تکنولوژی ADSL به زبان ساده

نمای شماتیک ADSLتکنولوژی ADSL به زبان ساده

هنوز بخش زیادی از میهن عزیز از اینترنت دایال آپ استفاده می کنند بر اساس آمار ۱۳۹۱ حدود ۸۵% جهت اتصال به اینترنت از روش Dial UP استفاده می کنند، حدود ۱۱% هم به ADSL دسترسی دارند. مقاله « ۸۵% درصد کاربران اینترنت در ایزان از طریق DIAL UP به اینترنت وصل یم شود»  مربوط به خبر آن لاین را اینجا بخوانید.

 اینترنت بر بستر Dail Up (دایال آپ): ارتباط با تلفن بطور کلی بصورت آنالوک انجامی می گیرد پس از ورود رایانه یا کامپیوتر به زندگی بشر و نیاز ارتباط با سایر کامپیوترها وصعیت ارتباطی نیز دستخوش تحولات عظیمی گردید. جهت انتقال اطلاعات از طریق تلفن، به دلیل اینکه کامپیوتر با اطلاعات دیچیتالی (یعنی صفر یک) سرکار دارد بایستی قبل از ارسال از دیچیتال به آنالوگ تبدیل گردد و در آنسوی ارتباط مجدداً اطلاعات آنالوگ به دیجیتال. اینکار توسط دستگاهی که بر سر راه اتصال خط اینترنت به کامپیوتر نصب می گردد انجام می گیرد این دستگاه همان مودم است. اگر دقت داشته باشید حداکثر سرعت از این طریق ۵۶ kbs خواهد بود یعنی ۷ KBS، اگر همه چیز به خیر و خوشی باشد برای دانلود یک موزیک MP3 با بیت ریت ۱۲۸ kbs که حدود ۴ مگابایت حجم داشته باشد یک ربع طول خواهد کشید! با توجه به اینکه حجم صفحات وب تقریباً همه سایت از ۶۰۰ کیلوبایت بیتشرند(معمولاً یک مگابایت هستند) دسترسی به اینترنت از طریق Dial Up چیری شبیه به مسیر مالرو در مقاسیه با اتوبان خواهد بود!

نمای شماتیک خط Dial Up

اینترنت بر بستر ADSL: تقریباً از سال ۱۳۷۸ (۱۹۹۸ میلادی) که ADSL  معرفی و بسرعت رشد نمود. به نوعی دسترسی به اینترنت را به شدت متحول کرد. شروع دسترسی به اینترنت با این روش از ۱۲۸ Kbs شروع و در حال حاضر به ۸ Mbs می رسد(۱۰۰ برابر Dial Up) البته اگر مسافت از مرکز مخابرات بیش از ۲ کیلومتر باشد کمی بر کیفیت آن کاسته خواهد شد. واقعیت امر اینست که با توجه به طراحی صفحات وب سایت ها با حجم بالا دیگر استفاده از روش Dial UP متروک شده است. به همین دلیل است که محصولات رایانه ای که از خارج وارد کشور می شوند دیگر سوکت Dial Up  یا مودم ندارند مثلاً همین لپ تاپ ها.

خط تلفن ADSL

برای برقراری اینترنت بر بستر ADSL ابتدا باید خط تلفن شما PCM نباشد یعنی قابلیت ارائه سرویس ADSL را داشته باشد. در روش PCM شرکت مخابرات به علت مشکلات کابل کشی در بعضی مناطق از یک زوج سیم به ۴ تا ۸ خانوار خط تلفن ارائه می دهند ولی برای دسترسی به اینترنت با این روش حداکثر سرعت آن ۳۳ Kbs خواهد بود. (PCM: Pulse Code Modulation). بنابراین در ارتباط مکالمات تلفنی از این طریق بخش زیادی بلااستفاده خواهد بود به همین خاطر تکنولوژی ADSL ظهور نمود!

در روش ADSL، سیم مسی مخابرات به ۷ بخش تقسیم می گردد یک بخش آن مربوط به انتقال مکالمات تلفنی، یک بخش آن جهت آپلود اطلاعات اینترنتی و شش بخش آن هم مربوط به دانلود از اینترنت (مثل دیدن سایت ها و دانلود عکس و موزیک، فیلم و هر فایلی). فرکانس و طول موج های هر کدام متفاوت هستند جهت دریافت اطلاعات ابتدا باید خط تلفن به  دستگاه مودم ADSL وصل گردد و جهت جدا سازی بخش مکالمات از بخش اطلاعات اینترنتی یک قطعه دیگری به نام جدا کننده یا Splitter مورد نیاز است که قیمتی بین ۵ تا ۷ هزار تومان دارد.

  • در طی یکی و دو سال گذشته سرعت دستری به اینترنت در ایران بر بستر ADSL تا سرعت ۸ Mbs فراهم شده که سرعتی قابل توجه ای است.

  • یک زمانی در جهان سرعت اینترنت از ۱۲۸ Kbs شروع می شد هم اکنون از ۴ Mbs از عنوان اینترنت پرسرعت استفاده می گردد.

  • سرعت متوسط اینترنت در جهان تا سه سال پیش ۱۰ Mbs بوده است!

  • در منطقه خاور میانه ایران بیشترین کاربران اینترنت را دارد. و در این منطقه فقط قبل از لبنان قرار داریم.

  • از ۱۷۴ کشوری که اینترنت به مردم ش ارائه می دهد ایران رتبه ۱۵۸ را از نظر سرعت اینترنت داراست یعنی فقط ۱۴ پله از کندترین سرعت اینترنت در جهان فاصله دارد.

برای نوشتن این متن از سایت های زیر هم استفاده شده است:

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*