دخترمون خانوم شده ۱: آنچه والدین باید در باره بلوغ دختران بدانند

دخترمون خانوم شده
آنچه والدین باید در باره بلوغ دختران بدانند

بلوغ دختران Maturiy of Girls

کارشناسان می­گویند دختران بیش از ‍‍‍پسران در باره بلوغ سؤال می پرسند و بیشتر سراغ والدین خود می روند. دختران در زمان بلوغ با تغییر ویژگی های بارز فیزیکی در قسمت­های مختلف بدن روبه رو می­شوند. علاوه بر این با انوع تغییرات روحی، روانی هم دست و پنجه نرم می­کنند. ممکن است این تغییرات در دختران نوجوان منجر به انزوا، پرخاش یا وابستگی های افراطی به دوستان شود. بهترین کار در این مرحله این است که دختر شما دوستی داشته باشد که او را درک کند و مسائل را به خوبی بداند و شیوه مقابله با آنها را بلد باشد. بدون شک بهترین دوست برای دختر شما که این دوران را می گذارند یا قرار است از آن عبور کند، کسی نیست جز خود شما. ما می خواهیم به والدین مخصوصاً مادران کمک کنیم تا مرجع مناسبی برای دختران خود در دوران بلوغ باشند.

یک دوست کامل

سختی کار ارتباط گیری با یک تازه بالغ آنجاست که او منطقی نیست و بسیار درگیر احساسات است، با این حال خود را بزرگ می­داند و می­خواهد با شما منطقی صحبت کند!

 • بهترین راه برای اینکه دختر تان را درک کنید این است که شرایط گذشته خودتان را یاد بیاورید.

 • اطلاعات خود را درباره تغییرات دوران بلوغ از لحاظ روحی و جسمی بالا ببرید. علمی سخن گفت در باره تغییرات فیزیکی بدن می تواند دخترتان را راضی کند که اتفاقی بسیار طبیعی برای او رخ داده است. باید خجالت را کنار بگذارید و با دخترتان در باره مسائل بلوغ و تغییر عملکرد دستگاه ­های بدنش صحبت کنید. ابراز خجالت یا سکوت شما در برابر سؤالات او درباره بدنش می تواند به او این حس را منتقل کند که دختر بدی است  و ماجرای خجالت آوری برایش افتاده است.

 • صحبت های ۲ نفره تان را در یک محیط خصوصی و آرام انجام دهید. از کوره در نروید و صحبت­هایش را قطع نکنید.

 • هیچ وقت هنگام صحبت با دخترتان در باره مسائل دوره بلوغ به حرف­ها و ترس­هایش نخندید.

یک دوست کامل

یک زن تنها بعد از ازدواج است که می فهمد فقط عادت ماهانه منظم، خیال ا را بابت مادر شدن راحت می کند اما در نوجوانی این اتفاق برای یک دختر ناخوشایند است؛ چرا که منجر به ورود او به دنیای بزرگسالی با محدودیت هایی می شود که آن دختر بازیگوش می خواهد از ورود به آن فرار کند. بهتر است دختر خود را با این اتفاق آشنا کنید. یک روز با دخترتان از خانه بیرون بروید و از او بپرسید می خواهد در آینده چکاره شود، وقتی از آینده­اش حرف زد می توانید از ملزومات ش بگویید، از اینکه او قرار است در آینده مادر شود. بنابراین باید بزرگ شود و این بزرگ شدن نیاز به بدنی جدید و فعالیت های هورمونی جدید دارد. برایش توضیح بدهید که این اتفاق اصلاً چیز بدی نیست.

خاطرات شما از دوران بلوغ خودتان هم می تواند به دخترتان کمک کند. غسل را به صورت نمایشی به او بیاموزید. البته بهتر است آموزش و نحوه درست غسل کردن را قبل از رسیدن به دوران بلوغ شروع کنید. غسل جمعه، بهانه خوبی برای این آموزش است. با این کار او می فهمد غسل کردن عمل پیچیده­ای نیست و حتی عبادت مستحبی نیز به شمار می آید به خوبی دختر خود را با مسائل بهداشتی این دوره آشنا کنید. بگویید لباس های خود را همیشه تمیز نگاه دارد و در نظافت بدن خود تعلل نکند.

