مادرزایدی تیروئید یک اختلال مادرزادی با منشاء ناشناخته می باشد، یعنی در حال حاضر علتی مشخصی برای آن پیدا نکرده اند. اما در مورد سلول های بنیادین که در ابتدا راه خود مب یاشد هر چیزی ممکن است ولی بنده در حال حاضر اطلاعی از موضوع فوق ندارم. در مورد آخرین سؤال شما نیز در صورتی که مرتب دارو مصرف گردد مشکلی نخواهید داشت. مؤفق باشید.

 28. با سلام tsh پسرم در روز ۵ تولدش ۵/۳ بوده می خواستم ببینم احتمال خطر وجود دارد با تشکر
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، چه سه و نیم باشد یا پنچ و نیم چای نگرانی ندارد مؤفق باشید

 29. با تشکر از سایت خوبتون
  دختر من در روز چهارم ازمایش تیرویید داد که مقدار tsh برابر ۱۰ اعلام شد در روز۱۴ ازمایش انجام شد که مقادیر ان به شرح زیر می باشد
  t4=5.4
  t3=1.4
  t3-uptake=28.2
  fti=1.5
  tsh=>100
  باتوجه به مقادیر ازمایش پزشک تشخیص کم کاری تیرویید داد و دوز دارو را به مقدار نصف قزص لووتیروکسین تعیین کرد و گفت یک ماه دیگر مجددا ازمایش دهید. درهمین حال پزشک دیگری دوز مناسب را ربع قرص اعلام کرد.حال سوال من این است که دوز مناسب باتوجه به ازمایش چقدر است و سوال دیگر اینکه ایا باید مادام العمر دارو مصرف کند.
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  با سلام و تشکّر، فرزند دلبندتان با توجه به آزمایشات فوق باید درمان بشود و یک ماه دیگر نیز باید چک گردد. احتمال اینکه در هر مرحله درمان با توچه به ازمایش قطع گردد وجود دارد. مؤفق باشید.

 30. با سلام دختر ۳ساله من با tsh8وt4 6.8ایا مشکل تیروییدی دارد
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ:

  با سلام و احترام، احتمالاً هیپوتیروئیدی است باید به متخصّص غدد ارجاع داده شود. باتشکّر

 31. با سلام خدمت آقای دکتر. با توجه به اینکه آزمایش غربالگری اولیه پسرم مشکوک بود در آزمایش ۲۷ روزگی ویt3 188 وt4 10.7 وtsh irma 2.2 وfreet3 3.8 وfreet4 1.0 بود و به دستور پزشک خانه بهداشت آزمایش دوم را برای تشخیص بهتر در ۸۳ روزگی انجام دادیم و این نتایج بدست آمد t4 10.6 وt3 uptake 33.0و t3 1.8 وfree thyroxin index(fti)3.5وtsh 1.9.لطفا مرا راهنمایی کنید که آیا مشکلی در آزمایش پسرم وجود دارد یا خیر.متشکرم
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:

  با سلام و احترام و پوزش بابت تأخیر در پاسخ، آزمایش غربالگری باید در روز ۳ تا ۵ بعد از تولد از پاشنه پا صورت بگیرد. که در این مورد توضیحی ندادید در صورتیکه به هر دلیلی مقدور نباشد باید تا پایان هفته چهارم (روز ۲۸ تولد) باید از خون وریدی جهت انجام آزمایش مورد نظر اقدام گردد. با توجه به مطالب بالا آزمایش فرزند دلبندتان احتمالاً در ارتباط با هیپوتیروئیدی نباید باشد ضمن اینکه هر دو آزمایش از نظر هیپوتیروئیدی منفی است. مؤفق باشید.

 32. با سلام:
  نتایج غربالگری نوزاد من (پسر) که در ۴-۵ روزگی انجام شد بشرح زیر است:
  T4=12.6
  T3=151
  TSH=15.8
  لطفاً در خصوص نوزاد بنده راهنمائی فرمائید.(آیا مشکلی جدی وجود دارد؟)
  متشکرم
  ـــــــــــــــــــ
  پاسخ:

  با سلام و احترام، نوزاد دلبند شما مشکوک به هیپوتیروئیدی مادرزادی است البته شانس سالم بودنشان بسیار زیاد است. ولی باید در هفته ۲ تا ۳ هفتگی حتماً توسط همان آزمایشگاه چک گردد. مؤفق باشید.

 33. با سلام خدمت آقای دکتر. با توجه به اینکه آزمایش غربالگری اولیه پسرم مشکوک بود در آزمایش ۳ روزگی وی tsh irma 6.9 بود و به دستور پزشک آزمایش دوم را برای تشخیص بهتر در ۱۵ روزگی انجام دادیم و این نتایج بدست آمد t4 7.4 وtsh 2.5.لطفا مرا راهنمایی کنید که آیا مشکلی در آزمایش پسرم وجود دارد یا خیر.متشکرم

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ بهمن ۱۲ام, ۱۳۸۸ ۹:۵۱ ق.ظ:

  ـــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به بابک گرامی
  با سلام و احترام، نه، مشکلی ندارد، فرزند دلبند شما سالم است. مؤ،ق باشید.

 34. salam
  man yek pesare 9maho 15 rooze daram rastesh vagti8 mahesh bood dore saresh 47wa gadesh 67 waznesh 8 kilo300 geram bood .
  alan waznesh 9 kilo shodeh,albate doktor pesaram ba wazne 2,785G be donya omad ,va aslan khab khobi nadasht khob shir nemikhoord,bayad ye jaye aroom mibod ta ye zare shir mikhord.ta einke dar iran pishe ye doktor motekhases bordam albate sarma khorde bod va dasht dandoon dar miyawoord,waznesh ham to iran paein omad wa on 3 mahi ke onja boodam waznesh ziyad bala naraft o roshd nakard.
  on doktor aalawe bar qors va sharbate sarmakhordegi gorse eshteha yani seprohistamin ham tajwiz kard,ke ba khordane on gorsha pesaram tonestkami wazn begire.
  hala doktor mikhastam bebinam aya estefadeye tolani az on gorsha barash zarar dare ya na,chon ba on qorsha ham khob mikhabe ham khob shir mikhore .
  vali chand rooziye ke qaza aslan nemikhore wa shir fagat mikhore wa madfooe onam rangeshsh zard wa kami saaf shode
  age mishe elare einam baraam benewisid.
  lotfan be eimailam ham jawab bedid mer30
  mamnoon
  khodanegahdar

 35. سلام وخسته نباشید
  آزمایش غربالگری در مورد نوزادم در روز چهارم . هفت ونیم tshبوده .
  آزمایش مجدد در هفته بعدtsh پنج و نیم بوده .
  آیا نوزاد من مبتلا به کم کاری تیروئید است . از سایت خوبتان کمال تشکر را دارم

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ بهمن ۲۴ام, ۱۳۸۸ ۷:۵۰ ب.ظ:

  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:

  با سلام و احترام، با توجه به آزمایش فرزند دلبندتان بایستی آزمایش دوم در هفته چهارم انجام گیرد نه هفته دوم ولی با توجه به روند آزمایش فرزندتان به احتمال قریب به یقین سالم است. باید آزمایش هفته چهارم انجام گیرد که قطعاً باید طبیعی باشد. مؤفق باشید

 36. با عرض پوزش فراوان.
  t3/یک وسه دهم
  t4/هفت و نه دهم
  tsh/ پنج و نیم
  نتیجه آزمایش اگه امکانش هست به من بگید . با توجه به اینکه tsh آزمایش قبلی هفتو نیم بوده . واقعا از شما متشکرم

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ بهمن ۲۶ام, ۱۳۸۸ ۸:۴۰ ب.ظ:

  ــــــــــــ
  پاسخ:

  با سلام، فرزند عزیزتان سالم است ولی آزمایش هفته چهارم را باید انجام دهید.

 37. با سلام تست تیروئیدtsh دخترم در سه روزگی توسط مرکز بهداشت ۵ اعلام شد با مراجعه به دکتر متخصص قرار شد بعد از اتمام یک ماهگی آزمایش مجدد انجام گیرد آیا این زمان برای آزمایش مجدد دیر نیست؟
  با تشکر
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به Somy گرامی، با سلام و احترام، نه دیر نیست طبق پروتکل برنامه هستش، و در ضمن نوزاد دلبندتان قریب به یقین سالم است. مؤفق باشید.

 38. با سلام آزمایش مجدد تیروئید دخترم میزان هورمون tsh رو ۵٫۹ نشون داد که با مراجعه به دکتر برای چند روز بعد مجددا آزمایش نوشت و برای بار سوم میزان هورمون tsh رو ۵٫۳نشون داد که دکتر معالج گفته مشکلی نیست و به مور میزان هورمون طبیعی می شه ولی بازم من نگرانم البته دکتر هم فوق تخصص غدد کودکان است و هیچ دارویی تجویز نکرده می خواستم نظر شما رو بدونم بازم متشکرم
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه Somy گرامی، فرزند دلبندتان سالم است. به جدول این مقاله مجدداً نگاهی بیاندازید. جای هیچ نگرانی نیست. مؤفق باشید.

