NFC چیست، وضعیت NFC در ایران

NFCNFC چیست، وضعیت NFC در ایران بطور مختصر و مفید
اگر اهل موبایل های هوشمند باشید حتماً در مورد NFC شنیده اید.
NFC (ارتباط میدانی با برد نزدیک، Near Field Communication) جهت پرداخت پول از طریق گوشی های هوشمند بوجود آمده اند، در واقع مهم ترین کاربرد NFC همین کیف پول موبایلی است  ولی کاربرد های دیگری هم دارند.

کار با گوشی هایی که NFC دارند بسیار ساده است: شما گوشی تان را به دستگاه NFC خوان که فروشنده مبلغ وسایلی که خرید کردید وارد کرده (شما مبلغ را می بینید)، نزدیک می کنید یا با موبایل تان ضربه ای به دستگاه NFC می زنید، خودبخود پرداخت می شوند (در موارد خیلی کمی نیاز به تأیید دارند)
در سوپرمارکت، فروشگاه ها، مترو، اتوبوس، پارکومتر و … قابل استفاده است. مقدار فاصله بین موبایل و دستگاه NFC  باید بین ۱ تا ۵ سانتی متر باشد.

شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که چرا از بلوتوث یا وای فای (Wi-Fi) استفاده نشده است به دو دلیل یکی مصرف انرژی بسیار اندک و دیگری امنیت نسبی مناسب NFC. اگر کسی بخواهد از طریق NFC به دستگاه شما رخنه کند و یا در ارتباط NFC دستگاه شما با یک دستگاه دیگر اخلال به وجود بیاورد، بایستی به موبایل شما بسیار نزدیک شود که این کار بدون جلب توجه و مشکوک کردن شما، تقریباً ممکن نیست.
NFCNFC transfering data با بلوتوث فرق دارند هم از نظر برد (تا ۱۰ متر)، از نظر فرکانس ( ۲٫۵ تا ۲٫۵ گیگاهرتز در بلوتوث در مقابل ۱۳٫۵۶ مگاهرتز در NFC) و هم از نظر انتقال دیتا که در NFC حجم انتقالی بسیار کم هستند در مورد وای فای (Wi-Fi) نیز این اختلاف خیلی بیشتر است.

کی در ایران راه اندازی می شود؟ خبر خوب اینکه NFC توسط همراه اول، ایرانسل و رایتل به تازگی رونمایی شده و بزودی جهت استفاده کاربران فعال خواهد شد.

موبایل هایی که NFC  ندارند چکار کنند؟ باز هم خبر خوب اینکه گوشی هایی که دارای NFC نیستند به راحتی قابل خرید بوده و به پشت باطری موبایل تان چسبانده  می شود.

NFC Money Chargingگوشی های NFC دار چگونه شارژ می شوند؟ در دستگاه های خودپرداز (ATM)، پس از وارد کردن کارت بانکی خود و تعیین مبلغ مورد نظرتان و نزدیک کردن موبایل تان به دستگاه خودپرداز و دریافت رسید تأیید، همین. ضمن اینکه در آینده نزدیک هم از طریق خودموبایل از طریق حساب بانکی تان به NFC  قابل انتقال خواهد بود.

اگر موبایل تان گم شد چی؟ نگران نشوید برای انتقال وجه از طریق NFC  (کیف پول الکترونیکی) برای هر خرید مقدار پولی که می توانید از طریق NFC پرداخت کنید سقف معینی تعیین شده بیشتر از آن باید از رمز عبور یا پسورد استفاده کنید. در این صورت شما فرصت خواهید داشت تا کیف پول موبایلی خود را غیر فعال کند تا سوء استفاده از آن نتواند از یک سقفی بیشتر انجام شود.

اگر باز خواستید بیشتر بدانید اینجا ها مطالب کامل تری دارند:

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*