ده اشتباه در فرایند آشنایی زوجین

ده اشتباه در فرایند آشنایی زوجین

ازدواج موفق

مقدمه

ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات تمام زندگی است، اما این تصمیم زمانی باید گرفته شود، باید دانست که اطلاعات و دانسته های ما، تجربه و پختگی ما در برابر بزرگی این تصمیم  اندک و ناتمام است. قبل از ازدواج قدرت و اختیار در تصمیم گیری بسیار است و می توان از تشکیل ساختارهای مشکل زا دوری  کرد اما پس از ازدواج هنگامی که ساختارها شکل گرفت تنها می توان کارکرد های مشکل را کاهش داد و ندرت می توان در ساختارها تغییری ایجاد کرد.

ازدواج موفق پایه و بنیانی عالی برای ایجاد خانواده ای شاد و مستحکم است و «هیچ چیزی در جهان نمی تواند زندگی انسان ها را شاداب تر و بهتر کند مگر افزایش ازدواج های موفق.» دیوید میسل ۲۰۰۰

ده اشتباه در فرایند آشنایی زوجین

 1. سئوالات کافی نپرسیدن
  فرد سئوال نمی پرسد. چون می ترسد رابطه عاشقانه آن ها از بین برود. اما سئوال کردن شاید عاشقانه نباشد. اما تنها راه هوشمندانه برای شناخت همسر آینده است. شخص نمی خواهد جواب سئوال های خود را بداند. بعضی افراد فکر می کنند که حتماً باید با فرد مقابل ازدواج کنند و نمی خواهند رابطه به پایان برسد. نمی خواهند چیز بدی بشنوند. به همین دلیل به طور ناخودآگاه تلاش می کنند که سئوال نپرسند.

 1. نشانه های هشدار دهنده را نادیده گرفتن
  یکی از خطرناک ترین اشتباهاتی که فرد در هنگام ازدواج مرتکب میشود. مثلاً مسایل را کم اهمیت جلوه می هد، کارهای او را توجیه می کند،  کارهای او را منطقی جلوه می دهد و مشکلات و مسایل را انکار می کند.
 2. عجولانه و زودهنگام، سازش کردن
  یکی دیگر از اشتباهاتی که در زمان آشنایی ممکن است فرد مرتکب شود این است که ارزش ها، رفتارها و عادت های خود را به سرعت تغییر می دهد. مثلاً چشم پوشی از باورها و ارزش های خود، دست برداشتن از علایق و فعالیت های خود و کناره گیری از خانواده و دوستان.
 3. تسلیم نیاز جنسی شدن
  با حوصله و بدون عجله در طول زمان با فرد مقابل خود آشنا شوید. برای ازدواج عجله نکنید. از هر گونه رابطه جنسی، قبل از ازدواج پرهیز کنید.
 4. تسلیم زرق و برق های مادی و ظاهری شدن
  از قبیل پول فرد، ثروت خانوادگی، قدرت و نفوذ فرد، شغل او، شهرت او و زیبایی. مهم است که به لحاظ عوامل ذکر شده شباهت هایی بین دو نفر وجود داشته باشد. اما داشتن شباهت با تحت تأثیر قرار گرفتن، متفاوت است.
  ازدواج موفق
 5. تعهد را مقدم بر تفاهم دانستن
  یعنی فرد قبل از این که متوجه شود که با او تفاهم دارد متعهد به ازدواج با او می شود و سریع قول ازدواج می دهد که این اشتباه است.
 6. تردیدهای خود را نادیده گرفتن
  هر گاه نسبت به ازدواج با یک نفر دچار تردید بودید به روانشناس یا مشاور مراجعه کنید.
 7. تفاهم را بر علاقه مقدم دانستن
  اگر فرد با شخص مقابل تفاهم داشته باشد اما علاقه ای وجود نداشته باشد. بعد از ازدواج نیز این علاقه ایجاد نخواهد شد. بسیاری از ازدواج های بین خویشاوندان یا ازدواج هایی که توسط پدر و مادر ترتیب داده می شود این اشتباه را می کنند.
 8. باور به این که او را تغییر خواهید داد
  یکی از باورهای بسیار رایج و غلط است که اکثراً خانم ها انجام می دهند.
 9. باور به این که پس از ازدواج مشکلات کم می شود
  اعتقاد به این که اگر قبل از ازدواج مسایل و مشکلاتی وجود داشته و رابطه دو طرف غیر صمیمانه باشد باز هم فکر می کند که با ازدواج همه چیز حل خواهد شد. که این باور اشتباه است.

گردآورندگان: فهیمه سحری، منیره کرم بین،
معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان
Email: counseling@gums.ac.ir

Be Sociable, Share!

یک پاسخ به “ده اشتباه در فرایند آشنایی زوجین”

 1. این موضوع درسته. من خودم پنج سال درگیر یک رابطه بودم، آخر سر هم خونواده اش مخالفت کردند و هنوز به نتیجه نرسیدیم….

  [پاسخ]

نوشتن پاسخ

*