 39. سلام . خیلی ممنون از راهنمایی های شما
  بچه خواهر من ۴ماهشه و بنا به تجویز دکتر و وزن کمش آزمایش کم کاری تیروئید انجام داده و ۱۲=t4 , و ۱۱=tsh و ما بی اندازه نگران هستیم . میشه لطفا ما رو راهنمایی کنید و اگر مربوط به سرشه میشه برای مطالعه بیشتر منبعی رو معرفی کنید .
  از راهنمایی شما ممنونم
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به خانم سمیه، نتیجه آزمایش شما دارای اشکل هستش، باید به یک متخصص ترجیحاً غدد اطفال مراجعه کنید. TSH بالا با T4 بالا هم خوانی ندارد مثلاً یکی از دلایل آن می تواند خوردن قرص تیروئید باشد. مؤفق باشید

 40. با سلام.
  دختر ما در اول فروردین ۸۹ بدنیا امد و در ۵ روزگی آزمایش غربارگری از کف پا انجام داد با نتیجه ths برابر ۶٫۹٫
  سپس در ۱۴ روزگی آزمایش وریدی با نتیجه ths vidas برابر ۱۳٫۵۹ و t4 vidas برابر ۱۰۵٫۵۳ با رنج ۶۰ تا ۱۲۰ انجام شد.
  در ۲۱ روزگی آزمایش وردیدی با نتیجه t4 eia برابر ۱۰٫۳ و tsh eia برابر ۷٫۳۸ و همچنین تکرار آزمایش در ۳۵ روزگی با نتیجه t4 eia برابر ۱۱ و tsh eia برابر ۶٫۵٫
  با توجه به نتایج آزمایش های فوق آیا فرزندم به کم کاری تیروئید دچار هست یا خیر؟
  از اینکه سوالم طولانی بود عذرخواهی میکنم و پیشاپیش از پاسخ شما متشکرم.
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به حنای گرامی، با سلام، در در دوره نوزادی ملاک تشخیص هیپوتیروئیدی باید TSHبیشتر از ۱۰ باشد(TSH>10) به واحد mU/L و T4 کمتر از ۶٫۵ (T4>6.5) به واحد میکرو گرم در دسی لیتر باشد. با توجه به اینکه فرزند دلبند شما دارای TSH 6.5 و T4 ّبرابر ۱۱ می باشد، مسئله هیپوتیروئیدی در مورد فرزندعزیزتان منتفی می باشد. (مبتلا نمی باشد). در هر صورت تصمیم نهایی با پزشک معالج خواهد بود.

 41. من دو نوزاد ۲ قلو دارم که یکی از انها از ۸ ماهگی تشنج پرشی دارد و تحت نظر دکتر است ودارو مصرف می کند با توجه به اینکه نوزاد دیگر به نظر از همه نظر سالم به نظر می رسید ما تا کنون اقدامی برای او انجام نداده ایم ولی الان که ۱۱ ماهه است هنوز قادر به نشستن و ۴ دست وپا نیست ولی از نظر هوشی نسبتا خوب است و با دستانش شیشه را می گیرد و از این قبیل کارها البته آنها ۷ ماهه به دنیا آمده اند و قل اول است که سالم به نظر می رسد جایی برای نگرانی هست
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه محمد گرامی، نه فرزند دلبند شما مشکلی ندارد، مؤفق باشید.

 42. با سلام دکتر
  نوزاد من ۱۱ روزه ، t4 14.4 , TSH 8.5 می باشد و زردی ۶٫۷ و در روز تقریباً ۲۲ ساعت خواب است . جناب دکتر فقط برای شیر بیدار می شود. لطفاً ما را راهنمائی کنید . زهره -ع
  __________________
  پاسخ:
  با سلام و احترام
  اگر TSH خون فرزندانتان در روزهای ۳ تا ۷ باشد باید در هفته ۴ مجدداً اندازه گیری گردد البته با توجه به T4 به بسیار زیاد فرزندان تان سالم است. در مورد سایر موارد بهتر است با پزشک معالج تان مشاوره فرمایید. مؤفق باشید

 43. با عرض سلام
  باتشکر از راهنمایی شما
  اینجانب فرزندی دارم که از هفته دوم شروع به گریه کردن وحالت دلپیچه داردو دائم گریه می کند علت چیست و چگونه رفع می شود وths=1.6
  است آیا نرمال است در صورتی که ما دختر عمو وپسر عمو هستیم مارا راهنمایی کنید
  باتشکر
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ:
  به نظام گرمی، قضیه فوق ارتباطی به هیپوتیروئیدی ندارد. باید توسط پزشک متخصص کودکان و نوزادان معاینه گردد. احتمال قولنج دوران شیرخوارگی بوده ولی باید ابتدا توسط پزشک معاینه گردد. مؤفق باشید.

 44. با سلام وتشکر فراوان از شما
  فرزند من سه ماهه است قرص تیروئید مصرف می کند دکتر می خواهد قرصش را یک ماهی قطع کندتا نتیجه آزمایش را ببیند وقرصش را برای همیشهد قطع کند اگر آزمایش مثبت بود آیا قطع کردن قرص برای وی ضرر ندارد
  فرزند من بعضی مواقع پلک می زند هردو چشم آیا به این موضوع ربط دارد و یا دلیل آن چیست ؟ ❓
  ـــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  امیرعلی گرامی
  با سلام و احترام، بهتره خوشحال باشید به احتمال زیاد قطع خواهد کرد. نه هیچ ضرری ندارد. به احتمال زیاد در اوایل افزایش گذرای TSH داشته که حالا به احتمال زیاد بر طرف شبده و نیازی به ادامه درمان نیست. پلک زدن فرزندتتان نیز ارتباطی به موضوع مورد بحث ندارد.

 45. ba salam va tashkor

 46. ضمن عرض سلام و خسته نباشیدمن در سن ۴ سالگی پسرم متوجه عقب ماندن کم رشد قدی در او شدم با انجام ازمایش و کمبود ویتامین d به او تزریق کردیم در سن ۴٫۲نتایج ازمایشهای پسرم(هورمون)t3(2.47),t4(9.27)tsh(4.42,اهن۴۵٫۰۳ونتایج ازمایشها در سن ۴٫۵ سال t3(2.54)وt4(9.37)وtsh(4.96Hبود دکتر قرص لو تیروکسن یک چهارم هر روز صبح پیشنهاد دادند بعد از مصرف نتایج در سن ۴٫۹ t3=2.68,t4=10.37,tsh=5.41شد وanti_tpo=35.04.قد پسرم از ۴ تا ۴٫۵ سال=۱۰۰واز۴٫۵ تا ۴٫۹=۱۰۴ cm شده حال ایا ادامه مصرف قرص لازم است باتوجه بهanti_tpo بالا
  ــــــــــــــــ
  پاسخ به Nikpanje،
  ضمن تأیید ادامه درمان با توجه به شاخص های آزمایشگاهی، پیشنهاد می گردد ضمن ادامه درمان با یک متخصص (ترجیحاً فوق تخصص غدد ) مشاوره نمایید. با تشکر

 47. با سلام
  من یک پسر ۲۰ روزه دارم آزمایش اول غربالگری مشکوک بود و گفتن باید ازمایش دوباره بدهدجواب آزمایش به این شرح بود:t4:76.89, t3:1.9 ,tsh:19.64بعد از مراجعه به دکتر قرص تیروکسین براش نوشتن که گفتن از امروز روزی نصفشو بهش بدم وزنش بدو تولد ۳٫۰۸۰ بود الان۳٫۵۰۰ شده گردنشم خوب بالا میگیره حالا می خواستم نظر شما رو هم بدونم با تشکر

 48. با سلام

  خواهشمندم درمورد بالا بودن TSH بمیزان۵/۷در ازمایش خون بچه ۴ ساله توضیحدهید ضمنا در ازمایشهای قبلی میزان ان نرمال بوده.
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ به
  علی گرامی
  با سلام، در مورد تست فرزند دلبندتان باید با سایر اندیکس های تیروئید نظر داده شود. پیشنهاد می گردد با پزشک معالج فرزندتان مشورت نمایید.

