چگونه می توان مغز را جوان نگه داشت؟

چگونه مغز را جوان نگه داریم؟

چگونه می توان مغز را جوان نگه داشت؟

نازک شدن موها، جو گندمی شده ریش، اندکی شکم آوردن و کمی قوزدار شدن نشانه های رایج پیر شدن است که ناراحتی چندانی ایجاد نمی کند. اغلب مردان می آموزند که مقداری نقصان در قدرت جسمی، انرژی، بنیه و میل جنسی را بپذیرند. در واقع مردان می آموزند که این تغییرات تدریجی را جبران کنند و سال‌های سالمندی خلاق و شادمانی را بگذرانند. اما یکی از مناقع بزرگ سالمندی که ترکیبی از تجربه، داوری و خاطرات است، خردمندی می باشد. ۲۵۰۰ سال پیش سوفوکلس گفت: «مردان در سالمندی می‌آموزندکه خردمند باشند»  شاید به خاطر همین گنجینه خردمندی باشد که سالمندان بیش از هر تغییر دیگر مربوط به سن، از نقصان حافظه‌شان نگران می شوند. این نگرانی ناموجه نیست چرا که حدود ۷% افراد بالای ۶۵ سال دارای معیارهای پزشکی «نقصان شناختی» دارا هستند و تا ۸۵ سالگی ۴۰ % افراد ممکن است دچار اختلال قابل توجه ذهنی شوند. پیری اختناب ناپذیر است اما پژوهش‌ها نشان می دهدکه نقصان ذهنی قابل پیشگیری است. یک برنامه فراگیر که شامل تغییرات سبک زندگی و مراقبت پزشکی باشد می تواند به طور قابل توجهی خطر به اصطلاح «از دست دان حافظه» را کاهش دهد.

افزایش سن حتی بر بهترین مغزها هم اثر می گذارد یادگیری چیزهای جدید مدت زمان بیشتری می طلبد، اطلاعات جدید به طور سطحی تری پردازش می شوند و جزئیات در ذهن نمی مانند. حافظه کوتاه مدت به طور مشخص تضعیف می شود اما حافظه دراز مدت به خوبی حفظ می شود. البته سالمندان سالم نقصانی در استدلال انتزاعی، توانایی بینایی فضایی و مهارت های زبانی نشان نمی دهند. در واقع با وجودی که فرایندهای شناختی اغلب اندکی آهسته تر می شوند، برخی از کارکردهای شناختی مانند دانش واژگان ممکن است با افزایش سن حتی بهتر شود.

لغزش های طبیعی حافظه

حتی افرادی با حافظه طبیعی ممکن است گاه گاهی چیزها را فراموش کنند، در حالی که مردان جوان ممکن است به لغزش های حافظه شان بخندند، مردان سالمندتر ممکن است از این فراموشکاری عادی کاملاً آشفته شوند جدول (۱) برخی از تفاوت های مهم میان خطاهای طبیعی حافظه و فراموشکاری ناشی از اختلال شناختی را بیان می کند. خطاهای جزئی حافظه ممکن است طبیعی و اجتناب ناپذیر باشند اما با این حال باعث آزردگی و آشفتگی فرد می شوند.

اختلال شناختی و دمانس

افراد بالاتر از ۵۰ سال که از نقصان حافظه شکایت می کنند اما در آزمون های حافظه کارکردی طبیعی دارند را دچار «اختلال حافظه مربوط به سن» (AAMI) می شمارند. این عارضه با وجود نام بلندش بخشی از پیری طبیعی است و کمتر از یک درصد افراد مبتلا به آن به مشکلات جدی مانند دمانس (زوال عقل) مبتلا می شود.

عارضه بعدی در این رده « اختلال ملایم شناختی» (MCI) است که مشکلی جدی تری است. این عارضه در مردان سالمندی که از نقصان حافظه شکایت می کنند و در آزمون های استاندارد حافظه نمره کمتری از همسالان سالم شان می آورند تشخیص داده می شوند. افراد متبلا به این عارضه مهارت های زبانی و استدلال انتزاعی شان را حفظ می کنند و می توانند بطور مستقل کار کنند اما حداکثر ۵۰% افراد مبتلا به این عارضه نهایتاً به دمانس تمام عیار مبتلا می شوند. دمانس هنگامی هنگامی تشخیص داده می شود که نقصان شناختی فرد آنقدر شدید است که کارکرد روزانه اش مختل می شود. در اغلب موارد این عارض پیشرونده و بازگشت ناپذیر است گرچه چندین بیماری ممکن است سبب دمانس شوند ولی اغلب موارد این عارض ناشی از دو بیماری است: بیمای آلزایمر و دمانس ناشی از سکته های مغزی متعدد، دمانس مسیری وحشتناک برای زندگی و راهی سخت برای مرگ است. دانشمندان در حال تحقیق برای درک علل ایجاد اختلال شناختی هستند و پژوهش های مداومی برای پیشرفت در تشخیص، درمان و پیشگیری این بیماری در جریان است. اما حتی همین حالا هم شما می توانید کارهای زیادی برای کاهش خطر نقصان حافظه در پیری انجام دهید.

