تغذیه و سلامت

میوهتحقیقات زیادی در رابطه با اثرات تغذیه روی سلامت انجام شده و این مقاله مروری است بر تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است.
میوه و سبزی ها:
این گروه غذایی باعث کاهش خطر بروز بیماری های عروق قلب و سکته (Stroke) می شوند. به نظر می رسد مصرف ۶ نوبت روزانه از این گروه غذایی، بیشترین فایده را داشته باشد.
سبزیها با برگ سبز، کلم، مرکبات و میوه های دارای ویتامین C بیشترین تأثیر را در کاهش خطر بروز بیماریهای عروق قلبی دارند. میوه ها و سبزی ها همچنین باعث کاهش خطر بروز سرطان ریه و دستگاه گوارش می شوند، به طوری که افزودن هر نوبت از این گروه غذایی موجب کاهشی حدود ۵ درصد در بروز سرطان ریه می گردد. مؤسسه مالی سرطان مصرف روزانه ۵ نوبت از میوه و سبزی را برای نیل به این مقصود توصیه می کند.

فیبر:

رژیم غذایی پر از فیبر در مقایسه با کم فیبر، موجب کاهش حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد در بروز بیماریهای عروق کرونر و سکته ی مغری می شود. غلات به خصوص در کاهش تعداد حملات قلبی نقش دراند. فیبرها، به خصوص نوع محلول آنها مانند آنچه که در سبزی ها و میوه ها یافت می شود، همچنین در کنترل قند خون (بیماری دیابت) نقش دارند. فیبر موجود در سبزیه ها و میوه ها ممکن است در سرطان روده ی بزرگ و راست روده (کولون – رکتال) نقش حیاتی داشته باشد.

چربی ها:میوه
میزان کلسترول خون با افزایش خطر بروز بیمارییای عروق قلبی مرتبط ست. نوع چربی مصرف شده در مقایسه با مقدار آن ، از اهمیّت بیشتری برخوردار است، به طوری که باید از مصرف چربی های اشباع شده که در چربی های حیوانی (پنیر، کره و گوشت قرمز) یافت می شود و چربی های ترانس (Trans) موجود در انواع مارگارین یا چربی های هیدروژنه و روعن های نگهداری شده در حرارت بالا به مدّت زیاد (به عنوان مثال روعن های مصرف شده در درستوران ها (Fast Food) اجتناب کرد. باید به خاطر داشت که کااهش چربی رژیم غذایی را نباید با افزایش کربوهیدرات جبران نمود، زیرا این عمل موجب کاهش کلسترول خوب (HDL) و افزایش خطر بروز بیماریهای عروق قلب می گردد.

فولات:
این ماده غذایی، که در واقع نوعی ویتامین B است، در کاهش خطر بروز بیماریهای عروق کرونر و سرطان کولون (روده بزرگ)، تولید گلبول های قرمز خون و ناهنجاریهای دوران جنینی نقش مهمی را به عهده دارد. کاهش مصرف و کمبود فولات در دوران بارداری موجب بروز ناهنجاری های جنینی به صورت نقض در بسته شدن لوله ی عصبی (Neural Tube) و آننسفالی (Anencephaly) می گردد. مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولات، کافی به نظر می رسد. توصیه می گردد که مادران در دوران باردای، از ترکیبات وینامینی حاوری فولات و غلات عنی شده از فولات استفاده کنند.

آنتی اکسیدان ها Antioxidant:
این ترکیبات با حذف رادیکال های آزاد سمی، نقش پیشگیری کننده در بروز سرطان و بیماریهای عروق قلبی دارند. ویتامین های A، C، E و بتاکاروتن ها داری اثرآنتی اکسیدان
Antioxidant می باشند. بسیاری از غذاها به خصوص میوه ها و سبزی ها حاوی آنتی اکسیدان هستند. برسی ها در این زمینه هنوز به طور کامل، قطعی نمی باشد.

کلسیم و ویتامین D:
این ترکیبات به خصوص در زنان، موجب کاهش بروز استئوپروز می شوند. به نظر می رسد کلسیم غذایی باعث افزایش خطر بروز سرطان پروستات می گردد ولی نقش حمایتی در سرطان کولون دارد.

توصیه ها:

 1. سعی کنید میوه ها و سبزی ها را در هر وعده ی غذایی خود بگنجانید. در صورتی که میوه و سبزی تازه در دسترس نباشد از انواع یخ زاده و کنسرو شده هم می توانید استفاده نمایید.
 2. در میان وعده های غذایی هم از سبزی ها بهره ببرید.
 3. از مصرف اسیدهای چرب اشباع شده اجتناب کنید. بهتر است به جای گوشت قرمز، از ماهی، مرغ و سویا استفاده نمایید. مصرف روغن زیتون و کانولا توصیه می گردد. استفاده از مارگارین نرم که به طور نسبی اسید چرب ترانس کمتری دارد، در مقایسه با انواع متراکم، بلامانع است. از مصرف روغن های مانده و چندین بار استفاده شده اجتناب کنید. در صورتی که مجبور باشید در رستورانهای Fast Food غذا بخورید، سعی کنید از غذاهای کباب شده استفاده نمایید.
 4. غلات غنی شده از فولات را در وعده ی غذایی خود، به خصوص در صبحانه بگنجانید. آب پرتغال و سبزی های دارای برگ سبز، که منبع خوبی برای فولات هستند، را به اندازه ی کافی مصرف کیند.

دکتر سوزان ثانوی – دکتر رضا افشار (فوق تخصّص نفرولوژی)

Be Sociable, Share!

۶ پاسخ به “تغذیه و سلامت”

 1. مقاله کامل و جامعی بود
  از ابعاد مختلف به موضوع سلامت و تغذیه نگریسته بودید!
  مرسی از این دقت نظرتون
  پایدار باشید

  [پاسخ]

 2. با سپاس و قدردانی فراوان مطلب مفید و ارزنده ای بود موفق و پیروز باشید

  [پاسخ]

 3. سلام.من همیشه مطالبتون رو دنبال میکنم.وبسایت خیلی خوبی
  دارید.ممنون

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ دی ۱۰ام, ۱۳۹۷ ۵:۱۵ ب.ظ:

  خیلی ممنون

  [پاسخ]

 4. مقاله عالی بود.استفاده کردم

  [پاسخ]

  Rokhshad, MD پاسخ در تاريخ دی ۱۰ام, ۱۳۹۷ ۵:۱۱ ب.ظ:

  سپاس

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*