 49. سلام
  نتیجه آزمایش های نوزاد دختر من به شرح زیر است:
  T4=17.32
  TSH=0.93
  آیا کمتر از یک بودن مقدار TSH مضر است؟
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  شهرام گرامی
  با سلام و احترام، مشکلی ندارد مؤفق باشید

 50. سلام خسته نباشید ممنون از سایت تون :
  ازمایشات فرزند من بصورت زیر نظر شما رو می خواستم بدونم ممنون
  t4=16
  tsh>50
  بعد از یک ماه مصرف داروی قرص لووتریکسین به این صورت تغییر کرد
  t4=111
  tsh=39
  می خواستم بدونم از نظر ذهنی جای نگرانی برای فرزندم وجود دارد ممنون.
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ

  با سلام و احترام، واحد اندازه گیری تست های تیروئید فرزند دلبندتان، با واحد های اندازه گیری مربوط به برنامه پیشگیری هیپوتیروئیدی کشوری متفاوت می باشد و باید با معیار های نرمال آن سنجیده شود. با تشکر

 51. با سلام و تشکر فراوان از مطالب شما
  من ۳۳ ساله و دچار کم کاری تیروئید هستم ۴ سال است که تحت درمان با قرص لوتیروکسین هستم. اکنون باردار می باشم و در هفته ۴ بارداری متوجه شدم که TSH من ۵۲ است اما T4 در رنج نرمال بود.دکتر قرص من را زیاد کرد روزی ۱٫۵ قرص و الان در هفته ۹ بارداری هستم و قرار است ۲ هفته دیگر دوباره آزمایش تیروئید بدهم . میخواستم تاثیر این مشکل را روی جنین بدانم. من در هفته ۴ میخواستم سقط کنم که دکتر گفت تاثیر روی جنین ندارد چون تحت درمان هستی. لطفا مرا راهنمایی کنید.آیا شما تا به حال با چنین موردی برخورد داشته اید؟پیشاپیش از پاسخ شما متشکرم.
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  یهی گرامی
  باید سطح TSH خون شما که نشانه کم کاری تیروئید شماست کنترل بشود احتمالاً با افزایش مقدار قرص لووتیروکسین، بنابراین آزمایش درخواستی پزشک معالج تان را انجام بدهید تا بر اساس آن جهت مقدار قرص تجویزی اقدام نماید. در مورد سؤال دوم شما، افزایش سطح TSH خون شما بر جنین شما تأثیر خواهد گذاشت در واقع جنین شما دچار پرکاری تیروئید خواهد گرفت. مؤفق باشید.

 52. با سلام
  من جدیدا آزمایش خون دادم و پزشک زنان با کنترل آن به دلیل بالابودن TSH اعلام نموده که کم کاری تیروئید دارم و می بایست روزانه نصف قرص لووتیرئکسین سدیم را مصرف کنم .
  مشکل اینه که روز به روز به وزن من اضافه می شود.این درحای است که غذای من اضافه نشده و ورزش نیز انجام می دهم.
  چه کار باید بکنم که از این افزایش وزن جلوگیری شود؟
  ــــــــــــــ
  پاسخ به
  گلناز گرامی
  با سلام، افزایش وزن شما می تواند علل متفاوتی داشته باشد یکی از علل آن می تواند کم کاری تیروئید باشد که با سایر علایم مربوطه مثل پوست خشک، شخصییت سرمایی، پریود نامنظم، افزایش و … همراه است بنابراین باید شما اول هورمون تیروئید خون شما را کنترل کنید اگر افزایش وزن شما کنترل نشد برای سایر علل باید پی گیری نمود ، مؤفق باشید

 53. سلام من دختری هستم ۲۳ ساله جواب ازمایش من بدین شرحه

  TSH:1.68

  T4:17.37

  میخواستم ببینم مشکل تیروئیدی دارم ؟ کم کاره یا پرکار؟؟
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  آیلین گرامی
  با سلام، T4 خون شما کمی بالا هستش، که باید پزشک معالج شما با توجه به علائم بالینی شما تصمیم گیری نماید. مؤفق باشید

 54. با سلام و تشکر از پاسخ شما
  آیا این جنین در شکل گیری مغز دچار مشکل میشود ؟یعنی ممکن است عقب مانده به دنیا بیاید؟
  از پاسخ واضح و روشن شما متشکرم.
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  بهی گرامی
  با سلام، نه نگران این مسئله نباشید، مؤفق باشید

 55. محمد, در ۲۷م, شهریور ۱۳۸۹ در ۵:۱۰ ب.ظ نوشته:
  سلام من دختری یک ماهه دارم که دریک ماهگی ازمایش دادیم جواب ازمایش به صورت زیر است .

  TSH:29.2

  T4:5.77

  لطفا مار را راهنمایی کنید ایا قابل درمان است .با تشکر از راهنمایی های شما
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به محمد عزیز
  با سلام و احترام، بله به راحتی قابل درمان است، به پزشک معالج ش مراجعه نمایید.

 56. با سلام وو خسته نباشید.
  دختر ما ۱۵ شهریور ۱۳۸۹ بدنیا اومد ..روز ۱۸ شهریور چون توی بیمارستان بستری بود آزمایش تیرویید رو گرفتن مقدار TSH :7/5 , T4 :180 بود … امروز که دخترمون ۲۳ روزش بود دکتر گفتن دوباره آزمایش دادیم و هنوز جوابش نیومده … میخواستم بدونم با توجه به اینکه میگن هفته چهارم باید باشه زود نبود این تاریخی که ما آزمایش دادیم ؟ دور سر دخترم ۳۱ سانتیمتر بود این مقدار کم هست ؟
  هنوز هم یک مقدار گوشه چشماش زرد هست که دکترش گفت مشکلی نیست …بیلی روبینش آخرین بار ۶و هفت دهم بود …ممنون میشم جواب بدین
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  شیرین گرامی
  با سلام و احترام، در مورد فرزند دلبندتان، با توجه به شرح حالی که دادید بهتر است از طریق پزشک معالجش پی گیری کنید.چون مقدار آزمایش مجدد هورمون تیروئید مهم است. در ضمن دور سر فرزندتان را نیز باید با توجه به معاینه و مشاهده فرزندتان نظر داد. مؤفق باشید

 57. سلام اقای دکتر
  من یک پسر ۱۱ روزه دارم که در سه روزگی این تست را داد ولی ۲ روز پیش از آزمایشگاه تماس گرفتند وگفتند که نمونه خونش را به جهت اینکه کم بوده مرجوع کردند و من هم به جهت اینکه پسرم را ختنه کرده بودم و حالش خوب نیست هنوز برای تست مجدد مراجعه نکردم تا چه زمانی فرصت مراجعه دارم. ممنون می شوم از راهنماییتون.
  زهرا
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  زهرای گرامی، پیشنهاد می کنم زودتر ببرید و آزمایش فرزند دلبندتان را تکرار کنید، البته این دفعه از طریق خون وریدی خواهد بود. البته اغلب اوقات نرمالند ولی باید آزمایش را انجام بدبد. مؤفق باشید

 58. سلام. بچه ما ۱۱ روزه هست و تازه دیروز جواب آزمایش رو دادن و امروز میخواهیم ببریم دکتر اعداد آزمایش TSH=0.5 & T4=6.8 & t3=1.7 هست . میخواستم ببینم وضعیت بچه و درمانش به چه شکلی خواهد بود. با تشکر
  ـــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  داود گرامی، فرزند عزیزتان سالم است. مؤفق باشید

 59. با عرض سلام مجدد و با تشکر از پاسختون ..
  جواب آزمایش دوم به صورت زیر است :
  TSH :3.6
  T4 : 16.2
  دور سر دخترم رو هم اشتباه گفتم ۳۵ هست من اشتباه متوجه شده بودم …. یعنی باز مشکلی هست ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید …
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  شیرین گرامی، فرزند عزیزتان سالم است، مؤفق باشید

 60. با سلام و خسته نباشید
  من سالها پیش قرص رادیو اکتیو مصرف کردم و تیروئیدم هم نرمال است ، فقط روزی نصف قرص لووتیروکسین مصرف میکردم ،در دوران بارداری همه فاکتورهام نرمال بود فقط T4=7 بود و در ماه ۴ شده بود ۸ ، در حالی که در رفرنس آزمایشگاه ذکر شده بود۱۲٫۵ ~ pregnant=9 ، در حالیکه ۷ هم نرمال محسوب میشد من هم قرصم را زیاد نکردم ، که اشتباه بوده و ماه شش به بعد دکتر آنرا یک قرص روزی نوشت. میخواستم ببینم روی هوش جنین ، موثر است؟
  ضمنا من در قرصهای تقویتی بارداریم ، ید هم موجود بوده ، سوال دومم اینستکه با توجه به آنکه من غده تیرویید دیگر ندارم آیا این ید به درد جنین میخورده؟؟؟
  از لطفتان بسیار بسیار ممنونم
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  فروغ گرامی، با سلام و تشکر، هیچ مشکلی بر روی جنین شما ندارد (البته با توجه به مقدار سطح خونی ۷).
  مقدار ید موجود در غذا معمولا برای جنین کافی است. و مقدار ید موجود در قرص های مولتی ویتامین هم نگرانی از نظر انباشته شده ید در بدن شخص یا جنین ش ایجاد نمی کند. مؤفق باشید

