بیماری ویروسی ابولا (EVD)

بیماری ویروسی ابولا (EVD)

منبع مقاله از سایت WHO، لینک مقاله اینجا

مخاطب: عموم جامعه،  کوتاه و مفید

ویروس ابولا Ebola Virus

  • این بیماری از حیوانات وحشی به انسان منتقل شده و از طریق انسان به انسان نیز گسترش می یابد
  • بطور متوسط درجه کشندگی این بیماری ۵۰% است. درجه کشندگی ابولا در زمان شیوع بیماری (طغیان) از ۲۵% تا ۹۰% متفاوت است.
  • اولین بار این بیماری در سال ۱۹۷۶ در کنگو و سودان دیده شده است.
  • ویروس ابولا بیماری حاد و خطرناکی است که اگر درمان نگردد اغلب کشنده است.

نحوه انتقال:

به نظر می رسد نوعی خفاش (خفاش میوه) از خانواده Pteropodidae میزبان این ویروس است. ابولا ابتدا انسان را از طریق تماس نزدیک با خون، ترشحات، اندام یا مایعات آلوده حیواناتی بیمار یا مرده ای مثل شامپانزه، گوریل، خفاش میوه، میمون، بز کوهی مبتلا می کند.

سپس ابولا از طریق انتقال انسان به انسان از طریق تماس مستقیم (از طریق خراش پوستی و غشای مخاطی) با خون، ترشحات، اندام یا مایعات دیگر افراد آلوده و سطوح و وسایل آلوده به این ترشحات (مثل لباس، ملحفه) گسترش می یابد.

کارکنان بهداشتی درمانی اغلب زمانی که در حال درمان بیماران مشکوک یا تشخیص داده شده هستند مبتلا می گردد. این اتفاق از طریق تماس نزدیک با بیمارانی رخ می دهد که احتیاطات تشدید شده لازم را بعمل نمی آورند.

در مراسم تدفین که عزاداران تماس مستقیمی با مرده داشته باشند هم می تواند نقشی در انتقال ابولا داشته باشد.

افراد تا  زمانی که ویروس ابولا در خون، مایعات بدن مثل مایع منی و شیرمادر وجود داشته باشد آلوده کننده هستند.

مردانی هم که  درمان شده­اند  تا ۷ هفته بعد از بهبودی شان می توانند از طریق مایع منی ویروس ابولا را منتقل نمایند.

علایم بیماری ویروس ابولا (Ebola):

دوره کمون بیماری (یعنی از زمان آلوده شدن به ویروس تا شروع علایم بیماری) بین ۲ تا ۲۱ روز است. افراد تا زمانی که علایم دار نشوند آلوده کننده نیستند. اولین علامت بیماری شامل شروع ناگهانی تب، خستگی، درد های عضلانی، سردرد و گلودرد است. در ادامه روند بیماری علایمی مثل استفراغ، اسهال، بثورات جلدی، نشانه ها و علایم اختلال عملکرد کلیه و کبد، و در بعضی از موارد هم خونریزی داخلی و خارجی مثل خونریزی از لثه، مدفوع خونی اضافه می گردند. یافته های آزمایشگاهی شامل کاهش تعداد سلول های خونی سفید و کاهش پلاکت و افزایش آنزیم های کبدی است.

تشخیص

تشخیص افتراقی بیماری ابولا با سایر بیماریهای عفونی مثل مالاریا، تب تیفوئید و منژیت می تواند مشکل باشد. تشخیص بیماری ابولا (Ebola) با یکی از تست های زیر مشخص می گردد:

  • تست تشخیص آنتی بادی ابولا به روش ELISA
  • تست تشخیصی آنتی ژن ابولا
  • تست خنثی سازی سرم
  • تست RT-PCR
  • تست تشخیصی با استفاده از میکروسکوپ الکترونی
  • جدا سازی ویروس ابولا از طریق کشت سلولی

نمونه های خونی بیمارانی بسیار آلوده کننده است، تست های آزمایشگاهی بر روی نمونه های فعال بایستی تحت حداکثر حفاظت ایمنی صورت پذیرد.

Ebola disease بیمار مبتلا به ابولا

درمان و واکسیناسیون

درمان های حمایتی مثل تجویز مایعات وریدی یا خوراکی و درمان اختصاصی شکایات شانس بهبود را زیاد می­کند. در حال حاضر درمان اختصاصی تأیید شده ای برای بیماری ابولا (EVD) وجود ندارد. با این وجود تعدادی از روش های درمانی مثل درمان با فرآورده های خونی، ایمنی درمانی و درمان های دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. هنوز واکسن تأیید شده ای در دسترس نمی باشد، ولی دو واکسن احتمالاً مؤثر تحت آزمایشات اولیه از نظر بی خطر بودن برای انسان قرار دارد.

کنترل و پیشگیری

کنترل خوب شیوع این بیماری بستگی به مداخله به موقع یعنی مدیریت سریع و  مؤثر، بسیج عمومی و آزمایشگاه مجهز دارد. همکاری مردم کلید موفقیت کنترل شیوع بیماری است. بالا بردن سطح آگاهی مردم نسبت به خطرات عفونت ابولا و راه های پیشگیری آن می تواند گام مؤثری در کاهش انتقال انسانی باشد. کاهش خطر انتقال بیماری ابولا از طریق حیوانات وحشی به انسان از طریق ممانعت تماس با خفاش یا میمون و شامپانزه و عدم مصرف گوشت خام آنها حاصل می گردد . محصولات حیوانی مثل خون و گوشت بایستی قبل از مصرف بخوبی پخته گردند.

کاهش خطر انتقال انسان به انسان از طریق کنترل تماس نزدیک  یا مستقیم با افرادی که علایم بیماری ابولا را خصوصاً با ترشحات انسانی دارند حاصل می گردد. دستکش و تجهیزات حفاظتی شخصی مناسب در زمان مراقبت از بیمار مبتلا در منزل استفاده گردد. شستشوی مرتب دست ها بعد از هر معاینه بیمار در بیمارستان و هم چنین مراقبت در منزل بایستی انجام گیرد.

توصیه کنترل عفونت در کارکنان بهداشتی درمانی

کارکنان بهداشتی درمانی بایستی همیشه احتیاطات استاندارد لازم را هنگامی که مراقبت  بیمارانی که تشخیص آنها مشخص نشده باشد انجام دهند. این اقدامات شامل بهداشت اولیه دست ها ، استفاده از ماسک،  تجهیزات حفاظتی پوشیدنی، تزریق ایمن، تدفین با روش های بهداشتی می باشد.

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*