دخترم آرام باش

دختران نوجوان در هنگام بلوغ پرخاش­گر می شوند و زود گریه می کنند. آنها برای اثبات استقلال­شان دوست ندارند به حرف شما گوش دهند. به آنها حق بدهید تا بهتر بتوانید کمک شان کنید. آنها در مرحله ای گیر کرده­اند که نه کودک هستند و نه بزرگ. دختران در این دوران دچار خودشیفتگی می شوند و هیچ نقصی را در خود نمی­پذیرند. به خاطر همین است که حتی نمی­توانند یک جوش کوچک را بر صورت خود تحمل کنند. گاهی غمگین هستند و ساعتی بعد شاد و این رفتار متضاد تا حدی است که ممکن است پدری دختر خود را گوشه گیر بداند در حالی که دوستانش او را شاد می بینند. درک کردن آنها تا اندازه­ای جایز است که آنها را لوس نکند. قهر کردن، خشونت و داد و دعوا راه انداختن بدترین کاری است که می توانید انجام بدهید. اصل روابط را بر سازش و مدارا احترام و پذیرش و محبت قرار دهید. نگران نباشید بسیاری از این رفتار ها بعد از اتمام دوران بلوغ از بین می رود. البته یادآوری می کنیم که اگر با تمام این تلاش ها باز هم رفتارهای نامتناسب دیدید بهتر است این موضع را با مشاور در میان بگذارید.

دخترم زیبا هستی

انواع تغییرات و دگرگونی­های فیزیکی بیشتر وقت­ها باعث خجالت دخترها می­شود. در بعضی از موارد حجم و وزن بدن­شان تغییر محسوسی دارد به طوری که دچار اضافه وزن می شوند. این ماجرا می­تواند دختران را مضطرب کند چرا که به نظرشان نامتناسب و زشت شده اند. شما باید حواس تان باشد که همیشه از ظاهر دخترتان تعریف کنید. او را به خاطر اضافه وزن سرزنش نکنید و برای اینکه لاغرتر شود به او استرس ندهید. درست است که زیبا بودن ارزش نیست اما نگرانی دختر از زشت شدن ممکن است او را منزوی کند یا به مسیرهای نادرست بکشاند. به صورت نامحسوس در کیفیت تغذیه او دقت کنید تا دچار بیماری چاقی نشود علاوه بر این کمک ش کنید تا با همراهی شما ورزش کند. مهم ترین مسئله ای که نباید یادتان برود این است که همواره به او گوشزد کنید که زیباست.

در انتخاب لباس مناسب به او کمک کنید تا بتواند از نگرانی داشتن نقص­های جسمی رها شود و از طرفی پوشش مناسبی هم برای او باشد. با انجام این کارها تا حدودی می­توانید از آرایش کردن و بدحجابی او پیشگیری کنید. چون انگیزه اولیه او برای انجام این اعمال جلوه گری و خودنمایی است.

کنجکاوی شناختن پسرها

بیداری غریزه جنسی در این دوران بیش از هر تغییری نوجوان را درگیر می کند. پسران و تمام رفتارهای آنان در این دوران برای دختر نوجوان جذاب می شود. به نظر می رسد این دوران بهترین زمان ممکن است که برایش از ازدواج حرف بزنید خوب است دختر شما بداند که آینده­اش را با کسی تصور کند که قرار است همه عمرش را با او بگذارند نه فقط چند دقیقه به او بگویید که آدم­های زودگذر در مسیر زندگی­اش زیاد هستند و بزرگ ترین اشتباه ارتباط با این افراد و دل بستن به آنهاست. برایش بگویید که زن و مرد با ازدواج درست کامل می­شوند نیمه دیگر خود را پیدا می کنند و به آرامشی رسند که به دنبالش هستند. از طرح این مسائل نترسید و از آنها دوری نکنید. با توجه به وجود انواع رسانه ها، فیلم ها و داستان های واقعی و غیر واقعی در مدسه و اطراف آنها و در دنیای مجازی که موضوع عشق و خیانت را مدام مطرح می کنند، خیالتان راحت باشد که پیش آوردن این حرف ها زود نیست مراقب باشید که همیشه گوش شنوایی برای دخترتان باشید. بگذارید از شنیده هایش از در مدرسه و از دیگران و در باره ارتباط با جنس مخالف برایتان بگوید و تصمیم بگیرید از آن اتفاقات به عنوان موضوع تربیتی استفاده کنید.

                ریحانه ذوالفقاری، روزنامه همشهری، یکشنبه ۴ خرداد ۹۳ شماره ۶۲۶۰

Be Sociable, Share!

۴ پاسخ به “دخترمون خانوم شده ۱: آنچه والدین باید در باره بلوغ دختران بدانند”

 1. سایت آموزشی خوبی دارید

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۳ ۲:۱۷ ب.ظ:

  ممنون

  [پاسخ]

 2. با تشکر از راهنمایی خوبتان لطفا باز هم مطالب بیشتری بنویسید

  [پاسخ]

 3. با سلام
  مطالب خوبی بود ممنون .

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*