 61. با عرض سلام من در اخرین ازمایش تیروئید که انجام دادم ایا برای حاملگی مشکلی دارم یا خیروهمچنان نصفی قرص لووتیرو کسین مصرف می کنم لطفا مرا راهنمایی کنید مچکرم.t.s.h=6.14 t3=1.02 t4=6.94
  ـــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه محمد گرامی
  با سلام و احترام، برای حاملگی مشکلی وجود ندارد ولی با توجه به تست های شما به نظر می رسد باید یک قرص کامل را بخورید در هر صورت با پزشک خود تماس بگیرید. مؤفق باشید

 62. با عرض سلام
  آزمایش غربالگری روز ۵ دخترم نرمال بود. در ۴۰ روزگی جهت چکاب دوباره آزمایش داد t4:81 , tsh:0.6 بود. در آزمایش نوشته t4 low میباشد. خواهش میکنم پاسخ من را بدهید ایا این نرمال است یا نه خیلی نگرانم
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  آزاده گرامی، جواب فرزند دلبند شما به نظر می رسد اشتیاه باشد. ( T4 برابر ۸۱ احتمالا اشتباه است. ولی اگر هشت و یک دهم باشد طبیعی است). بنابراین اگر عددی که نوشته اید صحیح باشد بهتر جهت اطمینان به پزشک متخصص این برنامه در شهرتان مراجعه کنید. مؤفق باشید

 63. با عرض سلام وادب و احترام
  فرزند من دختر است که امروز ۲۵/۸/۸۹هفت روزه شده است جواب آزمایش ایشان مشکوک بود که دوباره امروز آزمایش گرفتند ونتیجه این بود :t4:2/6 وtsh:105بود خواهشمندم نظرتان را اعلام فرموده و ذکر نمائید آیا با این وضعیت باز هم قابل درمان قطعی می باشد ؟ (البته لازم به ذکر میباشد در هر صورت توکلم به خداوند است و این مهم را به همه پدران و مادران عزیز توصیه مینمایم ) باز هم متشکرم
  _________________
  پاسخ به
  حسین گرامی
  با توجه به آزمایشات (تی اس اچ یکصد و پنچ ) باید درمان بشوند، بنابراین به پزشک متخصص مربوطه مراجعه فرمایید، با خوردن قرص هیچ مشکلی نخواهد داشت. مؤفق باشید.

 64. با سلام از نوزاد ۵روزه ام ازمایش تیروئید گرفته شد توسط دکتر متخصص جواب این بود
  t4 132-47 nmol/l 60-140
  t3 2.16 nmol/l 0.9-3
  t.s.h 5.51 miu/l 0.2-7
  روز دهم تولد مجددا بهداشت از کف پا خون گرفت که هنوز نتیجه مشخص نشده ایا احتمال مغایرت با ازمایش اولیه وجود دارد و ایا به نظر شما کودک کم کاری مادر زادی تیروئید دارد ؟ایا قابل درمان است ؟ خواب الودگی و گریه نکردن زیاد کودک می تواند علایم این مریضی باشد با تشکر
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به ا
  براهیم گرامی،
  فرزند عزیزتان به احتمال بسیار زیاد سالم است. ولی جهت اطمینان آزمایش تکمیلی را انجام دهید. مشکلات یاد شده ارتباطی با این بیماری ندارد. در ضمن بیماری هیپوتیروئیدی مادر زادی اگر در همین سنین تشخیص (به موقع) داده شود به طور کامل قابل کنترل می باشد.

 65. با عرض سلام و احترام ابتدا بابت پاسخ قبلی و همچنین اطلاعات و راهنمائیهایتان تشکر میکنم با توجه به تی اس اچ دخترم (۱۰۵)به متخصص نوزادن مراجعه کردیم که ایشان قرص لوو تیروکسین را به میزان نصف قرص در هر روز تجویز کرده اند بعد از آزمایش زردی نوزاد که همانروز گرفته شد و حدود ۱۴بود دستور بستری نوشتند که بعد از دو روز بستری وبا رسیدن میزان زردی به عدد ۹مرخص شد امابا گذشت ده روزاز ترخیص باز هم در چهره نوزاد کمی زردی مشاهده میشود خواهشمندم درخصوص میزان داروی تجویز شده و زردی دوباره اعلام نظر فرموده وبفرمائید که آیا با وجود تی اس اچ بسیار بالا باز هم با مصرف دارو و پیگیری مااین بیماری بطور کامل قابل درمان میباشد؟ آیا لازم است به متخصص غدد مراجعه نماییم؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  حسین گرامی، با سلام، مقدار داروی تجویزی با توجه نتایج آزمایشات متعاقب مصرف داروی لووتیروکسین تعیین می شود. فرزندن دلبندتان با مصرف قرص و تحت نظر بودن هیچ مشکلی نخواهد داشت و جای هیچ گونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد. اگر در شهر محل زندگی تان متخصص غدد کودکان باشد که صلاح است مراجعه بفرمایید.

 66. با عرض سلام و ادب برای مرتبه سوم مزاحمتان شدم ضمن تشکر از پاسخ های قبلی میخواستم نظرتان را در مورد آزمایش دخترم بعد از مصرف قرص را مطلع شوم جواب آزمایش هفت روزگی tsh105 و t4:2/6
  آزمایش ۲۸روزگی : tsh :1/21 ،t4 :21/34 ، t3:1/57
  حال خواهشمندم با توجه به تجویز پزشک به مصرف نصف قرص در روز و نتیجه کنونی آزمایش نظرتان را اعلام بفرمائید.
  ـــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  حسین گرامی، باید خیلی خوشحال باشید چون کم کاری تیروئید فرزند عزیزتان به موقع تشخیص داده شده و با مصرف قرص هیچ مشکلی در حال و آینده نخواهد داشت.

 67. با عرض سلام.
  من تست غربالگری بارداری دادم در ماه سوم هستم یکی از جوابهای من نرمال نیست یعنی T3 Resin uptake – RIA
  عدد ۲۲٫۵ را نشان می دهد و نرمال را ۲۵-۳۸ تعیین کرده است و مابقی در عدد نرمالند آیا من مشکل تیروئید دارم؟
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  ن. هاشمی گرامی، با سلام، مشکلی ندارید. مؤفق باشید.

 68. با سلام . از اینکه اینقدر زود مرا از نگرانی دور کردید کمال سپاسگزاری را دارم.
  آیا اگر مقدار ferritin عدد ۲۰ را نشان دهد باز هم نشان دهنده مشکلی نیست؟
  ـــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  خانم ن. هاشمی گرامی، معمولاً مقدار فریتین حدود ۳۰ به بالا است (فریتین شکل ذخیره آهن در بدن است) و مقدار ۲۰ جای نگرانی ندارد. به علت ساختار بدنی خانم ها کاهش فریتین یافته بسیار شایعی است و معمولاً با مصرف قرص آهن قابل کنترل است و نیازی به پی گیری بعدی هم ندارد. مؤفق باشید.

 69. با سلام .هوشنگ هستم دخترم سارا ۳ماه و۵ روزشه.در تست غربالگری تیروئید با tsh 5.1مشکوک به کم کاری تیروئید اعلام شد .در مرحله دوم tsh اش ۲٫۶ ونرمال نشان داد. برای اطمینان بیشتر آزمایش وریدی خون در ۷روزگی ازش گرفتیم که این نتایج را داشت
  ((t3.eclia. 2.4 nmol/l ***t4.eclia. 160 nmol/l***tsh.eclia. 9.1 mlu/ml))
  Range**t3 1.62-3.77**t4 93-199**tsh”2-20wk 1.7-9.1″”20wk-1yr 0.7-6.4″**
  در دوماه ونیمی مجددا آزمایش وریدی را تکرار کردیم که نتایج زیر را در بر داشت
  ((t3.ecl. 2.6 nmol/l***t4.ecl. 151 nmol/l***tsh.ecl.4.9 mlu/ml ))
  Range**t3 1.1-3.1**t4 66-181**tsh 0.27-4.2**
  هفته بعد نیز به توصیه دکتر آزمایش در آزمایشگاه دیگری تکرار شد که این نتایج به دست آمد
  ((t3 resin uptake 25.4 %***tsh 8.7 mlu/ml***free t3 . 3.5 pg/ml***free t4. 1.3 ng/dl))
  Range**t3 25-35**tsh 0.25-5.2**freet3 ” adult1.4-4.2″”peregnancy 1.8-4.2″**free t4 0.9-1.8
  از شما خواهش می کنم نتیجه بررسی خود را روی این آزمایشات بیان کنید واقعا نگرانم مبادا سارا کوچولو دچار کند ذهنی شود.الان ۶ کیلو وزن دارد قدش ۶۳ س.م و دور سرش ۳۹ س.م هست. بسیار باهوش وکنجکاو ومرتب می خواهد بلندش کنیم تا بتونه تمام وسایل ومحیط اطرافش را ببیندو می تونه با دستاش وسایل رو بگیره.ممنون
  ـــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به هوشنگ گرامی، به نظر می رسد سارا کوچولوی شما باید مدتی قرص تیروئید کند تا مجددا آزمایش گردد. در ضمن نه در حال و نه در آینده در صورت مصرف قرص تیروئید در صورت نیاز و تحت نظر پزشک، بر روی هوش و روند رشد هیچ مشکلی نخواهد داشت. مؤفق باشید.