 

تفاوت بین فراموشی و آلزایمر

جدول ۱٫ آیا فراموشکاری شما طبیعی است؟

پیری طبیعیفراموشکاری غیر طبیعی
توانایی فرد در انجام مستقل فعالیت های روزانه حفظ می شودافراد برای انجام فعالیت های روزانه مستقل اصلی شدیداً به دیگران وابسته می شوند
فرد از نقصان حافظه شکایت می کند، اما می تواند جزئیات کاملی در مورد موارد فراموشکاری اش را بیان کند .تنها اگر به طور خاص از او سؤال شود ممکن است از مشکلات حافظه شکایت کند و نمی تواند مواردی را به یاد آورد که نقصان حافظه اش مورد توجه قرار می گیرد
خود فرد بیشتر در مورد فرامشوکاری ادعایی اش نگران استتا اعضای نزدیک خانواده اشعاضای نزدیک خانواده فرد بیشتر نگران موارد نقصان حافظه هستند تا خود بیمار
حافظه میان مدت فرد در مورد وقایع و امور مهم و مکالمات مهم دست نخورده باقی می ماند .نقصان قابل توجه حافظه در مورد وقایع اخیر
اشکال گاه گاهی در یافتن کلمات مناسب برای بیان کردن موضوعاتوقفه ها و جایگزینی های مکرر هنگام یافتن کلمات
فرد در منطقه ای آشنا گم نمی شود، ممکن است لحظه ای توقف کند تا راه را به یاد آورد .فرد هنگام پیاده روی یا رانندگی در یک منطقه آشنا گم می شود و ممکن است ساعت ها طول بکشدتا به خانه باز گردد .
فرد می تواند با ابزارهای معمول کار کند، با وجود اینکه ممکن است برای آموختن کار کردن با ابزارهای جدید علاقه نشان ندهد .فرد نمی تواند با ابزارهای معمول کار کند. حتی نمی تواند کار با ابزارهای ساده جدید را یاد بگیرید .
فرد میزان قبلی مهارت های اجتماعی بین فردی را حفظ می کند .فرد علاقه به فعالیت های اجتماعی را از دست می دهد و رفتارهای نامناسب از لحاظ اجتماعی از خود نشان می  دهد .
در معاینه وضعیت ذهنی، با توجه به سطح تحضیلی و فرهنگی فرد، کارگرد طبیعی دارد .کارکرد غیر طبیعی در معاینه وضعیت ذهنی که با عوامل تحصیلی یا فرهنگی قابل توجه نیست .

منبع: Harvard Men’s Health Watch، این مطلب از روزنامه سپید شماره ۴۵۶ (۱۴ مهر ۹۳) برداشته شده است.

Be Sociable, Share!

۷ پاسخ به “چگونه می توان مغز را جوان نگه داشت؟”

 1. با سلام
  عنوان مطلب شما “چگونه می توان مغز را جوان نگه داشت؟” بود ولی حتی یک جمله هم در پاسخ به این سوال و نحوه جوان نگه داشتن مغز نوشته نشده و فقط در مورد عوارضی که با بالا رفتن سن ایجاد می شود توضیح داده شده است. در هر حال از درج همین اطلاعات هم تشکر می کنم.

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مهر ۱۳ام, ۱۳۹۴ ۷:۴۷ ب.ظ:

  با سلام
  درست فرمودید، موافق هستم، بنده نویسنده نبودم، چون مطلب خوب بود با ذکر رفرانس در سایت گذاشتم

  [پاسخ]

 2. سوفوکلس گفت: «مردان در سالمندی می‌آموزندکه خردمند باشند».

  این جمله واقعا خردمندانه بود. سپاسگزارم

  مستدام باشید

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۵ ۵:۵۷ ب.ظ:

  ممنون دوست گرامی

  [پاسخ]

 3. واقعا مفید بود خیلی خیلی ممنون

  [پاسخ]

 4. مرسی دوستان
  مقالات سایتتون خیلی خوبه

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ دی ۱۰ام, ۱۳۹۷ ۵:۱۲ ب.ظ:

  سپاس

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*