بیضه نزول نکرده

عکس نوزاد

بیضه نزول نکرده

بیضه چیست و در کجا قرار دارد؟
بیضه ها یک جفت ساختمان تخم مرغی شکل می باشند که در یک کیسۀ پوستی به نام کیسۀ بیضه قرار گرفته اند. وظیفه بیضه ها تولید هورمون های مردان ه و همچنین تولید اسپرم جهت باروری می باشد.

آیا می دانید بیضه در دوران جنینی کجا قرار داد؟
در دوران جنینی (در رحم مادر) بیضه ها درون شکم بوده و بتدریج با نزدیک شدن زمان تولد پایین آمده و به محل طبیعی خود در کیسۀ بیضه می رسند

آیا می دانید بیضۀ پایین نیامده چه مشکلاتی می تواند ایجاد کند؟

  • بیضه هایی که داخل کیسۀ بیضه قرار نمی گیرند نسبت به بیضه های طبیعی اندازۀ کوچک تر داشته و اختلال کارکرد دارند که ممکن است بر باروری شخص تأثیر منفی داشته باشد.
  • هم چنین در بیضه های نزول نکرده احتمال بروز سرطان افزایش می یابد. این خطر بخصوص زمانی که بیضه داخل شکم بوده و غیر قابل لمس می باشد به حداکثر می رسد زیرا سرطان ممکن است به دلیل عدم امکان لمس بیضه خیلی دیر تشخیص داده شود.

بیضه نزول نکردهبیضه نزول نکرده چیست؟
در برخی موارد بیضه به محل طبیعی خود در کیسۀ بیضه نمی رسد. علت آن مشخص نیست. این وضعیت در ۳% نوزادان پسر تازه متولد شده دیده می شود و معمولاً یک طرفه است هر چه نوزاد نارس تر باشد شیوع آن بیشتر است.

خوشبختانه در اکثریت موارد این بیضه ها در سه ماه اول پس از تولد خودبخود به محل طبیعی می رسند. بیضۀ پایین نیامده ممکن است هر جایی در مسیر نزول متوقف شده باشد (داخل شکم یا کانال مغبنی) و یا اینکه خارج از مسیر طبیعی واقع شده باشد. (بیضه نابجا).

در بیضه نزول نکرده  شانس سرطان بیشتر 

چکونه می توان بیضۀ پایین نیامده را تشخیص داد؟

  • معاینۀ بالینی، در معاینه بیضه در محل طبیعی خود قرار نگرفته و ممکن است بتوان بیضه را در محل های نشان داده شده در شکل ۲ لمس نمود اما در برخی موارد بیضه غیرقابل لمس می باشد.
  • سونوگرافی و MRI می توانند در تشخیص محل بیضه غیرقابل لمس کمک کننده باشد.
  • لاپاراسکوپی، روش دیدن فضای داخل شکم به کمک دستگاه از طریق سوراخ های کوچک در دیوارۀ شکم می باشد. با این روش می توان به دقت بیضۀ داخل شکمی را تشخیص داد.

درمان بیضۀ پایین نیامده چیست؟
درمان به صورت جراحی و قرار دادن بیضه ها در محل طبیعی خود می باشد. پس از عمل جراحی، بیضه معمولاً به اندازۀ طبیعی می رسد، با این وجود در برخی موارد بیضه رشد طبیعی نمی کند.

به دلیل آنکه در این بیضه ها پس از جراحی هم خطر ابتلا به سرطان وجود دارد، معاینهۀ دوره ای این بیضه ها توسط خود بیمار و متخصص اورولوژی ضروری می باشد.

بیضه های پایین نیامده در چه سنی باید جراحی و به محل طبیعی آورده شود؟
درمان پس از ۶ ماهگی و قبل از ۱۸ ماهگی توصیه می شود، زیرا پس از شش ماهگی احتمال پایین آمدن خودبخود بیضه بسیار کم است. پس از ۱۸ ماهگی چنانچه بیضه پایین آورده نشود دچار صدمه می گردد.

بهترین زمان درمان بیضۀ نزول نکرده بین ۶ تا ۱۸ ماهگی می باشد.

منبع: دفتر سلامت خانواده و جمعیت، اداره سلامت میانسالان، دکتر حسین شاهرخ، دکتر هرمز سلیمی

Be Sociable, Share!

نوشتن پاسخ

*