 70. با سلام خدمت شما
  فرزندم در ۳ روزگی مورد آزمایش قرار گرفت و زردی او ۱۵٫۲ گزارش شد که دستگاه فتوتراپی اجاره کردیم و زیر نور گذاشتیم در ضمن آزمایش فرزندم در سه روزگی(T4=10.2) و( TSH=13.5 لازم به ذکر است رنج در برگه آزمایش برای نوزاد یک تا ۱۴ روزه بین ۱-۱۸ می باشد) را نشان می دهد. در ضمن در ۵ روزگی آزمایش تیروئید را در مرکز بهداشتی درمانی انجام دادیم و این مرکز گفت اگر نوزاد شما مشکل داشت با شما تماس می گیریم و الان که حدود ۱۸ روز می گذرد هیچگونه تماسی نگرفته اند(یعنی نوزادمان مشکل ندارد)
  حال سوال بنده این است که در ۳ روزگی TSH=13.5 بالا نیست اگر نیاز به درمان دارد که سریعا اقدام کنیم؟
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به دانیال گرامی، به احتمال قریب به یقین مشکلی نباید داشته باشد در غیر اینصورت حتمن با شما تماس گرفته می شد. جهت اطمینان و رفع استرس شما با آزمایشات قبلی تان به مرکز مورد نظر رفته یا به آزمایشگاه رفرانس تماس بگیرید و موضع را شرح دهید. مؤفق باشید.

 71. سلام
  من دخترم ۱۵ روزه که تولد شده تو ازمایشی که روز ۵ دادیم البته وریدی ز ردی ۱۴٫۵ تی اس اچ ۰۳/۱ تی ۴ ان ۴۹/۸ پی کا یو ۱۳/۱
  و بیمارستان گفت دوباره ۱ ماهگی چک شود
  من خیلی نگرانم و درضمن دخترم ارام و گریه نمیکنه ومدام خوابه
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  باران گرامی، با سلام و احترام فرزند دلبندتان سالم است.

 72. با سلام و احترام، لطفن قبل از نوشتن کامنت، مقاله هیپوتیروئیدی و پرسش پاسخ متعافب آن را دقیق مطالعه بفرمایید.
  با کمال عذرخواهی در صورت تکراری بودن سؤال پاسخ داده نخواهد شد.

 73. با سلام و احترام

  از پسر من در روز ۳ تست تیروئید گرفته شد از کف پا و بعد از ۵ روز تماس گرفتند وگفتند مشکوک است و مقدار tsh 5.1 می باشد و مجددا دو روز بعد که نوزاد ما ده روزه شد در یک آزمایشگاه دیگر تست وریدی گرفته شد و نتیجه این بود
  ۱۰ t4 ,
  ۹ tsh
  لطفا مرا راهنمایی فرمایید با تشکر
  ــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه وحید نیک فرجام گرامی، باید ۴ هفتگی مجدداً آزمایش گردد،

 74. درود بر شما
  پر کاری غده ی تیروئید در رشد و سلامت نوزادچه تاثیری دارد و میزان نرمال T4,TSH , …. در تست غربالگری چقدر است ؟
  با تشکر
  ــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه آوای گرامی، بزودی در این مورد مطلب منتشر خواهم کرد از پیشنهاد شما ممنون

 75. با عر ض سلام پسری دو ماهه دارم که ازمایش تیرویید که دادم t4ان ۱۲٫۳۵بود و t.s.h ان ۶٫۷۵ بود ایا نوزاد من مشکل کم کاری تیروئید دارد اگر هست مرا راهنمایی کنید ممنون
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه آراد گرامی، با آزمایش فرزندتان، به نظر می رسد باید یک مدت ۵ تا ۶ ماه دارو مصرف کند و مجدداً آزمایش تکرار گردد. در هر صورت باید فرزند دلبندتان توسط فوق تخصص غدد اطفال معاینه گردد.

 76. با سلام
  با تشکر از وب سایت مفیدتون
  من ۲۶ سال سن دارم و با قد ۱۶۰ و وزن ۵۰ که چندین سال هم هست که افزایش و کاهش وزن نداشتم و به دلیل ریزش موهایم به پزشک مراجعه کردم که آزمایش برایم نوشت و نتیجه آزمایش من T4:8.1 و T3:139.9
  و TSH: 14.25 می باشد که پزشگ تشخیص کم کاری تیروئید را به من اعلام کرد و قرص لئوتیروکسین را برایم با دور ۳ رو نصف قرص و بعد از ۳ روز قرص کامل را تجویز کرد میخواستم بدانم که TSH بالا نشانه کم کاری تیروئید است و آیا این دوز دارو مناسب است و تا چه مدت باید مصرف کنم یعنی دروره درمان چند وقت طول می کشد؟
  با تشکر از شما
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  آیدا گرامی، شما باید مدت خیلی زیادی قرص لووتیروکسین رو بخورید در واقع احتمال زیاد تا آخر ۲۰۰ سالگی، با توجه به آزمایش بیماری شما هیپوتیروئیدی هست. مؤفق باشید.

 77. ممنون از پاسختون من ۳تا سئوال دیگه دارم از خدمتتون:

  ۱) آیا ممکن هست مه با این وضعیت من باردار نشوم و یا برای اگر باردار شدم برای جنین مشکلی بوجود می آید.
  ۲) من در حال حاضر قرص های مولتی ویتامین که حاوی آهن هست و یا امگا ۳ را مصرف می کنم برای ریزش موهایم با توجه به اینکه در مقاله ای خواندم که آهن مانع جذب لووتیروکسین میشود من این قرصها را مصرف کنم؟
  و اگر مشکلی در مصرف آنها وجود نداره چند ساعت بین مصرف آنها باید فاصله باشه؟ و یا اصلا با توجه به مشکل کم کاری تیروئیدی که دارم که منشا اصلی ریزش موهای من هست مصرف این داروها و آمپول ها که قیمت نسبتا بالایی هم داره فایده ای هم داره و آیا اصلا موثر هست در درمان ریزش موی من.
  ۳) من معمولا نمک زیاد استفاده میکنم آیا مصرف نمک برای من مضر است یا نه؟
  ــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  آیدا گرامی، با مصرف منظم قرص لوتیروکسین هیچ مشکلی از نظر بارداری وجود ندارد.
  بهتره جهت مصرف داروها در دوران بارداری با پزشک شما (متخصص زنان ) تصمیم گیری کند.
  نمک قطعاً باری سلامتی مضر است و یکی از علل ایجاد فشار خون و ….

 78. واقعا تشکر می کنم از پاسختون
  اگه امکان داره سوال دوم من رو هم که در مورد مصرف قرصهای آهن و مولتی ویتامین همراه با لووتیروکسین بود را پاسخ بدین ممنون میشم
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  آیدای گرامی، مصرف همزمان قرص های آهن و مولتی ویتامین همراه لوتیروکسین هیچ مشکلی ندارد. منتها مصرف همزمان آهن و مولتی ویتامین باید با نظر پزشک باشد چون بعضی از مولتی ویتامین املاح آهن رو دارند. 😈

 79. با سلام و تشکر

  آیا با مصرف قرص لووتیروکسین پریود نامنظم می شود؟
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  آیدای گرامی، اگر مقدار مصرفی درست باشد خیر.

 80. با سلام.فرزند من ۴۵ روزه است.نتایج آزمایشات تیروئید فرزندم به شرح زیر است:
  در ۳ روزگی از کف پا:۵/۱
  در ۳ روزگی آزمایش غربالگری آزمایشگاه وریدی:۵/۸
  در ۹ روزگی وریدی:tsh 9 t4 10
  در ۱۳ روزگی از کف پا :۱/۲
  در ۲۶ روزگی وریدی:۳/۴۸
  با توجه به اینکه پزشکان گفتند نوزاد سالم است.می خواستم ببینم آیا مشکلی وجود ندارد؟و نحوه سنجش آزمایشگاه ها با هم فرق دارد؟چرا عدد ۱/۲ به ۳/۴۸ رسیده؟این به خاطر تفاوت نحوه اندازه گیری آزمایشگاه هاست؟ چون در آزمایش ۹ روزگی که عدد ۹ بوده رنج نرمال آزمایشگاه بین ۵/۲ تا ۱۴ بوده .متشکرم
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  وجید گرامی، فرزند دلبندتان سالم است، مؤفق باشید.

