اهمیت فشارخون بالا

high-blood-pressure

اهمیت فشارخون بالا
حقایق مهم

 1. امروزه، فشار خون بالا یکی از مهمترین مشکلات سلامت عمومی و رو به گسترش در سطح دنیا بالاخص در کشورهای در حال توسعه به علت شیوع بالای آن و ارتباط با بیماری قلبی عروقی می باشد.
 2. در جهان یک میلیارد نفر مبتلا به فشارخون بالا وجود دارد و ۴ میلیون نفر در سال در نتیجه مستقیم فشارخون بالا فوت می کنند.
 3. تخمین زده می شود تا سال ۲۰۱۰ ،۲/۱ میلیارد نفر در سراسر دنیا از فشارخون بالا رنج ببرند.
 4. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ شیوع فشارخون بالا ۶۰% افزایش یابد و به ۵۶/۱ میلیارد نفر برسد.
 5. شیوع فشارخون بالا در منطقه مدیترانه شرقی (از مناطق سازمان جهانی بهداشت که کشور ما نیز در این منطقه قرار دارد) بطور متوسط ۲۶% است و ۱۲۵ میلیون نفر را درگیر می کند که به مسن شدن جمعیت،مصرف بالای دخانیات ، تغییر رژیم غذایی و عادات رفتاری منتسب است. نگرانی بیشتر این است که عوارض فشارخون بالا در حال افزایش است.
 6. فشارخون بالا یکی از عوامل خطر مهم سکته های قلبی و مغزی است. در دنیا حدود ۶۲ % بیماری عروق مغزی و ۴۹% بیماری ایسکمیک قلبی منتسب به فشارخون در محدوده مطلوب است (فشارخون سیستول بیشتر از ۱۱۵ میلی متر جیوه).
 7. در بررسی عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در کشور در سال ۱۳۹۰،حدود ۴۶/۱۷% افراد ۱۵ تا ۶۴ سال دارای فشارخون بالا بودند.
 8. سازمان جهانی بهداشت برآورد کرده است که فشارخون بالاسبب یک مرگ از هر ۸ مرگ می شود و سومین عامل کشنده در دنیا است.
 9. در صورتی که فشارخون بالا کنترل نشود منجر به عوارض مرگباری می شود. معمولاً مبتلایان به فشار خون بالازودتر فوت می کنند و شایعترین علت مرگ در آنها بیماری های قلبی است. سکته مغزی و نارسایی کلیه نیز در رده های بعدی این فهرست قرار دارند. فشارخون بالا یکی از مهمترین عوامل خطرسازی است که قابل کنترل و تعدیل است.
 10. اولویت گذاری برای غربالگری ،تشخیص زودرس و مدیریت فشارخون بالا در دنیا و منطقه مدیترانه شرقی از طریق برنامه های مبتنی بر جامعه جزء ضروری برنامه های پیشگیری از بیماری های غیرواگیر مهم است.
 11. فشارخون بالا علیرغم آنکه به آسانی تشخیص داده می شود غالباً بی علامت و بسیار شایع است .بهترین راه شناسایی آن اندازه گیری فشارخون توسط دستگاه فشارسنج است.

منبع: اداره پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی – واحد بیماری های غیرواگیر-وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، تلفن:۶۶۷۰۰۱۴۴

آدرس:تقاطع حافظ و جمهوری،ساختمان شماره ۲ وزارت بهداشت،طبقه دوم،اطاق ۲۱۴ – کد پستی:۱۱۳۴۸۴۵۷۶۴

منابع بیشتر:

 

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*