 81. منظورتان از مقدار مصرفی چیست؟
  مثلا من که یک قرص در روز ناشتا میخورم وضعیتم چطور است ممکنه پریودم نامنظم بشه؟
  چون برای من این مساله مهم هست سوال می کنم

 82. سلاو با تشکر از اطلاعات خوبتون من کارشناس ازمایشگاه هستم و از راهنمای شما بهره بوردم من سوالی که داشتم در مورد تیرویید نوزادی بود که در هفته ۲ -tsh:11 گزارش کردم و در هفته ۴جواب tsh :6.5گزارش کردم می خواستم بدونم که علت به خاطر همون زمان ۲۸ روزگی بوده که این تغییر داشته وتکلیف و توجیه نوزاد چی هست با تشکر
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  شیدای گرامی، بله به همان دلیل هست، در رحم مادر تحت تأثیر هورمون های تیروئید مادر می باشد که بعد از تولد تا چند روز تحت تأثیر بوده ولی بزودی خود تیروئید نوزاد کنترل هورمون های تیروئیدی را به دست می گیرد.
  با توجه به TSH 6.5 در هفته ۴ باید توسط متخصص غدد کودکان ویزیت گردد. مؤفق باشید

 83. با سلام و عرض ادب
  چرا افرادی که کم کاری و پرکاری تیروئید دارند نمیتوانند خون اهدا کنند ؟
  با تشکر
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به آوای گرامی،
  من اولین باری که شنیدم! منعی از این نظر وجود ندارد.

 84. باسلام و احترام

  پُرکاری غده تیروئید و نیز کم کاری تیروئید از نوع اتوایمون باعث معافیت دائم از اهدای خون می گردند.
  این جمله ای است که سایت تغذیه و سلامت به عنوان (شرایط اهدای خون در برخی از بیماریها ) ذکر کرده و علاوه
  بر این در شرایط عمومی اهدای خون هم آمده .
  ظاهرا” بدلیل انتقال بعضی از پروتئین های بدن بیمار به
  شخص گیرنده خون است .
  بدرود
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  آوای گرامی، با سلام و احترام، در مورد مطلب مورد نظر شما، با فوق تخصص غدد و بررسی رفرانس های معتبر پزشکی، معاوفیت دایم در موارد هیپوتیروئیدی حتی در نوع اتوایمیون بی مورد است. ظاهراً در فاز حاد توصیه می گردد که از اهدای خون خود داری کنند. در هر صورت باعث شدید که یک تحقیق و مطالعه مفید داشته باشم با تشکر

 85. من پسری ۲ماه دارم که به علت بی اطلاعی ازمایش تیروئیدندادم والان در۲ماهگی که ازمایش دادم به این شرح می باشدt4 H207.4 nmol/L 68-182
  T3 4.54 nmol/L 1.6-3.5
  TSH 4.84 IU/ml 0.8-7.52
  دکترکودکان گفت که پرکاری تیروئیده و۲ هفته دیگرتکرارشود به نظرشما یک نوزاد۲ماهه می تواندپرکاری تیرویدداشته باشد
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به افسانه گرامی،
  با سلام و احترام، تست های آزمایشگاهی فرزند دلبندتان با هم جور در نمی آیند بهتر آزمایش را تکرار کنید. مؤفق باشید.

 86. باتشکرازشما.متخصص کودکان نیزهمین نظرراداشت ۲هفته دیگرازمایش تکرارشودوگفت TSHخوبه ولی T4بالاست .پسرمن ازنظروزنی خوب بوده موقع تولد۲۹۰۰ که الان ۵٫۵۰۰و.قدودورسرش هم خوب بوددرصورتی که در تیروئیدپرکارنوزادوزن نمی گیرد.الان هرچه اینجا دیدم درموردنوزادان با تیروئیدکم کاربوده ایا برای نوزادی که تیروئیدپرکارداشته باشد هم درمانی وجوددارد.می توانید مراراهنمایی کنید .افسانه ازبندرعباس 😥
  دزضمن پسرم زردی داشت که درروز۶دربیمارستان بستری شدو۳روزدربیمارستان بودکه از۱۶به ۱۱رسید۱وبعداز۴روزکه بردیمش پیش متخصص گفت زردی اون زیر۱۰ ونیازی دبگربه ادامه درمان ندارد ولی الان که ۲ماهشه شکمش زیادنفخ داره واجابت مزاجش هم خیلی زیادشاید۱۵باردرروزکه با بادشکم ودردهمراه ایا یکی ازدلایل تیرویئده
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه افسانه گرامی، با سلام و احترام، بیشترین احتمال در مورد فرزند دلبندتان سلام بودن تست های آزمایشگاهی است. باید تست تکرار شود. هیپرتیروئیدی مطرح نیست. مؤفق باشید.

 87. ببخشیددزضمن پسرم زردی داشت که درروز۶دربیمارستان بستری شدو۳روزدربیمارستان بودکه از۱۶به ۱۱رسید۱وبعداز۴روزکه بردیمش پیش متخصص گفت زردی اون زیر۱۰ ونیازی دبگربه ادامه درمان ندارد ولی الان که ۲ماهشه شکمش زیادنفخ داره واجابت مزاجش هم خیلی زیادشاید۱۵باردرروزکه با بادشکم ودردهمراه ایا یکی ازدلایل تیرویئده

 88. سلام.من دو تا از عموهام و عمه ام عقب مانده ذهنی هستن.من حامله ام.میخواستم بدونم چه آزمایشهایی انجام بدم که مطمئن بشم بچه ام سالمه؟
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه سعیده گرامی، با سلام و احترام، به متخصص زنان مراجعه کنید در صورت درخواست آزمایش برای تان درخواست خواهند کرد. مؤفق باشید

 89. با سلام وتشکرازشما وراهنمایی ارزنده تان
  من جواب آزمایش پسرم را به ازمایشگاه بردم وپزشک ازمایشگاه متوجه اشتباه درجواب شد وان را تصیح کرد به این شرح:
  Immunoassays-Thyroid Function

  T4 16.11 µ/dL 5.36-16
  T3 4.54 nmol/L 1.6-3.5
  TSH 4.84 µIU/ml 0.62-8.05
  من هفته دیگه مجدد ازپسرم ازمایش تیروئیدمی گیرم نظرشما درمورد این جواب آزمایشگاه چیه آیا پسرم پرکاری تیروئید داره وایه به مرورزمان تیروئیدش به حالت نرمال می رسه
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  افسانه گرامی، با سلام و احترام، فرزند گلتان سالم است. ولی باید جهت اطمینان آزمایش هفته بعدش را هم انجام بدهید.

 90. با سلام
  آیا پرکاری تیروئید و کم کاری آن از والدین به فرزند منتقل میشود یا خیر ؟
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  آوای گرمی، با عرض تبریک سال نو و پوزش بابت تأخیر در پاسخ، نه منتقل نمی شود. ولی ممکن است در فاز حاد بیماریهای تیروئید که اتوایمیون هم باشد و هم فرد بیمار بار دار گردد و درمان هم نگردد در موارد نادر ممکن است آنتی بادی آن وارد جنین گردد. که بسیار نادر است.

 91. با سلام وخسته نباشید.درتاریخ ۲۵ اسفندنمونه ازمایش قبلی پسرم را برای شما فرستادم که کمی t4بالا بودودراین هفته مجددازمایش دادم به این شرح می باشد
  t4 11.2 4.4-12
  t3 1.8 0.5-2.1
  t.S.H 2.6 0.4-6.2
  به دکترش هنوزنشان ندادم والان پسرم سه ماهشه به نظرشما ازمایش درسته وفرزندم سالمه
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه افسانه گرامی، با سلام، فرزند عزیزتان سلام است.

 92. با سلام
  پسرم هنوز ۷۲ ساعت را تمام نکرده بود{۵ساعت زودتر} و نمونه tsh از دستش گرفته شد نه از کف پاش نتیجه ازمایش tsh 12.21 بود چون در بیمارستان تامین اجتماعی به دلیل عفونت بستری بود نمونه را به ازمایشگاه خصوصی بردم دکترش گفت تا دو هفته ی دیگر صبر کنید باید
  ازمایش مجدد ازش بگیریم آیا جای نگرانی است باید چکار کنم خیلی نگرانم با تشکر
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  سالار گرامی، تست باید دوباره تکرار شود. جدول این مقاله کاملاً گویا می باشد. مؤفق باشید

 93. سمیه سلام با عرض تشکر از سایت … من یک پسر سه ساله دارم که دارای یبوست مزمن میباشد و از طرف دیگر از لحاظ گفتاری مشکل دارد یعنی هنوز جمله نمیگوید فقط چند کلمه ان هم بصورت ناقص اما ازلحاظ رشد جسمی خوب است ازمایش بدو تولد نیز سالم میباشد اما داروهای ضد یبوست جواب ندادند به نظر شما ازمایش تیروئید لازم است یا نه؟
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه سمیه گرامی، با توجه به مشکل ذکر شده بهتر است ابتدا نزد متخصص کودکان و نوزادان (فوق تخصص گوارش) ببرید. اگر چه مشکلات مدفوعی در بچه ها شایع است. مؤفق باشید

 94. علت خونگیری در هیپو تیروئیدی از بند ناف، پاشنه پا ،و کف دست چیست لطفا جواب دهید.مرسی
  ـــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه حشمت اله گرامی، با سلام و احترام، در مورد بند ناف در زمانی که در جنین در شکم مادر هست خون گیری از طریق بند ناف انجام می گیرد که قطعاً راحت تر و ایمن تر است. در مورد پاشنه پا هم در دوران نوزادای انجام می شود که باز هم به دلیل اینکه رگ گرفتن بسیار مشکل بوده و خطر عفونت که در این دوران بسیار خطرناک نیز است وجود دارد، پاشنه پا روش ایمنی است. در مورد کف دست هم هیچ اطلاعی ندارم. مؤفق باشید

 95. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دخترم ۴۰روزشه متاسفانه کسی رهنماییمون نکرد و تازه فهمیدیم مبتلا به کم کاری تیروئیده.آزمایشاش دادیم به شرح زیر
  :t4: 3/14 tsh:>100
  پیش ۲ دکتر رفتیم که هر دو گفتن خوشبختانه وزن و سر و فعالیت های بچه نرماله ولی یکی ۱/۲ قرص لووکسین و دیگری ۱/۴ قرص تجویز کردن حالا موندیم کدوم برای دخترمون خوبه و آیا در دوران درمان. تغذیه ی بخصوصی برای مادر وجود داره که درمان سریعتر بشه؟ممنون میشم اگه راهنمایمون بفرمایین
  جایی برای نگرانی هست؟
  ـــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به رضای
  گرامی، با سلام و احترام، در هر استانی یک مشاور دانشگاهی برنامه وجود دارد. بهترین راهنمایی بردن فرزند دلبندتان نزد مشاور دانشگاهی است. اگر مقدور نبود نزد فوق تخصص غدد کودکان و نوزادان باز هم اگر مقدور نبود نزد پزشکی که یک دوم قرص را شروع کرد. بعد از شروع درمان در صورت نیاز به کم یا زیاد کردن قرص لوتیروکسین، با توجه به نتیجه آزمایش مشخص می شود. بنابراین جای نگرانی نخواهد بود. فقط لطفن درمان را شروع بفرمایید. مؤفق باشید

 96. با سلام و خسته نباشید به شما
  در اولین نمونه گیری آزمون غربالگری دخترم توسط شبکه بهداشت محل ، نتیجه آزمایش tsh=0.6 ذکر شده .
  با توجه به غلظت tsh آیا جای نگرانی وجود دارد ؟
  در برگه آزمایش از t4,t3 چیزی ذکر نشده آیا فقط به غلظت tsh میشود اکتفا کرد ؟
  ممنون
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به آوای گرامی، با سلام و احترام، نه نداره، فرزندتان سالم است.

 97. سلام
  در روزهای ۳ و ۵ و در نهایت ۷ جهت تست اقدام شد که به دلیل عدم موفقیت در خونگیری از پای نوزاد این عمل به صورت وریدی انجام شد که منتظر نتیجه هستم مسول خونگیری گفت دلیل این امر کم کاری تیروئید بچه است آیا چنین مسئله درست است؟
  با تشکر
  ـــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه مهدی گرامی، بله جهت بررسی کم کاری تیروئیدی هستش.

 98. ضمن تشکر از شما
  منظور از سوال این بود که دلیل عدم موفقیت از خونگیری از کف پا کم کاری تیروئید نوزاد هست! آیا چنین چیزی درست است؟
  ـــــــــــــ
  پاسخ به
  مهدی گرامی، با سلام، هیچ ارتباطی با کم کاری تیروئید ندارد. در ضمن بزودی برنامه فنیل کتون اوری که یک بیماری مادر زادی بسیار نادر ولی مهم نیز باید از همین روش شناسایی شوند.

 99. با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  دختر من در آزمایش غربالگری تیروئید نرمال تشخیص داده شد و الان یک ساله هست و در آزمایش دوره ای مقدار T4 = 8.1 و TSH = 0.76 است. لطفا مرا راهنمائی بفرمائید که دخترم تیروئید کم کار دارد؟ پیشتر از شما تشکر میکنم
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  حمید گرامی، با سلام و احترام، فرزند گلتان سالم است. مؤفق باشید

 100. با عرض سلام وخسته نباشید
  بچه ای من تازه به دنیا امده نمونه ی خونی که از پاشنه پا گرفتن tsh=85/1بود البته ۲بار تکرار کردن در ۱۱روز بعد از تولدش درمان را شروع کردیم در ازمایش دوم گه از طریق رگ دستش خون گرفتن tsh=51/5بود الا هم روزی یک چهارم قرص لووکسین استفاده می کند لطفا مرا راهنمای کنیید دکترش گفته ۲۱روز دیگه برای ازمایش دوم بریم ایا باید پیش دکتر دیگری هم بروریم من در روستا زندگی می کنم لطفا از طریق ایمیل جوابم رو بدهیدmk3230442@yahoo.comشماره تلفن ۰۹۳۹۳۸۲۵۴۹۵۴
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  مهرداد گرامی، با سلام و احترام با توجه به نتایج آزمایش TSH درمان را ادامه داده (لطفن قطع نکنید)، در زمان مقرر نیز آزمایش را انجام بدهید. نیازی به تعویض پزشک معالج نمی باشد.

 101. سلام ممنون که جوابم رو دادین ببخشید بچه من دچار مشکل عقب ماندگی ذهنی می شود یا نه اگردارو هاش رو مرتب استفاده بکنه/
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  مهرداد گرامی، با سلام و احترام نه خیر خیلی به موقع تشخیص داده شده باید خیلی خوشحال هم باشید. فقط ضمن تجویز داروها تحت نظر پزشک معالج خود اقدام بفرمایید. از نظر هوش و سلامتی هیچ مشکلی نخواهید داشت. مؤفق باشید

 102. با سلام
  دخترم در روز ۹ تیر بدنیا اومده ۱۲ تیر بردیمش برای تست غربالگری، امروز ۱۸ تیر تلفنی از مرکز گفتند برای بار دوم باید بیارینش تا تست مجدد بشه . نمیدونم اعداد آزمایشش چنده ؟ نگرانم میشه راهنمایی کنید
  با تشکر ، احسان
  ــــــــــــ
  پاسخ به
  احسان گرامی، با سلام، احتمالاً TSH بالاتر از مقدار ۵ است. لطفن مقاله را مطالعه بفرمایید.

 103. با سلام و عرض خسته نباشید.
  امروز ۱۹ تیر دخترم رو بردم برای نوبت دوم و از کف پاش ۵ نمونه رو کاغذ خون گرفتند ، ازشون پسیدم علت تست مجدد چیه ؟ گفتند ما در جریان نیستیم ولی از آزمایشگاه اصلی گفتن مجددا نمونه گرفته شود .خانمه گفت” زیاد پیش میاد که از بقیه نوزادان برای بار دوم تست میگیرن .نگران نباشید . آزمایشگاه اصلی خیلی گیر به نحوه نمونه گیری خیلی گیر میده ”
  سئوال من اینه که به فرض نمونه اول کافی نباشه ، آیا الان این تست فایده ای داره ( روز دهم تولد ) ؟
  آیا بهتر نیست دخترم رو ببرم مراکز خصوصی ؟
  چرا این بار یک خانم دیگه این تست رو گرفت ؟
  چرا عدد های آزمایش رو به من نمیگن ؟
  آیا باز هم باید یک هفته دیگه صبر کنم تا جواب تست دوم بیاد ؟ میدونید چقدر زمان رو ازدست میدیم ؟
  دخترم خوب شیر میخوره ، خوب دفع میکنه ، به صدا کم وبیش رفلکس داره ، بند نافش هم روز ۵ افتاد ، قطره شیر خشت هم داریم بهش میدیم .
  راستی مقاله رو هم برای بار دوم خوندم ، نمودونم چطور از زحمات شما عزیزان باید قدردانی بشه .
  هرجا هستید سالم و شاد باشد .
  باز هم متشکرم.
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به ا
  حسان گرامی، با سلام، این مراکز که فرزند گلتان را می برید برای اینکار دوره دیده و خیلی تخصصی عمل می کنند. نگران نباشید تیم خیلی قوی ای پشت این برنامه می باشد. فرزند گلتان به احتمال بسیار زیاد مشکل هیپوتیروئیدی نخواهد داشت. یعنی به احتمال زیاد نوع گذراست ( به خاطر همین مجدداً خون می گیرند ببینیند که مقدار حدوسط TSH تغییری کرده یا نه اگر خیلی بالابود که درمان را شروع می کردند) ولی باید آزمایشات را تکمیل نمایید. جای نگرانی نخواهد بود . مؤفق باشید

 104. با سلام و خسته نباشیدخدمت شما و تشکر از راهنماییهای خوبتون
  دختر من ۹۰/۴/۶ بدنیا اومده و روز سوم تولدش به علت زردی تو بیمارستان بستری شد زردیش ۱۲ بود و بعد از ۱ هفته زردیش رفع شد اما تو بیمارستان هیچ آزمایشی برای تیرویید ازش نگرفتن و به ما هم نگفتن بعد از ۲ هفته از طریق یکی از دوستان متوجه این طرح شدیم و وقتی دخترم رو بردیم گفتن چون به علت زردی بستری بوده باید ۲ بار آزمایش بده آزمایش اول رو گرفتن گفتن ۲ هفته دیگه جوابش می یاد ولی باید هفته آینده بیارینش برای تست مجدد.به نظر شما این کار ضرورت داره انجام بشه قبل از اینکه جواب تست اول بیاد؟
  ممنون از اینکه برای پاسخ به سوالات ما وقت میذارید.
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  بهار گرامی، با سلام و احترام، به نظر ضروروی نمی آید. مؤفق باشید

 105. با عرض سلام
  احتراما همسر اینجانب حدود ۳ الی ۴ ماه پیش ضمن شکایت از سرگیجه و خستگی زیاد به پزشک مراجعه نموده و پس از انجام آزمایش کمکاری تیروئید (نتیجه آزمایش:۷٫۲=TSH) مصرف روزانه یک عدد از قرص مربوطه برای ایشان تجویز گردید که پس از مدتی ایشان با از بین رفتن علائم ظاهری مصرف دارو را رها نمودند.
  هم اکنون ایشان حدود ۴۵ روز است که باردار است و اخیرا آزمایش تیروئید را تکرار نموده که نتیجه آن ۱۱=TSH می باشد و مجددا مصرف قرص با دستور فوق برای ایشان تجویز گردید.
  لیکن احتمال تاثیر این موضوع بر روند رشد جنین ایشان را دچار استرس و تشویش نموده است.
  لطفا راهنمایی فرمائید
  ۱- آیا در حال حاضر امکان بررسی روند رشد جنین از این حیث وجود دارد یا خیر؟ و چگونه؟
  ۲- اقدامات جبرانی قابل انجام چه خواهد بود؟
  با تشکر فراوان
  ــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه شاکری گرامی، با سلام، مشکلی برای جنین و مادر نخواهد بود، ادامه درمان با قرص لووتیروکسین و تحت نظر پزشک معالج (زنان و زایمان و متخصص غدد) را ادامه دهید. مؤفق باشید

 106. با سلام و خسته نباشید من یک پسر ۲۲ روزه تست اولیه نوزادم مشکوک بوده و برای بار دوم در ۲۱ روزگی t4;89, ,tsh;18.8 fti;74 tup;1.2 ,t3;2.5این نتیجه ازمایش بوده است ایا با درمان دارویی باز هم خطر عقب ماندگی ذهنی وجود دارد با تشکر لطفا پاسخ مرا زود بدهید
  ـــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  نیلوفر بهنام گرامی، با سلام، نه مشکلی نیست، لطفن مرتب قرص تیروئید فرزند گلتان را داده و تحت نظر پزشک معالج فرزندتان باشید. با توجه به تشخیص به م وقع مشکلی از نظر هوش نخواهد داشت، برای تشخیص به موقع بهتر است خوشحال باشید.

 107. :sad: :sad: 😥

  سلام الان دختر من ۴۸ روزشه ومن به خاطر عدم دسترسی وبیماری نتونستم برم ازمایش تیروییدشو انجام بدم

  خیلی نگرانم نکنه مشکلی ایجاد بشه

  ایا الان میتونم این ازمایشو انجام بدم ..دیر نیست …

  میشه راهنماییم کنید با تشکر فراوان از شما
  ـــــــــــــــــ
  پاسخ به
  خانم رقیه رجبی گرامی، با سلام، لطفن هر چه سریع تر آزمایش را انجام بدهید. مؤفق باشید

 108. سلام.
  ممنون از مطالب خوبتان.
  در روز ۵ تولد نوزادمان، از طریق نمونه گیری وریدی آرمایش تیروئید انجام دادیم که tsh=12 و t4=25 بوده است. ولی دکتر گفته است که تا دو هفته دیگر باید صبر کنیم و دوباره آزمایش بگیریم. آیا این مدت زمان خللی در رشد ذهنی بچه ایجاد نمی کند.
  ممنون می شود اگر جواب دهید.
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  سلمان گرامی، در صورتی که TSH بین ۵ و ۱۰ باشد تکرار تست در هفته چهارم زندگی کودک، اگر بین ۱۰ و ۲۰ باشد در هفته ۲ یا ۳ زندگی تست تکرار می شود. بعد مشخص شدن نتیجه آزمایش اقدام لازم گرفته می شود. اگر بالای ۲۰ باشد بلافاصله نمونه وریدی گرفته شده درمان شروع می شود و بعد از مشخص شده نتیجه آزمایش اقدام می گردد.

 109. سلام

  میخواستم بدونم برای آزمایش غربالگری نوزادی حتما باید سه روز کامل از تولد گذشته باشه؟ما این آزمایش رو دو روز و نیم بعد از تولد انجام دادیم و مشکلی نبود. الان خیلی نگران هستم .
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید.
  ــــــــــــــــــــ
  پاسخ
  به المیرای گرامی، نه مشکلی ندارد. مؤفق باشید

 110. سلام
  قبل از هر چیز واقعا از شما سپاسگزارم. وب سایت خیلی خوبی دارید.
  پسر من ۴ ماهه است . زردی او مقداری طول کشیده .
  بیلی روبین توتال ۷
  بیلی روبین دایرکت ۱٫۷
  *
  تی ۴ : ۸٫۹
  تی اس اچ : ۷
  نوزاد ما ۷ ماهه با وزن ۹۲۰ به دنیا اومد الان وزنش ۳۱۰۰ است. حدود یک ماه به دلیل nec آنتی بیوتیک مصرف کرد و وریدی تغذیه شد .
  آیا ممکنه کم کاری تیروئید داشته باشه ؟ مادرش کم کاری تیروئید داره و در زمان بارداری هم قرص لووترکسین مصرف میکرد.
  درمانش چیست ؟
  ـــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  سعید گرامی، با سلام احتمالن هیپوتیروئیدی است ولی تا چند روز عصر چهارشنبه صبر کنید باید مورد شما را با فوق تخصص عدد کودکان مشورت کنم
  ممنون

 111. واقعا از شما سپاسگزارم
  در ضمن آزمایش تیروئید در تاریخ های زیر به این شرح بوده :
  ۱۳۹۰/۲/۱۲ : تی ۴ : ۵ *** تی اس اچ : ۲٫۹
  ۱۳۹۰/۲/۲۶ : تی ۴ : ۴ *** تی اس اچ : ۴٫۱
  ۱۳۹۰/۴/۲۵ : تی ۴ : ۸٫۹ *** تی اس اچ : ۷
  بازهم ممنون
  ـــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  سعید گرامی، با سلام، فرزند گلتان با توجه به آزمایشات، هیپوتیروئیدی ساب کلینیکال دارد بعنی اینکه قرص تیروئید (معمولاً یک چهارم قرص) تجویز شده و هر سه ماه آزمایش می گردد در صورت طبیعی شدن قرص ها قطع می گردد. مؤفق باشید

 112. سلام پاسخ به المیرا بنظرم اشتبا است . حداقل مدت برای روند عادی tshسه روز یا دقیقاً۷۲ ساعت است پیشنهاد می شود نامبرده دوباره تکرار نماید .
  ــــــــــــــ
  پاسخ به MOHSEN گرامی، با سلام و تشکر از بایت نظرتان، زمان درست ۳ تا ۷ روز بعد از تولد است. مؤفق باشید.

 113. من در روز ۴۳ ام برای تکرار ازمایش مراجعه کردم وtsh نوزادم بار اول در روز ۴ ام ۵٫۳۹۶ بود ایا دیر اقدام کرده ام؟
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ ب
  ه حمیده گرامی، بله دیر بوده ولی پی گیری آزمایشات باشید. احتمال سلامت فرزند گلتان بسیار زیاد است. مؤفق باشید

 114. میشه لطفا از علایم کم کاری تیرویید بیشتر بگین؟بیرون اوردن زبا یا یبوست میتونه به علت تیرویید باشه؟
  ــــــــــــــــــــــ
  پاسخ به
  حمیده گرامی، با سلام، بزودی این بیماری بطور ساده از منبع مؤثق خواهم نوشت.